چرا جزر و مد باعث دور شدن ماه از زمين ميشه؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

محل اقامت: مشهد

سپاس: 14

تماس:

پست توسط محمد مهدي غلامي »

با سلام ............
مثلا در گذشته ها ي دور خورشيد گرفتگي طوري بوده كه ماه بزرگتر از خورشيد بوده. الان برابره و ميبينيم كه ماه و خورشيد كاملا همپوشاني دارن.
با تشكر...........
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

Re: چرا جذر و مد باعث دور شدن ماه از زمين ميشه؟

با سلام .........
دوستان لطفا جواب بديد. واقعا چرا؟؟؟؟؟؟
با تشكر...........
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

Re: چرا جزر و مد باعث دور شدن ماه از زمين ميشه؟

پست توسط parse »

سلام!

بر اثر جزر و مد، بین زمین و آبهای آن اصطکاک بوجود می آید که که باعث هدر رفتن انرژی به صورت

گرما می شود. این کاهش انرژی باعث کاهش سرعت ماه در مدار و بنابراین باعث بزرگتر شده مدار

ماه به دور زمین می گردد.
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

با سلام .........
خيلي ممنون parse.
parse نوشته شده:بر اثر جزر و مد، بین زمین و آبهای آن اصطکاک بوجود می آید که که باعث هدر رفتن انرژی به صورت

گرما می شود. این کاهش انرژی باعث کاهش سرعت ماه در مدار و بنابراین باعث بزرگتر شده مدار

ماه به دور زمین می گردد.
كدوم انرژي هدر ميره . اين انرژي چجوري به ماه مربوط ميشه؟
با تشكر............
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

پست توسط parse »

سلام!

سيستم زمين و ماه يك سيستم دوتايي است. حركت ماخ به دور زمين و در حقيقت حركت هر دو به

دور مركز جرم. در اين حالت سيستم داراي يك انر‍‍ژي دوراني و انتقالي است كه مربوط به كل سيستم

دوتايي است.
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
Legionnaire

سپاس: 15

تماس:

پست توسط Legionnaire »

parse نوشته شده:سلام!

بر اثر جزر و مد، بین زمین و آبهای آن اصطکاک بوجود می آید که که باعث هدر رفتن انرژی به صورت

ماه به دور زمین می گردد.
جناب پارسه
كاهش انرژي خب در زمين صورت مي گيرد چه ارتباطي با ماه دارد smile042
ممنون از شما smile072

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

با سلام ..........
من هم متوجه نشدم.
اين اتلاف انرژي چجوري باعث كند شدن حركت ماه ميشه؟ smile042
با تشكر..........
جنگ نرم ... ؟!!!

Boycott

پست توسط Boycott »

درود...
تصوری که من از رابطه بین جزر و مد و ماه دارم دقیقا عکس چیزیه که تو سوال مطرح شده، یعنی جزر و مد هیچ تاثیری روی ماه نداره بلکه این ماه هستش که با قرار گرفتن روی سطح آب دریا در شب باعث بالا اومدن (جزر) آب دریا می شه.
دلیلش هم که واضحه؛ هر دو جسمی همدیگر رو جذب می کنند. مثلا دلیل اینکه ما به سمت زمین جذب می شیم اینه که زمین به دلیل جرم فوق الاده زیادی که داره جاذبه قابل ملاحظه ای رو هم ایجاد می کنه، در حقیقت ما هم داریم زمین رو به سمت خودمون می کشیم اما چون جرممون نسبت به زمین خیلی کمه این جاذبه عملا به صفر میل می کنه. ماه و آب دریا هم از این قاعده مستثنی نیستن. زمانی که ماه روی سطح آب قرار می گیره اونو به سمت خودش می کشه و یه برامدگی در وسط دریا پدید می آره و کشش بین ذرات آب باعث می شه که آب از ساحل دور بشه. وقتی هم که ماه از سطح دریا کنار میره آب به حالت اولش برمیگرده. آج

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

Boycott نوشته شده:درود...
تصوری که من از رابطه بین جزر و مد و ماه دارم دقیقا عکس چیزیه که تو سوال مطرح شده، یعنی جزر و مد هیچ تاثیری روی ماه نداره بلکه این ماه هستش که با قرار گرفتن روی سطح آب دریا در شب باعث بالا اومدن (جزر) آب دریا می شه.
دلیلش هم که واضحه؛ هر دو جسمی همدیگر رو جذب می کنند. مثلا دلیل اینکه ما به سمت زمین جذب می شیم اینه که زمین به دلیل جرم فوق الاده زیادی که داره جاذبه قابل ملاحظه ای رو هم ایجاد می کنه، در حقیقت ما هم داریم زمین رو به سمت خودمون می کشیم اما چون جرممون نسبت به زمین خیلی کمه این جاذبه عملا به صفر میل می کنه. ماه و آب دریا هم از این قاعده مستثنی نیستن. زمانی که ماه روی سطح آب قرار می گیره اونو به سمت خودش می کشه و یه برامدگی در وسط دریا پدید می آره و کشش بین ذرات آب باعث می شه که آب از ساحل دور بشه. وقتی هم که ماه از سطح دریا کنار میره آب به حالت اولش برمیگرده. آج
درسته. ولي وفتي ماه به آب نيرو وارد ميكنه اب هم به ماه نيرو وارد ميكنه (عمل و عكس العمل).
در سوال شك نكنيد. ماه از زمين دور ميشه.
جنگ نرم ... ؟!!!

راشين

سپاس: 6

پست توسط راشين »

سلام!

در مورد انرژی از دست رفته برای بنده هم کمی مبهم است . اما اینکه دوست گرامی مان نوشته اند:(( انرژی از زمین کم می شود و به ماه چه ربطی دارد ؟))، باید گفت: با مطالعه ی دقیقی تر پست هامتوجه می شیم که توضیح داده شده است که انرژی کل سیستم ماه و زمین کم میشود نه انرژی زمین! چرا که این سیستم دارای انرژی دورانی و انتقالی هست.

پس اینکه انرژی از چه چیزی کم می شود واضح است که از این سیستم دوتایی ست ، اگر دوستان کمی در مورد انرژی سیستم های دوتایی توضیح دهند ممنون می شم.

با تشکر
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

نمایه کاربر
Galaxy_1

پست توسط Galaxy_1 »

سیاره ی ما درون آبی که سطح آن به علت جاذبه ی ماه وزمین برآمده شده
میچرخد،بخش های برجسته ی خشکی با بر آمدگی آب برخورد می کنند و اصطکاک ایجاد می شود .این اصطکاک چرخش زمین را کند میکند.با ادامه ی این روند،طول مدت شبانه روز فقط در حدود 0.002 ثانیه در مدت 100سال درازتر می شود.آهنگ کند شدن چرخش زمین بسیر ناچیز به نظر می رسد،اما طی زمان های طولانی اهمیت زیادی دارد.با طولانی شدن مدت شبانه روز در زمین ،ماه نیز باآهنگ 3 سانتیمتر در سال از زمین دور می شود.دلیل دیگر میتواند این باشد که زمین مقداری از انرژی خود را به صورت اندازه ی حرکت زاویه ای به ماه منتقل می کند.به این جهت، حرکت گردشی آن سریع تر میشود.در نتیجه شعاع مداری میانگین ماه به اندازه ی 3 سانتیمتر در هر سال افزایش میابد.
smile015
خدایا...مرا به ابتذال آرامش و خوشبختی مکشان!اضطرابهای بزرگ،غم های ارجمند و حیرت های عظیم به روحم عطا کن ولذت ها را به بندگان حقیرت بخش ودرد های عزیز بر جانم ریز.

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

سلام
Galaxy_1 نوشته شده:سیاره ی ما درون آبی که سطح آن به علت جاذبه ی ماه وزمین برآمده شده
میچرخد،بخش های برجسته ی خشکی با بر آمدگی آب برخورد می کنند و اصطکاک ایجاد می شود .این اصطکاک چرخش زمین را کند میکند.
بله . سوال من هم دقيقا همينه. چرا اين اصطكاك روي سرعت چرخش زمين اثر ميذاره؟
Galaxy_1 نوشته شده:با طولانی شدن مدت شبانه روز در زمین ،ماه نیز باآهنگ 3 سانتیمتر در سال از زمین دور می شود.
طولاني شدن شب و روز در زمين چطور به ماه اثر ميكنه؟
ممنون
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
Mahbod|Druid

محل اقامت: The Moon

سپاس: 2

پست توسط Mahbod|Druid »

سلام

توی این سوال ماه که داره دور میشه آیا سرعت زاویه ای هم کم میشه ؟

من این رو می دونم که یه سیستم دو تایی مثلاً دو تا اسکیت باز رو در نظر بگیریم ، و این دو تا با هم بر خورد کنند و کلی از انرژی جنبشی هدر بره ، تکانه خطر پایداره

بگین سرعت زاویه ای ماه چه تغییری می کنه تا بحث کنیم

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

سلام ........
Mahbod|Druid نوشته شده:توی این سوال ماه که داره دور میشه آیا سرعت زاویه ای هم کم میشه ؟
مسلما بايد كم بشه.
مثل سيارات، در حقيقت "خط واصل ماه به زمين در زمانهاي مساوي مساحت يكساني رو جارو ميكنه".

منتظرنظرات دوستان هستم........
smile072
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
Mahbod|Druid

محل اقامت: The Moon

سپاس: 2

پست توسط Mahbod|Druid »

می خواستم جاذبه یه ستاره دیگرو وارد کنیم

معلم کامپیوترمون می گفت

یه ستاره ی خیلی بزرگی هست نمی دونم چقدر سال نوری از زمین دور هست ، اما خیلی پر جرم هست
طوری که اولین ماهواره ها رو فرستادن اون رو وارد محاسبات نکرده اند و ...
عکس اون ستاره هم توی ایمیل ها یه مدت زیاد فرستاده میشد ، فکر کنم همون باشه ،

فکر نکنم خیلی پرت گفته باشه !

ستاره هه می تونه در دو نوبت کاری کنه که از سرعت ماه بکاهد و در یک نوبت افزایش بده ،
جاهایی هم که زمین مثلاً رفت اون وره خورشید ، نیروی جاذبه کم شه ؟ توی سال فکر کنم این 3 سانتی متر رو تامین کنه ؟ (کمتر از 3 cm نبود ؟)
فکر کنم زیادی پرت گفتم،فراموشش کنین ! (خود خورشید هم هست دیگه ... !)

ولی اون اصطحکاک آب خیلی خفن بود ... !

بگیم از اثر ستاره های دیگر منزوی باشد ، زمین هم یه کمی به خورشید نزدیک میشه ، یا از سرعت انتقالیش کم میشه ، یا از اسپینش ! ولی کدوم ؟

ارسال پست