سوالی که نمیتونی جواب بدی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

astronomyscience

سپاس: 1

سوالی که نمیتونی جواب بدی

پست توسط astronomyscience »

با سلام !
اگه بتونید به سوال من جواب بدید یعنی خیلی سواد نجومتون بالاست.
تو مرکز سیاهچاله چه شکلیه؟و چرا بدن آدم کش میاد؟

نمایه کاربر
mohsen2545

سپاس: 98

تماس:

Re: سوالی که نمیتونی جواب بدی

پست توسط mohsen2545 »

آخرین ویرایش توسط mohsen2545 پنج‌شنبه ۱۳۹۱/۲/۷ - ۲۳:۰۵, ویرایش شده کلا 1 بار
دلم میخواد یه روزی فارغ از غم
تبسم رویِ لبهامون بشینه
شاید اون روز دوباره جون بگیره
نهالِ آرزوهامون تو سینه

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

astronomyscience نوشته شده:با سلام !
اگه بتونید به سوال من جواب بدید یعنی خیلی سواد نجومتون بالاست.
تو مرکز سیاهچاله چه شکلیه؟و چرا بدن آدم کش میاد؟
... و جسارتاً شما که جوابِ قاطع می‌خوایی واسه قیافه‌ی مرکزِ سیاه‌چاله، خودت سوادِ چندان بالایی هم نداری! smile020 چون توی هر نظریه‌ای اون قیافه فرق داره... ولی نتیجه و اثری که می‌بینی یکیه، اینم به‌خاطرِ اینه که به‌قولِ محسن کسی تا الان نزدیکِ سیاه‌چاله هم نرفته چه برسه به‌مرکزش.
اون جوابم که محسن داد درسته و نیرویِ گرانشی‌ای که به یه‌ناحیه از بدن شخص وارد می‌شه به‌طرزِ کاملاً قابلِ ملاحظه‌ای متفاوت از نیرویی‌ست که به‌یه‌ناحیه‌ی دیگه از بدنِ همون شخص وارد می‌شه. smile031

+ من آکادمیک تا این‌جاها نخوندم که بخوام شخصاً استنتاج کنم و الان دارم نقلِ تقریباً مستقیم می‌کنم از علما.

چاکریم.

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

aalireza نوشته شده:چون توی هر نظریه‌ای اون قیافه فرق داره
ميشه نام ببري و توضيح بدي smile124

نمایه کاربر
MRM

سپاس: 2

پست توسط MRM »

اصلا کارت به اونجا ها نمیرسه که بخوای شکل داشته باشی!
نقطه تکین کوانتومی یه
اصلا معلوم نیست اونجا فضا زمان تعریف بشه که حالا شکل بخواد
من اکنون در این شرایط سخت میگویم خدایی هست

میرحسین موسوی خامنه

آنگاه که غرور کسي را له مي کني،
آنگاه که کاخ آرزوهاي کسي را ويران مي کني،
آنگاه که شمع اميد کسي را خاموش مي کني،
آنگاه که بنده اي را ناديده مي انگاري ،
آنگاه که حتي گوشت را مي بندي تا صداي خرد شدن غرورش را نشنوي،
آنگاه که خدا را مي بيني و بنده خدا را ناديده مي گيري ،
مي خواهم بدانم،
دستانت را بسوي کدام آسمان دراز مي کني تا براي خوشبختي خودت دعا کني؟.
بسوي کدام قبله نماز مي گزاري که ديگران نگزارده اند؟

نمایه کاربر
aalireza

پست توسط aalireza »

mamy72 نوشته شده:
aalireza نوشته شده:چون توی هر نظریه‌ای اون قیافه فرق داره
ميشه نام ببري و توضيح بدي smile124
مبحث واسه‌ی من خیلی پیچیده‌ست ولی به‌هرحال...
خب بلاخره یا می‌رسه به تکینگی یا نمی‌رسه به‌تکینگی، درسته؟ فرض می‌کنیم برسه به تکینگی. حالا بسته به‌متریکِ ما (اگه توپولوژی خوندی که هیچ، اگه نه در حدِ یه‌قرائت از مفهومِ «فاصله» در نظرش بگیر) ممکنه به انواعِ متفاوتی از تکینگی بخوریم:
اگه سیاه‌چاله‌ی ما یه سیاه‌چاله‌ی شوارتزشیلدِ ساده (بدونِ بار و غیر چرخشی) باشه ، می‌خوریم به‌تکینگیِ ساده، اگه راجع به‌ سیاه‌چاله‌های چرخان (یا مثلاً سیاه‌چاله‌ی کِر یا حتی کِر-نیومن) صحبت کنیم می‌خوریم به تکینگیِ حلقوی، اگه سیاه‌چاله‌ی ما یه‌سیاه‌چاله‌ی رایزنِر-نوراِشتورم (یعنی باردار، غیر چرخشی و با تقارنِ کروی(جرمش البته)) باشه می‌خوریم به‌یه تکینگیِ برهنه.
+ در زمینه‌ی چیزایِ خفن‌تری مثلِ سیاه‌چاله‌های مجازی هم اطلاع ندارم... ولی می‌گم مبحث واقعاً‌ پیچیده‌ست، مثلاً توی arxiv اگه بگردی می‌بینی در همین زمینه‌ی سیاه‌چاله‌های مجازی آدمایی مثلِ هاوکینگ روش کار کردن (مثلاً :http://arxiv.org/abs/hep-th/9510029v1) که خب... smile027
-
در بعضی نظریه‌ها هم نمی‌رسیم به تکینگی. بازم ربط داره به‌هندسه‌ای که انتخاب می‌کنیم. مثلاً تو نظریه‌ی «گرانشِ کوانتومی حلقوی» یا اصلاً یه‌دسته‌ی کلّی از سیاه‌چاله‌ها به‌نامِ سیاه‌چاله‌های noncommutative اصلاً تکینگی درکار نیست. توی نظریه‌های بازم پیشرفته‌تر مثلِ M هم ظاهراً‌ فیزیک‌دانان خیلی جایِ بازی دارند و حتی می‌تونن چیزایی بسازن که بعضی اوقات شکلِ سیاه‌چاله‌ها عمل می‌کنن و بعضی وقت‌ها عمل نمی‌کنن!
+ راستش نمی‌دونم noncommutative چه‌طور باید ترجمه بشه (یا اصلاً به چه معناست!). تو «نظریه‌ی گروه‌ها» اگه باشه یعنی «غیر آبلی»، ولی این‌جا هم به‌همون معنیه یا نه من اطلاع ندارم.
-
تو تمامِ مسائلِ بالا جایِ سفر در زمان و این جور مسائل رو هم باز بزار و کرم‌چاله و این‌ها هم قاطی کن. نظریاتِ جدید رو هم که حتی می‌گن تو سیاه‌چاله حیات داریم رو هم قاطی کن! چه‌نتیجه‌ای می‌گیری؟ smile039 سیاه‌چاله فقط یه‌قیافه‌ی مشخص داره؟ smile020
-
کلاً چون کسی سیاه‌چاله‌ها رو از نزدیک ندیده و اگرم ببینه فکر نکنم حالا حالا‌ها یا حتی اصلاً بتونه آزمایششون کنه، پس باید فقط با ریاضی و فیزیکِ‌ نظری و این‌جور چیزا باهاش رفتار کرد... در این‌صورت هم خیلی تعابیرِ متفاوت می‌شه پیدا کرد، اگه آدمی مثلِ هاوکینگ باشی که مغزش یه‌مغزِ ریاضیاتیه فقط باید به‌این نگاه کنی که این مدل جواب بهت می‌ده یا نه، امّا اگه عمل‌گرایانه‌تر عمل می‌کنی، حالا حالاها نمی‌فهمی کدومشون واقعاً‌ درستند...

چاکریم رفیق. smile072

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

aalireza نوشته شده:
smile072 smile072
aalireza نوشته شده:... کلاً چون کسی سیاه‌چاله‌ها رو از نزدیک ندیده ...

سياهچاله هاي كوانتومي در ابعاد كوچيك تر پروتون كه تو شتاب دهنده درست ميشه (فكر كنم درست ميشه) نمي تونه كمك كنه؟

نمایه کاربر
Siavash-pzr

محل اقامت: تهران

سپاس: 37

پست توسط Siavash-pzr »

aalireza نوشته شده:مبحث واسه‌ی من خیلی پیچیده‌ست ولی به‌هرحال...
smile072
شاید این جهان، جهنم جهانی دگر است...

نمایه کاربر
aalireza

پست توسط aalireza »

mamy72 نوشته شده: aalireza نوشته است:... کلاً چون کسی سیاه‌چاله‌ها رو از نزدیک ندیده ...

سياهچاله هاي كوانتومي در ابعاد كوچيك تر پروتون كه تو شتاب دهنده درست ميشه (فكر كنم درست ميشه) نمي تونه كمك كنه؟
خب خودتم می‌گی کوانتومی! اگه بخواد تشکیل بشه نسبیّتِ‌ عام اون‌جا دخالتی نمی‌کنه ... تنها در یه‌صورت «می‌تونه» دخالت که ما ابعادِ اضافه‌یِ ماکروسکوپیک (یعنی غیر از چهارتای فعلی) داشته باشیم!! البته شواهدی واسه‌ی ابعادِ اضافه‌ (حتی میکروسکوپیکش ... دیگه چه‌برسه به ماکروسکوپیک!) در دسترس نیست؛ اخلاقاً استنتاج می‌شه که اگه سیاه‌چاله‌ای هم اون‌جا تشکیل بشه تا جایی که من اطلاع دارم هیچ ربطی به‌ابرسیاه‌چاله‌های مرکزِ کهکشان‌ها و منظومه‌های دوتایی و کلاً سیاه‌چاله‌هایی که انتظارشون رو داریم، نخواهند داشت... و تازه واسه این‌که فیزیک‌دانان بیان و از ساختمانِ سیاه‌چاله‌ها آگاهی پیدا کنند، مطالعه‌یِ شرایطِ توّلدشون رو الزامی می‌دونند و از اون‌جایی که نحوه‌ی تشکیلِ ریزسیاه‌چاله‌ها با مثلاً‌ یه‌سیاه‌چاله‌ی شوارتزشیلدِ عادی متفاوته، حدس می‌زنم که ارتباطی نداشته باشند به هم؛ البته بازم می‌گم که اطلاعِ کافی ندارم و اگه کسی می‌تونه کامل یا باگ‌گیری کنه مطلب‌رو، متشکرش می‌شم. smile072
+ البته تولید شدنش که فکر کنم حتمی باشه چون مثلاً همین یکی-دو سال پیش هم چندنفر اومدند و با مدل‌سازیِ کامپیوتری اثبات کردند که از برخورد ذرّاتی - با انرژیِ کافی - ریزسیاه‌چاله‌ها تولید می‌شن. البته اون‌جا هر روز که آزمایش می‌کنند انرژیِ برخورد رو افزایش می‌دند و هنوز هیچی نشده اون خبرِ کشفِ احتمالیِ بوزونِ هیگز در اومد، این‌که با انرژیِ فعلی ریزسیاه‌چاله تولید بشه یا نه من بی‌اطلاعم.
++ میچیو کاکو یه‌چیزِ خیلی جالب می‌گه بدین‌صورت که:« تلاشِ فیزیک‌دانانِ ذرّات (در اون ویدئو راجع به‌ CERN صحبت می‌کرد) واسه شناختنِ ذرّات، مثلِ تلاشِ شخصیه که می‌خواد ساختمانِ درونیِ پیانو رو با پرت کردنِ یه پیانو از بالا به‌پایینِ پله‌ها و آنالیزِ صدایی که از پیانویِ مذکور بیرون میاد، کشف کنه!» حالا این حکایتِ ریزسیاه‌چاله‌ها از این هم بدیع‌تره و تو عملاً داری (با ریاضی) حدس می‌زنی که مثلاً با صدایِ‌ دراومده از اون پیانو، چه مولکولی تو هوا تحتِ تأثیرِ قرار گرفته و چه‌مولکولی نگرفته ... یعنی چیزی که مطمئن نیستی الان اون‌جا هست یا نه! smile032
تکمّله: مثالم مسخره‌ست،‌ می‌دونم! smile039

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

aalireza نوشته شده:
smile072

نمایه کاربر
me-alone

محل اقامت: Winnipeg

سپاس: 76

پست توسط me-alone »

mamy72 نوشته شده:
aalireza نوشته شده:
smile072
va3 in bad akhlagh gol mizari??? smile031 hadaghal va3 man mizashti, ye chizi... smile039
من زنم و به همان اندازه از هوا سهم میبرم
که ریه های تو!
درد آور است که من آزاد نباشم تا تو به گناه نیفتی!
قوس های بدنم بیشتر از افکارم به چشمهایت ما آیند!
تاسف بار است که باید
لباس هایم را به میزان ایمان تو تنظیم کنم!

سیمین دانشور

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

me-alone نوشته شده:
mamy72 نوشته شده:
aalireza نوشته شده:
smile072
va3 in bad akhlagh gol mizari??? smile031 hadaghal va3 man mizashti, ye chizi... smile039
هر وقت پست هات ارزش علمي پست هاي عليرضا رو داشت تو هم مي توني منتظر اسمايل 039 باشي ! ... اخلاق عليرضا هم اصلا به من ربطي نداره!

نمایه کاربر
me-alone

محل اقامت: Winnipeg

سپاس: 76

پست توسط me-alone »

mamy72 نوشته شده:
me-alone نوشته شده:
mamy72 نوشته شده:
aalireza نوشته شده:
smile072
هر وقت پست هات ارزش علمي پست هاي عليرضا رو داشت تو هم مي توني منتظر اسمايل 039 باشي ! ... اخلاق عليرضا هم اصلا به من ربطي نداره!

smile104
من زنم و به همان اندازه از هوا سهم میبرم
که ریه های تو!
درد آور است که من آزاد نباشم تا تو به گناه نیفتی!
قوس های بدنم بیشتر از افکارم به چشمهایت ما آیند!
تاسف بار است که باید
لباس هایم را به میزان ایمان تو تنظیم کنم!

سیمین دانشور

نمایه کاربر
enjoy_physics

نام: محمد رسولی

سپاس: 36

پست توسط enjoy_physics »

به نظرم سوال مسخره ای هست کی سیاه چاله رو دیده یا خصوصیاتشو میدونه
فعلا همه چیز فرضیه ست smile097
I will not say failed 1000 times,
I will say That i discovered there are 1000 ways that can cause failure.

THOMAS EDISON
من نخواهم گفت هزار بار شکست خوردم...
من خواهم گفت در حالیکه هزار راه شکست وجود داشت من کشف کردم .
"توماس ادیسون"

نمایه کاربر
aalireza

پست توسط aalireza »

enjoy_physics نوشته شده:به نظرم سوال مسخره ای هست کی سیاه چاله رو دیده یا خصوصیاتشو میدونه
فعلا همه چیز فرضیه ست smile097
سؤال جالب نیست، ولی پاسخ حضرت هم جالب نیست. یعنی چی «همه چیز فرضیه ست»؟!
تو دهه‌ی ۹۰ میلادی ۸تا کهکشان کشف شدند که در مرکزشون یه جرمِ تاریک با چگالیِ فوق‌العاده بالا و جرمشون از یک میلیون تا چند میلیارد برابرِ‌ جرم خورشید بود. چه چیزی به جز سیاه‌چاله می‌شناسی؟ یا مثلاً تو منظومه‌هایِ دوتایی که پرتویِ X می‌دن بیرون، اگه جرم به‌طرزِ فجیعی بالا بود چه چیزِ دیگه می‌تونه وجود داشته باشه تا چنین اثری رو به‌جای بگذاره؟
+ نحوه‌ی اثباتِ این مدل چیزا مثلِ چیزی مثلِ اصلِ ارشمیدس نیست که راحت بتونی تو خونه آزمایشش کنی؛ نحوه‌ی کشفِ سیاه‌چاله‌ها اصلاً مستقیم/قابلِ مشاهده نیست، چون اگه قابلِ مشاهده باشه دیگه «سیاه‌چاله» نیست! نمی‌تونی هم بگی سیاه‌چاله مثلِ ماده‌ یا انرژی تاریکه و ممکنه از ضعفِ نظریه بلند شه، چون هم اثراتِ وجودی‌ش رو دیدی و هم توصیفِ «دقیق»ی از انواعِ متفاوتش داری.

ارسال پست