آشکارساز های ذرات و مشاهده ی اطلاعات در آزمایش دو شکاف

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: آشکارساز های ذرات و مشاهده ی اطلاعات در آزمایش دو شکاف

پست توسط [email protected] »

خوب البته هر کدوم از این نظریه ها چند سالی روشون فکر شده بعضی ها به صورت پیوسته و بعضی ها به صورت ناپیوسته، بعضی ها تقریباً کامل شدن و بعضی ها هنوز ناقصن. سعی می کنم همه ی این مقالات را ان شاءالله توی همین هوپا قرار بدم.

Persios

سپاس: 24

پست توسط Persios »

thetime نوشته شده:خودم امروز آزمایش یانگ رو با وسایل خانگی انجام دادم و همون نتیجه رو گرفتم.

می شه توضیح بدین چطوری با وسایل خانگی همون نتیجه رو گرفتید؟ چون با وسایل ساده تنها می شه تداخل رو مشاهده کرد و برای فروپاشی تابع موج نیاز به آشکار ساز هست
درباره ی سخن شما باید بگم شما نمی توانید قوانین کوانتومی رو در دنیای ماکرو ی ما به کار ببرید چون اجسام ماکرو دارای فرکانس بسیار زیادی هستند و دیگر رفتار هایی دوگانه ندارند که البته یکی از مشکلات حال حاضر این است که می توان با آزمایش هایی این رفتار رو در دنیای ماکرو نیز مشاهده کرد ولی نه به آن شدت مانند گربه ی شرودینگر و همین آزمایش ذهنی که من مطرح کردم که باعث می شود بیت های کامپیوتر در حالت دوگانه قرار بگیرند

Persios

پست توسط Persios »

[email protected] نوشته شده:قضیه اینه که داخل شکاف ها و یا در لبه های یه ماده ما میدانی الکترومغناطیسی داریم یا به نوعی غلظت فضا-زمان. وقتی یه توپ تپنده (فوتون یا الکترون) بخواد وارد این ناحیه بشه، با توجه به حالت تپش یا همون اندازه ای که داره ممکنه دچار ضریب شکستهای متفاوت بشه و فوتون ها با توجه به سایزشون (یا فازشون) تفکیک بشن و یه چیزی مثل نوار های تیره و روشن رو روی پرده ایجاد کنن. البته خودم هم دقیقاً توضیح و نحوه ی کارش رو نمی دونم و دارم روش کار می کنم.

آره درسته همه ی اجرام خاصیت تپندگی رو دارن بنابراین هم موجن و هم ذره.

با این نظری که شما دارین چطور می توانید درهم تنیدگی و کوانتوم تانلینگ و معادلات دیراک و ... رو با آن توضیح دهید چون نظر شما به کل پایه ی کوانتوم رو عوض می کنه که یعنی یک قرن آزمایش و معادلاتی که تا الان با طبیعت و رفتار حقیقت سازگار بوده زیرورو می شود
ببخشید ولی به نظر من این فرضیه ی شما بخاطر آشنا نبودن با بیشتر قوانین و رفتار های کوانتومی بوجود آمده است
البته من خواهان این هستم که شما تلاش خودتون رو بکنید تا به یک نظریه ی جامع و جدید برسید ولی در حال حاضر "تپش"ی که شما مطرح کردین با خیلی از رفتار ها سازگار نیست smile072

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

درسته، مقدار این تپش برای اجسام ماکروسکوپیک قاعدتاً با فرکانس زیادی صورت می گیره که اشیاء هر چقدر بزرگتر باشن رد یابی این اثز احتمالاً مشکل تره.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

بله روی این قضیه هنوز دارم کار می کنم فعلاً این نظریه ناقصه. یه نظریه ی خوب باید دارای دامنه ی پیشگویی های گسترده ای باشه و با آزمایش های قبلی دچار تناقض بزرگی نشه. درست حدس زدید! من اطلاعات کوانتومی زیادی ندارم البته منظورم کوانتوم جدیده یعنی فیزیک کوانتومی ای که با احتمالات درگیره. توی این زمینه بیشتر طرفدار نگرش اینشتینم که با ورود افراطی احتمالات توی فیزیک مخالف بود و بیشتر ترجیح می دم خودم رو با کوانتوم قدیم و دیدگاه های اینشتین، دوبروی، شرودینگر و برخی ایده های بور در گیر کنم. البته قائلم که عدم قطعیت هایزنبرگ هم استثنااً از مواردیه که شاید به دور از احتمالات از قوانین پایه ای طبیعت باشه یعنی بشه یه نظریه ی بزرگتری رو تدوین کرد که این معادله رو به عنوان یکی از نتایجش شامل باشه. ولی به نظر من استفاده ی زیادی احتمالات دست و پا گیره و حتی می تونه جلوی پیشرفت عمیق رو بگیره و یه جورایی نظریه پردازی رو دشوار کنه.
شما الان نظریه ی تپش من رو صرفاً به عنوان یه قدم احتمالی جهت نزدیک کردن دو مفهوم موج و ذره در نظر بگیر تا ببینیم آیا در آینده می تونه مثلاً پیشگویی های موجی و ذره ای رو توامان ارائه بده یا نه.

نمایه کاربر
thetime

سپاس: 93

پست توسط thetime »

آزمایش یانگ فقط مربوط به تداخل فوتون میشه و ربطی به فروریزش تابع موج و مشاهده و ... نمیشه، این آزمایش ردیابی یا مشاهده فوتون یا الکترون و فروریزش تابع موج مربوط به ده ها سال پس از مرگه نابغه یانگ هستند.
و من با وسایل خانگی تونستم خاصیت موجی فوتون رو همونطور پیش بینی شده بود دوباره مشاهده کنم.

matrix

نام: علیرضا

سپاس: 31

پست توسط matrix »

thetime نوشته شده:آزمایش یانگ فقط مربوط به تداخل فوتون میشه و ربطی به فروریزش تابع موج و مشاهده و ... نمیشه، این آزمایش ردیابی یا مشاهده فوتون یا الکترون و فروریزش تابع موج مربوط به ده ها سال پس از مرگه نابغه یانگ هستند.
و من با وسایل خانگی تونستم خاصیت موجی فوتون رو همونطور پیش بینی شده بود دوباره مشاهده کنم.

منم آزمایش دو شکاف رو انجام دادم اما نمی دونم چرا هم در حالت دو شکاف و هم در حالتی با یک شکاف نتیجه یکی بود و من همون حالت موجی رو دیدم.به نظرتون اشکال کارم از کجاست؟

persios: درباره مساله ای که مطرح کردید کاش واضح تر توضیح داده بودید.من متوجه نشدم اون آشکار ساز های ذرات که در آزمایشات اونها رو کنار شکافها میگذارند در مساله شما دقیقا کجای آزمایش قرار گرفته اند. نتیجه آزمایش که همون حالت موجی یا ذره ای است روی پرده نمایش داده میشه یا یک آشکار ساز اون رو ثبت میکنه. سناریوی آزمایش رو دقیق مشخص کنید.

تا اونجایی که من متوجه شدم شما میخواید بدونید در آزمایش فقط مشاهده مهمه یا مشاهده و ادراک.
اینم که زمان به گذشته برمیگرده رو بیشتر دربارش توضیح میدید؟
Sad but true

Persios

پست توسط Persios »

در اون آزمایش محل آشکارساز ها رو تغییر ندادند و تنها یک آشکارساز دیگر قبل از پرده و بعد از دوشکاف قرار دادند وقتی تنها به آشکار ساز قبل پرده نگاه می کنند باید ذره رو مشاهده کنند و این در حالی است که ذره باید به صورت موجی از دو شکاف همزمان گذشته باشد ولی قبل از زمان شناسایی توسط آشکار ساز انگار ذره از قبل "میداند" که قرار است در کجا شناسایی شود و از ابتدا به حالت ذره ای عبور می کند اما کلمه ی دانستن به این معنی است که ذره بدون در نظر گرفتن زمان رفتار می کند در این آزمایش که به همین منظور ساخته شده این رفتار بدون زمان رو با هدفی مشخص نمایش می دهد
تا اونجایی که من متوجه شدم شما میخواید بدونید در آزمایش فقط مشاهده مهمه یا مشاهده و ادراک

به نظر میاد تنها مشاهده هوشمندانه در حقیقت تاثیر دارد و نه فقط مشاهده توسط آشکارساز ها مانند درک گربه که در آزمایش ذهنی شرودینگر در نظر گرفته نمی شود و تنها مشاهده ی ماست که معلوم می کند گربه زنده است و یا مرده

Persios

پست توسط Persios »

بعد از مدتی تفکر به رفتار بدون زمان ذرات برای این که آن را درک و قابل پیش بینی کنم به نتایجی رسیدم که به طور 98% اطمینان پیدا کردم که می شود اطلاعات رو به گذشته فرستاد و تمام پارادوکس ها به طور عجیبی از بین می روند و مانعی به شمار نمی آیند طوری که در این نظریه دلیل مهم بودن مشاهده ی "هوشمند" رو نیز متوجه شدم

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

لطفاً بیشتر توضیح بده...

matrix

نام: علیرضا

سپاس: 31

پست توسط matrix »

نظریه خیلی جالبیه.البته این آزمایش دو شکاف زیاد قابل پیش بینی نیست.بخاطر همین هم باید یک سری آزمایش عملی انجام بدید و خیلی هم فکر کنید.توی مکانیک کوانتوم خبری از اطمینان نیست یعنی اون احتمال 98 درصد اطمینانی که برای فرستادن اطلاعات به گذشته دارید اگر خود خواص مکانیک کوانتوم هم در نظر بگیریم به نظر من در حد 50 درصد هست.

یک نکته دیگه اینه که آیا میتونیم بازه ای برای این هوشمندی در نظر بگیریم؟یعنی این هوشمندی باید از چه حدی بالا تر باشه که ما حالت ذره ای رو ببینیم؟

این نظریه رو دنبال کنید.نتایج خوبی داره. smile072
Sad but true

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

از کجا میشه اطلاعات دقیق آزمایشات انجام شده رو به دست آورد؟

Persios

پست توسط Persios »

[email protected] نوشته شده:لطفاً بیشتر توضیح بده...

ابتدا بهتر است این گونه شروع کنم و خودم هم از این تصور ذهنی شروع کردم:
بر فرض ، شما توانایی سفر به گذشته رو دارید. شما تصمیم می گیرد به گذشته بروید و مانع (برای مثال) خودکشی رابین ویلیامز شوید (البته برای این که توضیح دادنش ساده تر شود فرض رو بر سفر به گذشته قرار دادم ولی در اصل با انتقال اطلاعات به گذشته سر و کار داریم)
به نظر شما می توانید مانع آن شوید؟
خوب پاسخ این است که امکان انجام این کار رو ندارید زیرا آن وقت گذشته با زمان شما همخوانی ندارد و ایجاد پارادوکس می کند
حال اینجاست که مشاهده ی آگاهانه وارد این آزمایش ذهنی نیز می شود : برگردیم به قبل از تصمیم شما برای بازگشت به گذشته دلیل آن این بود که شما خبر مرگ او را شنیدید و در دیدگاه شما ، خبر رو از تلویزیون دریافت کرده اید . خواهید دید که همه چیز به مقدار آگاهی شما از حقیقت بستگی دارد. اینگونه که شما می توانید برگردید و او را نجات دهید ولی تا زمان دریافت خبر توسط تلویزیون و مشاهده ی آن توسط شما او را مخفی نگاه دارید و یا حتی لازم به این کار هم نیست و فقط کافیست از آن اتفاق جلوگیری کنید و بقیه ی اتفاقات خود پیش میروند تا مانع دوگانگی و ایجاد پارادوکس توسط شما شوند
اگر دقت کنید متوجه شباهت عجیبی بین مثال بالا و رفتار های بدون زمان کوانتومی می شوید و با کمی تفکر بیشتر دلیل رفتار ذره در آزمایش پیشرفته ی دوشکاف (همان که درباره ی سفر ذرات در زمان بود) می یابید
این شباهت سرچشمه ی فکر من در این باره بود و به جاهایی بسیار جالب تر انجامید

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

موج احتمال ماده فقط در سه بعد مکان منتشر میشه یا در بعد زمان هم منتشر میشه؟

Persios

پست توسط Persios »

با مشاهده ی رفتار آن ها به نظر می رسد که در زمان هم منتشر می شود

ارسال پست