اصول کوانتومی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

اصول کوانتومی

پست توسط Archimedes »

سلام دوستان من به مکانیک کوانتومی علاقه دارم و دوست دارم مفاهیمشو بدونم تا حالا دو سه باری که مطالعه کردم دو چیزو فهمیدم یکی اینکه نور و دیگر امواج الکترومغناطیس تو بسته هایی به اسم کوانتا که با توجه به طول موج اون پرتو دارای انرژی های مختلفی است یکی دیگه هم اصل عدم قطعیت هایزنبرگه که میگه موقعیت وسرعت الکترون درون هسته رو نمیشه با هم تعیین کرد و شرایط آزمایش اندازه گیری رو تغییر میده در نتیجه اینجا بحث احتمالات پیش میاد شما در یک زمان یا میتونی سرعت ذره رو تعیین کنی یا موقعیت ذره رو اینا چیزایی بود که فهمیدم ولی مطمئن نیستم که کاملا درست باشه اگه کسی توضیح روان تر و بهتری داره بزاره تا استفاده کنیم
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

windowsxp

نام: هوپا

سپاس: 2

Re: اصول کوانتومی

پست توسط windowsxp »

یکی از دوستای من که فیزیک میخونه میگه مکانیک کوانتومی از نسبیت سختره . میگه هرچی فیزیک تا حالا خوندی یک طرف مکانیک کوانتومی یک طرف . خیلی سخته یکی بیاد تو چد خط یه علمو بهت توضیح بده .

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

باید فیزیک را طوری یاد بگیرید که بتوانید آن را به مادر بزرگ خود توضیح دهید.
آلبرت انیشتین
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

windowsxp

نام: هوپا

پست توسط windowsxp »

The dark نوشته شده:باید فیزیک را طوری یاد بگیرید که بتوانید آن را به مادر بزرگ خود توضیح دهید.
آلبرت انیشتین
ناگفته نمونه انیشتین خودش نسبیت رو طوری توضیح داد که تا چندین سال مورد پذیرش دانشمندان نبود .

mahshad002

نام: mahshad gorbani

پست توسط mahshad002 »

خواهشا مطالب كامل بزارين .اينطوري مطالب تيكه تيكه نزارين smile124

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

پست توسط Ali.T »

Archimedes نوشته شده:سلام دوستان من به مکانیک کوانتومی علاقه دارم و دوست دارم مفاهیمشو بدونم تا حالا دو سه باری که مطالعه کردم دو چیزو فهمیدم یکی اینکه نور و دیگر امواج الکترومغناطیس تو بسته هایی به اسم کوانتا که با توجه به طول موج اون پرتو دارای انرژی های مختلفی است یکی دیگه هم اصل عدم قطعیت هایزنبرگه که میگه موقعیت وسرعت الکترون درون هسته رو نمیشه با هم تعیین کرد و شرایط آزمایش اندازه گیری رو تغییر میده در نتیجه اینجا بحث احتمالات پیش میاد شما در یک زمان یا میتونی سرعت ذره رو تعیین کنی یا موقعیت ذره رو اینا چیزایی بود که فهمیدم ولی مطمئن نیستم که کاملا درست باشه اگه کسی توضیح روان تر و بهتری داره بزاره تا استفاده کنیم
اول این که در مورد اصل عدم قطعیت صرفا برای الکترون درون هسته نیست این اصل میگه شما کلا قادر نیستید مولفه های مزدوج نظیر مکان و تکانه را با دقت زیاد اندازه بگیرید و همیشه یک عدم قطعیت همراه شماست.
مکانیک کوانتوم مثل نسبیت بر اساس اصول موضوعه ای می باشد مثلا حالت فیزیکی یک سیستم توسط تابع موجی توصیف می شود که مجموع تمام حالات ممکن می باشد.
تابع موج در مکانیک کوانتوم یک کمیتی است که مربع آن به شما چگالی احتمال را می دهد.
مثلا

به شما احتمال حضور ذره در بازه

را می دهد.
در مکانیک کوانتوم اعتقاد بر این است که تا قبل از اندازه گیری سیستم در تمام حالت های ممکن وجود دارد.(در این صورت معمای گربه شرودینگر مطرح می شود که قبل از اندازه گیری می گوید گربه هم زنده است هم مرده!!!)
البته نسخه ای دیگر از مکانیک کوانتوم به نام مکانیک کوانتوم بوهمی وجود دارد که در آن با اضافه کردن یک پتانسیل کوانتومی دیگر خبری از عدم قطعیت نمی باشد.

نمایه کاربر
mahshid.m

محل اقامت: لاهیجان

سپاس: 281

پست توسط mahshid.m »

این کتاب هم کتاب خوبیه برای مطالعه ی مبانی :
مبانی شیمی کوانتومی نوشته ی ایرا لواین ترجمه ی دکتر اسلامپور و دکتر جلیلی
هر انسانی یا مشهور است یا گمنام کننده ی یک مشهور
عظیم بودن یا یک عظمت را کشتن
جفای انسان به خود یعنی کشتن یک عظمت!!!

saranini

محل اقامت: رفسنجان

تماس:

پست توسط saranini »

جهان های موازی خیلی بحث باحالیه... smile020 ولی کسی میتونه دقیقا بگه این جهان های موازی کجا قرار دارند؟ خیلی پیچیده اند smile033
از آجیل سفره عید چند پسته لال مانده است!
آنها که لب گشودند خورده شدند!
آنها که لال ماندند میشکنند!
دندانساز راست میگفت:
پسته ی لال ،سکوتش دندان شکن است!....

dr.amir

سپاس: 19

پست توسط dr.amir »

Archimedes نوشته شده:سلام دوستان من به مکانیک کوانتومی علاقه دارم و دوست دارم مفاهیمشو بدونم تا حالا دو سه باری که مطالعه کردم دو چیزو فهمیدم یکی اینکه نور و دیگر امواج الکترومغناطیس تو بسته هایی به اسم کوانتا که با توجه به طول موج اون پرتو دارای انرژی های مختلفی است یکی دیگه هم اصل عدم قطعیت هایزنبرگه که میگه موقعیت وسرعت الکترون درون هسته رو نمیشه با هم تعیین کرد و شرایط آزمایش اندازه گیری رو تغییر میده در نتیجه اینجا بحث احتمالات پیش میاد شما در یک زمان یا میتونی سرعت ذره رو تعیین کنی یا موقعیت ذره رو اینا چیزایی بود که فهمیدم ولی مطمئن نیستم که کاملا درست باشه اگه کسی توضیح روان تر و بهتری داره بزاره تا استفاده کنیم
سلام. آقا باید بهت بگم کوانتوم نهایت اوج و زیبایی فیزیکه استاد ما که سر کلاس درس میده خودش لذت میبره چه برسه به ما واقعا قشنگه. اما اصل عدم قطعیت یک چیزه کلی هست و فقط برای الکترون نیست بر اساس این اصل تو هیچوقت نمیتونی الکترون رو در یک نقطه پیدا کنی بلکه تو یک فضای محدود میتونی پیدا کنی پس نمیتونی براش معادله مکان بنویس و اینجا بجای معادله مکان از احتمال استفاده میشه و احتمال حضور الکترون یعنی تابع موج اون به توان 2 که این عدد همیشه برابر یک هست چرا که الکترون به صورت 100 درصد تو اون مکان هست اما نمیدونیم کجای اون مکان هست حالا اگر بخواهیم حضورشو در بخشی از اون فضا بررسی کنیم میام انتگرال میگیریم از مبدا فرضی تا جایی که میخواهیم این مبدا فرضی انتخاب خودمون هست و با اینها باند انتگرال و میسازیم. این مبحث تو چاههای پتانسیل تو کوانتوم خیلی استفاده میشه.

علی شهبازی

نام: ali shahbazi

سوالاتی از دوستان محترم

پست توسط علی شهبازی »

با سلام خدمت همه
من به پژوهش در مورد نحوه تحول آگاهی(از نظر روانشناختی) مشغولم . اما در مورد فیزیک کوانتم هم بحث هایی شنیدم خیلی برام جالب بود، بعد از یه کم مطالعه احساس کردم که مفهوم کلی ای ازش نفهمیدم، ولی سعی کردم حداقل یک تعریف پیش خودم داشته باشم، بنابراین پیش خودم گفتم که» مکانیک کوانتم شاید نحوه یا توصیف حرکت ذرات ریز اتمی در فضایی خاص یا با مقداری معین باشه، لطفا راهنماییم کنید
(ضمنا جالب بدونید که مکانیک کوانتمی توجیه روانشناختی هم داره، خیلی عجیبه نه!!!) smile124

pouya77

پست توسط pouya77 »

سلام.همون طور که گفتید انرزی از واحد هایی ساخته شده به نام کوانتوم که برای اولین بار توسط ماکس پلانک کشف و عرضه شد.در این باره باید بگم که امواج الکترو مغناطیسی که دارای فرکانس بیشتریند دارای انرزی و کوانتوم بیشتری هستند مثلا پرتو گاما انرزی بیشتری نسبت به نور مرئی و امواج رادیوویی دارد.

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

سلام به همه دوستان
پیشاپیش عید نوروز همگی مبارک!
و اما کوانتوم مکانیک...!کوانتوم چیست؟!در یک خط؟یک پاراگراف؟یک صفحه؟یک کتاب؟...
البته من اصلا نمیفهمم این « زبان ساده »که بین اغلب دوستان رایج شده یعنی چی چون خیلی اسونه که توی منزل بشینیو دکمه up , down رو فشار بدی و علم رو به زبون ساده یاد بگیری اما جالبه بدونید این روش یادگیری هرگز نمیتونه دانشمند و محقق پرورش بده و انوقته که ما فریاد میکشیم که ای بابا!این چه طرز پیشرفته؟!!و چرا هایی که من نه حوصله و نه علاقشو دارم که بشون بپردازم.
این مقدمه کمی تند رو برای این گفتم بدونید اگر به دنبال یاد گرفتن...تکرار میکنم یاد گرفتن کوانتوم هستید اول باید مکانیک کلاسیک رو بسیار خوب بلد باشید، منظورم مکانیک لاگرانژی و هامیلتونیه و بعد باید جبر خطی بدونید و وقتی به مباحث جبر مسلط شدید کم کم با نماد گذاری دیراک آشنا بشید و آروم آروم برید به سمت اصول موضوع مکانیک کوانتوم.
اگه یک نفر این مسیر رو درست طی کنه علی الاصول کوانتوم رو درک خواهد کرد.مابقی افراد وقتشون رو تلف میکنند و از کوانتوم مکانیک نهایتا یه گربه شرودینگر یاد میگیرند و شاید اصل عدم قطعیت و احتمالات ریاضیاتی!
حل معادله ی شرودینگر کوانتوم مکانیک نیست!
این رو من به عنوان کسی میگم که مدتهاست دارم مسیری که گفتم رو طی میکنم و البته به تنهایی.
دوستان!هیچ راه راحتی برای یاد گرفتن و دانشمند شدن وجود نداره مگه اینکه برای بدست اوردن دانش سخت تلاش کنید...خواهش میکنم تلاش کنید!زحمت بکشید...ساعتها و روزها و سالها...حتی اگه اخرش ادم بزرگی هم نباشید حداقل میتونید سرتون رو بالا بگیرید و به فرزندانتون بگید:
من آنچه در توان داشتم انجام داده ام!من حسرت گذشته را نخواهم خورد...
شما به اندازه ی تلاشتون ارزشمند هستید نه به اندازه ی مقامتون!
همیشه موفق باشید و سال نو بر شما خوش!
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

لیلا1

نام: لیلا

پست توسط لیلا1 »

سلام من وقتم کمه برا پایان نامه خودم در مورد بکار گیری نقاط کوانتومی می شه یکم مطلب فارسی یا جزوه فارسی قرار بدهید هیچ چیز بی تلاش بدست نمی اید ولی من الان وقتم کمه راه میان بر ندارم؟

sephch

نام: سید محمد رضا سیدی

پست توسط sephch »

برای کسی که عاشق این چیزها است هر جه بیش تر بخواند عشقش هم بیش تر می شود.
پرفسور سید محمود حسابی :
بعضی ها عاسق هستند بعضی ها هم نه، به کسانی که عاشق نیستند باید عاشقی را آموخت

sephch

نام: سید محمد رضا سیدی

پست توسط sephch »

برای کسی که عاشق این چیزها است هر جه بیش تر بخواند عشقش هم بیش تر می شود.
پرفسور سید محمود حسابی :
بعضی ها عاسق هستند بعضی ها هم نه، به کسانی که عاشق نیستند باید عاشقی را آموخت

ارسال پست