maple یا matlab ؟

مدیر انجمن: parse

ارسال پست
نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

maple یا matlab ؟

پست توسط آرژنا »

سلام دوستان smile072 smile072 smile072

میخواستم بپرسم اینجا کیا هم با میپل هم با متلب کار کردند؟ کدومش بهتره؟ منظورم از نظر خلاصه بودن کد ها و صرفه جویی در وقته.
خودم دو تا آز ریاضی پاس کردم. کار با میپل بوده اما با متلب کار نکردم. میخوام شروع کنم یکیشو جدی یاد بگیرم اما میپل کد هاش طولانی و با جزئیات زیاده اما یکی دو بار کد های متلب رو دیدم انگار خیلی خلاصه تره.

نظر شما چیه؟
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

farazb29

سپاس: 319

Re: maple یا matlab ؟؟؟

پست توسط farazb29 »

آرژنا نوشته شده:سلام دوستان smile072 smile072 smile072

میخواستم بپرسم اینجا کیا هم با میپل هم با متلب کار کردند؟ کدومش بهتره؟ منظورم از نظر خلاصه بودن کد ها و صرفه جویی در وقته.
خودم دو تا آز ریاضی پاس کردم. کار با میپل بوده اما با متلب کار نکردم. میخوام شروع کنم یکیشو جدی یاد بگیرم اما میپل کد هاش طولانی و با جزئیات زیاده اما یکی دو بار کد های متلب رو دیدم انگار خیلی خلاصه تره.

نظر شما چیه؟

این پرسیدن ندارد بانو... مطمئنا نرم افزار Matlab به مراتب بهتر از Maple است.. الان نسخه خام نرم افزار 2014 Matlab که من استفاده می کنم حجمی بیش از 7.32 گیگابایت دارد. Maple 14 را هم دارم که حجمی در حدود 400 مگابایت دارد. با این مقایسه تکلیف مقایسه امکانات مشخص می شود. نرم افزار Matlab برای محاسبات البته برخی از mupad استفاده می کند....
Matlab توابع آماده ی فراوانی دارد که برای همه نوع کاری به خصوص هنگام کد نویسی در این نرم افزار بسیار کارایی دارند. قسمت Simulink نرم افزار Matlab امکانات تقریبا کاملی برای شبیه سازی همه نوع سیستم و.... را به صورت گرافیکی فراهم می کند. هم اکنون در نسخه های 2013 و بالاتر Matlab امکان نوشتن کد و تبدیل آن به برنامه های قابل نصب در محیط Matlab که کارایی فوق العاده ای دارد فراهم شده است.
به وجود آوردن نرم افزارهای گرافیکی با استفاده از امکانات GUI در Matlab نیز از هزاران امکانات موجود در این نرم افزار است.
امکان موازی سازی اجرا بعضی دستورات که در CPU های چند هسته ای بسیار کاربردی است نیز به تازگی در Matlab افزوده شده است...
برای نمونه دستور parfor که حالت پارالل دستور for معمولی است، حلقه های تکرار زیاد را بین هسته های پردازنده کامپیوتر تقسیم می نماید و امکان استفاده از همه سخت افزار کامپیوتر را فراهم می آورد.(البته بعضی از حلقه های for قابلیت موازی سازی را ندارند که خود Matlab این موضوع را اطلاع می دهد). همچنین در سطوح بالاتر استفاده، Matlab توانایی استفاده از GPU یا همان پردازنده کارت گرافیکی را نیز فراهم می آورد که برای انجام کارهای پردازش تصویر (Image Processing) بسی مفید است.

تا جایی که اطلاع دارم در تمام دنیا کسانی که توانایی مالی خرید Matlab را دارند مطمئنا از این نرم افزار استفاده می کنند... که این مورد در ایران به خاطر استفاده رایگان از تمام نرم افزار ها برای ما مشکلی به حساب نمی آید!!!!
به نظر من اگر محدودیت های سخت افزاری برای استفاده از Matlab ندارید، حتما از این نرم افزار استفاده کنید (به خصوص نسخه های 2013 و بالاتر).. اگر سوالی هم در استفاده از آن دارید در حد امکان و دانشم سعی می کنم در تاپیکی جواب دهم.
smile072 smile072 smile072
آخرین ویرایش توسط farazb29 چهارشنبه ۱۳۹۳/۷/۱۶ - ۲۰:۲۳, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
آرژنا

پست توسط آرژنا »

از توضیحات خوبی که دادید متشکرم

من برم متلبو نصب کنم smile021

همونطوری که گفتید حجمش خیلی بالاست. به نظر میرسه تفاوت میپل و متلب در مقاطع بالاتر تحصیلی بیشتر به چشم میخوره.
من شنیدم میپل در محاسبات پارامتری قوی تره. درسته؟

لپتاپ من رمش هشته هاردش یک تراست و cpu اش cori7 هستش. نصب متلب سرعتشو پایین نمیاره که؟

یه چیز دیگه. میپل یه help خیلی خوب داره که از روش میشه نرم افزار رو یاد گرفت. متلب چی؟ خودش چیزی داره یا باید از روی کتاب یاد بگیرم؟
یه چیز دیگه: نسخه ی خام یعنی چی؟

از دوستان فیزیکی هم می خواستم بپرسم به نظرتون اگه حسابی رو ی متلب وقت بذارم بعدا (ارشد و دکترا) به دردم میخوره؟ و چقدر در فیزیک کاربرد داره؟
آخرین ویرایش توسط آرژنا چهارشنبه ۱۳۹۳/۷/۱۶ - ۲۰:۳۴, ویرایش شده کلا 1 بار
زلال که باشی
آسمان در توست!

farazb29

پست توسط farazb29 »

نخیر بانو..... کانفیگ لپ تاپ شما بسیار بالاست... Matlab نمی تواند برای آن مشکلی ایجاد نماید...
در ضمن Help نرم افزار Matlab به نظر من از قوی ترین Help های موجود در بین نرم افزارهای این تیپی است...از سایت MathWork که تیم سازنده Matlab هست هم می توانید جواب اکثر سوالات خود را بگیرید... البته باید با فیلتر*** شکن وارد این سایت شوید.چرا که به علت استفاده غیر قانونی ایرانی ها از این نرم افزار، هنگام مشاهده IP ایران، اجازه ورود نمی دهد.... و با خطای Access Denied مواجه می شوید!
با توجه به اینکه پردازنده شما احتمالا 4 هسته ای بوده و دارای 8 هسته ی منطقی است، امکان پارالل سازی برای دستوراتی همچون for که در Matlab موجود است، بسیار به کارتان خواهد آمد.... متاسفانه حلقه های تکراری که من معمولا استفاده می کنم، همچین قابلیتی را از نرم افزار و CPU می گیرند.
smile072 smile072 smile072 smile072 smile072

نمایه کاربر
آرژنا

پست توسط آرژنا »

farazb29 نوشته شده:پردازنده شما احتمالا 4 هسته ای بوده

از کجا باید بفهمم که چند هسته ایه؟

آرژنا نوشته شده:یه چیز دیگه: نسخه ی خام یعنی چی؟
زلال که باشی
آسمان در توست!

farazb29

پست توسط farazb29 »

با فشردن همزمان کلید های زیر:
Ctrl+Alt+Delete

Task Manager را باز کرده و به Performance ،Tab بروید:
نسخه خام هم یعنی، فایل نصب نشده نرم افزار. یا همون فایلی که با آن نرم افزار را نصب می نماییم.
آخرین ویرایش توسط farazb29 پنج‌شنبه ۱۳۹۳/۷/۱۷ - ۱۷:۳۳, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
آرژنا

پست توسط آرژنا »

چک کردم دو هسته ایه با چهار هسته ی منطقی
در این صورت قابلیتی که گفتید برام نداره؟
farazb29 نوشته شده:با توجه به اینکه پردازنده شما احتمالا 4 هسته ای بوده و دارای 8 هسته ی منطقی است، امکان پارالل سازی برای دستوراتی همچون for که در Matlab موجود است، بسیار به کارتان خواهد آمد....
زلال که باشی
آسمان در توست!

farazb29

پست توسط farazb29 »

آرژنا نوشته شده:چک کردم دو هسته ایه با چهار هسته ی منطقی
در این صورت قابلیتی که گفتید برام نداره؟
farazb29 نوشته شده:با توجه به اینکه پردازنده شما احتمالا 4 هسته ای بوده و دارای 8 هسته ی منطقی است، امکان پارالل سازی برای دستوراتی همچون for که در Matlab موجود است، بسیار به کارتان خواهد آمد....

برای همه پردازنده های که بیش از یک هسته دارند، این امکان وجود دارد... smile072 smile072
احتمالا فرکانس پردازنده لپ تاپتان بالاست. که این در کارهای انفرادی که CPU انجام می دهد، بسیار مفیدتر از چند هسته ای بودن است.. smile072 smile072

نمایه کاربر
آرژنا

پست توسط آرژنا »

متشکرم بسیار مفید بود smile072
در آینده اگر سوالی در مورد متلب داشتم در همین پست قرار میدهم
مرسی
زلال که باشی
آسمان در توست!