وقتی ماده ای وارد سیاهچاله بشه چه اتفاقی برايش مي افتد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
serlando

محل اقامت: تهران

سپاس: 45

وقتی ماده ای وارد سیاهچاله بشه چه اتفاقی برايش مي افتد؟

پست توسط serlando »

باسلام.
به نظر شما وقتی ماده ای وارد سیاهچاله بشه چه اتفافی واسش میافته؟ نظریه هاتونو بگید.
من خودم فکر میکنم ماده به اتم های سازندش تجزیه میشه
smile006
کیهان شناسی خواندن ذهن خداست

superman123

نام: amirali

سپاس: 48

Re: وقتی ماده ای وارد سیاهچاله بشه چه اتفاقی برايش مي افتد؟

پست توسط superman123 »

دوست من در یک تاپیک همه ی سوالاتت را بپرس
البته در مورد سوالاتت پاسخ قطعی نیست ولی
(اول این فرض را بکنیم که در هنگام ورود به داخل سیاه چاله ما نسوزیم)

حال بیایید فرض کنیم که با کشتی فضایی خود یکراست وارد سیاه چاله ی موجود در وسط کهکشان شدیم (البته وجود سیاه چاله در وسط کهکشان ما یک فرضیه است و هنوز اثبات نشده است ولی بیایید فرض وجود آن را بکنیم) هنگامی که وارد شدیم موتور راکت های خود را خاموش می کنیم چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

در ابتدا شما به هیچ وجه میدان گرانشی را در اطراف خود احساس نمی کنید بعد شما سقوط می کنید تمام قسمت های بدن شما و کشتی فضایی شما کش می آیند و شما احساس سنگینی می کنید (این همان احساسی است که فضانوردان حین برگشتن به مدار زمین احساس می کنند) همان طور که به مرکز چاله نزدیک می شویم شما احساس نیروی گرانش به صورت جزر و مدی خواهید داشت به این صورت که پای شما به چاله نزدیک تر از سر شماست و اختلاف گرانش به حدی می شود که شما این احساس جزر و مدی را در بدن خود احساس می کنید به صورت خلاصه شما احساس کشیدگی در بدن خود می کنید ؛ این نیروهای جزر و مدی گرانش ثابت نمی مانند و تغییرات آن هرچه به مرکز بیشتر نزدیک می شوید بیشتر می شود و در نهایت شما قطعه قطعه خواهید شد .

برای سیاه چاله ها بلندی مانند آنچه در آن افتادیم در ابتدا نیروهای جزر و مدی گرانش اصلا قابل توجه نیستند و تا فاصله ی 600000 کیلومتری از مرکز سیاه چاله اصلا احساس نمی شوند ؛ حال اگر ما وارد سیاه چاله ی کوتاهی شده بودیم نیروهای جزر و مدی زودتر به اذیت کردن ما می پرداختند و از فاصله ی 6000 کیلومتری از مرکز به بعد اثرات خود را بروز می دادند (و دلیلی که ما سیاه چاله ی بلند را برای سقوط خود انتخاب کردیم این بود که بیشتر بتوانیم زنده بمانیم و تحقیق کنیم )

ممکن است سوال کنید که ما تا اینجا داشتین احساس می کردیم ما در حال سقوط چه چیزی خواهیم دید ؟ و جواب خواهید شنید که لزوما ما نباید چیزی ببینیم شاید ما شاهد تکه تکه شدن چیزهای دیگری باشیم که آنها هم مانند ما در حال سقوط هستند البته بعد از آنکه نور تابشی آنها به ما برسد شما در حال سقوط می توانید اجرامی را ببینید که هنوز سقوط نکرده اند ولی آنها به هیچ وجه شما را نخواهند دید و دلیل آن هم آشکار است که نوری که شما از خود منتشر می کنید قادر به گریز از افق نیست پس به چشم آن شخص خارج از افق رویداد نخواهد رسید .

سوال دیگر اینکه چقدر این فرآیند سقوط طول خواهد کشید ؟ جواب آن بستگی به این دارد که شما از کجا شروع کرده باشید بگذارید از آنجا آغاز کنیم که 10 برابر شعاع آن سیاه چاله از آن فاصله داشته باشیم خوب برای یک سیاه چاله با جرم یک میلیون برابر جرم منظومه شمسی ما این فرآیند و سقوط ما 8 دقیقه تا رسیدن به افق به طول خواهد انجامید بعد از آن 7 ثانیه دیگر مهلت خواهید داشت و بعد از 7 ثانیه شما به مرکز تکینگی یا مرکز سیاه چاله رسیده اید ! حال شما اگر این مسئله را برای سیاه چاله ای کوچکتر در نظر بگیرید این فرآیند سریع تر انجام خواهد شد هنگامی که شما در حال سقوط هستید تمامی موتور و توان خود را در 7 ثانیه به کار خواهید گرفت تا اینکه شاید بتوانید از چنگ سیاه چاله بگریزید اما این کار به شما کمک که نمی کند هیچ باعث می شود که شما به مرکز تکینگی بیشتر نزدیک شوید پس بهتر است که آرام بنشینیم و این شعر را بخوانیم :

خیام اگر ز باده مستی خوش باش با ماه رخی اگر نشستی خوش باش

چون عاقبت کار جهان نیستی است انگار که نیستی چون هستی خوش باش

نمایه کاربر
mrfane

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

اگر همه یا بخش زیادی از مطلبی را از جای دیگری کپی می کنید، رسم امانت داری اقتضا می کند منبع را نیز ذکر فرمایید.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

وقتی ماده ای وارد سیاهچاله میشه:
بر طبق نظریه جاذبه عمومی:
ذره ذره اون ماده از ماده جدا میشه بخاطر اختلاف فاصله تا مرکز سیاهچاله.
و در نهایت به مرکز جرم سیاهچاله ملحق میشه.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

superman123

نام: amirali

سپاس: 48

پست توسط superman123 »

mrfane نوشته شده:اگر همه یا بخش زیادی از مطلبی را از جای دیگری کپی می کنید، رسم امانت داری اقتضا می کند منبع را نیز ذکر فرمایید.
ببخشد فراموشم شد
البته من همه ی مطالب را کپی نمی کنم

نمایه کاربر
Stephen W.Hawking

نام: Shahriyar Ebrahimi

محل اقامت: قائم شهر-مازندران

سپاس: 2

پست توسط Stephen W.Hawking »

به اتم های سازنده تبدیل شده و به هسته میپیونده و اطلاعاتش از این فضا زمان به فضا زمانی دیگر میره (نابود نمیشه)
بزرگترین مرد های تاریخ ( البرت انیشتین و استیون هاوکینگ )
(یک فیزیکدان یا ریاضیدان نباید بگذارد محاسبات و پیشگویی هایش بخاطر باور به یک موجود یا وجود فرا بشری خراب و غلط شود )
علاقه مند به تحقیق حول ماهیت خدا یا X ای که جهان را بوجود آورد و ماهیت و قوانین حاکم بر جهان نا متناهی هستی .

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

سلام
به نظر من بهتره روی مسایل عمیق تری توی نسبیت تمرکز کنیم. اینکه پایین تر از افق رویداد چی میگذره به درستی نه در چارچوب نسبیت و نه در حیطه ی مکانیک کوانتومه مضاف بر اینکه سیاهچاله و ساختار اون فعلاً یه چیز تئوریکه. حتی اگه ما بدونیم براساس موازین نسبیت و کوانتوم دقیقاً داخل سیاهچاله چی میگذره، به علم و ایده ی جدیدی دست پیدا نکردیم و صرفاً یه رفتار یا ساختار خاص به یه پدیده ی بیرون از دسترسی مثله سیاهچاله نسبت دادیم که ارزش زیادی رو در بر نداره چون این رفتار و ساختار هرچی باشه باید منطبق بر نسبیت یا مکانیک کوانتوم باقی بمونه.

مرزهای یه علم رو لزوماً بررسی شرایط مرزیش (مثل سیاهچاله) تعیین نمی کنه بلکه فهم درست و عمیق از منطقِ اون علمه که هم حدودِ نظریه و هم اسباب لازم برای گذر از مرزهاش رو به ما نشون می ده.

ارسال پست