يك صد ميليارد سياره شبيه به زمين در کهکشان ما !

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
FATIMA

محل اقامت: AHVAZ

سپاس: 10

يك صد ميليارد سياره شبيه به زمين در کهکشان ما !

پست توسط FATIMA »

يك صد ميليارد سياره شبيه به زمين مي‌تواند در كهكشان ما وجود داشته باشد.
به گزارش ايسنا، دكتر آلن باس، پژوهشگر موسسه علوم كارنگي با بيان اين مطلب در نشست سالانه انجمن پيشرفت علمي آمريكا، اظهار داشت: بسياري از اين جهان‌ها ممكن است موطن اشكال ساده‌اي از حيات باشند.

تاكنون تلسكوپ‌ها توانسته‌اند تنها 300 سياره را در خارج منظومه شمسي ما شناسايي كنند كه تعداد بسيار اندكي از اين سيارات ممكن است بتوانند حياتي را در خود داشته باشند. بيشتر اين سيارات اجرام گازي عظيم‌الجثه شبيه به مشتري هستند و بسياري از آنها به دور مدارهاي بسيار نزديك به ستاره‌هاي والد خود مي‌چرخند و به همين خاطر دماي بسيار بالايي دارند كه هيچ ميكروبي از حرارت زياد در سطح اين سيارات جان سالم به در نمي‌برد، اما دكتر باس بر اساس تعداد محدودي از سياراتي كه تاكنون كشف شده‌اند تخمين زده است، كه هر ستاره شبيه خورشيد به طور متوسط يك سياره شبيه به زمين دارد.

اين محاسبه ساده به اين معني است كه تعداد زيادي از سيارات شبه زمين ممكن است، داراي حيات باشند.

اين اخترشناس معتقد است كه اين سيارات بيشتر در كهكشان راه شيري هستند

دكتر باس برآورد كرده است كه در ماموريت كپلر آژانس فضايي آمريكا (ناسا) كه قرار است در ماه مارس سال جاري ميلادي آغاز شود، كشف برخي از اين سيارات شبه زميني ظرف چند سال آينده امكان پذير خواهد شد

عجب !
منبع : همشهری

ElahE_AsTrOnAuT

Re: يك صد ميليارد سياره شبيه به زمين در کهکشان ما !

پست توسط ElahE_AsTrOnAuT »

[هر ستاره شبيه خورشيد به طور متوسط يك سياره شبيه به زمين دارد.

واقعا؟؟!!!
به قول شما عجب!!
پایان

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

سلام
در تکمیل صحبتهای fatima:
ستاره ما،خورشید، یک ستاره کاملا معمولی است و فقط در کهکشان خودمان میلیارد ها ستاره دیگر شبیه خورشید وجود دارد.
روند تشکیل سیارات در منظومه شمسی کاملا طبیعی است و کاملا منطقی است که سیارات دیگری با این مشخصات به دور ستاره ای دیگر شکل بگیرد.
تنها مشکل اینجاست که با ابزار امروزی قادر به بررسی دقیق سیارات فراخورشیدی نیستیم و فقط آنهایی قابل شناسایی اند که از لحاظ اندازه بزرگ باشند.

ElahE_AsTrOnAuT

afi نوشته شده:سلام
در تکمیل صحبتهای fatima:
ستاره ما،خورشید، یک ستاره کاملا معمولی است و فقط در کهکشان خودمان میلیارد ها ستاره دیگر شبیه خورشید وجود دارد.
روند تشکیل سیارات در منظومه شمسی کاملا طبیعی است و کاملا منطقی است که سیارات دیگری با این مشخصات به دور ستاره ای دیگر شکل بگیرد.
.
منظورتون این نیست که دقیقا شبیه زمین یا مثلا مشتری؟؟یا اینکه ...؟
یه سوال دیگه:چطوری چیزهایی رو که نمی بینیم می پذیریم؟؟(در مورد متافیزیک مثالی نزنید لطفا) smile072
پایان

راشين

سپاس: 6

پست توسط راشين »

سلام!
ElahE_AsTrOnAuT نوشته شده:منظورتون این نیست که دقیقا شبیه زمین یا مثلا مشتری؟؟یا اینکه ...؟
دوست گرامی ،در پست اول به این موضوع اشاره شده است که تا به حال اکثر سیارات فرا خورشیدی که کشف شده اند سیارات گازی شکل عظیم الجثه ای شبیه به مشتری بوده اند و شرایط حیاتشان هم توضیح داده شده و این خبر به سیاراتی اشاره می کند که شبیه به زمین هستند.
ElahE_AsTrOnAuT نوشته شده:یه سوال دیگه:چطوری چیزهایی رو که نمی بینیم می پذیریم؟؟(در مورد متافیزیک مثالی نزنید لطفا)

منظور شما از این سئوال رو درست متوجه نشدم...

اگر منظور شما این هست که چطور می پذیریم که میلیاردها سیاره همچون زمین در کهکشان ما وجود دارد توجه داشته باشید که :هنوز چیزی پذیرفته نشده و تنها با توجه به بررسیهای انجام شده احتمال این موضوع وجود دارد و همان طور که fatima گرامی در پست اول اشاره کردند ، به صورت زیر پی گیری خواهد شد:
FATIMA نوشته شده:دكتر باس برآورد كرده است كه در ماموريت كپلر آژانس فضايي آمريكا (ناسا) كه قرار است در ماه مارس سال جاري ميلادي آغاز شود، كشف برخي از اين سيارات شبه زميني ظرف چند سال آينده امكان پذير خواهد شد

موفق باشید.
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

ElahE_AsTrOnAuT

سلام راشین عزیز
من کلا عرض کردم.هم این نظریه هم نظریات دیگه.منظورم اینه که همیشه برای من سوال بوده که مثلا وقتی نمی تونیم درون یک اتم رو ببینیم چطور قبول می کنیم پروتون،نوترون ،پوزیترون،کوارک و...در اتم وجود داره؟؟شاید سوال ساده ای به نظر بیاد شاید هم مسخره،اما ما چطور بر مبنای اطلاعاتی که نمی دونیم درست هست یا نه تونستیم به مراحل بالاتر برسیم؟و مثلا یک راکتور بسازیم.؟در مورد نجوم هم میشه مثال زد.اما خودم می دونم که جوابی برای این قبیل سوالات پیدانمیشه!
پایان

نمایه کاربر
mahboobeh

محل اقامت: رامسر

سپاس: 381

تماس:

پست توسط mahboobeh »

از چه نظر می گید شبیه زمین اند ؟؟؟ smile042 smile042

afi

پست توسط afi »

ElahE_AsTrOnAuT نوشته شده:سلام راشین عزیز
من کلا عرض کردم.هم این نظریه هم نظریات دیگه.منظورم اینه که همیشه برای من سوال بوده که مثلا وقتی نمی تونیم درون یک اتم رو ببینیم چطور قبول می کنیم پروتون،نوترون ،پوزیترون،کوارک و...در اتم وجود داره؟؟شاید سوال ساده ای به نظر بیاد شاید هم مسخره،اما ما چطور بر مبنای اطلاعاتی که نمی دونیم درست هست یا نه تونستیم به مراحل بالاتر برسیم؟و مثلا یک راکتور بسازیم.؟در مورد نجوم هم میشه مثال زد.اما خودم می دونم که جوابی برای این قبیل سوالات پیدانمیشه!
شاید نتونیم اونهارو با چشم ببینیم ولی اثرات و خاصیتشون را میبینیم.از روی رفتار و همین چیز هاست که به وجود آنها پی میبریم.
درضمن اینها نظریه هایی هستند برای توجیه و تفسیر آنها.که معمولا با تجربیات هم سازگارند.
مثلا همین الکترون یا پروتون خاصیت هایی هستند که ما انسانها به آنها نسبت میدیم تا بتونیم رفتارشونو توجیه کنیم.

امیدوارم مفیده بوده باشه.

afi

پست توسط afi »

ramsar-mahboobeh نوشته شده:از چه نظر می گید شبیه زمین اند ؟؟؟ smile042 smile042
از لحاظ شرایطی مثل:
ابعاد و جرم، جو، فاصله از ستاره، دما، جنس، و به طور کلی هرچیزی که میتونه در ایجاد شرایط برای حیات موثر باشه.

راشين

سپاس: 6

پست توسط راشين »

سلام!
دوست عزیز ، چه از نظر بنده و طبیعتاچه از نظر هر کدام ازاعضای هوپا...! هر سئوالی، خود شروعی برای کشف تازه هاست...همان طور که می دانید تمام اعضا مشتاقانه منتظر سئوالیم! smile124

در مورد این هم که چطور چیزی را که نمی بینیم...(کاملا حق با شماست و این هم حقیقتا عجیب هست .) اما همان طور که afi گرامی گفتند: با بررسی اثرات و خاصیت هایشان به وجودشان پی می بریم و البته ناگفته نماند که بسیاری از یافته هایمان را مدیون ریاضیات و ریاضی دانان هستیم(ان هم با شعاره: ریاضیات دروغ نمی گوید!)، از جمله نظریه ی ریسمانها که تنها پشتوانه ی ان شکوه ریاضی ست و...دیگر دلایلی که بنده ار انها اطلاعی ندارم.

موفق باشید.
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

نمایه کاربر
FATIMA

محل اقامت: AHVAZ

پست توسط FATIMA »

سلام بر شما

اشتباه فکر نکنید .
همین متنی رو که نوشتید از آخر به اول بخونید به جواب خواهید رسید !

ElahE_AsTrOnAuT نوشته شده: ما چطور بر مبنای اطلاعاتی که نمی دونیم درست هست یا نه تونستیم به مراحل بالاتر برسیم؟
این مهم ترین قسمت سوال شماست . و جواب از همین جا شروع میشه .

شما برای شروع بر اساس یک سری اصول میاید فرض می کنید که باید فلان قانون بر رفتار فلان نوع پدیده حاکم باشه.
خوب
حالا برای صحت فرض خودتون باید شواهد رو با قانونی که در ذهن دارید مرتبط کنید و ببینید که آیا می توان با دانستن وضعیت کنونی یک پدیده وضعیت آینده آن را نیز پیش بینی کرد ؟ و رفتار جسم یا رویداد را توضیح داد ؟
اگر چنین اتفاقی بیافتد فرضیه یا همان رابطه ای که در ذهن دارید به یک نظریه ابدیل خواهد شد . و این در صورتی است که نتایج آن با تمامی شواهد همخوانی داشته باشد.

در مورد پروتون و نوترون و آشکارسازی آن ها نیز وضعیت به همین شکل بوده. با پیشرفت فن آوری دستگاههای پیچیده تر و دقیق تری برای انجام آزمایشات علمی ساخته شد ( که عظیم ترین آنها آزمایشگاه سرن است که اتم ها را شکافته و بنیادی ترین ذرات را آشکار کرده است ) و نتایج بسیاری از این نظریه ها بررسی و باز بینی شد. مانند نظریه نسبیت عام و خاص که تا کنون با موفقیت روبرو بوده اند .

اما در مورد نحوه آشکار سازی حیات در یک سیاره دیگر

همانطور که می دانید بشر امروزی قادر نیست مستقیما و بدون واسطه یک جرم آسمانی را لمس کند ... یا تکه ای از آن را جدا کند و مود آزمایش قرار دهد ... تقریبا تنها راه و بهترین راه لمس آسمان امواج الکترومغناطیس و یا نور ( که خود بخشی از این امواج است ) می باشد .
از طرفی می دانیم که طیف دریافتی از هر جرم آسمانی می تواند نوع عناصر تشکیل دهنده ی آن جرم را به ما نشان دهد ... آن هم بر اساس خطوط نشری و جذبی در طیف .
بنابراین بشر با استفاده از این قابلیت امواج الکترومغناطیس عناصر موجود در هر جسم آسمانی را بررسی کرده و مشخص کند که آیا عناصر بنیادی برای ایجاد حیات در آن جرم وجود دارد یا خیر ...

( اگر توضیحات ناکافی بود باز هم در خدمت هستیم . )
( دوستان چنانچه اشتباهی در متن بالا موجود است لطفا تصحیح بفرمایید )

نمایه کاربر
mahboobeh

محل اقامت: رامسر

سپاس: 381

تماس:

پست توسط mahboobeh »

یعنی تو ی این سیارات انسان می تونه زندگی کنه؟؟؟
آب هست ؟؟؟؟؟
اکسیژن هست؟؟؟
smile033 smile048 smile048 smile042

calm

پست توسط calm »

آب هست ؟؟؟؟؟
اکسیژن هست؟؟؟
یه سوال چرا هر جا دنبال حیات می گردن دنبال آب و اکسیزن و عواملی که انسان ها برای زنده موندن نیاز دارن می گردن...خوب شاید اون جا موجوداتی باشن که ساختار بدنشون این شکلیه که به آب نیاز ندارن و از یه چیز دیگه استفاده می کنن...
می دونم سوالم ابتدایی از این نظر عذر می خوام
بیشابیش از باسخ گوییتان ممنونم...

از مطالب جالبتان هم سباس گذارم

afi

پست توسط afi »

calm نوشته شده:
آب هست ؟؟؟؟؟
اکسیژن هست؟؟؟
یه سوال چرا هر جا دنبال حیات می گردن دنبال آب و اکسیزن و عواملی که انسان ها برای زنده موندن نیاز دارن می گردن...خوب شاید اون جا موجوداتی باشن که ساختار بدنشون این شکلیه که به آب نیاز ندارن و از یه چیز دیگه استفاده می کنن...

درحال حاظر تنها گونه ای از موجودات زنده که ساختار اونها را میدونیم،این نوع از حیات است.
ما فقط گونه ای از حیات را میشناسیم که از آب و مواد آلی تشکیل شده،پس طبیعی است که اگر بخواهیم دنبال موجودات زنده بگریدیم باید این شرایط را در نظر بگیرم. هرچند که ممکن است در جای دیگر حیات به گونه ای متفاوت وجود داشته باشد.
میدونیم که اگر چنین شرایطی وجود داشته باشد احتمالا حیات هم خواهد بود. این محتمل ترین نظریه است.

calm

پست توسط calm »

afi نوشته شده:
calm نوشته شده:
آب هست ؟؟؟؟؟
اکسیژن هست؟؟؟

درحال حاظر تنها گونه ای از موجودات زنده که ساختار اونها را میدونیم،این نوع از حیات است.
ما فقط گونه ای از حیات را میشناسیم که از آب و مواد آلی تشکیل شده،پس طبیعی است که اگر بخواهیم دنبال موجودات زنده بگریدیم باید این شرایط را در نظر بگیرم. هرچند که ممکن است در جای دیگر حیات به گونه ای متفاوت وجود داشته باشد.
میدونیم که اگر چنین شرایطی وجود داشته باشد احتمالا حیات هم خواهد بود. این محتمل ترین نظریه است.
ممنون

ارسال پست