آشکارساز های ذرات و مشاهده ی اطلاعات در آزمایش دو شکاف

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Persios

سپاس: 24

Re: آشکارساز های ذرات و مشاهده ی اطلاعات در آزمایش دو شکاف

پست توسط Persios »

m shahab نوشته شده:دوستان من فیلم آزمایش 2 شکاف رو دیدم در اپصل ذره احتمال گیری می کند

این تنها یک نظریه برای توضیح رفتار این ذرات است که می گوید هر ذره از خود موج هایی از اطلاعات مکانی پخش می کند که باعث می شود از محیط اطراف خود با خبر باشد ولی این نظریه طرفدار ندارد

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

Persios نوشته شده:قبل از این که سوالی را مطرح کنم توضیح بسیار کمی درباره ی آزمایش دوشکاف می دهم
در آزمایش دو شکاف ذره احتمال حضوری برابر در هر دو شکاف دارد و به صورت موج از آن ها می گذرد و در نتیجه تداخل موج را مشاهده می کنیم . ولی زمانی که بخواهیم مکان دقیق ذره را با آشکارساز هایی برای هر دو شکاف مشخص کنیم یکی از این دو احتمال حضور در شکاف ها از بین می رود و ذره هر بار فقط از یکی از شکاف ها عبور می کند و در نتیجه تداخل موج دیگر مشاهده نمی شود رفتار ذره ای جای آن را می گیرد.
سوال :
حال اگر فقط ذره شلیک شود ولی اطلاعات مکان ذره که توسط کدام آشکارساز دیده شده (شکاف 1 یا 2) هرگز توسط ما دیده نشود (برای مثال از درون کامپیوتر پاک شود) آیا باز تداخل از بین می رود یا خود رایانه و آشکارساز ها در موقعیت سوپر پوزیشن قرار می گیرند (حالتی همزمان بین دو احتمال) و ذره به صورت موجی عبور می کند و تداخل مشاهده می شود؟

بار دیگر سوال شما را خواندم و به نظرم اشکالی وجود دارد:
موقعی که آشکارساز عمل مشاهده را انجام می دهد، همین افظ مشاهده عبارت است از جذب فوتون عبوری از شکاف و در نتیجه آن از بین رفت طرح تداخلی. (مشاعده همان جذب فوتون است چه آن توسط ماشین اتفاق بیافتد چه توسط یک موجود بیولوژیکی مانند انسان، در هر صورت مشاهده است و باعث دستکاری در سیستم می شود)
حال چه این اطلاعات در کامپیوتر حذف شود خواه حذف نشود.
به هر حال پس از مشاهده و اندازه گیری توسط آشکارسازها دیگر طرح تداخلی وجود ندارد مگر اینکه موقعیت آشکارسازها را تغییر دهیم و از شکاف دور کنیم.
و نکته آخر اینکه عموما رفتارهای کوانتومی در اجرام ماکروسکوپی بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی است زیرا طول موج حرکت موجی اجرام ماکروسکوپی بسیار کوچک است.
در نتیجه اجرام ماکروسکوپی چون آشکارسازها به نظر بنده قادر نیستند در حالت سوپر پوزیشن قرار بگیرد.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

Persios

پست توسط Persios »

در این باره قبلا صحبت کردیم نوع آشکارساز ها مانع عبور خود ذره و یا باعث انحراف آن نمی شود آشکارساز تنها عبور ذره ایی از درون خود را نشان می دهد
اگر خود آشکار ساز ها با جذب فوتون آن را شناسایی کنند که نتیجه ی آزمایش تفاوتی با نتیجه ی آزمایش در صورت مسدود کردن یکی از شکاف ها ندارد چه شناسایی و سنجیده شود و چه نشود

Persios

پست توسط Persios »

دوستان من هنوز درگیر این سوالم کسی نظری نداره؟

Persios

پست توسط Persios »

در انتظار پاسخ...!!؟

Persios

پست توسط Persios »

این سوال برای من خیلی مهمه چون ابتدا به فهم و معلومات خودم در این باره شک کردم و احتمال کج فهمی مطلب رو هم درنظر گرفتم ولی با بررسی به نظرم اطلاعات و درکم از مطلب درست بود
اگر خودتون جوابی ندارین لطفا منبع یا شخصی رو معرفی کنید

نمایه کاربر
thetime

سپاس: 93

پست توسط thetime »

منم با این موضوع مشکل دارم، به نظرم هر وسیله ای نوعی آشکارسازه که ما نمیتونیم از اون اطلاعات رو از اون استخراج کنیم حتی خود پرده هم نوعی آشکارسازه که بعد از مدتی اطلاعات رو به صورت ترکیبی از تعداد زیادی فوتون (یا الکترون یا اتم و ...) می تونیم مشاهده کنیم.پس انگار مسئله ربطی به آشکارشدن توسط وسایل دیگر نداره و فقط ربط به آگاهی ما در مورد موضوع داره. حالا اگه همین آشکارسازی که خودمون ساختیم رو جلوی شکاف بذاریم و به هیچ سیستم هوشمندی که بشه اطلاعات آشکارساز رو ازش استخراج کرد وصلش نکنیم. بازم باید حالت موجی رو پرده تشکیل بشه آشکارساز در حالت سوپر پوزیشن قرار بگیره.
جایی خونده بودم که تا زمانی که آشکارساز خاموشه حالت موجی دیده میشه ولی به محض این که دکمه روشن کردن آشکارساز رو زدیم حالت ذره ای به وجود میاد.
ولی دقیقا نمیدونم که اگر اطلاعات آشکار ساز رو پاک کردیم بازم حالت موجی تشکیل میشه یا ذره ای و آیا آشکارساز در وضعیت سوپر پوزیشن قرار میگیره یا نه، ولی اگه واقعا درست باشه و در وضعیت سوپر پوزیشن قرار بگیره حتی میشه آینده رو پیش بینی کرد، خودم طرح های زیادی برای این کار دارم.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

من از یکی از دوستانم شنیدم که اخیراً یه آزمایش عجیبی با این دو شکاف انجام داده بودن که نتایج عجیبی رو ظاهراً در بر داشته که متاسفانه دقیقاً خاطرم نیست ولی تا اونجایی که یادمه اومدن یکی از شکاف ها رو به سرعت بستن او هم بعد از اینکه پرتوی نور از شکاف رد شده بود ولی هنوز فرصت نکرده بود خودش رو به پرده برسونه می دونیم پرتو های نور چه موجی و چه ذره ای با سرعت ثابت نور حرکت می کنند و اگه فاصله دو شکاف از آشکارساز به اندازه ی کافی زیاد باشه و یا سرعت بستن شکاف زیاد باشه این قضیه امکان داره. ظاهراً نتیجه ی آزمایش هم عجیب بوده و یه جورایی انگار زمان به عقب برگشته بود و از اینجور چیزا که متاسفانه در این مورد اطلاعات دقیقی ندارم.

Persios

پست توسط Persios »

thetime نوشته شده:منم با این موضوع مشکل دارم، به نظرم هر وسیله ای نوعی آشکارسازه که ما نمیتونیم از اون اطلاعات رو از اون استخراج کنیم حتی خود پرده هم نوعی آشکارسازه که بعد از مدتی اطلاعات رو به صورت ترکیبی از تعداد زیادی فوتون (یا الکترون یا اتم و ...) می تونیم مشاهده کنیم.پس انگار مسئله ربطی به آشکارشدن توسط وسایل دیگر نداره و فقط ربط به آگاهی ما در مورد موضوع داره. حالا اگه همین آشکارسازی که خودمون ساختیم رو جلوی شکاف بذاریم و به هیچ سیستم هوشمندی که بشه اطلاعات آشکارساز رو ازش استخراج کرد وصلش نکنیم. بازم باید حالت موجی رو پرده تشکیل بشه آشکارساز در حالت سوپر پوزیشن قرار بگیره.
جایی خونده بودم که تا زمانی که آشکارساز خاموشه حالت موجی دیده میشه ولی به محض این که دکمه روشن کردن آشکارساز رو زدیم حالت ذره ای به وجود میاد.
ولی دقیقا نمیدونم که اگر اطلاعات آشکار ساز رو پاک کردیم بازم حالت موجی تشکیل میشه یا ذره ای و آیا آشکارساز در وضعیت سوپر پوزیشن قرار میگیره یا نه، ولی اگه واقعا درست باشه و در وضعیت سوپر پوزیشن قرار بگیره حتی میشه آینده رو پیش بینی کرد، خودم طرح های زیادی برای این کار دارم.

دقیقا من هم برای همین این سوال رو مطرح کردم اگر این گونه باشه می تونم دستگاهی بسازم که از آینده به گذشته اطلاعات رو بفرسته و خود این به قدری عجیب و غیر قابل تصوره که باعث شد تمام دانسته هام رو از اول بررسی کنم ولی به نتیجه ای نرسیدم و این سوال رو مطرح کردم
من هم مطلبی که گفتید رو چندین جا دیده بودم که تا وقتی نتایج آشکار ساز مشاهده نشه حالت موجی باقی میمونه

Persios

پست توسط Persios »

[email protected] نوشته شده:من از یکی از دوستانم شنیدم که اخیراً یه آزمایش عجیبی با این دو شکاف انجام داده بودن که نتایج عجیبی رو ظاهراً در بر داشته که متاسفانه دقیقاً خاطرم نیست ولی تا اونجایی که یادمه اومدن یکی از شکاف ها رو به سرعت بستن او هم بعد از اینکه پرتوی نور از شکاف رد شده بود ولی هنوز فرصت نکرده بود خودش رو به پرده برسونه می دونیم پرتو های نور چه موجی و چه ذره ای با سرعت ثابت نور حرکت می کنند و اگه فاصله دو شکاف از آشکارساز به اندازه ی کافی زیاد باشه و یا سرعت بستن شکاف زیاد باشه این قضیه امکان داره. ظاهراً نتیجه ی آزمایش هم عجیب بوده و یه جورایی انگار زمان به عقب برگشته بود و از اینجور چیزا که متاسفانه در این مورد اطلاعات دقیقی ندارم.

بله این آزمایش مدل پیشرفته ی آزمایش دوشکاف است ولی فکر کنم اشتباه متوجه شدین به این صورت بود که بعد از عبور ذره از شکاف آشکار ساز دیگری قرار دادن و وقتی نتایج رو مشاهده کردن دیدند که بصورت ذره ای عبور می کند این در صورتی است که ذره به صورت موجی از شکاف ها عبور کرده و قبل از مشاهده به وسیله ی آشکار ساز ها اتفاق افتاده که این یعنی ذره به زمان گذشته برمی گردد و به صورت ذره ای از شکاف ها عبور می کند تا نتیجه رفتار ذره ای باشد و نه موجی زیرا در غیر این صورت احتمال های برخورد به پرده نه تداخلی (موجی) است و نه ذره ای چون از مکانی که آشکار ساز آن را مشاهده می کند دیگر مانع ای بعد از آن نیست و به احتمال یکسان به پرده برخورد می کند که یعنی هم تداخل دیده نمی شود و هم در مکان هایی که ذره نمی توانست در آن حضور یابد حضور می یابد

Persios

پست توسط Persios »

متاسفانه نتونستم خوب و ساده توضیح بدم !!

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

من خودمم یه خورده گیج شدم... نمی دونم چی باید بگم. ولی احتمال می دم که این برداشت ها از سفر به گذشته احتمالاً نادرسته و احتمالاً اگر ما مدلی از نور را ارائه بدیم که هم تفسیر ذره ای داشته باشه و هم شامل طول موج باشه، به احتمال قوی این پدیده ها رو می تونیم تفسیر کنیم. من خودم فکر می کنم که فوتون مثل یه توپ تپنده باشه. یعنی با یه سرعتی مثل قلب در حال تپیدنه و به جلو حرکت می کنه و یک ردیف از این توپ ها با اندازه های مختلف و متناوب یه پرتوی نوری رو تشکیل می دن. این نوع برداشت هم شامل مفهوم موجه چون تپیدن، بسامد داره؛ و هم در عین ذره بودن می تونه پدیده های پراش و تداخل رو تفسیر کنه هر چند توضیح دقیق تر نمی تونم بدم چون خودم هم هنوز دارم راجبش فکر می کنم

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

حتی اگر این توپتون تپنده باشه استدلال کافی برای برای ظاهر شدن تعدادی خط روی پرده نیست، یک پدیده یا باید موجی باشه، منظور از موجی بسامد تپش گلوله نیست بلکه مانند موج حاصل در آب، یا ذره ای مانند گلوله.
جالبتر اینجاست که این خاصیت محدود به فوتون و الکترون نمی شود بلکه همین آزمایش را با اتم، ملکول و حتی با ساختار باکی بال ،که گلوله مانند است و شامل 60 اتم کربن است، و ملکولی بزرگ شامل 800 اتم نیز تکرار کردند و همان نتیجه به دست آمد. یعنی همه اشیا حتی ما دوگانگی موج و ذره داریم.
خودم امروز آزمایش یانگ رو با وسایل خانگی انجام دادم و همون نتیجه رو گرفتم.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

قضیه اینه که داخل شکاف ها و یا در لبه های یه ماده ما میدانی الکترومغناطیسی داریم یا به نوعی غلظت فضا-زمان. وقتی یه توپ تپنده (فوتون یا الکترون) بخواد وارد این ناحیه بشه، با توجه به حالت تپش یا همون اندازه ای که داره ممکنه دچار ضریب شکستهای متفاوت بشه و فوتون ها با توجه به سایزشون (یا فازشون) تفکیک بشن و یه چیزی مثل نوار های تیره و روشن رو روی پرده ایجاد کنن. البته خودم هم دقیقاً توضیح و نحوه ی کارش رو نمی دونم و دارم روش کار می کنم.

آره درسته همه ی اجرام خاصیت تپندگی رو دارن بنابراین هم موجن و هم ذره.

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

هنوز هیچی نشده شما نظریه جدید دادین رفت! تپندگی! خوب اگر موفق شدین و همه آزمایش ها رو با نظریه تون توجیه کردین ما رو هم با خبر کنید.

ارسال پست