آیا واقعا کهکشان خاصی را رصد میکنیم؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
landau

تماس:

آیا واقعا کهکشان خاصی را رصد میکنیم؟

پست توسط landau »

سلام.
میدانیم که نور پس از عبور از یک ماده مقداری دچار پراکندگی میشود که میزان آن بستگی به بسامد و ابعاد جسم پراکنده کننده دارد.و میدانیم که ممکن است ابعاد جسم به حدی برسد که تمام نور اولیه از بین رفته و تنها قسمت پراکنده شده و یا تابش مجدد شده دیده شود.

حال سوال من این است که ما زمانی که به آسمان نگاه میکنیم از کجا میتوانیم مطمئن شویم در حال رصد فلان ستاره یا کهکشان خاص هستیم؟شاید نوری که ما میبینیم حاصل گازها و مواد سر راه نور باشد...
که اگر اینطور باشد باید اثرات مهمی چون شیفت داپلری و پهن شدگی های مختلف حاصل از این گازها زا نیز به حساب آوریم.در حالی که عملا چنین محاسباتی در طیف سنجی صورت نمیگیرد.
چرا؟
من آن موج در خويش غلتيده ام
که روزي بپا خيزم از خويشتن

راشين

سپاس: 6

Re: آیا واقعا کهکشان خاصی را رصد میکنیم؟

پست توسط راشين »

سلام!

دوست عزیز منظور از پهن شدگی چیست؟

در حال حاضر روی تلاطم جوی کمی مطالعه می کنم و در مورد شرایط رصدی و برخی از این عواملی که شما اشاره فرمودید هم اشاره ای شده است ان شا الله که بتونم جواب سو.ال شما رو هم پیدا کنم.

با تشکر
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

landau

تماس:

پست توسط landau »

راشين نوشته شده:سلام!

دوست عزیز منظور از پهن شدگی چیست؟

در حال حاضر روی تلاطم جوی کمی مطالعه می کنم و در مورد شرایط رصدی و برخی از این عواملی که شما اشاره فرمودید هم اشاره ای شده است ان شا الله که بتونم جواب سو.ال شما رو هم پیدا کنم.

با تشکر
سلام.
ممنون که به سوالم جواب میدید
منظور من همان پهن شدگی خطوط طیفی است.همانطور که استحضار دارید طیف دریافتی ما از یک سیستم تابشی همواره بر اثر ساز و کارهای مختل کننده هنگام تابش و بعد از آن هنگام عبور تابش از محیط دچار نوعی پهنا رد هر یک از خطوط طیف میشود و چیزی که ما میبینیم هرگز یک سری خطوط جذبی کاملا شارپ نیستند.بلکه بصورت یک بازه است...

landau

تماس:

پست توسط landau »

من هنوز پاسخ سوالم را نیافته ام.

نمایه کاربر
Aria7003

پست توسط Aria7003 »

با درود

دوست عزیز اولا آنقدر فضای بین کهکشانی چگالی ندارد که این اتفاقاتی که شما تصور میکنید بیفتد.
در ضمن ما معمولا اجرام دوردست را علاوه بر نور مرئی در طول موجهای بلند تری آشکار میکنیم .
یعنی به وسیله ابزاری مثل رادیوتلسکوپ منبع تولید انرژی را پیدا میکنیم

ارسال پست