کتابهای مناسب برای یادگیری فیزیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Aegon3

نام: محمد مهدی خلیفه

کتابهای مناسب برای یادگیری فیزیک

پست توسط Aegon3 »

من اگه اول دبیرستان باشم به نظرتون باید از چه کتابایی شروع کنم تا بتونم کتابای سطح بالاتر رو بخونم؟اگه میتونین اسم کتاب رو به ترتیب بنویسید
The world will not be destroyed by those who do evil, but by those who watch them without doing anything

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: معرفی کتاب

پست توسط Paradoxy »

بسته به منظوری که برای مطالعه دارید، جواب میتونه متفاوت باشه.

میتونید کتاب های آکادمیک و درسی رو به ترتیب و با توجه به سالی که هستید بخونید و کتاب های دوره دبیرستان، یعنی فیزیک 1 2 و 3 و دوره پیش دانشگاهی (اگه هنوز وجود داره؟) کتاب فیزیک هالیدی 1 2 3 رو برای تسلط نسبی روی مسائل پایه ای فیزیک مطالعه کنید. با مطالعه کامل صرفا همین کتب، احتمالا 4 سالتون کاملا پر میشه. اما اگه مطالعه برای یادگیری خارج از درس و صرفا برای علاقه هست، توی بخش های مختلف فیزیک کتب مختلفی رو باید بخونید.

غالبا تو سنی که هستید به شما پیشنهاد میشه که همون درس رو بچسبید و بهش مسلط شید بعد تو دانشگاه خارج از درسی بخونید. اما خب خود من به شخصه به خاطر کنجکاویم راجب سفر در زمان از آخر به اول شروع کردم و ترتیب بندی خاصی رو رعایت نکردم، مثلا نسبیت خاص رو ابتدا با پارادوکس هاش شروع کردم بدون این که درک مناسبی از اصولش داشته باشم یا حتی فیزیک کلاسیک رو به طور کامل بلد باشم. بعد از این که متوجه شدم نمیتونم این مسائل رو درک کنم، خودم رفتم اصول نسبیت خاص رو از وب مطالعه کردم و بعد دیدم هنوز درک مناسبی ندارم و توی کلاسیک، نسبیت گالیله ای رو باید بلد باشم و به همین ترتیب عقب رفتم تا جایی که می تونستم به سادگی مسائل رو هضم کنم. بار دیگه که به پله های بعدی مراجعه کردم خیلی راحت می تونستم مفاهیم رو درک کنم. درین بین کتب مختلفی هم می خوندم بدون این که درست و کاملا متوجه شم، اما الان بعد از چند سال میبینم هیچ ضرری نکردم و دید نسبتا خوبی تو این مسائل دارم. پس به نظر من عامل اول مطالعه تون علاقتون هستش و خودتون روش مناسب برای مطالعه رو پیدا می کنید. اگه بخواید به شکل عمومی مطالعه رو شروع کنید و به شکل مبهمی، دید نسبت به فیزیک جدید و مدرن پیدا کنید می تونید از ترتیب زیر استفاده کنید.

کوانتوم ( فیزیک میکروسکپیک)

1. کتب عمومی : جهان کوانتومی/ جهان های موازی یا فیزیک غیر ممکن ها/ وب! / (همینطور کتاب های عمومی دیگه، مثل آثار هاوکینگ و ... که میتونه گاها یه دید کلی نسبت به کوانتوم بده)

3. کتب پایه ای مفهومی: فیزیک مدرن از اس کرین بخش کوانتوم/ کوانتوم آیزنبرگ (اینو میتونید بعد از یادگیری ریاضیات مخصوص کوانتوم هم مطالعه کنید، کتاب خوبیه از هر نظر)

2. کتب پایه ای برای شروع آکادمیک و حل مسائل: معادلات دیفرانسیل (برای آشنا شدن با حل معادله شرودینگر) / فیزیک هالیدی 1 (برای آشنایی با مفاهیم ساده پتانسیل و انرژی) / ( همینطور فیزیک تحلیلی برای آشنایی با همیلتونی و مفاهیم پتانسیل هم توصیه میشه ولی وقت گیر هستش)

3. سطح آکادمیک: مکانیک کوانتوم زنتلی (توضیحات ریاضی مناسبی داره، البته قبلش باید با مفاهیم ریاضی فضا و ضرب نقطه ای و ... سر و کله زده باشید که نیازمنده همون دروس دبیرستانه) / گاسیریویچ ( توصیه نمیکنم!)

4. سطح پیشرفته: ساکورایی/ میدان های کوانتومی.

نسبیت خاص ( فیزیک سرعت های بالا)

1. کتب عمومی: بازهم فیزیک مدرن اس کرین یا فیزیک سروی/ نسبیت خاص به زبان ساده / کتاب های میچیو کاکو یا کتب عمومی دیگه/ ویکی پدیا! (کلید واژه ها: نسبیت خاص، اتساع زمان، انقباض طول ...)
2. کتب متوسط و پیش نیاز سطوح بالاتر: فیزیک هالیدی 1 فقط 4 فصل اول/ کتاب نسبیت خاص ریندلر
3. سطوح پیشرفته تر: نسبیت خاص رزنیک/ کتاب شواتز فصول ابتدایی.

پ.ن: حالا در هر زمینه ای شروع کردید و نکاتی به نظرتون مبهم بود، همین هوپا بنویسید احتمالا جواب میگیرید (به خصوص تو نسبیت)

نمایه کاربر
Aegon3

نام: محمد مهدی خلیفه

پست توسط Aegon3 »

راستش من کل ریاضی و2تا فیزیک دبیرستان رو خوندم ولی حالا باز هم که کتابی رو دانلود میکنم یا از کتابخونه میگیرم باز هم خوب نمیفهمم.همون کتابهای میچیو و استیون هاوکینگ رو هم دنبال می کنم فقط تو فهم بعضی مثلا نظریه ها یا ازمایشها مشکل داشتم .خیلی ممنون.یه سوال دیگه.نظریه ابر ریسمان تو کدوم سطح هست؟
The world will not be destroyed by those who do evil, but by those who watch them without doing anything

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

این کاملا طبیعیه، همین الانشم سر خیلی مسائل حتی افراد متخصصم به مشکل بر میخورن تو فهم و تفسیر بعضی موارد پیش پا افتاده. شما زمان نیاز داری و کم کم برات روشن میشه که چی خوندی تازه هوپا هم برای همین چیزا ساخته شده دیگه، میتونید اینجا سوال کنید که فلان آزمایش چیه داستانش. نظر ریسمان سطح خیلی تخصصیه و فکر میکنم تو سطح دکترا یا اواخر ارشد روش بحث میشه. دلیلش اینه که ریاضیات خیلی عجیب غریبی داره که حتی نسبیت عام به اون وحشتناکیش! جلوی ریاضیات این نظریه کم میاره. با این حال هنوزم برخی از مفاهیمش به شکل قابل فهم توسط برایان و دانشمند های دیگه بیان شده و تو نت میشه گیر آورد و خوند، گرچه کتاب مناسب ترجمه شده من برای این نظریه ندیدم! علاوه بر این ریسمان تجریی ثابت نشدست و یه جورایی رو هوا هستش، مثل گرانش کوانتومی، با این تفاوت که برای گرانش کوانتومی کتاب ساده من دیدم.

ارسال پست