مسئله ی طلوع خورشید

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
امیراحسان

سپاس: 27

مسئله ی طلوع خورشید

پست توسط امیراحسان »

به نام خداوندی که همه چیز را با دلیل و نتیجه ی مطلوب برای ما آفرید
این مطلب با کمی تغییر در جمله بندی از کتاب فیزیک برای سرگرمی نوشته ی یاکوب ایسیدورویچ ترجمه ی احسان قوام زاده انتخاب شده است.
مساله ی طلوع خورشید
فرض کنید شما ساعت 5 صبح ناظر طلوع خورشید بودید.اما می دانیم که نور خورشید بلا فاصله به ما نمی رسد.بلکه حدود 8 دقیقه طول می کشد که نور خورشید به ما برسد.
حال سوال این است اگرنور خورشید بلا فاصله به زمین می رسید ما این طلوع را در چه ساعتی خواهیم دید؟
شاید فورا بگویید 8 دقیقه زود تر یعنی در ساعت 4و52 دقیقه
و من می گویم آفرین کاملا غلط است. smile022 smile022
لابد این جواب من برای عده ای کاملا غیر منتظره خواهد بود .اما جواب من کاملا درست است.زیرا خورشید به این علت طلوع می کند که زمین ما به دور خودش می چرخد و در نتیجه هر لحظه نقاط تازه ای از سطح خود را به فضایی که روشن شده است می برد. پس ما باز هم در حالت رسیدن نور به صورت آنی طلوع خورشید را در ساعت 5 صبح می بینیم.
اگر پدیده ای را که >انکسار جوی <نام دارد در نظر بگیریم.آن وقت نتیجه از این هم غیر منتظره تر می شود.انکسار سبب می شود که خط سیر اشعه در هوا کج شود ودر نتیجه به ما امکان می دهد که طلوع خورشید را قبل از نمودار شدن هندسی خورشید در افق ببینیم. اما اگر نور بلا فاصله پخش بشود,دیگر انکسار نمی تواند وجود داشته باشد. زیرا انکسار در نتیجه تفاوت سرعت نور در محیط ها ی گوناگون به وجود می آید.عدم وجود انکسار سبب می شود که بیننده طلوع خورشید را کمی دیر تر از وقتی که نور بلا فاصله پخش نمی شود ببیند. این تفاوت بسته به عرض جغرافیایی ,محل مشاهده,حرارت هوا و سایر شرایط از 2 دقیقه تا چند شبانه روز<و در عرض ها ی جغرافیایی نواحی قطبی حتی بیشتر >تغییر می کند .تناقض جالبی پیش می آید:اگر نور بلا فاصله <یعنی بی نهایت سریع>پخش می شد ما طلوع خورشید را دیرتر از حالت کنونی می دیدیم.
لازم به ذکر است اگر ما با تلسکوپ پیدایش یک زبانه<پرتوبرانس> را در حاشیه ی خورشید مشاهده می کردیم وضع طور دیگری بود,در این صورت اگر نور بلا فاصله پخش می شد ما این پدیده را 8 دقیقه زود تر می دیدیم.

نمایه کاربر
کاپلا92

نام: مهتاب کاظم پور

تماس:

Re: مسئله ی طلوع خورشید

پست توسط کاپلا92 »

ببخشید میشه بیشتر توضیح بدین؟کمی تا قسمتی نفهمیدم. smile056

tapakhtar

نام: mandana light

محل اقامت: شاهین شهر

سپاس: 11

Re: مسئله ی طلوع خورشید