وقایع نجومی سال 96


وقایع نجومی سال 96

نوشتهاز سوی Sin در سه شنبه 24 اسفند 1395 - 13:15

با سلام خدمت همه اساتید و دوستان
در آستانه سال جدید خورشیدی هستیم، خیلی خوبه اگر اطلاعاتی در خصوص وقایع و رویدادهای آتی نجومی که در سال 96 قرار اتفاق بیفته اینجا بذاریم تا همه بتونیم از مشاهده شان لذت ببریم
انجام بده آن چه كه قصدش را داري.
نماد کاربر
 
سپـاس : 16

ارسـال : 29


نام نویسی: 86/4/6

مرد

Re: وقایع نجومی سال 96

نوشتهاز سوی Sin در سه شنبه 24 اسفند 1395 - 13:34

اولین رویداد که در تاریخ 7 آوریل 2017 رخ خواهد داد:

درخشش سیاره مشتری:
بزرگترین سیاره در منظومه شمسی در آسمان شب ظاهر خواهد شد و این سیاره با روشنی فوق العاده ای در بهار امسال زیبایی خاصی به آسمان شب خواهد داد که درخشش آن از هر سیاره دیگری بیشتر خواهد بود.
در 7 آوریل 2017 مشتری به نزدیکترین فاصله خود از مدارش به زمین خواهد رسید. این بهترین زمان برای مشاهده این سیاره در سال خواهد بود. در طول این رویداد، این سیاره نیز در سراسر شب قابل مشاهده است.
البته در طول هفته اگر شرایط آب و هوا مناسب باشد می توان این رویداد و درخشش این سیاره را مشاهده نمود.

مشتری را می توان با چشم غیر مسلح مشاهده کرد؛ با این حال، کسانی که با یک تلسکوپ یا دوربین دوچشمی خوب این کار را انجام دهند صحنه فوق العاده خواهند دید.
آیو، اروپا، گانیمد و کالیستو: بسته به قدرت دوربین دوچشمی یا تلسکوپ، تماشاچیان قادر به دیدن چهار قمر بزرگ مشتری خواهد بود.
همچنین اگر تجهیزات قویتر داشته باشید می توانید توده های رنگی ابرهای مشتری و شاید حتی نقطه بزرگ قرمز معروف و طوفان مشتری (hurricane like) را هم که شاید هر چند صد سال یکبار به این صورت باشد را مشاهده کنید.
انجام بده آن چه كه قصدش را داري.
نماد کاربر
 
سپـاس : 16

ارسـال : 29


نام نویسی: 86/4/6

مرد

Re: وقایع نجومی سال 96

نوشتهاز سوی Sin در چهارشنبه 25 اسفند 1395 - 10:03

خورشید گرفتگی
در 21 اوت 2017 در سراسر ایالت متحده روز به شب تبدیل خواهد شد و آمریکا اولین کشوری است که این کسوف سراسری را در دهه اخیر خواهد دید.
در این روز، ماه به طور مستقیم بین زمین و خورشید قرار خواهد گرفت، این سایه در ایالات متحده از اورگان به کارولینای جنوبی میرود.
از سال 1918 این اولین بار خواهد بود که یک خورشید گرفتگی کلی قابل مشاهده است که از سواحل غرب به ساحل شرق ایالات متحده آمریکا می رود. تازه ترین کسوف کلی قابل مشاهده در ایالات متحده در سال 1979 رخ داده است. با این حال، آن تنها در سراسر شمال غربی اقیانوس آرام قابل مشاهده بود.
بهترین منطقه برای مشاهده خورشید گرفتگی در سراسر آمریکا امتداد یک مسیر باریک از "کارولینای جنوبی" به سمت "اورگان" است. در این منطقه مردم قادر به دیدن ماه هستند که به طور کامل از نور خورشید جلوگیری می کند.
البته در مناطق دیگر ایالات متحده و بخش هایی از "کانادا" و "مکزیک" نیز این رویداد البته به صورت ضعیفتر قابل مشاهده است.
اگر کسی قصد دیدن این واقعه را داشته باشد بدیهی است که باید به عینک ضد آفتاب مخصوص خورشید گرفتگی همراه با فیلتر مخصوص آن مجهز باشد.
نگاه کردن بدون پوشش مناسب چشم به خورشید می تواند مضر باشد و منجر به آسیبهای دائمی چشم شود. حتی یک عینک آفتابی استاندارد هم نمی تواند محافظ مناسبی برای چشم ما در مقابل کسوف باشد.
مردم شرق ایالات متحده که این خورشید گرفتگی را از دست می دهند در ماه آگوست همین سال فرصت دیگری برای مشاهده خورشید گرفتگی در این هشت سال خواهند داشت.
در 8 آوریل 2024 یک خورشید گرفتگی سراسر شرق ایالات متحده را از "تگزاس" به "مین" فرا خواهد گرفت.
انجام بده آن چه كه قصدش را داري.
نماد کاربر
 
سپـاس : 16

ارسـال : 29


نام نویسی: 86/4/6

مرد

Re: وقایع نجومی سال 96

نوشتهاز سوی Sin در دوشنبه 16 مرداد 1396 - 14:24

5 سپتامبر
نپتون!
سیاره غول پیکر آبی به نزدیکترین فاصله خود با زمین خواهد رسید و به خاطر نور زیادی که از خورشید دریافت می کند نمایان خواهد شد. این باعث می شود که نپتون از هر زمان دیگری از سال، روشن تر شود و در تمام طول شب قابل مشاهده باشد. این بهترین زمان برای مشاهده و عکاسی این سیاره خواهد بود. با توجه به فاصله بسیار زیاد آن از زمین، تنها به عنوان یک نقطه آبی کوچک در کل دیده می شود اما قوی ترین تلسکوپها به وضوح ظاهر می شود.
انجام بده آن چه كه قصدش را داري.
نماد کاربر
 
سپـاس : 16

ارسـال : 29


نام نویسی: 86/4/6

مرد


بازگشت به نجوم آماتوری

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 1 مهمان