يك تازه كار بايد چه كار كند

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
hh.ph.fahmideh

يك تازه كار بايد چه كار كند

پست توسط hh.ph.fahmideh »

سلام من يك تازه كار هستم و ابزار رصدي ندارم
به صورت خيلي فوري به كمك دوستان نيازمندم

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

Re: يك تازه كار بايد چه كار كند

پست توسط mamy72 »

بايد اطلاعات بيشتري بديد اين طور كه معلومه تو رصد كردن تازه كاريد ولي بايد بگيد محل سكونتتون از نظر صافي و پر ستاره بودن آسمان چه وي‍ژگي هايي داره يا اينكه بگيد مطالعتون تا چه اندازه است

به هر حال بايد سعي كنيد از صور فلكي بارز( مثل دب اكبر ، جبار ، آندرومدا و ...) براي شروع رصد استفاده كنيد بعدا با كمك اونها به ساير صورت هاي فلكي برسيد كتاب هاي شناخت مقدماتي ستارگان و كتاب صورت هاي فلكي رو توصيه مي كنم بعدا از كمي حرفه اي شدن هم مي تونيد به سراغ كتاب اطلس اسمان شب بريد هر گز هم تا زماني كه به خوبي با صورت هاي فلكي آشنايي پيدا نكرديد به سراغ استفاده و خريد تلسكوپ نريد

نمایه کاربر
بهزاد

سپاس: 85

تماس:

پست توسط بهزاد »

mamy72 عزیز به نکات خوبی اشاره کرد منم کمی به گفته هاشون اضافه می کنم

برای شروع هر چند باید از آسمان شهر خودتون شروع کنید ولی برای ادامه باید یک مکانی در اطراف شهرتون ( مثلا حد اقل تا فاصله ی 2یا 3 کیلومتری ) در نظر بگیری که بتونی چند جلسه بری رصد آسمان

برای منجم شدن اول باید از رصد صور فلکی شروع کنی
به شدت بهت توصیه می کنم گردون آسمان یا نرم افزار هایی که کار گردون آسمان را انجام می دهند و مخصوص گوشی های موبایل هست رو تهیه کنی و با اون ها رصد صورت فلکی رو آغاز کنی ( شاید در داخل شهرتون هم بشه این کار رو کرد)

بهت قول می دم بعد از حداقل 5 جلسه رصد مفید صورت های فلکی در یک فصل ، آسمون اون فصل رو به طور کامل با جزئیات حفظ بشی و به راحتی ستاره ها رو تشخیص بدی

چند پیشنهاد مهم
1- ابتدا از صورت های فلکی دور قطبی شرو کن و در رصد های بعد این چند صورت را به عنوان شاخص برای رسیدن به سایر صور فلکی استفاده کن

2- اگر صورت ها را به طور مجموعه ای کار کنی موفق تری
مثلا این ماه در اوایل شب مثلث تابستانی و صورت های مربوط به اون رو می تونی کار کنی
و در اوایل سحر مجموعه ی زیبا و پر صورت شش ضلعی را
و در تمام طول شب اکثر صورت های دور قطبی ....

3- در همین ابتدا حتما ستاره های پر نور و معروف رو یاد بگیر و به کمک خودشان و صورت فلکیشان بقیه ی صور رو پیدا کن
مثلا ستاره های نسر واقع و یا نسر طائر و یا دنب ( در مثلث تابستانی )
یا سماک رامح در عوا
یا شعرای یمانی و شعرای شامی در کلب ها و شش ضلعی

بعد از مدتی که شناسایی اکثریت صور برات آسون شد باید بری سراغ دوربین دوچشمی و رصد اجرامی در صورت های فلکی مهم که قابل مشاهده با دوربین دوچشمی هستند

مثل کهکشان آندرومدا در صورت فلکی آندرومدا ،
خوشه پروین در دنباله ی صورت برساووش و یا
خوشه های دوقلو بین برشاووش و ذات الکرسی ویا سحابی جبار ......

که به راحتی هر چه تمام با دوربین دوچشمی قابل تشخیص اند

بعد از این مدت که فکر کنم 1 سالی میشه می تونی کار با تلسکوپ را شروع کنی

بازم یادت باشه تا آسمون رو حفظ نشدی سراغ هیچ ابزاری نرو

پیروز باشی
“It doesn’t matter how beautiful your theory is, it doesn’t matter how smart you are or what your name is.
If it doesn’t agree with experiment, it’s wrong.”

Richard Feynman

راشين

سپاس: 6

پست توسط راشين »

سلام!

در كنار پاسخ خوب ديگر دوستان....

در ابتدا ، درست نمي دونم منظور شما از تازه كار هستم به چي هست؟ ايا تازه كار در مباني رصدي هستيد و يا كلا نجوم رو تازه مي خوايد شروع كنيد...؟

اگر مطالعاتي در زمينه ي نجوم نداشتيد ، پيشنهاد مي كنم ابتدا اطلاعات تئوري رو كمي بالا ببريد و بعد به كارهاي رصدي بپردازيد اين طوري هم لذت بيشتري مي بريد چون مي دونيد كه دقيقا داريد چه چيزي رو رصد مي كنيد و مثلا ستاره هايي كه داريد به هم وصل مي كنيد تا يك صورت فلكي رو تشخيص بديد فقط يك نقطه ي كوچك نوراني نيست بلكه عظمتي دارد و ....و هم رصد مفيد تري خواهيد داشت و مي توانيد با رصد هاتون كمك بزرگي در پرو‍‍ژه هاي رصدي باشيد.

در صورت نداشتن اطلاعات اگر به رصد بپردازيد ممكن هست مانند خيلي از مردمي كه در سطح شهر ، وقتي براشون رصد عمومي ماه و سياره ... گذاشته مي شه و قبل از اينكه توضيحي بشنوند ، تا جرم رو توي تلسكوپ مي بينند مي گن" همين ! خوب اين نقطه رو همينجوري هم ميشه ديد " اما به محض اينكه ميگيم همين نقطه اي كه ميگيد ، چقدر بزرگتر از زمين هست و توضيحي در مورد ان سياره و جزيياتي كه ميشه توي تلسكوپ ديد و اونها بهش توجه نكرده بودند ميديم ، مي گن " چه جالب ! "

اين بارها براي ما پيش امده و اين رو گفتم تا بيشتر اهميت مطالعه رو بررسي كرده باشيم.

اگر هم نجوم رو كار كرديد و رصد رو مي خوايد شروع كنيد ، در كنار پيشنهادات دوستان اسطوره ها رو هم در نظر داشته باشيد كه به يادگيري صور فلكي خيلي كمك مي كند.

پيشنهاد مي كنم به اين لينك هم سر بزنيد

http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=19881

http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=17265

البته شايد بعد از مدتي كارهاتون براي همه عجيب به نظر بياد ، خيلي نگران نشيد براي منجم ها عاديه smile021

موفق باشيد. smile124
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

نمایه کاربر
p.kparham

محل اقامت: تهران

سپاس: 3

تماس:

پست توسط p.kparham »

يك تازه كار بايد اينقدر به اين در اون در بزنه تا بشه يه كهنه كار smile015 smile039 smile058

hh.ph.fahmideh

ممنون راستی برای شروع رصد دوربین دو چشمی بهتره یا تلسکوپ

hh.ph.fahmideh

مطالعاتی در مورد نجوم داشتم اما هنوز کمه و فکر کنم بهتره فعلا فقط شب ها به آسمون با چشم نگاه کنم
در مورد نرم افزار برای موبایل هم اگه اطلاع دارید اسمشو بگید
بازم منون

aht_Astronomy

سپاس: 13

پست توسط aht_Astronomy »

سلام
ميتونيد از برنامه ي starry night و sky & search استفاده كنيد .

كه برنامه ي starry night شبيه ساز بسيار عالي آسمان است.
برنامه ي sky & search فارسي بوده و اطلاعات زيادي در مورد صورتهاي فلكي و كهكشانها بما ميدهد.

اين برنامه ها واسه كامپيوترند

باتشكرsmile072

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

hh.ph.fahmideh نوشته شده:ممنون راستی برای شروع رصد دوربین دو چشمی بهتره یا تلسکوپ
همون طور که بقیه دوستان هم اشاره کردند بهتره تا با آسمون آشنا نشدی سراغ ابزار رصدی نری.

اما ...
برای شروع،چون دوربین دوچشمی زاویه دید بیشتری دارد و راحتتر میتوان جرم گرفت. تنظیم دوربین دوچشمی خیلی راحت تر از تلسکوپ است.

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

hh.ph.fahmideh نوشته شده:ممنون راستی برای شروع رصد دوربین دو چشمی بهتره یا تلسکوپ
شروع رصد حرفه اي با دوربين دوچشمي خيلي بهتره حتي تو كلاس هاي باشگاه دانش پژوهان براي المپيادي ها رصد رو با دوربين دوچشمي شروع مي كنند

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

hh.ph.fahmideh نوشته شده:مطالعاتی در مورد نجوم داشتم اما هنوز کمه و فکر کنم بهتره فعلا فقط شب ها به آسمون با چشم نگاه کنم
در مورد نرم افزار برای موبایل هم اگه اطلاع دارید اسمشو بگید
بازم منون
معروف ترين نرم افزار نجومي موبايل sideralis كه يه نقشه از اسمون محلي رو در اختيارت مي گذاره mobilemoon هم فاز ماه رو بهت نشون ميده compass هم يه قطب نما است كه با استفاده از محل خورشيد و ماه كار ميكنه سايت p30sky هم يك ديكشنري درست كرده كه انگليسيه google earth هم اگه gprs يا wifi داشته باشي خيلي خوب و كاريه همه اين نرم افزار ها با پلتفرم جاوا كار مي كنند براي همين تو اكثر گوشي ها قابل اجرا هستند نرم افزار هاي ديگه اي هم در اينترنت وجود دارند كه مي تونيد با يك سرچ ساده پيدا و دانلودشون كنيد

ارسال پست