ستاره های نوترونی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
tapakhtar

نام: mandana light

محل اقامت: شاهین شهر

سپاس: 11

ستاره های نوترونی

پست توسط tapakhtar »

وقتی یک ستاره می میرد نیروی گرانش ما را مطمئن میسازد که سرانجام آخرین باقیمانده به یکی از سه حالت نهایی زیر برسد
1) کوتوله سفید ؛2)ستاره نوترونی 3)سیاهچاله
این اجرام که اغلب اجرام فشرده نامیده میشوند کوچک هستند و چگالی بسیار زیاد آنها گرانی قوی را بوجود می آورد.هر ستاره ای سرانجام به چنین شیی فرو ریزش می کند.چگونگی تحول یک ستاره به جرم آن بستگی دارد.ستارگانی با جرم کم و جرم متوسط به کوتوله سفید تبدیل میشوند. ستارگانی به جرم بسیار زیاد سرانجام می توانند به شکل ستاره نوترونی یا سیاهچاله فرو ریزش کنند بسته به اینکه چقدر از جرم آنها باقی بماند.یک ستاره نوترونی هسته یک ستاره است که با شعاع حدود ۱۰ کیلومتر و یک چگالی بسیلر بالاکه فقط نوترونها می توانند وجود داشته باشند فرو ریزش کنند.دلیل اینکه این ستاره های نوترونی نظری واقعا" می توانند وجود داشته باشند ترکیبی از اختر فیزیک نظری ستاره شناسی رادیویی و ستاره شناسی نوری است.فرض کنید که ستاره ای ۴جرم خورشیدی داردو نصف جرم آن خواه با نوعی انفجاری نواختری یا از طریق بادهای ستاره ای خارج شده و یک هسته پس مانده با جرمی ۲برابر جرم خورشیدی بر جای گذاشته که چکالی اش در حدود ۲۰۰تریلیون گرم بر سانتی متر مکعب خواهد شد.برای تصور این چگالی مدل بسیار بزرگ شده ای از اتم هیدروژن را در ذهن خود مجسم کنید توپ گلفی را در مرکز یک میدان فوتبال تصور کنید این توپ تنها پروتون اتم هیدروژن را نشان می دهد.
اکنون فرض کنید پشه ای در محیط خارجی استادیوم بزرگی که زمین فوتبال را احاطه کرده پرواز می کند.این پشه حکم یک الکترون را دارد که معمولا"بخشی ازاتم هیدروژن است.اگر شمادر یکی ازجایگاههای این استادیوم نشسته باشید می توانید خودتان را تصور کنیدکه درون یک اتم هیدروژن بسیار بزرگ شده نشسته اید.در این حال نسبت ها از لحاظ اندازه و فاصله ای که آنها را از هم جدا میکند کاملا" درست است.جرمش در یک حجم بسیار کوچک در مرکز آن متمرکز شده.با این قیاس دو اتم در ابر گاز میان ستاره ای مانند دو استادیوم در شهرهای مجاور خواهند بود که فاصله ی نسبتا" زیاد دو اتم را نشان میدهد.اما در ستاره ی نوترونی عملا" همه فضا ی خالی بین دواتم هاو درون خوداتم چلانده شده است.نوترونها بدلیل نداشتن بار دچار واقعه ی الکتریکی نمی شوند از اینرو بهم نزدیکتر می شوند ساختار بلورین تنگچین ایجاد می کنند.
خواص ستارهای نوترونی
الف) هسته ای اتمی همگن منفرد که تقریبا" دارای ۱۰۵۷نوترون هستند.
ب) سریعا" دوران میکنند تا ۱۰۰۰دور درثانیه در مقایسه با خورشید که هر ماه یک دور میزنند.
ج) قویا" مغناطیسند تا یک تریلیون گوس در مقایسه با یک گوس خورشید (۵/۰ گوس زمین )
د) بسیار داغند:دمای سطح تا۱۰۶ درجه کلوین درمقایسه با۵۸۰۰ کلوین خورشید.
و) سطح ستاره نوترونی:جای چندان تعریفی برای سیاحت نیست.شتاب جاذبه ۱۰۰ میلیارد برابر شتاب سقوط آزاد بر زمین است.
هـ) سرعت فرار از روی ستاره نوترونی نصف سرعت نور است یعنی ۱۵۰.۰۰۰کیلومتربرثانیه در مقایسه با ۱۱کیلومتربرثانیه حقیرآن زمین. اگر روی ستاره نوترونی که باشیددر آنی دراثرحرارت و تبخیرو نیروی گرانش کنجاله می شوید.
آیا ما باید انتظار داشته باشیم که یک شی داغی مثل این ستاره به سادگی دیده شود؟
خیر نظریه ها طور دیگری پیش بینی می کنند.ستاره های نوترونی کوچک هستندو سطح کوجک آنها نمی تواند حتی در دمای بالا انرژی زیادی ساطع کند. بطور مثال یک ستاره نوترونی که ۱۰ کیلومتر شعاع دارد و دمای سطحی ۱۰۶ درجه کلوین دارد. تنها ۱۵ درصد یک جسم سیاه مانند خورشید تابش می کند. بعلاوه اکثر انرژی تابش شده در قسمت پرتو ایکس طیف خواهد بود و لذابا تلسکوپ های زمینی رویت نمی شود.
ساختار داخلی ستاره های نوترونی

با توجه به اینکه الگوهای نظری ستارگان نوترونی برای محاسبه بسیار مشکلند ، زیرا هیچ کس واقعاً به درستی نمی داند که ماده نوترونی خالص چگونه رفتار می کند . اما با این حال ، اکثر نظریه ها براین قضیه توافق دارند که ستاره نوترونی ۳ لایه اصلی دارد. نزدیک سطح ، فشار کم است ، هسته های اتمی می توانند به شکل بلوری سخت با ضخامت تقریبی یک کیلو متر وجود داشته باشند و پوسته تقریبا ۱۰ برابر از فولاد سخت تر است . گرچه این مواد بسیار مقاوم اند اما گرانی حیرت انگیزی که درسطح وجود دارد مانع ارتفاع بیش از چند میلی متر بلندیهای ستاره های نوترونی می شود . زیر این پوسته فشار آنقدر زیاد است که مواد را وادارمی کند که به حالت مایع که غالباً با کمی پروتون ها و الکترون های آزاد تشکیل شده است در آورد . چون پروتون ها والکترون ها می توانند از میان نوترون مایع تقریباً بدون هیچ اصطکاکی حرکت کنند ، این ماده یک رسانای کامل الکتریسیته است ( یعنی ابررسانااست ). میدان مغناطیسی ستاره نوترونی درمیان جرم چرخانی از مایع ابر رسانا حبس شده است . ساختار درون یک ستاره نوترونی بسیار غیر قطعی است.
من در هر آنچه میبینم هستم و هر آنچه میبینم در من هست

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

Re: ستاره های نوترونی

پست توسط اماتور »

از کی تاحالا ستاره نوترونی شده هسته یه ستاره ؟ از کی تاحالا ؟

tapakhtar

پست توسط tapakhtar »

آماتور جان ، اگه در جریان بوده باشی وقتی یه ستاره میسوزه چیزی که ازش باقی میمونه هسته به شرط اینکه ستاره قوی باشه .بیشتر مطالعه کن . مرسی .

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

پست توسط اماتور »

tapakhtar نوشته شده:آماتور جان ، اگه در جریان بوده باشی وقتی یه ستاره میسوزه چیزی که ازش باقی میمونه هسته به شرط اینکه ستاره قوی باشه .بیشتر مطالعه کن . مرسی .
tapakhtar نوشته شده:آماتور جان ، اگه در جریان بوده باشی وقتی یه ستاره میسوزه چیزی که ازش باقی میمونه هسته به شرط اینکه ستاره قوی باشه .بیشتر مطالعه کن . مرسی .
به هیچ عنوان

اولا اکه اون هسته نیسته که میمونه

دوما اون یه باقیمونده که اندازش حدود هسته نه اینکه خود هسته باشه .وگرنه اندازه هسته یچیز دیگه

مثلا فرض کن س.نوترونی اندازه یه توپ فوتبال هسته اصلی ستاره اندازه یه کیس کامپیوتره. خود اون هسته تو فرایند انالیز همه جوره

عوض میشه یه سری از لایه های جانبی خودشو از دست میده. شما که مطالعه داری این چیزای ابتدایی رو باید بدونید

بعدشم اینو هم بگم تو متوجه حرف من اصن نشدی. ببین قشنگ دقت کن که چی میگم. شما هیچ ستاره ای تو کیهان پیدا نمیکنید

که هستش نوترون خالص باشه یعنی اصن تا لحظه ای که ستاره منفجر نشه و فرایند مورد نظر نگذره شما نمیتونید چیز نوترونی رو

داخل ستاره ای که هنوز داره زندگی میکنه یا اصن تو حالت احتضاره پیدا کنید. حرف من اینه که متوجه نشدی اومدی یچیز دیگه گفتی

دوستان هیچ وقت هسته یک ستاره ,یه ستاره نوترونی نیست.

tapakhtar

پست توسط tapakhtar »

فکر نمی کردم شما تا این حد جدی دنبال کنید ولی شما هم منظور من را متوجه نشدید من تمام مراحل مرگ یک ستاره را نگفتم یعنی وقتی یک ستاره میمیرد مراحل مختلفی را طی میکند تا تبدیل به یک ستاره نوترونی شود :
1.ستاره 2.غول سرخ 3.ابر غول سرخ 4.سوپرانو 5.ستاره نوترونی یا سیاهچاله
3.کوتوله سفید 4. کوتوله سفید سرد شده

ارسال پست