آشکارساز های ذرات و مشاهده ی اطلاعات در آزمایش دو شکاف

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Persios

سپاس: 24

Re: آشکارساز های ذرات و مشاهده ی اطلاعات در آزمایش دو شکاف

پست توسط Persios »

دوست من این خاصیت کوانتوم مکانیکه که توضیحی راجب علت نمیده. من از خودم نمیگم این حقیقت کوانتومه که یک مدلسازی بیشتر نیست
و از نظر خیلی ها غیرقابل پذیرشه و اعتقاد دارند که باید همه علم رو علیتی بررسی کرد

بله توضیح درباره ی علت نمیده
حقیقت کوانتوم یک مدلسازی است ولی مدلی که تا حالا بهترین پاسخ گو در توضیح "حقیقت" است مانند تمام علم های دیگر
اما چرا به نظر شما نمی تواند این خود حقیقت باشد که در آن سطح تعریفی برای علیت ندارد و نه ناکامی آن در پاسخ گوییِ کاملِ، اصلِ حقیقت؟

نمایه کاربر
thetime

سپاس: 93

پست توسط thetime »

دقت کنید که در آزمایش دومی که مطرح کردم، بعد از برخورد هر ذره به پرده ذره ی بعدی شلیک می شود. به این صورت اگر هر ذره بخواهد با موج احتمال خودش تداخل کند پس بایدتابع موج احتمال برای تک تک ذره ها بیشترین احتمال را در وسط نشان دهد به طوری که با دور شدن از وسط پرده احتمال وجود کاهش می یابد. و به این ترتیب دیگر طرح تداخلی چند خطی ایجاد نمی شود و همانطور که در انیمیشن نشان دادم چه یک ذره و چه هزاران ذره شلیک شود فقط یک خط در وسط پرده تشکیل می شود.
حالا سوال اینجاست که چرا با این وجود نیز طرح تداخلی ایجاد می شود؟
به نظر من دو پاسخ می تواند داشته باشد.
1- موج های احتمال حتی بعد از فروریزش هم بر دیگر موج های احتمال اثر می گذارند.
2- موج احتمال برای ذرات با موج های عادی تفاوت دارند. یعنی مثلا با پرتاب هر ذره مجموعه ای از تب های موج احتمال با فاصله زمانی منتشر می شوند که شاید ما از آن اطلاعی نداشته باشیم.

Persios

پست توسط Persios »

متوجه منظورتون شدم
بله درست می گید اگر تک ذره شلیک شود باید بیشترین احتمال در مرکز باشد ولی هیچ وقت ما قادر به این نخواهیم بود که یک تک ذره فوتون و یا الکترون شلیک کنیم
اگر در انیمیشنی با تک ذره این آزمایش رو نشان داده به احتمال زیاد اشتباه و بی دقتی در اصل موضوع باعثش شده

Persios

پست توسط Persios »

بهتره به سوال اصلی من برگردیم
اگر ما نتیجه ی آشکارساز ها رو مشاهده نکنیم از دیدگاه ما باز احتمال برابر است و اگر در هیچ "زمان" دیگری نیز آن را مشاهده نکنیم مانند این است که آشکارساز خاموش بوده در نتیجه می توان نتیجه گرفت که تداخل موج ایجاد می شود؟

نمایه کاربر
topologist

نام: dariush

سپاس: 13

پست توسط topologist »

Persios نوشته شده:بهتره به سوال اصلی من برگردیم
اگر ما نتیجه ی آشکارساز ها رو مشاهده نکنیم از دیدگاه ما باز احتمال برابر است و اگر در هیچ "زمان" دیگری نیز آن را مشاهده نکنیم مانند این است که آشکارساز خاموش بوده در نتیجه می توان نتیجه گرفت که تداخل موج ایجاد می شود؟

بله این آزمایش یکی از آزمایش های معروف کوانتوم هست که البته توی منابع فارسی چیزی راجع بهش موجود نیست.
اسم این آزمایش quantum eraser experiment هست یا آزمایش دوشکافی با پاک کردن اطلاعات.که از آزمایش دو شکافی خیلی خیلی جالب تره.در واقع نشون میده که واقعا اطلاعات هست که روی طبیعت اثر میگذاره و نه دستگاه اندازه گیری قابل توجه کسایی که میگویند عدم قطعیت ذاتی طبیعت نیست smile030 .
در این آزمایش مشاهده شد که موقعی که اطلاعات مربوط به مکان فوتون ها اندازه گیری میشه موج فرو میپاشه اما هنگامی که فقط اطلاعات مربوط به آن از بین میرود موج دوباره تشکیل میشود !!دقت کنید که فقط اطلاعات دستکاری میشه و مشاهده گر سر جاش هست و تغییری نکرده ولی با این وجود روی فوتون اثر میگذارد!
..............................................................................
روش این آزمایش به این صورته که بر سر راه هر شکاف نوعی کریستال خاص قرار میدهند که با عبور هر فوتون از کریستال،کریستال نیز یک فوتون به جهت مشخصی ساطع میکند.در سر راه هر فوتون ساطع شده یک دیتکتور قرار داده میشود بنابرین مسیر عبور فوتون مشخص شده و موج فرو میپاشه.تا اینجاش که همون آزمایش دو شکاف خودمونه smile021 .
شاید شما هم شک کرده باشید که نکنه خود ردیاب باعث تغییر رفتار نور میشه نه اطلاعات.اتفاقا این همون شکی هست که خود آزمایش کننده ها هم کردند بنابرین آزمایشی را ترتیب دادند که بدون تغییر دادن شرایط آزمایش فقط اطلاعات از بین بره که ببینند آیا واقعا اطلاعات هست که روی طبیعت اثر میگذاره یا نه.
برای پاک کردن اطلاعات اینطور عمل کردند که در سر راه یک دیتکتور یک تقسیم کننده پرتو قرار دادند و اون را به طرف دیتکتور دیگر نشانه گرفتند به طوری که پرتویی که از کریستال می آمد ممکن بود که به دیتکتور اول برخورد کند یا ممکن بود به دیتکتور دوم برخورد کند بنابرین تشخیص مسیر فوتون غیر ممکن میشد.
به محض اینکه همچین کاری انجام شد تابع موج دومرتبه ظاهر شد بدون اینکه شرایط آزمایش تغییری کند بنابرین نتیجه گرفته شد که اندازه گیری پدیده های کوانتومی ربطی به دستگاه اندازه گیری ندارد و خاصیت ذاتی طبیعت است!!

اگر نفهمیدید این آزمایش را با شکل توضیح بدم smile072

ارسال پست