سفر در زمان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Anita!

سپاس: 50

Re: سفر در زمان

پست توسط Anita! »

آخه من با اصل سفر به گذشته مشکل دارم..
گذشته تموم شده رفته
آخه زمان چیه مگه؟ یکی یه تعریف از زمان بگه
تصویر

نمایه کاربر
mortezasadeghi

نام: مرتضی

محل اقامت: تهران

سپاس: 118

پست توسط mortezasadeghi »

Anita! نوشته شده:آخه من با اصل سفر به گذشته مشکل دارم..
گذشته تموم شده رفته
,دنیایی که ما توشیم 4 بعده . 3بعد مکان و یک بعد زمان.زمان یک بعده.
سفر در زمان از طریق سیاهچاله هارو که یکی از بچه ها کامل توضیح داد اما دو راه دیگر نیز هست:
1) یه نظریه (مال انیشتینه):اگه جهان رو مثل یه ورق در نظر بگیریم ما در حال پیمودن مکان روی این صفحه هستیم.حالا اگه دو طرف این ورق رو به هم وصل کنیم،میتونیم با گذشته ارتباط برقرار کنیم.
2)متامتریال (فرا مواد):اگه توضیح اینو خواستی بگو برات بذارم.
خداحافظ

نمایه کاربر
small physicist

سپاس: 10

تماس:

پست توسط small physicist »

به نظر بنده تلاش ما برای درک زمان بی شباهت به تلاش یک نفر که میخواهد با نرم افزار windows media player 9 فایل های Avi را باز کند نیست!
همان طور که میدانید این نرم افزار بدون نصب codec های مخصوص نمیتواند فایل هایی با این فرمت را باز کند ، به نظر بنده ذهن ما نیز همین طور است یعنی نمیتواند زمان را درک کند و درک مفهوم آن نیز در طراحی ذهن ما منظور نشده است. درست همان طور که پخش فایل های avi در طراحی نرم افزار windows media player 9 منظور نشده است!
در مورد بحث فضا زمان اینشتین که زمان را آمیخته با فضا میداند نیز بدلیل نداشتن تخصص هیچ سخنی نمیگویم. اما تصور کنونی بنده این است که آمیخته بودن فضا با زمان و یا حتی فرض آن به عنوان یک بُعد ، سبب میشود که ما زمان را دارای ماهیت بدانیم به زبان ساده تر این فرض که زمان بُعد است یا آمیخته با فضا ، فرض دیگری را سبب میشود و آن این که ، چیزی به نام زمان در بیرون وجود داشته و دارای ماهیت باشد! که البته این نیز نمی تواند صحت داشته باشد و صد البته دور از ذهن نیز هست! حداقل از نظر بنده که این طور است!
همان طور که گفتم از نظر بنده زمان قابل درک نیست و صد البته ماهیتی هم ندارد یعنی این طور نیست که چیزی به نام زمان در بیرون وجود داشته و دارای ماهیت باشد.
زمان پدیده ی عجیبی است ، و درک کامل مفهوم آن نیز در حدود توانایی بشر نیست ، سفر به گذشته و آینده نیز از نظر بنده فقط میتواند موضوعی جالب و جذاب برای داستان های علمی تخیلی باشد! چرا که تمام راه های علمی آن به روی ما بسته است!
یکی از راه های سفر در زمان ، سفر به وسیله ی سیاهچاله هاست ، که این امکان مردود است! چرا که اولا رفتن به آن ها (سیاهچاله ها ) نا ممکن است _ حداقل با تکنولوژی کنونی - چون فاصله ی آن ها با ما بسیار زیاد است - چندین و چند سال نوری - و اگر هم روزی تکنولوژی این کار یعنی رسیدن به سیاهچاله ها را هم بدست آوردیم ، باز جاذبه فوق شدید آن ها هر جسمی را تکه تکه میکند یا بهتر بگویم ؛ ریز ریز میکند!!!
در مورد کرم چاله ها نیز باید بگویم که اولا کرم چاله ها هنوز مدل های ریاضی هستند و تا کنون کسی آن ها را ندیده است! دوما آن ها آن طور که بنده میدانم توانایی باز گرداندن زمان به آن صورت که مد نظر ماست را ندارند و زمان کوتاهی - چند دقیقه نهایتا - میتوانند ما را به گذشته ببرنند! سوما هم این که قطر آن ها ریز تر از آن است که انسان بتواند از آن عبور کند! ( مقیاس اتمی دارند) و چهارما ، ظاهرا این کرم چاله ها عمر کمی هم دارند و به یکباره پدید آمده و به یکباره نیز محو میگردند!
در مورد سرعت فراتر از نور که طبق پیش بینی ها زمان در این سرعت به عقب بر میگردد نیز باید بگویم که ؛ طبق پیش بینی جناب انیشتین ، رسیدن به سرعت نور = بی نهایت شدن جرم و نیز توقف زمان ، و خوب برای به حرکت در آوردن بی نهایت جرم ، بی نهایت انرژی هم لازم است و لازم به ذکر نیست که اگر تمام انرژی های جهان را هم گرد آوریم باز هم یک نهایتی دارند!!! خلاصه کلام این که نمیتوان با سرعتی فراتر از نور در فضا سیر کرد!
پس نه سیاهچاله ، نه کرم چاله و نه سرعت فرا نور ، هیچ کدام عملا نمیتوانند که ماشین زمان ما باشند!
و نتیجه این که بحث سفر در زمان از نظر بنده توهمی بیش نیست!!!
با تشکر
‏به نام خداوند بخشنده مهربان

1- ‏آيا كافران نمي‌بينند كه آسمانها و زمين ( در آغاز خلقت به صورت توده عظيمي در گستره فضا ، يكپارچه ) به هم متّصل بوده و سپس ( بر اثر انفجار دروني هولناكي ) آنها را از هم جدا ساخته‌ايم ( و تدريجاً به صورت جهان كنوني درآورده‌ايم ) و هرچيز زنده‌اي را ( اعم از انسان و حيوان و گياه ) از آب آفريده‌ايم . آيا ( درباره آفرينش كائنات نمي‌انديشند و ) ايمان نمي‌آورند ؟‏ (انبیا/30)

2- ما آسمان را با قدرت بنا ساخته‌ايم و همواره آن را وسعت مي‌بخشيم .‏ ‏(ذاریات/47)

نمایه کاربر
mortezasadeghi

small physicist نوشته شده:به نظر بنده تلاش ما برای درک زمان بی شباهت به تلاش یک نفر که میخواهد با نرم افزار windows media player 9 فایل های Avi را باز کند نیست!
همان طور که میدانید این نرم افزار بدون نصب codec های مخصوص نمیتواند فایل هایی با این فرمت را باز کند ، به نظر بنده ذهن ما نیز همین طور است یعنی نمیتواند زمان را درک کند و درک مفهوم آن نیز در طراحی ذهن ما منظور نشده است. درست همان طور که پخش فایل های avi در طراحی نرم افزار windows media player 9 منظور نشده است!
در مورد بحث فضا زمان اینشتین که زمان را آمیخته با فضا میداند نیز بدلیل نداشتن تخصص هیچ سخنی نمیگویم. اما تصور کنونی بنده این است که آمیخته بودن فضا با زمان و یا حتی فرض آن به عنوان یک بُعد ، سبب میشود که ما زمان را دارای ماهیت بدانیم به زبان ساده تر این فرض که زمان بُعد است یا آمیخته با فضا ، فرض دیگری را سبب میشود و آن این که ، چیزی به نام زمان در بیرون وجود داشته و دارای ماهیت باشد! که البته این نیز نمی تواند صحت داشته باشد و صد البته دور از ذهن نیز هست! حداقل از نظر بنده که این طور است!
همان طور که گفتم از نظر بنده زمان قابل درک نیست و صد البته ماهیتی هم ندارد یعنی این طور نیست که چیزی به نام زمان در بیرون وجود داشته و دارای ماهیت باشد.
زمان پدیده ی عجیبی است ، و درک کامل مفهوم آن نیز در حدود توانایی بشر نیست ، سفر به گذشته و آینده نیز از نظر بنده فقط میتواند موضوعی جالب و جذاب برای داستان های علمی تخیلی باشد! چرا که تمام راه های علمی آن به روی ما بسته است!
یکی از راه های سفر در زمان ، سفر به وسیله ی سیاهچاله هاست ، که این امکان مردود است! چرا که اولا رفتن به آن ها (سیاهچاله ها ) نا ممکن است _ حداقل با تکنولوژی کنونی - چون فاصله ی آن ها با ما بسیار زیاد است - چندین و چند سال نوری - و اگر هم روزی تکنولوژی این کار یعنی رسیدن به سیاهچاله ها را هم بدست آوردیم ، باز جاذبه فوق شدید آن ها هر جسمی را تکه تکه میکند یا بهتر بگویم ؛ ریز ریز میکند!!!
در مورد کرم چاله ها نیز باید بگویم که اولا کرم چاله ها هنوز مدل های ریاضی هستند و تا کنون کسی آن ها را ندیده است! دوما آن ها آن طور که بنده میدانم توانایی باز گرداندن زمان به آن صورت که مد نظر ماست را ندارند و زمان کوتاهی - چند دقیقه نهایتا - میتوانند ما را به گذشته ببرنند! سوما هم این که قطر آن ها ریز تر از آن است که انسان بتواند از آن عبور کند! ( مقیاس اتمی دارند) و چهارما ، ظاهرا این کرم چاله ها عمر کمی هم دارند و به یکباره پدید آمده و به یکباره نیز محو میگردند!
در مورد سرعت فراتر از نور که طبق پیش بینی ها زمان در این سرعت به عقب بر میگردد نیز باید بگویم که ؛ طبق پیش بینی جناب انیشتین ، رسیدن به سرعت نور = بی نهایت شدن جرم و نیز توقف زمان ، و خوب برای به حرکت در آوردن بی نهایت جرم ، بی نهایت انرژی هم لازم است و لازم به ذکر نیست که اگر تمام انرژی های جهان را هم گرد آوریم باز هم یک نهایتی دارند!!! خلاصه کلام این که نمیتوان با سرعتی فراتر از نور در فضا سیر کرد!
پس نه سیاهچاله ، نه کرم چاله و نه سرعت فرا نور ، هیچ کدام عملا نمیتوانند که ماشین زمان ما باشند!
و نتیجه این که بحث سفر در زمان از نظر بنده توهمی بیش نیست!!!
با تشکر

با حرفت مخالفم.هر چیز عجیبی ابتدا محال بنظر میرسد.
خداحافظ

نمایه کاربر
Anita!

پست توسط Anita! »

mortezasadeghi نوشته شده:
Anita! نوشته شده:آخه من با اصل سفر به گذشته مشکل دارم..
گذشته تموم شده رفته
,دنیایی که ما توشیم 4 بعده . 3بعد مکان و یک بعد زمان.زمان یک بعده.
سفر در زمان از طریق سیاهچاله هارو که یکی از بچه ها کامل توضیح داد اما دو راه دیگر نیز هست:
1) یه نظریه (مال انیشتینه):اگه جهان رو مثل یه ورق در نظر بگیریم ما در حال پیمودن مکان روی این صفحه هستیم.حالا اگه دو طرف این ورق رو به هم وصل کنیم،میتونیم با گذشته ارتباط برقرار کنیم.
2)متامتریال (فرا مواد):اگه توضیح اینو خواستی بگو برات بذارم.
راه های سفر در زمان رو میدونم..با اصلش مشکل دارم
از نظر منطقی جور در نمیاد..؟!
تصویر

نمایه کاربر
mortezasadeghi

چرا جور در نمیاد؟
خداحافظ

نمایه کاربر
Anita!

پست توسط Anita! »

ببینید، از نظر منطقی وقتی من الان دارم این نوشته رو تایپ میکنم، زمان داره برای من میگذره
واین کار انجام میشه و تموم میشه.
حالا اگه شما 2 ساعت دیگه به من بگید قراره 2 ساعت به عقب حرکت کنیم و
گذشته رو ببینیم ، برای من قابل قبول نیست ! چون اون کار تموم شده وزمان طی شده
تا ما به آینده رسیدیم..
تصویر

نمایه کاربر
mortezasadeghi

خب در واقع وقتی ما از جایی حرکت میکنیم تا به مثلا خانه میرسیم در واقع مکان طی شده تا ما به مقصد (خانه رسیده ایم) ولی میتوانیم این راه را برگردیم و مقصد را عوض کنیم.
خداحافظ

نمایه کاربر
Anita!

پست توسط Anita! »

اما زمان فرق میکنه !
مثلا تو نمیتونی زمان رو نگه داری ، ولی میتونی وقتی در حال حرکتی بایستی !
تصویر

نمایه کاربر
maryamz

نام: مریم

محل اقامت: کرمانشاه

سپاس: 21

تماس:

پست توسط maryamz »

mortezasadeghi نوشته شده:خب در واقع وقتی ما از جایی حرکت میکنیم تا به مثلا خانه میرسیم در واقع مکان طی شده تا ما به مقصد (خانه رسیده ایم) ولی میتوانیم این راه را برگردیم و مقصد را عوض کنیم.
بله
ولی شما فقط به جای اولت برگشتی نه این که زمان رو به عقب برگردونی smile058 smile058 smile058
زیباترین مکان برای حضور، بودن در افکار کسی ست

نمایه کاربر
mortezasadeghi

دقیقا ! من هم همینو میگم.زمان رو نمیشه نگه داری ولی خودت میتونی در زمان به عقب برگردی.
خداحافظ

نمایه کاربر
Anita!

پست توسط Anita! »

mortezasadeghi نوشته شده:دقیقا ! من هم همینو میگم.زمان رو نمیشه نگه داری ولی خودت میتونی در زمان به عقب برگردی.
نه نمیتونی. زمان روند خودشو طی میکنه، چه یه مسیر رو برگردی چه به راهت ادامه بدی
تصویر

نمایه کاربر
maryamz

تماس:

پست توسط maryamz »

mortezasadeghi نوشته شده:دقیقا ! من هم همینو میگم.زمان رو نمیشه نگه داری ولی خودت میتونی در زمان به عقب برگردی.
منظورت اینه که کار ها رو به عقب برگردونی دیگه؟

نمایه کاربر
maryamz

تماس:

پست توسط maryamz »

Anita! نوشته شده:
می تونی کار ها رو به عقب برگردونی
امااااا
به این شرط که کار بازگشت پذیر باشه
مثل فرایند های بازگشت پذیر توی ترمودینامیک که خیلی کمه
اما زمان رو نه نه نه نه

نمایه کاربر
mortezasadeghi

Anita! نوشته شده:
خب آره دیگه.تو میتونی به عقب برگردی ولی اگه دوباره بخوای بیای سر جای قبلیت دیگه اونجوری که بود نیست و در واقع اگه به عقب برگردی خود حال هم میشه گذشته چون زمان نمی ایسته.
خداحافظ

ارسال پست