چرا جزر و مد باعث دور شدن ماه از زمين ميشه؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
2ba

محل اقامت: كرمان

سپاس: 59

تماس:

Re: چرا جزر و مد باعث دور شدن ماه از زمين ميشه؟

پست توسط 2ba »

سلام به دوستان smile022

afiنوشته است:
2baنوشته است:
2ba نوشته است:
سلام
يك سوال ديگر در مورد جزر و مد:
چرا وقتی خورشيد و ماه و زمین، هرسه بر روی يك راست باشند جزر و مد بیشترین مقدار خود را دارد؟ smile042
ممنون smile072
سلام
اگر هرسه برروی یک خط راست باشند باعث تقویت نیروی جاذبه میشه.
اما در غیر این صورت از تاثیرات گرانشی هم که میکنند.

ممنون afi گرامی
يعنی هيچ فرقی نمی كند كه ماه بين زمين خورشيد باشد يا پشت زمين؟
محمد مهدي غلامي نوشته است:
afiنوشته است:
میدونیم که جاذبه با فاصله نسبت عکس دارد. ماه قسمتی از زمین را که بهش نزدیکتره بیشتز جذب میکند تا قسمتی را که از اون دورتر است.یعنی سطح پشتی زمین بیشتر جذب میشود تا آبهای روی آن پس آبها که کمتر کشیده شدند دچار مد میشوند و بالا می آیند.
اول فرض ميكنيم ماه اصلا نيست.
حالا اگر ماه رو بذاريم به نظر شما آب پشت زمين هم به طرف ماه ميره؟ يا بالا مياد؟
طبق گفته ي شما بايد پايين بره(طرف ماه) اما فكر ميكنم در واقع آب بالا مياد!!!
به نظر من باز هم آب بالا میرد. چون میزان کشیده شدن سطح زمین بیشتر از آب پشت است !!!
اگه نظر منو قابل بدونيد به نظر من هر دو شما داريد درست می گوييد، كمی خودتان هم دقت كنيد. هر دو شما می گوييد آب های پشت زمين بر آمده می شوند. smile039
تصویر
کاش تمام شود این روزهای سخت نبودنت...
اللهم عجل لولیک الفرج

http://muslimbeliefs.blog.com/

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

سلام
با تشکر از تمامی دوستان و توجهی که به پست های دیگران دارند! smile072
يعنی هيچ فرقی نمی كند كه ماه بين زمين خورشيد باشد يا پشت زمين؟
به هر حال وقتی خورشید و ماه هردو در یک طرف قرار دارند گرانش هم را بیشتر تقویت میکنند. هرچند که اگر در مقابل هم باشند هم این اتفاق می افتد.
منظورم بیشتر عمود برهم بود تا مقابل!

pouya93

پست توسط pouya93 »

نيوتون ميگفت كه هر دو جسم در هر كجاي خلقت دارند به هم نيرو وارد مي كنند و ماه هم از اين قاعده مستسنا نيست و ضمنا در اين قاعده خورشيد هم كمكش مي كنه و جذر و مد رو كم يا زياد مي كنه آها يادم رفت خورشيد به ماه انرژي ميده و اون رو مقداري از زمين دور مي كنه و ضمنا خود ماه هم مدار صاف و دايره اي شكلي نداره
اگه مي توني كتاب جغرافياي سوم راهنمايي رو گير بيار او نجا نوشته البته حد اقل تا زماني كه من راهنمايي بودم(2 سال پيش)

راشين

سپاس: 6

پست توسط راشين »

سلام!

pouya93 نوشته شده:خورشيد به ماه انرژي ميده و اون رو مقداري از زمين دور مي كنه
دوست گرامي ، اين مطلب رو هم در كتاب راهنمايي مطالعه كرديد؟

تا اونجايي كه بنده اطلاع دارم علت دور شدن ماه از زمين به دليل جزر و مد كه موجب اصطكاك و كاهش انر‍‍‍زي سيستم زمين و ماه هست كه موجب دور شد ماه از زمين مي شه....

لطفا در اين موردعلت تاثير خورشيد روي ماه هم كمي توضيح بفرماييد.

با تشكر
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

نمایه کاربر
بهزاد

سپاس: 85

تماس:

پست توسط بهزاد »

Mahbod|Druid نوشته شده:ا

توی تکانه خطی معلومه چرا تکانه خطی پایسته هست (با توجه به مرکز جرم)
اما تکانه زاویه ای رو من همینجور قبول کردم که پایسته هست علتش رو نمی دونم ، مرکز جرم چرخان فرض می کنن براش ؟ چجوریه اگر کسی می دونه بگه ممنون میشیم...

(راستی چقدر چرت و پرت گفتم تو این تاپیک ، توجه نکنین بهشون ...حس می کردم فیزیک خیلی می دونم smile017 )
سلام

باید بگم مهمترین و اصلی ترین علت دور شدن ماه از زمین ثابت ماندن تکانه زاویه ای سیستم زمین ماه است

و اما علت

بدون فرمول توضیح می دم
می دونیم تکانه زاویه ای علاوه بر جرم به سرعت چرخش و شعاع چرخش رابطه داره

نیرو های کشندی وارد از خورشید و ماه ( یا همون برایند شتاب جاذبه جزئی وارد از ماه و خورشید ) به زمین ( در نقاط مختلف )
باعث وجود اصطکاک در چرخش زمین به دور خود می شود و این کاهش دوره تناب در هر قرن حدودا 0.002 ثانیه است

و این اتفاق برای ماه نیز می افتد به دلیل شتاب جاذبه جزئی که از زمین به ماه وارد میشه و سرعت چرخش ماه به خود نیز به دلیل این اصطکاک کم میشود
. همچنین این نیرو باعث کند شدن هر دو ذره ی در حال چرخش به دور مرکز جرمشا ن هم میشود

تکانه زاویه ای سیستم زمین - ماه = تکانه زاویه ای زمین + تکانه زاویه ای ماه

سرعت چرخش به دور خود هم در ماه و هم در زمین و هم چرخش به دور مرکز جرم در حال کاهش است

بنابر این تکانه ی زاویه ای این دو هم باید کاهش و در نتیجه مجموع تکانه زاویه ای سیستم زمین ماه باید کاهش پیدا کند
ولی با توجه به پایستگی تکانه زاویه ای . کل تکانه زاویه ای باید ثابت بماند
سرعت کاهش پیدا کرده - جرم نیز نمی تواند تغییری بکند تنها پارامتری که می تواند با کاهش سرعت مقابله کند فاصله ی چرخش از یکدیگر است

بنابراین شعاع گردش به دور مرکز جرم افزایش پیدا می کند و تکانه ی زاویه ای زمین- ماه ثابت می ماند
این افزایش حدود 2 سانتیمتر در سال است
“It doesn’t matter how beautiful your theory is, it doesn’t matter how smart you are or what your name is.
If it doesn’t agree with experiment, it’s wrong.”

Richard Feynman

آقا رامین آقا

نام: رامین

سپاس: 2

پست توسط آقا رامین آقا »

سلام :

علت اصلی دور شدن ماه از زمین ، افزایش جاذبهء زمین است. در اثر افزایش جاذبهء زمین ، ماه برای جلوگیری از سقوط خودش به زمین مجبور است مدار خودشو بزرگتر کنه ، یعنی از زمین دورتر بشه.

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1323

پست توسط نوآور »

آقا رامین آقا نوشته شده:سلام :

علت اصلی دور شدن ماه از زمین ، افزایش جاذبهء زمین است. در اثر افزایش جاذبهء زمین ، ماه برای جلوگیری از سقوط خودش به زمین مجبور است مدار خودشو بزرگتر کنه ، یعنی از زمین دورتر بشه.
چرا جاذبه زمين در حال افزايش باشه؟
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

نمایه کاربر
پریسا پرویزی

نام: پریسا پرویزی

محل اقامت: تهران

سپاس: 24

پست توسط پریسا پرویزی »

:( خیلی دوست داشتم پست های همه رو بخونم بعد بنویسم ولی خوب: جزر و مد باعث دور و نزدیک شدن ماه به زمین نمیشه بلکه کاملا برعکسه این ماه است که با گردش خودش به دور زمین ، با دور و نزدیک شدن خود باعث جزر و مد میشه جزر و مد که یعنی بالا و پایین رفتن آب در سطح اقیانوس و دریاها اتفاق میفته... دلیلش اینه که جرم باعث ایجاد جاذبه میشه و ماه هم که دارای جرم قابل توجهی است هم بلاخره یه تاثیری داره ----> این چیزیه که من تا الان فکر میکردم حالا اگه اشتباه میگم ممنون میشم کسی اصلاح کنه :)

Arshia Ronaghi

نام: ارشيا رونقي

پست توسط Arshia Ronaghi »

سلام
من خيلي تو فيزيك سررشته ندارم راستش،ولي از نجوم آناتوري خوب سر در ميارم
جناب mahbod|druid،همه چي خيلي خوبه ها،ولي يه جاي كار ميلنگه:
اگه برگرديم به قانون اول كپلر،متوجه ميشيم كه مدار زمين نه تنها دايره نيست،بلكه درواقع بيضيه،و اين خودش رو سرعت حركت انتقاليش تاثير داره كه قاعدتا بايد رو محاسبات صفحه دوم شما تاثير بزاره،نه؟؟

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

نمی دونم کسی اشاره کرده یا بار اوله از من میشنوید

در راستای سیاسستهام گنگ توضیح میدم

جذر و مد صد در صد باعث جذب بیشتر ماهبه زمین میشه

البته بحث های سختی برای فهمش وجود داره

که نیاز به مشتق گیری هست

نمایه کاربر
mycolony

سپاس: 134

پست توسط mycolony »

jhvh نوشته شده:نمی دونم کسی اشاره کرده یا بار اوله از من میشنوید

در راستای سیاسستهام گنگ توضیح میدم

جذر و مد صد در صد باعث جذب بیشتر ماهبه زمین میشه

البته بحث های سختی برای فهمش وجود داره

که نیاز به مشتق گیری هست
یکم مسخر است
بابا ماه باعث جزر و مد می شه
دوری و نزدیکی ماه نسبت به زمین بخاطر اینه که زمین حول یک محور بیضی شکل می چرخه
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
درون سینه هر آدمی یک خاورمیانه پنهان است.
پر از شر، شور، شراب، خدا، گناه، صلح، گُل، گلوله

asmane abi

سپاس: 1

پست توسط asmane abi »

هواس 24 نوشته شده:

یکم مسخر است
بابا ماه باعث جزر و مد می شه
دوری و نزدیکی ماه نسبت به زمین بخاطر اینه که زمین حول یک محور بیضی شکل می چرخه

با سلام
باید خدمت دوستان عرض کنم که جزر و مد باعث بیشتر شدن شعاع مداری ماه و در نتیجه دور شدن ماه از زمین است...

نیروی گرانشی ماه که اقیانوسها را به سمت خودش میکشد و برآمدگی مدی را ایجاد میکند و این کشیدگی یا برآمدگی در هر دو سمت زمین به وجود میاد، به دلیل چرخش زمین به دور مرکز جرم زمین_ماه است...

تعریف جزرو مد و تعداد و تغییر شدت آنها:
زمانی ک چرخش زمین مارا به داخل برآمدگی مدی میبرد آب اقیانوسه بالا میاد و مد رخ میدهد و هنگامی که چرخش مارو از برآمدگی بیرون میبره آب کم عمق میشه و جزر اتفاق میافتد.چون دو برآمدگی در دوطرف زمین وجود دارد تقربا دوبار در شبانه روز جزرومد اتفاق میافته. زمان جزر و مد با اهله ماه تغیر میکنه و شدت آنها نیز به حالتهای قرار گیری ماه و خورشید و زمین بستگی داره چون خورشید هم برامدگی مدی ایجاد میکنه...زمانی که ماه و خورشید و زمین در یک راستا قرار بگیرند بیشترین میزان و زمانی که ماه و خورشید نسبت به زمین عمود به هم باشند کمترین میزان جزرو مد را خواهیم داشت....
تاثیر اصطکاک در سرعت:
اصطکاک آبهای اقیانوسها با بستر دریا سرعت چرخش زمین را 0/001 ثانیه در هر روز از هر قرن کاهش میدهد...(400میلیون سال پیش روز زمینی 22ساعت بوده.) همانطور ک میدان گرانشی ماه به زمین نیروی جزرومدی وارد میکنه ، زمین نیز به ماه نیروی جزرومدی وارد میکنه و چون روی سطح ماه آب وجود نداره اصطکاک با خم کردن و حرکت دادن صخره ها چرخش ماه رو کند میکنه و باعث میشه که فقط یک سمت ماه به طرف زمین قرار بگیرد.
طبق اصل تکانه زاویه ای ...که در یک سیستم چرخشی تکانه زاویه ای باید ابتدا و انتهای یک حرکت دایره ای ثابت باشد...و میدانیم:
L=r*p و p=mv
سرعت کاهش میابد ولی تکانه زاویه ای باید ثابت بمونه در نتیجه r یا همان شعاع مداری ماه افزایش پیدا میکند تا تکانه زاویه ای ثابت باشه...
در نتیجه کاهش سرعت ، مدار ماه حدود 3 سانتی متر در سال افزایش پیدا میکند و ماه از ما دورتر میشه..
منبع: اساس ستاره شناسی جلد 1

در آخر از دوستان خواهشمندم که نظرات تخیلی بیان نکنن و با ذکر منغ نظراتشون رو مطرح کنن که سطح علمی بحث حفظ بشه که خواننده در آخر بحث ازینکه نظرات رو دنبال کرده رضایت داشته باشه و اطلاعات علمی و صحیح به دست بیاره...

با تشکر smile072

ارسال پست