جاذبه زمین

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
ali rasooli

نام: علی رسولی

سپاس: 6

جاذبه زمین

پست توسط ali rasooli »

بسمه تعالی
سلام به دوستان
یک سوال دارم:
اگر زمین گرد است و اگر زمین حول محور قطبی خودش در حال چرخش است و اگر جاذبه وجود دارد بنابراین چون سرعت چرخش زمین در استوا حداکثر و در قطب ها حداقل ممکن است (نزدیک به صفر) پس به هر میزان که از استوا دور شویم و به قطب ها نزدیک شویم میبایست جاذبه زمین بیشتر احساس شود یعنی احساس کنیم که سنگین تر شده ایم زیرا به علت کاهش سرعت در قطبین انرژی گریز از مرکز کم شده و میزان تاثیر جاذبه به علت کم رنگ شدن انرژی گریز از مرکز بیشتر احساس خواهد شد. در حالیکه تا کنون هیچ کس (تا آنجا که من جستجو کردم) ادعای چنین احساسی را نداشته است. یعنی تاکنون هیچ کس ادعا نکرده نزدیک قطبها احساس وزن بیشتری را تجربه کرده.
آیا باید نتیجه بگیریم که زمین چرخش ندارد؟ یا اینکه من در جایی از تحلیلم اشتباه کرده ام!؟

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: جاذبه زمین

پست توسط [email protected] »

سلام smile020
بله نکته ی درستی رو اشاره کردید. گرانش در دو قطب افزایش پیدا می کنه (البته به مقداره ناچیز) و این پدیده شناخته شده ست:

In combination, the equatorial bulge and the effects of the surface centrifugal force due to rotation mean that sea-level effective gravity increases from about 9.780 m/s2 at the Equator to about 9.832 m/s2 at the poles, so an object will weigh about 0.5% more at the poles than at the Equator.[3][5]

user41967

سپاس: 42

پست توسط user41967 »

محمدخان، مقدار نيروي گرانشي تغيير نميكنه، بلكه نيروي وزن كه متشكل از نيروي گرانش بعلاوه گريز از مركز هست تغيير ميكنه

ali rasooli

پست توسط ali rasooli »

به نام خدای بخشنده مهربان
سلام به همه دوستان. مخصوصا محمد آقای عزیز و آقا نیمای گرامی که بنده حقیر رو قابل دونستند.
آقا محمد بزرگوار همان طور که میدانید حداکثر سرعت چرخش زمین حدود 1700 کیلومتر بر ساعت (در استوا) اعلام شده است. (این سرعت واقعا سرعت بالایی است) من گمان میکنم وقتی سرعت از 1700 کیلومتر بر ساعت تا حدود صفر (در قطب) کاهش پیدا میکند طبعا باید احساس وزن بیشتری را شاهد باشیم. منظورم این است که باید سنگینی آزار دهنده ای را تجربه کنیم. طوری که زندگی کردن را مختل کند و یا حتی غیر ممکن.نه اینکه آنگونه که شما بیان فرمودید احساس افزایش وزن ناچیز باشد. خواهش میکنم اظهار نظر فرمایید.
از دوستان دیگری که میتوانند بنده حقیر را راهنمایی کنند خواهشمندم دریغ نورزند.
اگر دسترسی دارید از اساتید و معلمان محترم فیزیک سوال بفرمایید. من متاسفانه دسترسی ندارم.
ممنون

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

ali rasooli نوشته شده:به نام خدای بخشنده مهربان
سلام به همه دوستان. مخصوصا محمد آقای عزیز و آقا نیمای گرامی که بنده حقیر رو قابل دونستند.
آقا محمد بزرگوار همان طور که میدانید حداکثر سرعت چرخش زمین حدود 1700 کیلومتر بر ساعت (در استوا) اعلام شده است. (این سرعت واقعا سرعت بالایی است) من گمان میکنم وقتی سرعت از 1700 کیلومتر بر ساعت تا حدود صفر (در قطب) کاهش پیدا میکند طبعا باید احساس وزن بیشتری را شاهد باشیم. منظورم این است که باید سنگینی آزار دهنده ای را تجربه کنیم. طوری که زندگی کردن را مختل کند و یا حتی غیر ممکن.نه اینکه آنگونه که شما بیان فرمودید احساس افزایش وزن ناچیز باشد. خواهش میکنم اظهار نظر فرمایید.
از دوستان دیگری که میتوانند بنده حقیر را راهنمایی کنند خواهشمندم دریغ نورزند.
اگر دسترسی دارید از اساتید و معلمان محترم فیزیک سوال بفرمایید. من متاسفانه دسترسی ندارم.
ممنون

سلام علی آقا smile020

ببینید شما نباید سرعت رو حساب کنید بلکه باید شتاب رو محاسبه کنید، چون بدن ما به شتاب واکنش نشون می ده نه به سرعت. بنابراین باید سرعت مد نظر رو یه بار در سرعت زاویه ایی (اُمگا) زمین ضرب کنید تا شتاب گریز از مرکز به دست بیاد. چون اُمگا خیلی کمه، ضربش توی سرعت باعث میشه که شتاب به دست اومده هم عدد کوچیکی باشه.

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

ali rasooli نوشته شده:من گمان میکنم وقتی سرعت از 1700 کیلومتر بر ساعت تا حدود صفر (در قطب) کاهش پیدا میکند طبعا باید احساس وزن بیشتری را شاهد باشیم.

اشتباه گمان میکنی.
ali rasooli نوشته شده:از دوستان دیگری که میتوانند بنده حقیر را راهنمایی کنند خواهشمندم دریغ نورزند.

امیدوارم کمکم موثر بوده باشه.

ali rasooli

پست توسط ali rasooli »

سلام
ممنونم از دوستان مخصوصا از آقای محمد جوانشیری عزیز.
متوجه اشتباهم شدم.

ارسال پست