بررسی برخی مسائل جذاب کوانتوم مکانیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

Re: بررسی برخی مسائل جذاب کوانتوم مکانیک

پست توسط آرژنا »

ویستاM نوشته شده:کتاب کوهن جلد اول فصل سوم:
تغییر ناگهانی از یک بردار حالت به بردار حالت دیگر از اندازه گیری ناشی می شود و این امر متناظر با یک «اختشاش بنیادی » است.

هر تغیری ناشی از اندازه گیریست نه "هر اندازه گیری ای تغییر ایجاد میکند".البته منظور تفاوت بین حالت های اندازه گیری شده اولیه و ثانویه است نه سیستم قبل و بعد از اندازه گیری
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

آرژنا نوشته شده:وقتی اندازه گیری ای انجام ندادیم سیستم همزمان در تمام حالت های ممکن هست. وقتی اندازه گیری میکنیم سیستم یکی از حالات رو انتخاب میکنه و میره به اون.(جهش میکنه)
حالا اینکه سیستم در اندازه گیری قبلی در یکی از ویژه حالات Aبوده و بعد دوباره رفته به یکی از ویژه حالات Aفقط باعث میشه تغییر رو حس نکنید. بین دو اندازه گیری سیستم بین همه حالات شناوره.

بله حرف های شما درسته
منظور شما از تغییر رو حس نمیکنیم چیه؟
وقتی سیستم رو در یک حالت فراهم میکنیم میتونیم اون حالت رو بر حسب ویژه توابع مشاهده پذیرمون بسط بدیم. یعنی در این حالت با دامنه های احتمال مشخص سیستم میتونه در هر کدوم از ویژه توابع مشاهده پذیر باشه.
با این حال من دو وضعیت رو میتونم در ذهنم تصور کنم
اول اینکه در حالتی که حالت اولیه یکی از پایه های فضا باشه یعنی بقیه حالت ها با احتمال صفر بروز می کنند و تنها یک حالت دسترس پذیر برای سیستم باقی میمونه که همون وضعیت ماناست و سیستم در لحظه اندازه گیری مختل شده و دوباره به وضعیت قبل جهش میکنه

دوم اینکه به واسطه اینکه هیچ روشی برای تشخیص اندازه گیری توسط سیستم وجود نداره، در واقع نمیفهمه اندازه گیری انجام شده و در مقابل پاسخی نمیده و در همون حالت باقی میمونه و واژه اندازه گیری مفهوم خودش رو نداره.
آرژنا نوشته شده:
ویستاM نوشته شده:کتاب کوهن جلد اول فصل سوم:
تغییر ناگهانی از یک بردار حالت به بردار حالت دیگر از اندازه گیری ناشی می شود و این امر متناظر با یک «اختشاش بنیادی » است.

هر تغیری ناشی از اندازه گیریست نه "هر اندازه گیری ای تغییر ایجاد میکند".البته منظور تفاوت بین حالت های اندازه گیری شده اولیه و ثانویه است نه سیستم قبل و بعد از اندازه گیری

smile039
یعنی مثلا اگه من یه میدان مغناطیسی خارجی به اتم بزنم و باعث اختلالش بشم چی رو اندازه گرفتم؟
فکر کنم همون جمله داخل گیومه صحیح تره

دوستان چرا همگی در صدد پاسخ دادن به من هستید؟ یعنی این موضوع تا بحال توجه شما رو جلب نکرده بود؟
من میتونستم این سوال رو از یه استاد بپرسم و 1 دقیقه بعد هم پاسخ بگیرم اما اینجا مطرح میکنم تا هم من دوباره کتاب هام رو ورق بزنم و هم فایده ای برای دیگران داشته باشم/
واقعا ممنون از پاسخ هاتون
موفق باشید
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

وقتی میگم هر تغییر یعنی هر تغییر ناگهانی از بردار حالت به بردار حالت دیگر. چون گفتم دوستان متوجه میشن کامل ننوشتم.
به نظر من ابهاماتی که مطرح میکنید گنگ و پراکنده هستند. این حرف انیشتینه که میگه اگه می خواهید ببینید چیزی رو خوب فهمیدید یا نه باید بتونید اونو برای مادربزرگتون توضیح بدید
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

درود
من واضحا از ابتدا تا الان یک موضوع رو دنبال کردم و اون اینه:
تعریف و مفهوم اندازه گیری در کوانتوم حاوی اطلاعاتی درباره جهش حالت اولیه به حالت دیگریست
در وضعیتی که اون حالت اولیه یک ویژه تابع مشاهده پذیر A باشه سیستم پس از اندازه گیری در همون حالت میمونه (ماناست)
سوال:
چرا در این وضعیت جهشی صورت نمیگیره؟

موفق باشید
من نواده ی کوروش کبیرم

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

تعریف و مفهوم اندازه گیری در کوانتوم حاوی اطلاعاتی درباره احتمال جهش حالت اولیه به حالت های دیگریست
اینطوری صحیح تر نیست؟
فرض کنیم تابع مشاهده پذیر مکان یک درخت بر حسب زمان باشه.اینکه
سیستم پس از اندازه گیری در همون حالت میمونه (ماناست)
رو با توجه به معادله شرودینگر شک دارم . میشه یکم بیشتر توضیح بدید؟مثلا اگر اندازه گیر یک ناظر (انسان)باشد اگه روی خودش رو از درخت برگردونه و سیستم رو در لحظه ای اندازه نگیره بازم سیستم
پس از اندازه گیری در همون حالت میمونه
؟

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

paradoxy نوشته شده:
تعریف و مفهوم اندازه گیری در کوانتوم حاوی اطلاعاتی درباره احتمال جهش حالت اولیه به حالت های دیگریست
اینطوری صحیح تر نیست؟
فرض کنیم تابع مشاهده پذیر مکان یک درخت بر حسب زمان باشه.اینکه
سیستم پس از اندازه گیری در همون حالت میمونه (ماناست)
رو با توجه به معادله شرودینگر شک دارم . میشه یکم بیشتر توضیح بدید؟مثلا اگر اندازه گیر یک ناظر (انسان)باشد اگه روی خودش رو از درخت برگردونه و سیستم رو در لحظه ای اندازه نگیره بازم سیستم
پس از اندازه گیری در همون حالت میمونه
؟

درود
بله فرمایش شما درسته منظور من هم درست همین مساله بود.
همونطور که خودتون هم گفتید در کوانتوم مکانیک درباره احتمال حرف میزنیم. ناظر قبل از اندازه گیری درباره احتمال وقوع هر رویدادی پس از اندازه گیری صحبت میکنه ولی به محض اندازه گیری سیستم در یکی از حالت های دسترس پذیرش با احتمال 100 درصد قرار می گیره
اگر سیستم از قبل در یکی از ویژه پایه های عملگر مشاهده پذیر قرار بگیره هرگز نمی تونه به حالت های دیگه دسترسی پیدا کنه و پس از اندازه گیری در همون حالت باقی می مونه (واضحه! چون در یک دستگاه مختصات وقتی نقطه روی محور x در حال حرکت باشه با احتمال صفر میشه اون رو روی محور های دیگه پیدا کرد)
سوال اینه
پس چرا سیستم تحت اندازه گیری پالایش نشده؟
ایا واقعا پالایش انجام نشده (که تناقضی در تعریف اندازه گیری هست) یا رویداد دیگه ای به وقوع پیوسته؟

پاسخ درست این مساله رو من نمیدونم چون در غالب یک امتحان از خود من گرفته شد!
جوابی که من دادم این بود:
سیستم هنگام اندازه گیری مختل میشه و در اون لحظه متعلق به هبچ حالت اولیه ای نیست اما پس از این اختلال سیستم دوباره به همون حالت اول خودش جهش می کنه (درست شبیه وقتی که شما با جادو یک توپ رو از محل مشخص و در یک آن نامرئی کنید و دوباره اون رو به همون جا برگردونید)

نظر دوستان در مورد این عقیده چیه؟
من نواده ی کوروش کبیرم

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

شاید من دارم اشتباه میکنم ولی احساس میکنم خود مشاهده نوعی اندازه گیریه این سیستمی که مشاهده پذیره رو وقتی اندازه گیری میکنیم مسلما نباید انتظار جهش رو ازش داشته باشیم.چون درست تو لحظه ای که مشاهده شده به نوعی اندازه گیریش کردید.مثل همون درختی که هیچ کس ندیدتش ولی وقتی میبینمش همه درخت میبیننش حالا ۱۰۰ تا دانشمند هم بیان با سیستمای مختلف درخت رو از هر نظری بررسی کنند بازم درخت سره جاشه و عواملی که تو خود مشاهده اندازه گیری شده ،بعد از اندازه گیری توسط ابزار دانشمندا تغییر و جهشی نمیکنه،چون از قبل توسط مشاده اندازه گیری شده.و جهش در زمان مشاهده رخ داده

ارسال پست