کج فهمی ها از جهان های موازی و توضیح کامل

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
بهزاد

سپاس: 85

تماس:

کج فهمی ها از جهان های موازی و توضیح کامل

پست توسط بهزاد »

درود بر همه دوستان

من خیلی فعال نیستم تو سایت اما تو این ۸-۹ سالی که عضوم هر وقت گه گاهی سر میزنم میبینم چقد زیااااد در باب جهان های موازی مینویسن و اظهار نظر میکنند و بحث های بیهوده و وقت تلف کن ( البته قبلا بحث های درست حسابی خیلیییییییی بیشتر بود)
همین شد که گفتم این پست رو بذارم شااااید حسن ختامی باشه بر این هرزه نگاری ها

اولا اسم این نظریه جهان های موازی نیست و اشتباه بیان میشه و به مدل چند جهانی معروفه
من این نظریه را اینجا یه طور کامل توضیح میدم و با تمام اسناد و مدارک و اثبات های ریاضی
و در اخر درباره این کج فهمی های و این اشتباه روی ها یه چیزیایی می نویسم فقط امیدوارم اگه واقعا دنبال فیزیک هستید در چارچوب معین شده روش علمی به دنبال کنجکاوی های خود بروید ....بیایید از هرزه نگاری دست برداریم.

شخصی با اسم لینده در سال ۱۹۸۶ با توسعه ی تورم آشوبناک، تورم ابدی را ارائه داد (eternal inflation) ( می دونید مدل های تورمی واسه این مطرح شدند که مشکلات کیهانشناسی استاندارد یا FRW را حل کنند دیگه وارد مبحث مشکلات کیهانشناسی استاندارد و اینکه چه طور حل میشند و اینکه تورم چی هست نمیشم فقط بدونید تورم در ۱۰ به توان منفی ۳۵ ثانیه بعد از بیگ بنگ اتفاق میافته و در دوره ی تورم انبساط شتابدار عالم مثبت هست)

تورم ابدی eternal inflation
در این مدل فرض می شود که در هر زمان مناطقی از جهان وارد فاز تورمی میشوند (در ابتدای تولد عالم)
و تورم ها دارای توالی زمانی ابدی هستند به این ترتیب که درون هر جهان شرایطی می تواند حاکم شود که جهان های بیشماری از ان متولد شوند و این فرایند به شکل فراکتالی ادامه میابد در واقع ابدی بودن یک ویژگی برای این مدل هاست و تورم برای همیشه به صورت تولد یک جهان جدید ادامه پیدا میکنه که این مدل به مدل چند جهانی (multiverse) یا به ترجمه غلط برخی جهان های موازی نامیده میشه

در این تورم لحظه شروع تورم مشخص نیست و می تواند هر جایی در بالای پتانسیل باشد به عبارتی میدان فای ( میدانی که مسئول تورم هست و در مقالات زیر خواهید دید . از هر کجا شروع به غلتش کند به سمت کمینه پتانسیل خواهند رفت ( اصلا این مدل واسه همین ارايه داده شد که باز گرمایش reheating عالم بعد از تورم را توضیح میداد در واقع رسیده به همون کمینه پتانسیل )

نکته : یادتتون باشه این فقط یه مدل در کیهان شناسی تورمی هست و وقتی پارامتر های مشاهداتی این مدل را محاسبه کنیم در توافق خوبی با داده های ماهواره پلانک ۲۰۱۳ نیستند پس از لحاظ درستی مدل تقریبا منسوخ شده ( بخصوص این داده های اخیر که چند هقته پیش در کنفراس پاریس برای اولین بار توسط گروه پلانک منتشر شد )

جزیات تقریبا کامل ریاضی eternal inflation که مدل چند جهانی معروفه رو در مقالات زیر میتونید ببینید

Mathematical Issues in Eternal Inflation
http://arxiv.org/pdf/1408.2249.pdf

The Continuum of Discrete Trajectories in Eternal Inflation
http://arxiv.org/pdf/1408.4854.pdf

Eternal Inflation with Arrival Terminals
http://arxiv.org/pdf/1406.7352.pdf

Localization on the Landscape and Eternal Inflation.
http://arxiv.org/pdf/1404.5543.pdf

Inflationary Paradigm after Planck 2013
http://arxiv.org/pdf/1312.7619.pdf

Testing eternal inflation with the kinetic Sunyaev Zel’dovich effect
http://arxiv.org/pdf/1501.00511.pdf

هرکجای معادلات که به مشکل برخوردید یا نفهمیدید اگه واقعا کنجکاوید یا مهمه واستون می تونید ازم بپرسید اگه دوباره سر زدم و وقت کافی موجود بود در خدمتتون هستم

تصویر زیر هم درباره ی چگونگی این مدل هست
و اما

برخی دوستان واقعا درست میفرمایند اینگونه مباحث به تخصص کافی نیاز داره و من هم نظرم اینه واردش نشید
برخی سودجویان علم با کج فهمی و غلط فهمی از برخی نظریات علمی و هیجان انگیز جلوه دادن برخی چیزها که در نهایت منجر به شبه علم میشه میخوان کار و کاسبی بازا خودشونو بکنند و مثلا خواننده های را به این بهونه ها جذب کنند و هدف های دیگه .....
این همه موضوع جذاب تو فیزیک .... چرا جهان های موازی چرا ریسمان چرا ..... خب معلومه اینا سخت ترین غیر ملموس ترین مباحثی اند که به راحتی میتونن ازش حرف بزنن و مطمئن باشن بقیه حتی اگه بخوان هم نمی تونن دربارش اطلاعات کسب کنند و واقعا بفهمن
شبه علم ..... استفاده از لغات و استدلالات علمی برای گرفتن نتایج غیر علمی
سوء استفاده از علم به وسیله نا آگاهی عوام و حتی متاسفانه گاهی اهل علم و مشق و کسب دانش
که در نهایت منجر میشه به نوشته های بی مایه مانند کتاب مزخرف و چرت نگاشته شده ی جهان‌های موازی از میچیو کاکو
و یا کتاب های بی مایه ی دیگری مانند جهان هلوگرافیک و اندیشه های کوانتومی مولانا و .........

بهتربه موضوعات بسیار زیاد و جذاب فیزیک بپردازیم و لذت ببریم بجای غرق شدن در میان انبوهی از کج فهمی ها
و کنکاش در نظریات فراوان و بعضا بی فایده را بذاریم به عهده اهل ش

موفق باشید
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
آخرین ویرایش توسط بهزاد جمعه ۱۳۹۳/۱۱/۱۷ - ۱۵:۴۹, ویرایش شده کلا 4 بار
“It doesn’t matter how beautiful your theory is, it doesn’t matter how smart you are or what your name is.
If it doesn’t agree with experiment, it’s wrong.”

Richard Feynman

نمایه کاربر
azadeh_78

نام: آزاده ایزدی

تماس:

Re: کج فهمی ها از جهان های موازی و توضیح کامل (دیگه پست نذار

پست توسط azadeh_78 »

یعنی میخوای بگی جهان های چندگانه موازی نیست؟ :O smile048 smile033
{ نروم جز به همان ره که توام راهنمایی }

تصویر

نمایه کاربر
بهزاد

تماس:

پست توسط بهزاد »

azadeh_78 نوشته شده:یعنی میخوای بگی جهان های چندگانه موازی نیست؟ :O smile048 smile033

smile020 smile020

دوست عزیزم درود بر تو
اولا من حرفی از خودم نمیزنم یعنی من چیزی نمیگیم
همه حرفا از دانشمندای بزرگه مقالاتشونم گذاشتم واستون
دوما اصلن درباره موازی بودن یا نیودن حرفی نزدم !!!!!!اصلا تعریفت از موازی چیه ؟ جهان های موازی اصلا منظورتون چیه ؟
یه بار دیگه متنی که نوشتم بخون البته با دقت

نیازی به اینکه بگیم موازیه یا نه واقعا نیست ... اینا همه اصطلاحاتی ان که بوجود آوردن اخه موازی دقیقا یعنی چی ؟؟ تو هر فضا زمانی ما از لحاظ ریاضی قوانین جداگانه ای داریم و وقتی توپولوژی فرق کنه قوانین ریاضی نیز فرق میکنند خواهشا درگیر این الفاظ و موازی و .... اینا نشید
بکار بردن موازی در اینجا بی پایه واساسه بهش میگن multiverse چند جهانی

سوال شما مثل اینه که بپرسیم آیا همه ی توپ های ریخته شده در یک حوض و یا همه سیب های آویزان از یک درخت با هم موازی ان ؟؟؟؟؟

به اون شکلی که گذاشتم نگاه کن اصلن میتونی واژه موازی رو بکار ببری؟؟ ؟؟؟
آخرین ویرایش توسط بهزاد جمعه ۱۳۹۳/۱۱/۱۷ - ۲۰:۱۶, ویرایش شده کلا 4 بار
“It doesn’t matter how beautiful your theory is, it doesn’t matter how smart you are or what your name is.

Richard Feynman

نمایه کاربر
پژواک

پست توسط پژواک »

اقا جهان های موازی یعنی خلق یک جهان دیگه در پی یک انفجار بیگ بنگ مجزا از اونی که به دنیای ما نسبت میدن، تا اینجا درسته؟

نمایه کاربر
بهزاد

تماس:

پست توسط بهزاد »

پژواک نوشته شده:اقا جهان های موازی یعنی خلق یک جهان دیگه در پی یک انفجار بیگ بنگ مجزا از اونی که به دنیای ما نسبت میدن، تا اینجا درسته؟

خیر دوست عزیزم
اگه متنو دقیق خونده باشی به این عبارت برمیخوردی

((در این مدل فرض می شود که در هر زمان مناطقی از جهان وارد فاز تورمی میشوند ))

مثلا (باز هم دقیق نیست فقط یه مثال ساده شده ست) یه توپی داریم که هر لحظه یه نقطه روش دوباره باد میکنه و میشه یه توپ جدای چسبیده به اولی و دوباره همون یه گوشش باد میکنه و همه جاهای توپ هی باد میکنه و یه توپ جداگانه و .......
بدون هیچ انفجاری

Richard Feynman

dawn37

سپاس: 1

پست توسط dawn37 »

این یک نظریه علمی هست که بر اساس داده هایی شکل گرفته کما اینکه احنمال اینکه ما در یک چند جهانی باشیم و حتی بیگ بنگ هم از تلاقی یک چند جهانی بوجود اومده باشه هست ، هیچ کس با امکانات فعلی نمیتونه بگه این نظریه طرد شده چون واقعا صحبت کردن درباره مکان و زمانی که ازش اطلاعاتی نداری کار سختیه ! مخصوصا اگه بیگ بنگ باشه ، ولی یکی از احتمالات همین تئوری چند جهانی هستش! باید منتظر پیشرفت ابزار کاوش باشیم .
با این صحبت به شدت موافقم که از بستر علومی مانند فیزیک سوء استفاده میشه ! اما باید قبول کرد که علی رغم وسعت و پیچیدگی فیزیک بسیاری از سوالاتی که مطرح میشه از عهده فیزیک خارجه ! مثل بسیاری از کنجکاوی های ما!!! در مورد بیگ بنگ ، ریسمان ،چند جهانی و... فیزیک زمانی با قطعیت از چیزی صحبت میکنه که قابل مشاهده باشه و آزمایش ! پس بقیه احتمالات که برای توضیح جهان ارائه میشه نظریه اند و نفی یا اثبات نمیشن مگر با مشاهده و آزمایش! که اونموقع میشن قانون ! بنابراین هیچ منعی نیست که یک محقق یا دانشمند براساس داده های علمی خود نظریه ای -هرچند مغایر با دیگران -را ارائه دهد!
نظریاتی همچون چند جهانی (که برای توضیح قبل بیگ بنگ هم بسیار جالب است!) چون به امکانات و ابزار پیشرفته تری برای اثبات نیاز دارند ، بیشتر غیر قابل وصول به نظر میرسند و این میشود که مانند یک داستان علمی تخیلی مورد افاضه عام وخاص قرار گیرند! و بنظر من که خیلی هم خوبه که ارتباط فیزیک و زندگی روزمره مردم کم بشه ! این باعث میشه درگیر روزمرگی نشن ! smile039
در ضمن من خودم خیلی دوست دارم یه اثباتی چیزی ! واسه نظریات مربوط به قبل بیگ بنگ ارائه بشه ! smile001 خیلی سوال بزرگیه خیلییییییی ترجیحا هم همین مولتی ورس باشه لطفا ... smile039 smile015
در ضمن فیلم های خوبی هم در مورد این تئوری در یوتیوب هستش که میتونید ببینید!
تو مست مست سرخوشی من مست بی سر سرخوشم
تو عاشق خندان لبی من بی دهان خندیده ام !

جناب مولانا...[color=#0040FF][/color]

dawn37

پست توسط dawn37 »

در ضمن اصن آزادی و دموکراسی تو پستت دیده نمیشه !!! من میخوام نظرم رو بنویسم خوب !!

نمایه کاربر
بهزاد

تماس:

پست توسط بهزاد »

dawn37 نوشته شده:این یک نظریه علمی هست که بر اساس داده هایی شکل گرفته کما اینکه احنمال اینکه ما در یک چند جهانی باشیم و حتی بیگ بنگ هم از تلاقی یک چند جهانی بوجود اومده باشه هست ، هیچ کس با امکانات فعلی نمیتونه بگه این نظریه طرد شده چون واقعا صحبت کردن درباره مکان و زمانی که ازش اطلاعاتی نداری کار سختیه ! مخصوصا اگه بیگ بنگ باشه ، ولی یکی از احتمالات همین تئوری چند جهانی هستش! باید منتظر پیشرفت ابزار کاوش باشیم .
با این صحبت به شدت موافقم که از بستر علومی مانند فیزیک سوء استفاده میشه ! اما باید قبول کرد که علی رغم وسعت و پیچیدگی فیزیک بسیاری از سوالاتی که مطرح میشه از عهده فیزیک خارجه ! مثل بسیاری از کنجکاوی های ما!!! در مورد بیگ بنگ ، ریسمان ،چند جهانی و... فیزیک زمانی با قطعیت از چیزی صحبت میکنه که قابل مشاهده باشه و آزمایش ! پس بقیه احتمالات که برای توضیح جهان ارائه میشه نظریه اند و نفی یا اثبات نمیشن مگر با مشاهده و آزمایش! که اونموقع میشن قانون ! بنابراین هیچ منعی نیست که یک محقق یا دانشمند براساس داده های علمی خود نظریه ای -هرچند مغایر با دیگران -را ارائه دهد!
نظریاتی همچون چند جهانی (که برای توضیح قبل بیگ بنگ هم بسیار جالب است!) چون به امکانات و ابزار پیشرفته تری برای اثبات نیاز دارند ، بیشتر غیر قابل وصول به نظر میرسند و این میشود که مانند یک داستان علمی تخیلی مورد افاضه عام وخاص قرار گیرند! و بنظر من که خیلی هم خوبه که ارتباط فیزیک و زندگی روزمره مردم کم بشه ! این باعث میشه درگیر روزمرگی نشن ! smile039
در ضمن من خودم خیلی دوست دارم یه اثباتی چیزی ! واسه نظریات مربوط به قبل بیگ بنگ ارائه بشه ! smile001 خیلی سوال بزرگیه خیلییییییی ترجیحا هم همین مولتی ورس باشه لطفا ... smile039 smile015
در ضمن فیلم های خوبی هم در مورد این تئوری در یوتیوب هستش که میتونید ببینید!

دوست عزیزم
شایان ذکره که این مدل هیچ گونه ارتباطی به قبل از بیگ بنگ نداره حتی از زمان بعد پلانک صادقه
یعنی 10 به توان منفی 43 ثانیه بعد از بیگ بنگ که بهش زمان پلانک میگن و قبل از این زمان فیزیکی که ما استفاده میکنیم
صادق نیست و دست به گریبان ابزاری مثل گرانش کوانتومی میشویم و ....
(از اصل عدم قطعیت هایزنبرگ میاد اگه تو اون انرژی پلانک رو بذاری به سادگی بدست میاد)

اما قبل از بیگ بنگ به هیچ عنوان ...
تمام اطلاعاتمون از زمان پلانک به بعده
اون هم به لطف نظریه تورم که ما رو از اخرین سطح مقطع پراکندگی فوتون ( یا تابش CMB)رد میکنه و تا زمان 10 به توان منفی 35 ثانیه میرسونه
اخرین سطح مقطع پراکندگی 380 هزار سال بعد بیگ بنگه اما چون نسبت به عمر کیهان بسیار ناچیزه با تقریب خوبی میتونیم از زمان تورم به بعد به استفاده از قوانین فیزیکی مون تکیه کنیم

ممنون بابت نظراتت
آخرین ویرایش توسط بهزاد یک‌شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۹ - ۲۱:۴۶, ویرایش شده کلا 2 بار

Richard Feynman

نمایه کاربر
بهزاد

تماس:

پست توسط بهزاد »

dawn37 نوشته شده:در ضمن اصن آزادی و دموکراسی تو پستت دیده نمیشه !!! من میخوام نظرم رو بنویسم خوب !!

واقعا با توجه به اظهار نظرات عجیب و غریب و نا آگاهانه همچین لحنی نیاز بود

حالا شما امر بفرما .....بابا دموکراسی

Richard Feynman

dawn37

پست توسط dawn37 »

بهزاد عزیز! حالا هی من میگم بعضی از فیزیکدانا دنبال پیشرفت ابزارن تا اثبات کنن این multiverse زیبا رو ، هی شما بهونه بیار و فلان و بهمان ...! smile097
در ضمن فک کنم یه یکی دو نسلی با شما تفاوت سنی دارم ! smile039 smile040 ببخشید جسارت بنده رو! فیلماش در یوتیوب رو نگاه کردین؟! smile001
برای نمونه https://www.youtube.com/watch?v=Q15fwFRqYPk قسمت اولش البته !

نمایه کاربر
بهزاد

تماس:

پست توسط بهزاد »

dawn37 نوشته شده:بهزاد عزیز! حالا هی من میگم بعضی از فیزیکدانا دنبال پیشرفت ابزارن تا اثبات کنن این multiverse زیبا رو ، هی شما بهونه بیار و فلان و بهمان ...! smile097
در ضمن فک کنم یه یکی دو نسلی با شما تفاوت سنی دارم ! smile039 smile040 ببخشید جسارت بنده رو! فیلماش در یوتیوب رو نگاه کردین؟! smile001
برای نمونه https://www.youtube.com/watch?v=Q15fwFRqYPk قسمت اولش البته !

خووووووووووووب مگه من چییییی گفتم ؟؟
ببین دوست عزیزم بله این اقای لاورنس کراوس خیلی فیزیکدان بزرگیه حرفایی که میزنه درباره امکان داشتنه و پیش بینی بعضی تئوری هاست
منم همینارو گفتم من نگفتم چند جهانی اصلا چرت و پرت و فلاااان
گفتم اصلا این مدل مطرح شد که بعضی مشکلات رو حل کنه و تا یه جاهایی موفق بود یه جاهایی هم نه
مقالاتی که گذاشتم یه نگاه بنداااااااز خوووووب
خیلی با داده های رصدی و و سایر تئوری های بنیادی نتونسته سازگاری داشته باشه
بله هم نظریه ریسمان و هم این چند جهانی و هم ..... نظریاتی هستند که نه کاملا رد شده اند و نه تایید شده اند

ثانیا این اقای لاورنس کراوس ببین داره واسه کیا حرف میزنه ؟؟؟ سمینار تخصصی که نیست که خب معلومه باید پیاز داغشو زیاد تر کنه تا مردم مهیج تر بشن و به فیزیک علاقه مند بشن

این امریکایی ها هرچی بلد نباشن تبلیغااااات رو خیللییییی خوب بلدن و فضا سازی
در هر صورت من تو سایت واقعا تخصصی وقتی سرچ میکنم و دنبال مقاله های مورد نظرم میگردم زیاد چیزی درباره این قضیه ننوشته شده همون چندتا که گذاشتم دیگه اوج کاری درباره multiverse بوده

smile056

Richard Feynman

نمایه کاربر
بهزاد

تماس:

پست توسط بهزاد »

dawn37 نوشته شده:در ضمن فک کنم یه یکی دو نسلی با شما تفاوت سنی دارم ! smile039 smile040 !

آورین ادم که نباید با بزرگترش این جور حرف بزنه smile021

Richard Feynman

dawn37

پست توسط dawn37 »

"منم همینارو گفتم من نگفتم چند جهانی اصلا چرت و پرت و فلاااان"
اوهوووووم از اون لحاظ! smile051
..
بهر حال مستفیض شدم! smile039
من الله التوفیق smile072

نمایه کاربر
azadeh_78

نام: آزاده ایزدی

تماس:

پست توسط azadeh_78 »

بهزاد نوشته شده:
azadeh_78 نوشته شده:یعنی میخوای بگی جهان های چندگانه موازی نیست؟ :O smile048 smile033

smile020 smile020

دوست عزیزم درود بر تو
اولا من حرفی از خودم نمیزنم یعنی من چیزی نمیگیم
همه حرفا از دانشمندای بزرگه مقالاتشونم گذاشتم واستون
دوما اصلن درباره موازی بودن یا نیودن حرفی نزدم !!!!!!اصلا تعریفت از موازی چیه ؟ جهان های موازی اصلا منظورتون چیه ؟
یه بار دیگه متنی که نوشتم بخون البته با دقت

نیازی به اینکه بگیم موازیه یا نه واقعا نیست ... اینا همه اصطلاحاتی ان که بوجود آوردن اخه موازی دقیقا یعنی چی ؟؟ تو هر فضا زمانی ما از لحاظ ریاضی قوانین جداگانه ای داریم و وقتی توپولوژی فرق کنه قوانین ریاضی نیز فرق میکنند خواهشا درگیر این الفاظ و موازی و .... اینا نشید
بکار بردن موازی در اینجا بی پایه واساسه بهش میگن multiverse چند جهانی

سوال شما مثل اینه که بپرسیم آیا همه ی توپ های ریخته شده در یک حوض و یا همه سیب های آویزان از یک درخت با هم موازی ان ؟؟؟؟؟

به اون شکلی که گذاشتم نگاه کن اصلن میتونی واژه موازی رو بکار ببری؟؟ ؟؟؟

دوست عزیز ابتدا بگم که اصلا من عکس شما رو مورد بحث قرار ندادم چون من ب دانسته های خودم بیشتر اعتماد دارم برحال
ولی بنده تحقیقاتی انجام دادم که گفته شما رو تایید میکنه . برحال عذر میخوام
در واقع این موازی بودن غلط نیست اما برای این ، بهش موازی میگن ک ب هم راهی ندارن ... ی اصطلاح
{ نروم جز به همان ره که توام راهنمایی }

تصویر

prof.s.m.r.rezvani

پست توسط prof.s.m.r.rezvani »

خب ببخشید اونوقت چی باعث میشه این تورم های ناگهانی در منطقه ی خاصی اتفاق بیوفته؟
درضمن اینطوری در تناقض با اون قضایای سیاهچاله ی 5 بعدی نمیشه؟ smile057

ارسال پست