ماده تاریک و پادماده

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
ngr6111

سپاس: 1

ماده تاریک و پادماده

پست توسط ngr6111 »

سلام.
یه سوال داشتم.
توی یه سایت علمی خوندم که سرعت چرخش ستاره های موجود در یک کهکشان، در فواصل مختلف از مرکز آن، تفاوتی ندارد که این کاملا برخلاف قوانین گرانش نیوتن هست که میگه گرانش با افزایش فاصله، کمتر میشه و باید ستارگانی که دورتر از مرکز هستن با سرعت کمتری باید حرکت کنند و اینجا بود که بحث ماده تاریک پیش اومد. ماده ی تاریک در کهکشان وجود داره و نحوه توزیعش برخلاف ماده ی معمولی هست به این صورت که با دور شدن از مرکز، میزان ماده تاریک بیشتر میشه.
ممکنه ماده تاریک همون پادماده باشه؟

saeid94j

نام: سعید

محل اقامت: نجف آباد

سپاس: 4

تماس:

Re: ماده تاریک و پادماده

پست توسط saeid94j »

ماده و پاد ماده در برخورد باهم نابود میشوند
اما چون میگن در ابتدا ماده و پاد ماده برابر بوده پس حالا نبابد ماده وجود داشته باشه
اما چون ماده وجود دادره پس با برخورد اینا با هم نابود نمیشن شاید تجزیه میشن یعنی کوچکتر میشن
اگه ضد ماده همون ماده تاریک باشه حالا ماده ای وجود نداشت چون یا طبق نظر اونها نابود میشدند با هم یادر برخورد با هم به اجزای کوچکتر تشکیل دهندشون تبدیلمیشن
و نیروی تاریک هم هست که از ماده تاریک بیشتره و میگن در نهایت شاید نیروی تاریک ماده رو به ریز ترین حد ممکن تبدیل کنه یعنی تا آخرین حد تجزیه میشه به اجزای سازنده مواد
اطلاعات من کمی قدیمیه اخرین اطلاعاتم رو از کتاب های فیزیک دبیرستان دارم مخصوصاپیش دانشگاهی که سال 90 بوده
و چند مستند
ممکنه چیز های جدید فهمیده باشند اما من ندونم
تو کتاب فیزیک پیش نوشته کوچکترین در اتم الکترون پروتون و نوترون اما چیزی در مورد اجزای سازنده اونا ننوشته
من از فروپاشی بتازا نتیجه گرفتم اجزای سازنده پروتون و نوترون . الکترون و پوزیترون اند اما انگار اشتباه بود
دلیلش هم به روز نبودن اطلاعاتم بود .من سال 90 تو این فکر بودم که اگه اجزایی سازندشون همونا بودند پس شاید می شد پروتون ساخت

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

ngr6111 نوشته شده:سلام.
یه سوال داشتم.
توی یه سایت علمی خوندم که سرعت چرخش ستاره های موجود در یک کهکشان، در فواصل مختلف از مرکز آن، تفاوتی ندارد که این کاملا برخلاف قوانین گرانش نیوتن هست که میگه گرانش با افزایش فاصله، کمتر میشه و باید ستارگانی که دورتر از مرکز هستن با سرعت کمتری باید حرکت کنند و اینجا بود که بحث ماده تاریک پیش اومد. ماده ی تاریک در کهکشان وجود داره و نحوه توزیعش برخلاف ماده ی معمولی هست به این صورت که با دور شدن از مرکز، میزان ماده تاریک بیشتر میشه.

بله به نظر من ماده ی تاریک یه جور پاد مادست و شما درست حدس زدید. البته نه پاد ماده ای که با ماده وارد واکنش بشه بلکه پاد ماده ای که دائماً در حال فرار از مادست و خواص موافق یا مخالف ماده ی مجاورش رو به خودش می گیره. مثلاً در اطراف یه جرم با بار الکتریکی منفی، ماده ی تاریک دارای جرم و بار الکتریکی منفی میشه. البته محاسبات پیشرفته تره رفتار این پادماده رو توی قسمت دوم نظریه ی غلظت انجام دادم. ببینید بر اساس نظریه ی بنده، هر جایی که ماده هست، اتر یا همون ماده ی تاریک اجازه ی حضور نداره یعنی از داخل ماده به بیرون می ریزه و این هم به خاطر اثر دافعه ی گرانشیه که بین اون ماده و ماده ی تاریک وجود داره. این عمل باعث میشه که غلظت ماده ی تاریک در اطراف یه جرم بیشتر بشه و مثلاً باعث شکست نور در حوالیه یه جرم بشه.

نمایه کاربر
godfather

محل اقامت: Sudbury

سپاس: 283

تماس:

پست توسط godfather »

ngr6111 نوشته شده:سلام.
یه سوال داشتم.

بله تا حدودی (نه کاملا) یکی‌ از evidence‌های ماده تاریک سرعت چرخش ستارگان در کهکشان است! evidence‌های دیگری مثل lensing گرانشی هم وجود داره.
ولی‌ بخش دوم گفتار شما، خیر، ماده تاریک ربطی‌ به پاد ماده نداره! اصلا هیچ ربطی‌ نداره! مثلا پاد ذرهٔ electron, positron هست و به همین صورت برای بقیه ذرات پاد ماده‌ای وجود داره! اول از همه این که اثر گرانشی پاد ماده هنوز برای ما سوال هست، آزمایش alpha در CERN تلاش بر شناسایی و مطالعه اثر گرانشی پاد ماده داره، ولی‌ به هیچ وجه پاد مدد جزو کاندیداهای ماده تاریک نبود و نیست! یکی‌ از معتبرترین کاندیداهای ذره برای ماده تاریک، WHIMPs هستند که خودشون پاد ذرهٔ خودشون رو دارن.
“Science is a way of trying not to fool yourself”

ngr6111

سپاس: 1

پست توسط ngr6111 »

ممنون از همگی دوستان، البته پاسخها کمی متناقض بود...
اگر رفرنسی معرفی بفرمایید ممنون میشم.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

من نظر شخصیم رو گفتم و رفرنس رو هم ان شاءالله تا پایان تابستان سال آینده بر روی سایت قرار می دم!

ارسال پست