آیا سفر در زمان امکانپذیر است؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

soheil77

نام: سهیل علیزاده

سپاس: 11

آیا سفر در زمان امکانپذیر است؟

پست توسط soheil77 »

شاید سوال یک نیز بازگویی همین سوال باشد. ماهیت جسم و جاذبه‌ی کوانتومی را فراموش کنید. شاید این سوال را هر کسی دوست دارد که پاسخ دهد. سفر در زمان به یک موضوع علمی – تخیلی مورد علاقه و جذاب برای مردم تبدیل شد پس از اینکه اچ.جی. ولز، رمان نوگرایانه و جالب خود با نام "ماشین زمان" را نوشت. اما هرآنچه که اینجا مطرح شده، لزوماً علمی – تخیلی نیست. برای مثال سفر در زمان به سوی آینده، یک واقعیت علمی پذیرفته شده است. تئوری نسبیت اینشتین تایید می‌کند که یک جسم ناظر و مشاهده‌گر در برابر زمین، می‌تواند به سمت آینده‌ی زمین جهش کند. این تاثیر را ساعتهای اتمی ثابت کرده‌اند.
اما اینگونه درگیر شدن با تار و پودهای زمان، به سرعتی مشابه سرعت نور نیاز دارد که شاید در تئوری قابل اثبات و ممکن باشد اما به یک شاهکار بزرگ مهندسی نیاز دارد، حتی اگر به بودجه و هزینه‌هایش فکر نکنیم. اما سفر در زمان به سمت عقب، مشکلات بزرگتری خواهد داشت. نسبیت، این فرضیه را تایید نمی‌کند که یک جسم ناظر بتواند در دو بعد زمان-مکان سفر کند و به عقب هم برگردد. اما در همه‌ی داستانها و سناریوها، چنین شرایط خارق‌العاده‌یی نیز در نظر گرفته شده است.
یکی از راههای سفر به عقب در زمان، استفاده از یک "لانه‌ی مار" فضایی خواهد بود. تئوریسین‌ها معتقدند چنین تونل یا دروازه‌ی ستاره‌یی که دو نقطه را در ابعاد زمان – مکان به یکدیگر متصل کند، وجود دارد. اگر یکی‌شان را پیدا کنید و داخلش بپرید، چند لحظه‌ی بعد از نقطه‌یی دیگر در جهان هستی سردر خواهید آورد. آنها معتقدند اگر چنین چاله‌یی وجود داشته باشد، می‌توان آن را با ماشین زمان نیز مطابق و هماهنگ کرد. می‌توانید از طریق آن سفر کنید و نه تنها از یک مکان دیگر سر دربیاورید، که وارد یک زمان دیگر نیز بشوید. این "زمان" می‌تواند در گذشته یا آینده باشد.
اگر امکان سفر به گذشته وجود داشته باشد، انواع پارادوکس‌ها و تضادها نیز اتفاق خواهند افتاد. مانند معمای یک مسافر زمان که به سالهای گذشته می‌رود و مادرش را وقتی یک کودک است، به قتل می‌رساند. از این تضادها می‌توان گریخت اگر اصرار بورزیم و بدانیم که هیچ چیز نمی‌تواند قانون علت و معلول و کنش و واکنش را از بین ببرد. اما سفری دوطرفه در مسیر زمان، هنوز پیچیده و غیرقابل هضم است.
برای بسیاری از فیزیکدانها، این مساله بسیار غیرعقلانی است. استفان هاوکینگز نظریه‌ی "تخمین محافظت از تسلسل وقایع" را مطرح می‌کند و معتقد است که یک نیرو یا عامل خاص باعث می‌شود تا اجسام فیزیکی یا نیروها نتوانند به گذشته برگردند. این مساله شاید به دلیل موانع و سدهای فیزیکی اساسی بر سر راه ساخت ماشین زمان اتفاق می‌افتد. برای مثال انرژی خلاء کوانتومی در صورتی که هیچ محدودیتی برای ورود به حفره‌های ماری فضا نداشته باشد، طغیان خواهند کرد و دفع خواهند شد.
این مساله همچنان لاینحل باقی مانده اما موضوعی است که بسیاری از مردم، وقت و تلاش خود را صرف آن می‌کنند. همانطور که هاوکینگز اشاره کرده، صرف هزینه برای تحقیق در مورد سفر به زمان بسیار سخت است. در نتیجه به نظر می‌رسد برهان یا تکذیبیه‌یی برای حل این مساله، خود به مشکلات عمومی دیگر منجر شود. مانند طرح یک نظریه‌ی رام‌شدنی و قابل دسترسی در مورد جاذبه‌ی کوانتومی.
آخرین ویرایش توسط DARKENERGY سه‌شنبه ۱۳۹۲/۵/۲۹ - ۲۱:۲۷, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
MetaZehn

سپاس: 112

Re: آیا سفر در زمان امکانپذیر است؟

پست توسط MetaZehn »

به! یه دانشمند جدید. رسیدن به خیر
پیشتر این مسایل حل شده و این تخیلات ابطال.

AtaOloomi

نام: عطا علومی

پست توسط AtaOloomi »

آنچه که در حال حاضر درباره سفر در زمان در اختیار داریم مبتنی بر دو چیز است اول تئوری نسبیت اینشتین که مشخص می کند که در صورتی که جسمی با سرعتی نزدیک سرعت نور حرکت کند زمان بر آن کندتر خواهد گذشت و این به این معنی است که هر کسی با هر سرعتی که در حال حرکت باشد نسبت به چیزی که با سرعت کمتری در حال حرکت است زمان برآن کندتر خواهد گذشت . این مسئله برای سرعت های بسیار کم که معمولا ما با آن سر و کار داریم و با آن زندگی می کنیم هم صادق است اما کندتر گذشتن زمان در مورد آن آنقدر ناچیز است که تقریبا نزدیک به صفر است . از اینجا معلوم می شود که اگر ما وسیله ای داشته باشیم که با آن بتوانیم با سرعت های بسیار بالا (حد نهایی سرعت در فیزیک امروزی ما سرعت نور است و اگر از لحاظ نظری هم به بیش از آن فکر کنیم در آن صورت فیزیک جهان از نظر ابعاد و زمان و مکان و جرم دچار تغییرات بنیادینی خواهد شد همچنان که معادلات ریاضی که نسبیت خاص بر آن استوار است هم همین مطلب را نشان می دهد) حرکت کنیم زمان بطور محسوسی بر ما کندتر خواهد گذشت . مثلا اگر ما با ماشینی که نزدیک به سرعت نور حرکت می کند نزدیک به چند سال در حرکت باشیم و در تمام این مدت از آن خارج نشده باشیم بعد از پیاده شدن از آن ماشین و در حالی که ساعت ما در ماشین تنها گذشت چند سال را نشان می دهد مشاهده خواهیم کرد که برای دیگر ساکنان زمین چندین برابر سال گذشته و این به این معنی است که ما به آینده خودمان (و اشخاص درون ماشین) سفر کرده ایم و نه به آینده دیگر ساکنان زمین چون از نظر آنها زمان و همه چیزهای دیگر بصورت عادی در حال سپری شدن بوده است . بطور مثال ممکن است در مدتی که ما نبوده ایم بسیاری از عزیزانمان را از دست داده باشیم و کلا چندین نسل گذشته باشد اما یک چیز واضح است و آن این است که فیزیک موجود اجازه بازگشت دوباره ما به زمان خودمان را نمی دهد چون این کار مستلزم سفر معکوس در زمان یا همان سفر به گذشته است که با مبانی نظری فلسفه عقلی و قانون علیت مغایر است (چون در آن صورت ممکن است در سفر به گذشته بنیان های عملی و به بیان ساده علت های یک پدیده یا رویدادی را که می دانیم در زمان حال ما اتفاق افتاده است را از بین ببریم مثلا هر شخص در سفر به گذشته می تواند پدر یا مادر خود را که در آن زمان کودک هستند را از بین ببرد که در آن صورت فلسفه وجودی خود چه در زمان گذشته و چه در زمان حال مربوط به خودش از بین رفته است . این مسئله در صورتی می تواند حل شود که شخصی که به گذشته سفر می کند قدرتی برای اعمال تغییرات و دستکاری در رویدادها را نداشته باشد و فقط یک ناظر و تماشاگر باشد مانند اینکه فقط تصویری از ما به گذشته سفر کند به این معنی که بجای سه بعد فیزیکی طول و عرض و ارتفاع فقط تصویری دو بعدی از ما امکان سفر به گذشته را داشته باشد و این به معنی کاسته شدن از ابعاد فیزیکی ما است . این نوع از سفر به گذشته با آنچه که در مورد سفر به آینده ذکر شد کلا متفاوت است چراکه در سفر به آینده تمام ابعاد فیزیکی ما به صورتی که ذکر شد امکان انجام این سفر را دارد و بنابراین امکان و توان تغییر رویدادها را هم خواهد داشت چون پس از سفر به آینده امکان بازگشتی نخواهد داشت و پس از پیاده شدن از ماشین زمان انگار که در زمان حال آینده اش خواهد بود . در این مورد در ادامه بتفصیل و بیشتر بحث خواهم کرد) . از طرف دیگر سفر به گذشته با مبانی معادلات ریاضی که نسبیت خاص اینشتین بر اساس آنها بنا شده است سازگار نیست چون در آن صورت باید از سرعت نور عبور کرد و همانطور که ذکر شد از لحاظ نظری و ریاضی فقط وقتی می توان از سرعت نور
عبور کرد که تغییراتی در فیزیک ابعاد و جرم و مکان داد که این همان مسئله کاهش ابعاد بر اساس مکانیک کوانتمی است که در ادامه بتفصیل در مورد آن صحبت خواهم کرد . بصورتی که دیدیم واقعیت با آنچه که در فیلم های علمی تخیلی (ماشین زمان جی اچ ولز) در مورد سفر به گذشته وجود دارد متفاوت است . این نکته را هم باید در نظر داشت که در سرعت های معمولی و با زندگی عادی ما هیچ کدام از ما در حالت سکون به سر نمی بریم و بنابر این نسبت به تصویر دو بعدی ما که در حالت سکون است زمان ما نسبت به زمان تصویر دو بعدی ما همواره کندتر می گذرد به عبارت بهتر همواره تصویر دو بعدی ما در مکانیک کوانتمی بصورت بسیار بسیار کمی جلوتر از خود واقعی ما حرکت
می کند مشروط بر اینکه سرعت این تصویر صفر و یا در حالت سکون باشد پس در جایی که برای ما قابل دسترسی نیست و در آنجا تصاویر دوبعدی رویدادهای جهان ما ساکن و بی حرکت هستند آینده جهان واقعی ما با فاصله اندکی توسط خود ما در حال رقم خوردن است به این معنی که درست است که خود ما و با اختیار و اراده خودمان در حال رقم زدن این رویدادها در این جهان واقعی خودمان هستیم اما اندکی قبل نسبت به زمانی که ما در آن قرار داریم تصویر دو بعدی این رویدادها در جای دیگری که نمی دانیم و نمی شناسیم که کجاست از لحاظ نظری و ریاضی رقم خورده است . نکته جالب در اینجاست که از یک نظر چون تصویر دوبعدی از جهان واقعی ماست پس نمی تواند از لحاظ عقلی و منطقی قبل از آن شکل گرفته باشد پس این رویدادها تماما توسط خود ما و با اختیار خودمان شکل می گیرد اما از طرف دیگر چون زمان آن تصاویر دو بعدی نسبت به زمان جهان واقعی ما جلوتر است پس تصاویر دو بعدی این رویدادهای واقعی به گونه ای می تواند از قبل وجود داشته باشد . دقت داشته باشیم که این تصاویر نسبت به زمان جهان سه بعدی و واقعی ما می تواند از لحاظ نظری و بر اساس نسبیت اندکی جلوتر باشد اما نسبت به زمان خودش در زمان خودش حرکت می کند. این تعبیر ها به گونه ای می تواند مسئله جبر و اختیار و تقدیر حاکم بر جهان ما را توجیه کند

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

امکان پذیر است.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
یکی از دونفر

محل اقامت: تهران

سپاس: 52

پست توسط یکی از دونفر »

نچ. امکان پذیر نیست. چون باید با سرعت نور حرکت کنیم و اگه حرکت کنیم کلا خودمون و اون دستگپاهی که توشیم نابود می شن.
حالم خوب نیست...
اینه حال الان من.

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

لازم نیست با سرعت نور حرکت کنیم می توان با روشی از نور جلو زد به عنوان مثال کرم چاله.

نمایه کاربر
یکی از دونفر

پست توسط یکی از دونفر »

اگه بریم توی کرم چاله به دلیل اصطحکاک نابود می شیم. من می گم اگه با سرعت نور حرکت کنیم می میریم بعد شما می گی از نور جلو بزنیم. بعدش در سیاهچاله به دلیل جاذبه زیادی که داره اگه بریم توش می میریم.
حالم خوب نیست...
اینه حال الان من.

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

باید کرم چاله رو بزرگ و پایدار کنیم
با استفاده از انرژی تاریک میتونیم کرمچاله هارو باز نگهداریم و پایدار
ولی تکنولوژی جمع آوری و به دام انداختن انرژی تاریک در دسترس نیست شاید در آینده
انرژی تاریک باعث انبساط جهان میشه و میتونه کرم چاله رو باز نگه داره برای یاد آوری گفتم.

نمایه کاربر
یکی از دونفر

پست توسط یکی از دونفر »

تا اون جایی که من می دونم کرم چاله برای ورود به جهان موازی بود نه سفر در زمان. برای پرورش کرم چاله باید اول بدونیم ساخترش از چیه. در کجای نظریه انیشتین همیچین چیزی گفته شده؟
حالم خوب نیست...
اینه حال الان من.

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

کرم چاله برای وصل کردن صفحه های مختلف فضازمانه و با استفاده از کرم چاله میتونیم در زمانی کم مسافت های زیادی رو در فضا زمان طی کنیم نه جهان های موازی.

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

در جواب نیوتون ایران
انسان میتونه به گذشته سفر کنه ولی نمی تونه رو گذشته تاثیر بزاره و انسانهای گذشته هم از وجود او مطلع نمیشن.
یه جوک جالبه که میگه تایتانیک به این خاطر غرق شد چون نتونست وزن زیاد مسافران زمان رو تحمل کنه که برای تماشا روی عرشه کشتی بودن.

نمایه کاربر
یکی از دونفر

پست توسط یکی از دونفر »

نه این دو تا مسئلس. من هم با نظر شما مخالفم. اگه بری گذشته و جدت رو بکشی اون وقت دیگه وجود نداری. اما چون جدت توی گذشته زندگی میکنه یک جور هایی پدر و مادر برات حساب می شه. به نظر من نمی شه به اینده سفر کرد. ولی اگه بری گذشته مطمئن باش اینده عوض می شه. همون اینده ای که برای تو زمان حال بود.
حالم خوب نیست...
اینه حال الان من.

نمایه کاربر
یکی از دونفر

پست توسط یکی از دونفر »

می دونی من چرا می گم نمی شه به اینده سفر کرد؟ الان تو می تونی بری تو کوچه فوتبال بازی کنی اما نمی ری.چون دوست داری علم بیش تری یاد بگیری. فرض کن خدا میومد می گفت اسم شما باشد محمد باشه باید فلان کار رو پیدا کنه و با فلان کس ازدواج کنه. خب این یعنی معلوم کردن سرنوشت. اما خدا این کار رو نکرد. گفت محمد اسد زاده می تونه توی اینده دزد شه، می تونه دکتر شه و هزار راه دیگه. خودت باید انتخاب کنی. اگه سرنوشت همه یکی بود می شد سفر کرد به اینده. اما چون نیست تو نمی دونی مثلا پدرت ایا مثلا شغلشو عوض می کنه یا توی شغلش می مونه. تصمیم با خودشه. من می گم چون اینده افراد دست خودشونه نمی شه به اینده سفرکرد. شما حرف منو نمی فهمی. من می گم هرجور نگاه کنی یک جورایی جدت می تونه پدر تو باشه. چون اگه تمام افراد قبل از تو تا اون جدت دنیا نمی اومدن جدت می شد پدرت.
حالم خوب نیست...
اینه حال الان من.

نمایه کاربر
mycolony

سپاس: 134

پست توسط mycolony »

نیوتون ایران نوشته شده:کسانی که درباره من در یک مقاله صحبت می کنند یکی می گوید من خلم دیگری می گوید دیوانه هستم چرا ؟
مگر حرف ها و نظر هایم بد . نادرست است همه ی اینهایی را که می گویم از روی حساب است من به خودم نابغه می گویم چون در 12 سالگی از همه چیز فیزیک سر در میاورم چه کسی مثل من در 12 سالگی مسئله دیفرانسیل را حل می کند و یا به سوالات نسبیت جواب می دهد در ضمن من انشاءالله بعد 3 سال در المپیاد فیزیک شرکت می کنم و نفر اول نیز در جهان می شوم قدر من را ندانید در بعضی کشورها وقتی ادم مثل من پیدا می شود از ان حمایت کلی می کنند ولی شما من را دیوانه و خل به حساب می اورید من نمیخواهم مشهور شوم بلکه می خواهم شناخته تر در جهان شوم که پسری با 12 سال با انسان های 25-30 سال بحث فیزیک راه میندازد خوب اگر نخواهید هم دیگر عضو این سایت نمی شوم و پاسخی نیز نمی دهم . دوستدار شما محمد
حرف شما درسته
ولی ادب هم خوب چیزیه که ادم باید داشته باشه
هیچ کس از یک ادم مغرور خوشش نمی اید
و همچنین مسخره کردن کار خوبی نیست
و راستی وقتی داری با فرد دیگر بحث می کنی
سعی کن طرف مقابل رو قانع کنی
اگه بخوای این گونه جواب طرف مقابل رو بدی
انع که نمی شه هیچ
تازه لج بازی هم می میکنه
با تشکر
درون سینه هر آدمی یک خاورمیانه پنهان است.
پر از شر، شور، شراب، خدا، گناه، صلح، گُل، گلوله

نمایه کاربر
air craft

سپاس: 11

پست توسط air craft »

همان طور که انسان می تواند در سه بعد طول وعرض وارتفاع حرکت کند ممکن است بتوانند در زمان هم حرکت کند.

ارسال پست