میشه گربه شرودینگرو برای من تفهیم کنید؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Hoordad

سپاس: 1

میشه گربه شرودینگرو برای من تفهیم کنید؟

پست توسط Hoordad »

من داستان گربه شرودینگرو نمی فهممممممممممممم! smile097

user8604

سپاس: 877

Re: میشه گربه شرودینگرو برای من تفهیم کنید؟

پست توسط user8604 »

فرض کن یه گربه داری تو یه جعبه. جعبه هم مهر و موم شده و نمیتونی داخلش رو ببینی. تا اینجا فرض رو قبول داری تا بقیشو بگم؟

نمایه کاربر
Hoordad

پست توسط Hoordad »

بابا جریانو میدونم
نمیتونم بفهمم که چون ما در آخر داخل جعبه رو نمی بینیم پس گربه هم زندس هم مرده smile024

نمایه کاربر
Plasma

نام: فاطمه اکبری

سپاس: 12

پست توسط Plasma »

Hoordad نوشته شده:بابا جریانو میدونم
نمیتونم بفهمم که چون ما در آخر داخل جعبه رو نمی بینیم پس گربه هم زندس هم مرده smile024

بله من هم متوجه نمیشم
دوستان لطفا توضیح بدین
Be a loner. That gives you time to wonder, to search for the truth. Have holy curiosity.make your life worth living. (Albert Einstein)

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

Hoordad نوشته شده:بابا جریانو میدونم

گربه یا زنده است یا مرده. ولی چون ما نمیدونیم 50-50 در نظر میگیریم. ممکنه بخوای یه آزمایشی بکنی که ببینی زنده است یا نه. مثلا لگد میزنی و گربه بیچاره که زنده بود در اثر لگد تو میمیره. این یعنی آزمایشی که انجام میدی روی حالت کوانتومی که هست اثر گزاشته.

نمایه کاربر
Hoordad

پست توسط Hoordad »

نفهمیدم

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

قضیه از این قرار است که اروین شرویدینگر در اینجا، یک آزمایش ذهنی جالب را پیشنهاد داده تا به نوعی مشکلات ضد شهودی ناشی از رفتار ذرات زیر اتمی و عدم قطعیتها در مقیاسهای ریز را برای ما روشن تر و آشکار تر کند. یک مشاهده گر تا زمانی که درب جعبه را باز نکرده، نمی تواند دریابد که ماده رادیو اکتیو موجود در جعبه، هنوز یک واپاشی را انجام داده یا نه و لذا سم گربه را کشته است یا نه. در کوآنتوم این طور استدلال می کنند که همزمان دو جهان موازی وجود دارند که در یکی از این جهانها گربه مرده و در دیگری زنده است. به محضی که مشاهده گری درب جعبه را باز کرده و گربه را مشاهده کند، یکی از این جهانها متلاشی شده و جهان دیگر باقی می ماند. از این دید؛ در واقع، این «نفس باز کردن درب جعبه » است که تعیین می کند گربه زنده و یا مرده است.

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

می توان از تفسیر فون نویمان بر مکانیک کوانتومی نیز بهره گرفت.
بر اساس این تفسیر عمل مشاهده توسط مشاهده گر باعث فروپاشی تابع موج به یک نتیجه قطعی میشه که حاصل اثر گذاری عمل مشاهده بر این آزمایشه.
بر طبق نظریه کوانتوم تا قبل از مشاهده مشاهده گر تابع موج گربه از جمع دو تابع موج گربه مرده و گربه زنده تشکیل شده.
و عمل مشاهده شرایط آزمایش رو عوض میکنه و به عبارت دیگه مشاهده گر در نتیجه آزمایش دستکاری میکنه. در نتیجه این نتیجه واقعی نیست.
به این معنی که عمل مشاهده باعث فروپاشی تابع جمع گربه و قطعی شدن تابع موج زنده یا مرده گربه میشه. پس این نتیجه واقعی نیست.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
Plasma

نام: فاطمه اکبری

سپاس: 12

پست توسط Plasma »

candle نوشته شده:در کوآنتوم این طور استدلال می کنند که همزمان دو جهان موازی وجود دارند که در یکی از این جهانها گربه مرده و در دیگری زنده است. به محضی که مشاهده گری درب جعبه را باز کرده و گربه را مشاهده کند، یکی از این جهانها متلاشی شده و جهان دیگر باقی می ماند. از این دید؛ در واقع، این «نفس باز کردن درب جعبه » است که تعیین می کند گربه زنده و یا مرده است.

حالا من یه چیزی میگم(اگه بی ربط بود ببخشید)
من یه بچه رو در یک اتاق زندانی می کنم و آب و غذای اون رو تامین می کنم. قد این بچه مثلا بعد از پنج سال هر عدد حقیقی می تونه باشه
و با باز کردن در اتاق و مشاهده اون بچه، یک واقعه از بی نهایت واقعه اتفاق افتاده
نظرتون چیه؟
Be a loner. That gives you time to wonder, to search for the truth. Have holy curiosity.make your life worth living. (Albert Einstein)

نمایه کاربر
mmeftahpour

نام: مسعود مفتاح پور

سپاس: 394

پست توسط mmeftahpour »

باسلام
البته نکته مهمی که درک این موضوع رو بسیار بغرنج می کنه اینه که میگن گربه هم زنده است هم مرده. وگرنه درک این که گربه یا زنده است یا مرده زیاد سخت نیست و ما تو زندگی روزمره زیاد استفاده می کنیم. تو کوانتوم بیشتر از اینکه ذره نمود داشت باشه تابع ذره نمود داره. وقتی الکترون تو آزمایش یانگ می خواد از شکافها رد شه ؛ بحث اینه که از هر دو شکاف رد میشه و نگاره تداخلی رو ایجاد می کنه.
به هر حالتی ما بخواهیم تو این تابع حالت دخالت کنیم؛ تابع عوض میشه و دیگه تداخل رو نداریم.

saeedhaddadi

نام: سعید

محل اقامت: تهران

سپاس: 153

تماس:

پست توسط saeedhaddadi »

سلام

مقاله زیر آپلود شد
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
آموزش و پرورش ما، استعدادها را میمیراند..

نمایه کاربر
ghm

محل اقامت: شیراز

سپاس: 144

تماس:

پست توسط ghm »

saeedhaddadi نوشته شده:سلام

مقاله زیر آپلود شد

این مقالتون رو خوندم
یه جاش نوشته خود گربه هم مشاهده گر هست و میتونه باعث خارج کردن توابع از حالت برهم نهی بشه.
تا وقتی ما از چیزی که گربه دیده اطلاع پیدا نکردیم میشه پذیرفت که از برهم نهی خارج شدن؟ پس اگر اینطوره در و دیواره های جعبه و هرچیزی در داخل اثار اتفاقات داخلی رو ثبت کرده ولی ما بی خبریم.
˙ ·٠•♥ السلام علی بقیه الله فی ارضه ♥•٠·˙

نمایه کاربر
DOCTOR G

سپاس: 14

پست توسط DOCTOR G »

candle نوشته شده:قضیه از این قرار است که اروین شرویدینگر در اینجا، یک آزمایش ذهنی جالب را پیشنهاد داده تا به نوعی مشکلات ضد شهودی ناشی از رفتار ذرات زیر اتمی و عدم قطعیتها در مقیاسهای ریز را برای ما روشن تر و آشکار تر کند. یک مشاهده گر تا زمانی که درب جعبه را باز نکرده، نمی تواند دریابد که ماده رادیو اکتیو موجود در جعبه، هنوز یک واپاشی را انجام داده یا نه و لذا سم گربه را کشته است یا نه. در کوآنتوم این طور استدلال می کنند که همزمان دو جهان موازی وجود دارند که در یکی از این جهانها گربه مرده و در دیگری زنده است. به محضی که مشاهده گری درب جعبه را باز کرده و گربه را مشاهده کند، یکی از این جهانها متلاشی شده و جهان دیگر باقی می ماند. از این دید؛ در واقع، این «نفس باز کردن درب جعبه » است که تعیین می کند گربه زنده و یا مرده است.

آقای candle سلام
چیزی که شما می فرمایید یکی از توجیهاتی است که بعدها بعضی از دانشمندان برای این قضیه و بعضی مباحث دیگر مطرح کرده اند. یعنی جهان های موازی مورد بحث و تردید است. ولی گربه شرودینگر مورد بحث دانشمندان نیست.
در واقع کل موضوع همزمان زنده و مرده بودن گربه (گربه نیم زنده و نیم مرده است)، مربوط به کامل نبودن اطلاعات ما درباره ی یک دستگاه (که در اینجا جعبه ی گربه منظور است) است . یعنی چون نمی داینم که گربه مرده یا نه ( ماده پرتوزا واپاشی کرده یا نه ) می گوییم گربه نیم مرده و نیم زنده است. و با باز شدن در جعبه می فهمیم که مرده است یا زنده. در ضمن این آزمایش و نتایج آن بیشتر مربوط به فلسفه ی مکانیک کوانتم می شود تا خود مکانیک کوانتمی.

تابع موجی هم که آقای Archimedes مطرح کردند، از این قضیه استنتاج شده و به صورت یک نظریه احتمالی است.

نمایه کاربر
DOCTOR G

سپاس: 14

پست توسط DOCTOR G »

Plasma نوشته شده:
candle نوشته شده:در کوآنتوم این طور استدلال می کنند که همزمان دو جهان موازی وجود دارند که در یکی از این جهانها گربه مرده و در دیگری زنده است. به محضی که مشاهده گری درب جعبه را باز کرده و گربه را مشاهده کند، یکی از این جهانها متلاشی شده و جهان دیگر باقی می ماند. از این دید؛ در واقع، این «نفس باز کردن درب جعبه » است که تعیین می کند گربه زنده و یا مرده است.

حالا من یه چیزی میگم(اگه بی ربط بود ببخشید)
من یه بچه رو در یک اتاق زندانی می کنم و آب و غذای اون رو تامین می کنم. قد این بچه مثلا بعد از پنج سال هر عدد حقیقی می تونه باشه
و با باز کردن در اتاق و مشاهده اون بچه، یک واقعه از بی نهایت واقعه اتفاق افتاده
نظرتون چیه؟

افزایش قد بچه را می توان بدون باز کردن اتاق و تنها با انجام محاسبات دقیق زیستی و روانشناختی، با دقت بی نهایت بدست آورد.
اما مسئله گربه و واپاشی ماده ی پرتوزا کاملا شانسی و اتفاقی است و نمی توان آنرا پیش بینی کرد.

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

در مساله قد بچه هم پارامترها آنقدر زیادند که در نهایت تمام عوامل آشوبی تاثیر مستقیم بر اندازه دقیق خواهند داشت و در نهایت فقط در بازه ای خاص می توان دقیق شد.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

ارسال پست