ابعاد جهان...

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

Re: ابعاد جهان...

پست توسط اماتور »

edwardfurlong نوشته شده:میخوای رای گیری کنیم؟!!
اره مگه بده

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

اماتور نوشته شده:
edwardfurlong نوشته شده:میخوای رای گیری کنیم؟!!
اره مگه بده
اگه نظریات علمی می خواستن با رای گیری تبیین بشن که فاتحه علم خونده شده بود تا حالا !!

نمایه کاربر
mortezasadeghi

نام: مرتضی

محل اقامت: تهران

سپاس: 118

پست توسط mortezasadeghi »

استاد بنظر شما کدوم نظریه معقول تره؟
خداحافظ

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

mortezasadeghi نوشته شده:استاد بنظر شما کدوم نظریه معقول تره؟
بنده استاد نیستم.

نظریه ای مقبول تر است که ریاضیات آن بهتر بتوانند قوانین و رخدادهای جهان ما را توجیه کرده و پیش بینی های معقول تر و منطقی تری ارائه دهند

در حال حاضر نظریاتی که سعی در توجیه جهان در قالب یک نظریه واحد دارند از 5 بعد هستند تا الا ماشا الله !

اما از همه معقول تر و مقبول تر نظریاتی چون 5 بعدی برین ها و 11 بعدی ریسمان M theory می باشند.

نمایه کاربر
mortezasadeghi

COSMOLOGIST نوشته شده:
mortezasadeghi نوشته شده:استاد بنظر شما کدوم نظریه معقول تره؟
بنده استاد نیستم.

نظریه ای مقبول تر است که ریاضیات آن بهتر بتوانند قوانین و رخدادهای جهان ما را توجیه کرده و پیش بینی های معقول تر و منطقی تری ارائه دهند

در حال حاضر نظریاتی که سعی در توجیه جهان در قالب یک نظریه واحد دارند از 5 بعد هستند تا الا ماشا الله !

اما از همه معقول تر و مقبول تر نظریاتی چون 5 بعدی برین ها و 11 بعدی ریسمان M theory می باشند.
چرا ؟؟
خداحافظ

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

چی چرا ؟!

نمایه کاربر
Otherup

سپاس: 23

تماس:

پست توسط Otherup »

به نام خداوند بخشنده مهربان

با سلام و عرض ادب خدمت تمامی کاربران محترم؛

در یک نظریه{فکر می کنم ، که نظریه E8 بود} نوشته بود که احتمال دارد جهان 248 بعد داشته باشد"البته اگر درست برداشت کرده باشم".

همچنین در نظرم آمدم که شاید جهان اصلی ما پی بعد داشته باشد { البته به احتمال زیادی نا درست و نا اساس است ولی شاید مکعبی که ما در جهان مادی میشناسیم مکعب نباشد بلکه هندسه ای از ساختار ضلعی بر فرض مثال ضلع a به شکل

باشد.}
"البته باز هم تکرار میکنم که این نظری کاملا بی اساس است ولی می خواهم نظرتان را در این باره بدانم..."
و...

با تشکر smile072
پیامبراکرم (صلی الله علیه وآله) :
انسانها چه زود فراموش میکنند برای مدتی محدود میهمان دنیایند؛
بنا میکنند آنچه را در آن سکونت نمیکنند
جمع میکنند، آنچه را که نمیخورند.
و آرزو میکنند، آنچه را که به آن نمیرسند.

نمایه کاربر
mortezasadeghi

COSMOLOGIST نوشته شده:چی چرا ؟!
اینکه گفتید معقول ترین ، 5 بعدی برین ها و 11 بعدی ریسمان M theory میباشد ... یعنی اینها با محاسبات ریاضی قابل توجیه و منطقی ست ؟؟
خداحافظ

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

mortezasadeghi نوشته شده:
COSMOLOGIST نوشته شده:چی چرا ؟!
اینکه گفتید معقول ترین ، 5 بعدی برین ها و 11 بعدی ریسمان M theory میباشد ... یعنی اینها با محاسبات ریاضی قابل توجیه و منطقی ست ؟؟
سلام

همون طور که گفتم :
COSMOLOGIST نوشته شده:نظریه ای مقبول تر است که ریاضیات آن بهتر بتوانند قوانین و رخدادهای جهان ما را توجیه کرده و پیش بینی های معقول تر و منطقی تری ارائه دهند

نظریه M و یا نظریات 5 بعدی برین ها (مانند Randall–Sundrum model ) و . . . شاید تنها انتخابی میان بد و بدتر باشند !

به هر حال در کاربردهای روزمره و حتی در کاربردهای تکنیکی و خاص، هیچگاه نیاز به یگانه سازی و وحدت میان تمامی نیروها احساس نمی شود( و شاید این یکی از دلائلی باشد که روند پیشرفت چنین نظریاتی را بسیار کند می سازد )

نظریه کوانتوم در دنیای بسیار ریزها و فیزیک نیوتونی در دنیای کلاسیک ما ، در نهایت هم نسبیت در دنیای بسیار سریع ها و بسیار بزرگ ها حکمرانی می کنند و این شاید بیش از 90 درصد آن چیزی باشد که ما نیاز داریم.

تنها بخش اندکی باقی می ماند که آن هم تنها کنجکاوی ما پیرامون چیستی کیهان و پدیده های خاصی همچون آغاز کیهان، سیاه چاله ها، ماده تاریک و انرژی تاریک و . . . است که نیازمند یگانه سازی تمامی نیروهای طبیعت برای پاسخ به این سوالات است

البته اضافه می کنم که نظریاتی مثل Loop quantum gravity هم وجود دارند که سعی می کنند در همان تعداد بعد خودمان یعنی سه بعد فضایی و یک بعد زمانی، قضیه را حل کنند و تا حدودی هم موفق بوده اند اما به هر حال آن نظریات هم مشکلات خاص خود را دارند .

smile072

نمایه کاربر
Vanda

سپاس: 71

پست توسط Vanda »

باسلام smile072
جنابCOSMOLOGIST میشه درباره
COSMOLOGIST نوشته شده:نظریه M و یا نظریات 5 بعدی برین ها (مانند Randall–Sundrum model )
بیشترتوضیح بدید smile072 منظورتون ریسمانها وایناس؟؟؟اخه من زیاد مطلبی دربارشون ندیده بودم(البته قبلا ها که دنبال این جور چیزا بودم...)به نظرم این نظریه ها خیلی مطرح نیستند وکسی زیاد دنبالشو نگرفته(البته اگه اشتباه میکنم بگید...)
smile072

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

سلام

در خصوص نظریه M باید عرض کنم که قبلاً هم در تاپیک های دیگری این مورد صحبت هایی شده بود،

نظریه M ( یا همان M-theory ) در واقع گونه ای توسعه یافته از نظریه ریسمان ها ( string theory ) می باشد که در 11 بعد تعریف می شود و به نوعی پنج گونه ابرریسمان ده بعدی ( superstring theories ) که هر یک صورتی مختلف از یک نظریه واحد هستند (یعنی پنج فرم مختلف برای نشان دادن یک چیز واحد ! ) را با هم متحد می سازد.

در واقع یک بعد به نظریات ابر ریسمان 10 بعدی اضافه می شود تا با 11 بعد بتوان تمامی 5 گونه مختلف نظریه ابر ریسمانی را به یک فرم واحد بیان کند.

در خصوص نظریه 5 بعدی برین ها ، و به طور خاص نظریه Randall–Sundrum model در واقع گراویتون را در برین های 3+1 بعدی جایگزیده می کنند و به معنی این است که فضا زمان ما (3+1)+1 بعد داردیعنی همان 5 بعد.

در مورد پیگیری این نظریه ها هم، همان طور که در پست قبل گفتم، این دست نظریات به جهت نوع موضوع و از طرفی به دردنخور بودن در صنعت، نظامی، پزشکی و علوم اجتماعی و . . . معمولاً خیلی مورد توجه قرار نمی گیرند و سرعت پیشرفت در این فیلدها بسیار کند است.

اما به این معنی نیست که کنار گذاشته شده باشند و اتفاقاً یکی از دوستان بنده دو سال پیش بر روی همین نظریه Randall–Sundrum model کار کرده و مقاله هم دادند!

smile072

نمایه کاربر
علی...

نام: علی رضازاده

محل اقامت: شیراز

سپاس: 135

پست توسط علی... »

به نظر شخصی خودم دانشمندان برایبعضی از پدیده های جهان را نمیتوانند دلیل بیاورند با بعد سازی میخواهند اون رو توجیه کندد. ( این مساله با دیدن یه مستند به نظرم رسید)
خداونددر آیه ۱۸ سوره زمر می فرماید

کسانی که سخنان را می‌شنوند و از نیکوترین سخن پیروی می‌کنند؛ آنان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آنها خردمندانند.

ارسال پست