قطب نما

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Aria7003

قطب نما

پست توسط Aria7003 »

سلام دوستان سال نو مبارک
یه سوال داشتم
قطب شمال مغناطیسی کجا قرار دارد؟
قطب نما چه جوری شمال رو نشون میده ؟

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

Re: قطب نما

پست توسط parse »

سلام استاد! smile072 smile038

شما که استاد همه ما هستید.

مشکل کجاست؟
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
Aria7003

پست توسط Aria7003 »

درود بر جناب پارسه عزیز
شما لطف دارید استادی از خودتونه smile040
گفتم بیکاریم یه بحثی کرده باشیم

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

پست توسط parse »

خوب استاد!

ما سراپا گوشیم.
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
Aria7003

پست توسط Aria7003 »

شما چیزی در مورد اینکه میدان مغناطیسی زمین داره ضعیف میشه شنیدید ؟
تو یک مقاله نوشته بود یه زمانی میدان مغناطیسی زمین از بین میره؟ smile072 smile042

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

سلام بر دوست عزیزم . smile072
Aria7003 نوشته شده:میدان مغناطیسی زمین داره ضعیف میشه شنیدید
و
در آینده ماه از زمین جدا شده و زمین بدون قمر خواهد شد . smile038

من فکر می کنم دلیل این موضوع کند شدن حرکت زمین به دور خود در طول زمان می باشد .

امری که با دور شدن ماه از زمین در طول زمان ، ضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین ( که شما به آن اشاره کردید ) و نیز تغییرات بسیار کوچک در طول شبانه روز ( که نتیجه ی مستقیم این کند شدن است ) ، به اثبات رسیده است .

منتظر نظرات دوستان عزیزم هستم . . . smile124

راشين

سپاس: 6

پست توسط راشين »

سلام به اساتید گرامی

جناب پارسه و جناب aria7003 و جناب کیهان شناس smile072
COSMOLOGIST نوشته شده:من فکر می کنم دلیل این موضوع کند شدن حرکت زمین به دور خود در طول زمان می باشد .

امری که با دور شدن ماه از زمین در طول زمان ،
1.ایا علت کند شدن حرکت زمین به دور خودش به دلیل دور شدن ماه است؟

2.و دیگر اینکه ایا علت ضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین را هم می توان مانند دیگر سیارات دانست؟ مثل یکی از دلایلی که برای صفر بودن میدان مغناطیسی زهره به کار می بریم: اینکه هر از چند هزار سال یکبار جای قطب های مغناطیسی عوض می شود و در طی این عوض شدن میدان رفته رفته ضعیف می شود تا به صفر برسد و پس از تشکیل دوباره ی این میدان جای قطب ها با بار قبلی متفاوت خواهد بود. ( اینکه حالا چرا جای قطب ها این بار عوض می شود خود بحثی جدا دارد که در تاپیک میدان مغناطیسی... انشا الله مطرح می شود.)

3.ایا می توان گفت که زهره هم به دلیل کند شدن حرکتش به دور خود میدانش رفته رفته ضعیف شده و به صفر رسیده است؟ اگر این طور هست ،زهره چرا حرکتش کند شده ؟ ( با فرض اینکه بدانیم زمین به دلیل دور شدن ماه (که علت دور شدن ماه هم در تاپیک مربوطه بحث شده است )حرکتش کند می شود )

اگر سئوالاتم زیاد و کمی هم دور از بحث هست (قطب نما) بند ه رو ببخشید چون ادم وقتی می بینه که همه ی استاداش حضور دارند ، از یک طرف خیلی خوش حال و از یک طرف هول میشه! smile044

البته بررسی این دو تاپیک هم شاید جالب باشد و کمی به بحث مربوط شود.http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=23&t=16509 و
http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=13720 در هر کدام از تاپیک ها ( قطب نما ، سیاره ناهید و یا میدان مغناطیسی...) که اساتید صلاح بدانند بحث را ادامه دهیم

با تشکر smile072
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

درود بر راشین گرامی .
شما لطف دارید . smile072
راشين نوشته شده: 1.ایا علت کند شدن حرکت زمین به دور خودش به دلیل دور شدن ماه است؟
خوب این موضوع هم می تواند تاثیر گزار باشد
همان طور که می دانیم ، دوران یک سیستم دوتایی ( در اینجا منظور سیستم زمین و ماه است ) به فاصله دو جسم از مرکز جرم وابسته است ، پس با دور شدن ماه از زمین ، مرکز جرم سیستم هم جابه جایی کوچکی پیدا خواهد کرد و همین موضوع بر روی دوران سیستم هم تاثیر گذار خواهد بود .

اما این که عامل اصلی است یا نه ، نمی دانم !
بهتر است دوستان پاسخ دهند .

2.و دیگر اینکه ایا علت ضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین را هم می توان مانند دیگر سیارات دانست؟ مثل یکی از دلایلی که برای صفر بودن میدان مغناطیسی زهره به کار می بریم: اینکه هر از چند هزار سال یکبار جای قطب های مغناطیسی عوض می شود و در طی این عوض شدن میدان رفته رفته ضعیف می شود تا به صفر برسد و پس از تشکیل دوباره ی این میدان جای قطب ها با بار قبلی متفاوت خواهد بود.

در جایی خواندم که ناهید هم در قدیم دارای قمر بوده است ! و در طول زمان آن را از دست داده
همان طور که نظریه دیگری هم وجود دارد که بیان می دارد زهره در گذشته جوی به مانند زمین داشته و حتی آب هم روی سطح سیاره موجود بود ( حتی دریا ! ) اما به مرور زمان آن را از دست داده !

پس این دو ( زمین و ناهید ) به قول شما از این منظر می توانند مشابه باشند !

موفق باشید . . . smile124

نمایه کاربر
Aria7003

پست توسط Aria7003 »

درود
با تشکر از دوست گرامی راشین
من فکر میکنم حرکت چرخشی سیارات به تکانه آنها برمی گرده و شرایطی که در آن سیاره تشکیل شده همانطور که می بینیم سیارات بزرگتر به خاطر جرم بیشتر حرکت چرخشی سریعتری دارند
در سیستمهای دوتایی فاصله روی سرعت دورانی مداری تاثیر میگذاره
ولی در مورد زهره کند بودن حرکت آن باعث ضعیف شدن میدان آن شده که آن هم احتمالا به دلیل اینست که در سیاراتی مثل زمین دیناموی القایی یکی از دلایل وجود میدان مغناطیسی هست[/
b]

راشين

پست توسط راشين »

سلام!

Aria7003 نوشته شده:درود
با تشکر از دوست گرامی راشین
من فکر میکنم حرکت چرخشی سیارات به تکانه آنها برمی گرده و شرایطی که در آن سیاره تشکیل شده همانطور که می بینیم سیارات بزرگتر به خاطر جرم بیشتر حرکت چرخشی سریعتری دارند
در سیستمهای دوتایی فاصله روی سرعت دورانی مداری تاثیر میگذاره
ولی در مورد زهره کند بودن حرکت آن باعث ضعیف شدن میدان آن شده که آن هم احتمالا به دلیل اینست که در سیاراتی مثل زمین دیناموی القایی یکی از دلایل وجود میدان مغناطیسی هست[/
b]

ایا منظور شما این است که از همان زمان پیدایش سرعت زهره کند بوده است و در نتیجه میدان ضعیفی داشته است؟

اگر این طور باشد خیلی عجیب است ، چون زهره همین الان هم در حال چرخش هست و همان طور که همگی می دانیم حرکت بار یعنی ایجاد میدان مغناطیسی و هر چند که کند باشد اما نباید میدانی نزدیک به صفر داشته باشد ( شاید هم بنده اشتباه می کنم ،لطفا راهنمایی بفرمایید)

و به نظر می اید شاید به دلیل کند شدن سرعتش ( پس از نخستین زمان های تشکیل این سیاره ) اختلالی در میدان ایجاد کرده باشد که موجب صفر (تقریبا) شدن ان شده باشد و تغییر قطب هاو....

Aria7003 نوشته شده:ولی در مورد زهره کند بودن حرکت آن باعث ضعیف شدن میدان آن شده که آن هم احتمالا به دلیل اینست که در سیاراتی مثل زمین دیناموی القایی یکی از دلایل وجود میدان مغناطیسی هست
منظور چی هست؟

البته ممکن هم هست با توجه به اینکه شما هم فرمودید، زهره کند بوده و میدان ضعیفی هم داشته (از همان ابتدا)و البته دلیل دیگری هم که صفر(تقریبا) بودن میدان مغناطیسی زهره داشت ،موثر بوده است.(اینکه مانند زمین ، اهن و دیگر مواد یونیزه ای در هسته ندارد که با چرخش بتواند میدانی با شدت میدان مغناطیسی زمین ایجاد کند.)

اگر2 خط بالا صحت داشته باشد ، نتیجه می دهد که زهره هیچگاه میدان مغناطیسی نداشته است!

مشتاق راهنمایی اساتید محترم و دوستان گرامی...

با تشکر از همگی smile072
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

با سلام به دوستان واساتید محترم
منم یه سوال داشتم: کلا چرا میدان مغناطیسی سیارات عوض میشود!؟
مگر میدان ناشی از حرکت و چرخش سیاره نیست؟

و دیگر این که،چه عاملی تعیین میکند که بعد از چه مدتی میدان باید تغییر کند؟
میشه گفت این تغییر به چه پارامترهایی بستگی دارد؟

AliHagigat

پست توسط AliHagigat »

آهنربای داخل قطب نما قطب جنوب هم داره، به همین دلیل قطبنما قطب شمال رو نشون میده.

ارسال پست