جنس خورشيد از چيست ؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
فيزيك دان

محل اقامت: اصفهان

تماس:

جنس خورشيد از چيست ؟

پست توسط فيزيك دان »

جنس خورشيد از چيست ؟مثلا ميگويي سه حالت وجود دارد جامد مايع گاز smile018
آخرین ویرایش توسط DARKENERGY چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۱/۹ - ۲۱:۵۵, ویرایش شده کلا 1 بار
دلیل: ویرایش عنوان
مرضيه

نمایه کاربر
كوير

محل اقامت: ساری

سپاس: 35

تماس:

Re: سوال؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پست توسط كوير »

پلاسما
( ما سه حالت برای مواد نداریم... من خودم 5حالتشو میدونم : جامد-مایع-گار-پلاسما-فریون-بوزون)
smile072
تو هم یک روز بزرگ میشی میری تا شهر رویاها
به یاد خونه میافتی چشات میشه مثل دریا
به یاد امشب و هر شب که من ویرون و آواره
نشستم تا سحر بیدار به پای تو و گهواره

فيزيك دان

تماس:

پست توسط فيزيك دان »

دوست عزيز از اينكه گفتيد ممنون اما من ذكر كردم مثلا و بهتر بود به جاي موچ گيري جواب بنده را مي داديد
مرضيه

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

پست توسط parse »

سلام!

جنس خورشید از گاز عمدتا هیدروژن به صورت پلاسما (گاز به شدت یونیزه شده) است.
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

كوير نوشته شده: من خودم 5حالتشو میدونم : جامد-مایع-گار-پلاسما-فریون-بوزون)
ايني كه گفتيد كه 6 تا شئ فريون و بوزيون با هم فرق نمي كنن ؟

نمایه کاربر
كوير

محل اقامت: ساری

سپاس: 35

تماس:

پست توسط كوير »

سلام...
من منظوري نداشتم فيزيك دان عزيز... فقط خواستم جوابي به سوالتون داده باشم...
mamy عزيز ... منظورم 6 تا بود ...
تا بعد........ smile072
تو هم یک روز بزرگ میشی میری تا شهر رویاها
به یاد خونه میافتی چشات میشه مثل دریا
به یاد امشب و هر شب که من ویرون و آواره
نشستم تا سحر بیدار به پای تو و گهواره

reza21

پست توسط reza21 »

سلام
در مورد حالات مواد خیلی علاقه مندم.
یک مختصر توضیحی بدید لطفا smile124
لطفا,کتاب و مقاله هم اگه می شناسید حتما معرفی کنید smile124
ممنون

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

reza21 نوشته شده: در مورد حالات مواد خیلی علاقه مندم.
من 4 تا شو مي دونم
1.جامد ساختار : صلب،بلوري
2.مايع ساختار: بي شكل؛ با سطح مشخص
3.گاز ساختار: ملكول هايي كه به طور تصادفي در حركتند؛ بي شكل
4.پلاسما ساختار: يون ها و الكترون هايي كه به طور تصادفي در حركتند

كه هر كدوم از گرم كردن بعدي به وجود مياد
فورون ها و بوزون ها اگه اشتباه نكنم ذرات بنيادي هستن بوزون ها (ي حامل)‌ 5 تا اند : فوتون ، بوزون W ، بوزون Z ، گلئون و گراويتون
اما فورون ها smile042

siros125

محل اقامت: رشت

سپاس: 2

پست توسط siros125 »

reza21 نوشته شده:سلام
در مورد حالات مواد خیلی علاقه مندم.
یک مختصر توضیحی بدید لطفا smile124
لطفا,کتاب و مقاله هم اگه می شناسید حتما معرفی کنید smile124
ممنون
سلام smile072
پلاسما که حالت چهارم ماده است به این حالت که حاوی یون ها و الکترون ها در حالت ازاد است که رفتار دسته جمعی دارند وتعداد یونها والکترون ها در ان خیلی زیاد است

بوزون ها ذراتی هستند که دارای اسپین صحیح بوده و از اصل طرد پائولی پیروی نمی کنن مثل فوتونها وهسته اتم هلیوم

حالت هسته ای هم هست که در جنس ستارگان نوترونی است که همش از نوترون تشکیل ش smile027

نمایه کاربر
fatemeh sh

پست توسط fatemeh sh »

كوير نوشته شده:پلاسما
( ما سه حالت برای مواد نداریم... من خودم 5حالتشو میدونم : جامد-مایع-گار-پلاسما-فریون-بوزون)
smile072
سلام
میشه بیشتر توضیح بدین من فکر می کردم فریون و بوزون اجزای تشکیل دهنده ی جامد و مایع و گازند نه اینکه خودشون هم حالت باشن؟ smile023
As long as you can stand and see don't give up.

نمایه کاربر
احسان2142

سپاس: 20

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
fatemeh sh نوشته شده: سلام
میشه بیشتر توضیح بدین من فکر می کردم
من در جایی 25 حالت برای مواد دیدم!!!!!!!!!!!!!!!!!
البته در آن جا اصول خاصی برای دسته بندی وجود نداشت . فکر کنم اگر بخواهیم طبق گاز - مایع - جامد پیش برویم دو حالت پلاسما و حالتی که در نزدیکی 0 مطلق روی می دهد را هم اضافه کنیم.
fatemeh sh نوشته شده:فریون و بوزون اجزای تشکیل دهنده ی جامد و مایع و گازند نه اینکه خودشون هم حالت باشن؟

شما درست می گویید ولی آن فریون نیست ، فرمیون است. smile038

siros125

محل اقامت: رشت

سپاس: 2

پست توسط siros125 »

سلام مجدد smile072

بچه ها یه توضیح دیدم دلم نیومد واستون نذارم smile012

پلاسما smile072

حالت چهارم ماده پلاسما ,شبیه گاز است و از اتمهایی تشکیل شده است که تمام یا تعدادی از الکترون های خود را از دست داده اند (یونیده شده اند) .
بیشتر مواد جهان در حالت پلاسما هستند مانند آفتاب که از پلاسما تشکیل شده است. پلاسما اغلب بسیار گرم است و می توان آن را در محیط مغناطیسی به دام انداخت.
اما در تعریفی کلی از پلاسما باید گفت که ؛ پلاسما حالت چهارمی از ماده است که دانش امروزی نتوانسته آنها را جزو سه حالت دیگر پندارد و مجبور شده آنرا حالت مستقلی به حساب آورد. این ماده با ماهیت محیط یونیزه ، ترکیبی از یونهای مثبت و الکترون با غلظت معین میباشد که مقدار الکترونها و یونهای مثبت در یک محیط پلاسما تقریبا برابر است. پدیدههای طبیعی زیادی از جمله آتش ، آفتاب ، ستارگان و غیره در رده حالت پلاسمایی ماده قرار میگیرند.
پلاسما شبیه به گاز است، ولی مرکب از ذرات چارچ دار متحرکی به نام یون است. یونها بشدت تحت تاثیر نیروهای الکتریکی و مغناطیسی قرار میگیرند. مواد طبیعی در حالت پلاسما عبارتند از انواع شعله ، بخش خارجی جو زمین ، اتمسفر ستارگان ، بسیاری از مواد موجود در فضای سحابی و بخشی از دم ستاره دنباله دار و شفقهای قطبی شمالی که نمایش خیره کننده ای از حالت پلاسمایی ماده است که در محیط مغناطیسی جریان مییاب

حالت متراکم بوز – اینشتین smile072

حالت پنجم با نام ماده حالت متراکم بوز-اینشتین(Booze-Einstein condensate) که در سال ۱۹۹۵ کشف شد، در اثر سرد شدن ذراتی به نام بوزونها (Bosons)تا حرارتهایی بسیار پایین پدید میآید. بوزونهای سرد در هم فرومحیطوند و ابر ذرهای که رفتاری بیشتر شبیه یک موج دارد تا ذرههای معمولی ، شکل میگیرد. ماده در حالت متراکم بوز-اینشتین شکننده است و سرعت عبور نور در آن بسیار کم است.
حالت متراکم فرمیونی smile072
حالت تازه هم حالت متراکم فرمیونی (Fermionic condensate) است. “دبورا جین” (Deborah Jin) از دانشگاه کلورادو که گروهش در اواخر فصل خزان ۱۳۸۲ ، موفق به کشف این شکل تازه ماده شده است، میگوید”: وقتی با شکل جدیدی از ماده روبرو میشوید، باید زمانی را صرف شناخت خواص آن کنید. آنها این ماده تازه را با سرد کردن ابری از پنج صدهزار اتم پتاسیم با کتله اتمی ۴۰ تا درجه حرارتی کمتر از یک میلیونیم درجه بالاتر از صفر مطلق پدیدآوردند.
در این حالت اتمهای پتاسیم بدون آنکه چسبندگی میان آنها وجود داشته باشد ، بصورت مایع جریان یافتند . حالت متراکم فرمیونی تا حدی شبیه حالت متراکم بوز- اینشتین است .
هر دو حالت از اتمهایی تشکیل شده اند که این اتم ها در حرارت پایین به هم می پیوندند و جسم واحدی را تشکیل می دهند . در حالت متراکم بوز- اینشتین اتم ها از نوع بوزون هستند در حالیکه در حالت متراکم فرمیونی اتم ها فرمیون هستند.

تفاوت میان بوزون ها و فرمیونها چیست ؟ smile072

رفتار بوزون ها به گونه ای است که تمایل دارند با هم پیوند برقرار کنند و به هم متصل شوند . یک اتم در صورتی که حاصل جمع تعداد الکترون ، پروتون و نوترون هایش زوج یا جفت باشد، بوزون است . بعنوان مثال اتمهای سودیم بوزون هستند زیرا اتمهای سودیم در حالت عادی یازده الکترون ، یازده پروتون و دوازده نوترون دارند که حاصل جمع آنها عدد جفت ۳۴ می شود . بنابراین اتمهای سودیم این قابلیت را دارند که در حرارتهای پایین به هم متصل شوند و حالت متراکم بوز- اینشتین را پدید اورند اما از طرف دیگر فرمین ها منزوی هستند . این ذرات طبق اصول پائولی Pauli هنگامی که در یک حالت کوانتومی قرار می گیرند همدیگر را دفع می کنند و اگر ذره ای در یک حالت کوانتومی خاص قرار گیرد مانع از آن می شود که ذره دیگری هم بتواند به آن حالت دسترسی یابد .
هر اتم که حاصل جمع تعداد الکترون ، پروتون و نوترون هایش فرد یا طاق باشد فرمیون است . به عنوان مثال ، اتم های پتاسیم با عدد کتلوی ۴۰ فرمیون هستند زیرا دارای ۱۹ الکترون ، ۱۹ پروتون و ۲۱ نوترون هستند و حاصل جمع این سه عدد برابر ۵۹ می شود . دکتر جین و همکارانش بر پایه همین خاصیت انزوا طلبی فرمیونها روشی را پیش گرفتند و از محیطهای مغناطیسی کنترل شونده ای برای انجام آزمایشها استفاده کردند . محیط مغناطیسی باعث می شود که اتمهای منفرد با هم جفت شوند و میزان جفت شدگی اتمها در این حالت با تغییر محیط مغناطیسی قابل کنترل است . انتظار می رفت که اتمهای جفت شده پتاسیم خواص همانند بوزونها داشته باشند اما آزمایشها نشان دادند که در بعضی از اتمها که میزان جفت شدگی ضعیف بود هنوز بعضی از خواص فرمیونی خود را از دست نداده بودند .
در این حالت یک جفت از اتمهای جفت شده می تواند به جفت دیگری متصل شود و این جفت شدگی به همین ترتیب ادامه یابد تا این که سرانجام باعث تشکیل حالت متراکم فرمیونی شود.

نمایه کاربر
Mizadi

سپاس: 143

پست توسط Mizadi »

كوير نوشته شده:پلاسما
smile072
سلام گرامی ... جسارتا ، فریون - بوزون ، از حالات مواد نیستند . smile072
دنیای فیزیک و شیمی من ... !
آدرس : http://wopac.ir

باران تلنگری است ، وقتی فراموش می کنیم آسمان کجاست ... !

تصویر

تصویر

ارسال پست