مشاهده چرخش ماه به دور خودش

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Mahdisamkhan

نام: مهدی سام خانیانی

مشاهده چرخش ماه به دور خودش

پست توسط Mahdisamkhan »

سلام. یه سوالی مدتیه ذهن من رو مشغول کرده.
طبق مدل خورشید مرکزی، دلیل اینکه ما همیشه یک روی ماه رو می بینیم اینطور توضیح داده شده که سرعت حرکت چرخش ماه به دور خودش با سرعت چرخش ماه به دور زمین تقریبا برابر است و به خاطر همین یک طرف ماه دیده میشه. ( و محور چرخش ماه موازی با محور چرخ زمین به دور خودش هست. )از طرفی هم شکل گیری هلال ماه و کوچک و برزگ شدنش این طور توضیح داده میشه که زاویه تابش نور خورشید به ماه و باز تاب اون به زمین به خاطر چرخش ماه به دور زمین تغیرر می کنه و هلال ماه کوچک و بزرگ میشه.
اما سوالی که ذهن من رو مشغول کرده اینه که وقتی ماه رو در طول زمانی که طلوع میکنه مشاهده می کنیم از لحظات طلوع تا غروب می بینیم که خود ماه یک چرخش به دور خودش داره که با چشم این چرخش دیده میشه. که من تا به حال ندیدیم جایی این رو توضیح داده باشن. مثلا شب هفتم ماه قمری ماه رو می بینیم و در ابتدای طلوع هلال ماه مستقیم هست. اما در زمان نزدیک به غروب ماه می بینیم که هلال ماه کاملا کج شده و چرخیده. سوال من اینه که اولا چرا جایی این چرخش ماه توضیح داده نشده. و سوال بعدیم اینه که من فرض می کنم دلیل علمی این چرخش که البته به ظاهر منافات داره با چرخش ماه به دور خودش که باعث ثابت بودن یک طرف ماه برای ناظر روی زمین میشه،(چون چرخشی که من میبینم محورش عمود بر زمین هست و چرخشی که در نجوم گفته شده برای ماه تقریبا موازی با محور چرخش زمین هست) توضیح داده بشه. در این صورت باز یک سوال دارم که خیلی برام مهم شده و اون اینکه چون در نجوم گفته شده که نور ماه بازتاب نور خورشید است ، این مشاهده ظاهرا منافات داره با این توجیح. چون که وقتی ماه چرخش پیدا می کنه و کج میشه قسمت نورانی ماه هم می چرخشه و کج میشه و دقیقا همون جایی که روشن بوده کج میشه نه اینکه یه زاویه خاصی از ماه روشن باشد و وقتی ماه می چرخشد اون زاویه ثابت بماند و سطح ماه بچرخه و سطح دیگه ای از ماه روشن بشه. نمی دونم چقدر تونستم منظورم رو برسونم. در هر صورت ممنون میشم که جوابی داده بشه یا اینکه اگر سوالم ابهامی داره بگید که بهتر توضیح بدم.

lolmol

سپاس: 1

تماس:

Re: مشاهده چرخش ماه به دور خودش

پست توسط lolmol »

این دو لینک کوتاه رو مطالعه کنین و یا به عکس هاش سر بزنین، هر دو ابهامتون پاسخ داده میشه:

چرا یک روی ماه رو میبینیم؟

http://qa.canot.ir/%da%86%d8%b1%d8%a7-% ... %85%d8%9f/

هلال ماه دقیقا چیه؟

http://qa.canot.ir/%d8%b7%d8%a8%d9%82-% ... %a9%d9%87/

Mahdisamkhan

پست توسط Mahdisamkhan »

lolmol نوشته شده:این دو لینک کوتاه رو مطالعه کنین و یا به عکس هاش سر بزنین، هر دو ابهامتون پاسخ داده میشه:

هلال ماه دقیقا چیه؟

lolmol نوشته شده:این دو لینک کوتاه رو مطالعه کنین و یا به عکس هاش سر بزنین، هر دو ابهامتون پاسخ داده میشه:

هلال ماه دقیقا چیه؟

هلال ماه دقیقا چیه؟

دوست عزیز ممنون که سعی کردید پاسخ من رو بدید. اما سؤال من رو پاسخ ندادید. هر دو این لینک شما رو من خودم آگاه هستم بهشون و توی سؤالم ذکرشون کردن.
سوال من چیز دیگه ای هست. سؤال اینه که وقتی ماه رو مشاهده می کنیم، می بینیم که ماه می چرخه. و این چرخشش از روی زمین مشاهده می شه. نمی دونم آیا شما به این چرخش تا به خال دقت کردید یا نه. واین چرخش ربطی به چرخشی که باعث میشه ما یک طرف ماه رو ببینیم ، نداره.

نمایه کاربر
ADMIN

سپاس: 560

تماس:

پست توسط ADMIN »

وارونه شدن اجرام آسمانی از زمان طلوع تا غروب، مربوط میشه به چرخش زمین. شما روی یک سطح ایستادید که در طی ۱۲ ساعت، معادل ۱۸۰ درجه در فضا حول یک محور خاص گردش میکنه. پس طبیعی هست که اجرام آسمانی هم از دید شما ۱۸۰ درجه بچرخند. این موضوع به حرکت ماه در مدار و ... مرتبط نمیشه و موضوع مستقلی هست. برای جبران اثر چرخش زمین در زمان مشاهده یا عکسبرداری از اجرام، کافیه از نوع خاصی از پایه‌های نجومی استفاده کنید که بهشون استوایی گفته میشه. در این حالت نمای دوربین شما مستقل از چرخش زمین و در یک چارچوب خارجی فیکس میشه و مشاهده میکنید که دیگه هیچ چرخشی در اجرام نجومی رخ نمیده.
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

Mahdisamkhan

پست توسط Mahdisamkhan »

ADMIN نوشته شده:وارونه شدن اجرام آسمانی از زمان طلوع تا غروب، مربوط میشه به چرخش زمین. شما روی یک سطح ایستادید که در طی ۱۲ ساعت، معادل ۱۸۰ درجه در فضا حول یک محور خاص گردش میکنه. پس طبیعی هست که اجرام آسمانی هم از دید شما ۱۸۰ درجه بچرخند. این موضوع به حرکت ماه در مدار و ... مرتبط نمیشه و موضوع مستقلی هست. برای جبران اثر چرخش زمین در زمان مشاهده یا عکسبرداری از اجرام، کافیه از نوع خاصی از پایه‌های نجومی استفاده کنید که بهشون استوایی گفته میشه. در این حالت نمای دوربین شما مستقل از چرخش زمین و در یک چارچوب خارجی فیکس میشه و مشاهده میکنید که دیگه هیچ چرخشی در اجرام نجومی رخ نمیده.

ممنون از پاسختون. منظور شما چرخش زمین به دور خودش هست ؟ که شب و روز رو هم به وجود میاره؟
چرخش زمین باعث طلوع و غروب ماه میشه. ولی ربطش رو به چرخشی که ماه می کنه رو متوجه نمیشم.

نمایه کاربر
ADMIN

سپاس: 560

تماس:

پست توسط ADMIN »

بله. منظور همان حرکت وضعی زمین هست. یک انسان را روی سطح یک کره درنظر بگیرید. زاویه این فرد با یک جسم دوردست با چرخش زمین به دور خودش در حال تغییر هست به شکلی که بعد از ۱۲ ساعت (نیم‌دور) از دید ناظر همه‌ی اجسام دوردست معادل ۱۸۰ درجه حول خودشان چرخش داشتند (در واقع ناظر کاملا وارونه شده و در یک حالت معکوس در حال تماشای آسمان هست). این پدیده علت هندسی خیلی روشنی داره. اگر شما سر خودتون رو بچرخانید، اجسام هم میچرخند. اینجا چرخش زمین، مسئول چرخش چشمان ما هست. پس ماه هم از زمان طلوع تا زمان غروب، نیم‌دور به دور خودش میچرخه و عوارض ماه از دید ما جابجا میشن.
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

Mahdisamkhan

پست توسط Mahdisamkhan »

ADMIN نوشته شده:بله. منظور همان حرکت وضعی زمین هست. یک انسان را روی سطح یک کره درنظر بگیرید. زاویه این فرد با یک جسم دوردست با چرخش زمین به دور خودش در حال تغییر هست به شکلی که بعد از ۱۲ ساعت (نیم‌دور) از دید ناظر همه‌ی اجسام دوردست معادل ۱۸۰ درجه حول خودشان چرخش داشتند (در واقع ناظر کاملا وارونه شده و در یک حالت معکوس در حال تماشای آسمان هست). این پدیده علت هندسی خیلی روشنی داره. اگر شما سر خودتون رو بچرخانید، اجسام هم میچرخند. اینجا چرخش زمین، مسئول چرخش چشمان ما هست. پس ماه هم از زمان طلوع تا زمان غروب، نیم‌دور به دور خودش میچرخه و عوارض ماه از دید ما جابجا میشن.

ممنون از پاسختون.
ولی هنوز نتونستم کاملا تصورش کنم. آیا ویدئویی در این مورد هست؟

titso

سپاس: 7

پست توسط titso »

Mahdisamkhan نوشته شده:سلام. یه سوالی مدتیه ذهن من رو مشغول کرده.
طبق مدل خورشید مرکزی، دلیل اینکه ما همیشه یک روی ماه رو می بینیم اینطور توضیح داده شده که سرعت حرکت چرخش ماه به دور خودش با سرعت چرخش ماه به دور زمین تقریبا برابر است و به خاطر همین یک طرف ماه دیده میشه. ( و محور چرخش ماه موازی با محور چرخ زمین به دور خودش هست. )از طرفی هم شکل گیری هلال ماه و کوچک و برزگ شدنش این طور توضیح داده میشه که زاویه تابش نور خورشید به ماه و باز تاب اون به زمین به خاطر چرخش ماه به دور زمین تغیرر می کنه و هلال ماه کوچک و بزرگ میشه.
اما سوالی که ذهن من رو مشغول کرده اینه که وقتی ماه رو در طول زمانی که طلوع میکنه مشاهده می کنیم از لحظات طلوع تا غروب می بینیم که خود ماه یک چرخش به دور خودش داره که با چشم این چرخش دیده میشه. که من تا به حال ندیدیم جایی این رو توضیح داده باشن. مثلا شب هفتم ماه قمری ماه رو می بینیم و در ابتدای طلوع هلال ماه مستقیم هست. اما در زمان نزدیک به غروب ماه می بینیم که هلال ماه کاملا کج شده و چرخیده. سوال من اینه که اولا چرا جایی این چرخش ماه توضیح داده نشده. و سوال بعدیم اینه که من فرض می کنم دلیل علمی این چرخش که البته به ظاهر منافات داره با چرخش ماه به دور خودش که باعث ثابت بودن یک طرف ماه برای ناظر روی زمین میشه،(چون چرخشی که من میبینم محورش عمود بر زمین هست و چرخشی که در نجوم گفته شده برای ماه تقریبا موازی با محور چرخش زمین هست) توضیح داده بشه. در این صورت باز یک سوال دارم که خیلی برام مهم شده و اون اینکه چون در نجوم گفته شده که نور ماه بازتاب نور خورشید است ، این مشاهده ظاهرا منافات داره با این توجیح. چون که وقتی ماه چرخش پیدا می کنه و کج میشه قسمت نورانی ماه هم می چرخشه و کج میشه و دقیقا همون جایی که روشن بوده کج میشه نه اینکه یه زاویه خاصی از ماه روشن باشد و وقتی ماه می چرخشد اون زاویه ثابت بماند و سطح ماه بچرخه و سطح دیگه ای از ماه روشن بشه. نمی دونم چقدر تونستم منظورم رو برسونم. در هر صورت ممنون میشم که جوابی داده بشه یا اینکه اگر سوالم ابهامی داره بگید که بهتر توضیح بدم.

درود دوست عزیز این ویدئو رو ببینید متوجه میشین

https://www.youtube.com/watch?v=6jUpX7J7ySo

ارسال پست