فیزیک کوانتوم vs پایستگی انرژی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Paradoxy

سپاس: 1012

فیزیک کوانتوم vs پایستگی انرژی

پست توسط Paradoxy »

البته خودم تا حدودی جوابش رو میدونم، اما بد نیست گه گداری آدم اطلاعاتش رو چک کنه. فرض کنید یه جعبه کاملا ایزوله و غیرقابل نفوذ پر از الکترون مثل شکل زیر داریم :

تصویر

الکترون ها به شکل کاملا تصادفی و نا معین در این جعبه در حال حرکت هستند. انرژی این سامانه، تابعی از انرژی جنبشی کل الکترون هاست. مثلا می تونیم انرژی کل رو با U نشون بدیم. حالا فرض کنید که این جعبه رو از همه طرف، من کوچیک کنم.

تصویر

طبق رابطه عدم قطعیت من دارم دلتا ایکس رو کوچیک میکنم. پس به تبع دلتا پی بزرگ میشه. بزرگ شدن دلتا p رو میشه فرض کرد بزرگ شدن تکانه مجموعه تمام الکترون هاست. اگه من جعبه رو خیلی خیلی کوچیک کنم، دلتا پی به سمت بی نهایت میل میکنه. یعنی سرعت الکترون ها خیلی خیلی بالا میره.(منطقی هم هست! الکترون ها بهم بیشتر نزدیک میشن و همدیگر رو بیشتر و تند تند تر دفع میکنند.) من هیچ وقت از تکانه اولیه الکترون ها نمیتونم باخبر شم، اما تکانه ای که بعد از کوچیکتر شدن جعبه پیدا میکنن، نزدیکای بینهایته! پس ازونجایی که انرژی جنبشی تابعی از سرعته و سرعت الکترون ها داره زیاد و زیاد تر میشه، درواقع من با کوچیک کردن جعبه، دارم انرژی تولید میکنم! انرژی سامانه رو زیاد میکنم. مشکل چیه؟

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: فیزیک کوانتوم vs پایستگی انرژی

پست توسط [email protected] »

سلام

خوب فکر کنم انرژی ای که تو صرف کوچیک کردن اتاقک می کنی، به انرژی جنبشی الکترون ها تبدیل میشه مثل گاز داخل یه پیستون که به صورت بی دررو منقبضش می کنی. فقط دقت کن که از یه حدی به بعد برای فشرده کردنه بیشتر اتاقک باید انرژی خیلی بیشتری رو صرف کنی که باعث افزایش انرژی جنبشی الکترون ها هم میشه...

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

و لابد انرژی که صرف بزرگتر کردن اتاقک میکنم، صرف کم کردن عدم قطعیت انرژی جنبشی الکترون میشه، چون دلتا پی کم میشه؟ !!!
بعدم اگه یک تک الکترون تو این اتاقک باشه چطور؟ حالا از اول سوال رو بخون با یک الکترون خالی
آخرین ویرایش توسط Paradoxy دوشنبه ۱۳۹۵/۶/۲۹ - ۱۳:۱۵, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

نه! فکر نکنم که عدم قطعیت بره زیر سوال!
دلتای ایکست به سمت صفر میل می کنه و تکانه ی الکترون به بینهایت. ولی ضرب اونها بعد از رفع ابهام می تونه از h/2 بازم بزرگتر بشه که به عدم قطعیت خللی وارد نمی کنه.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

معلومه که عدم قطعیت دچار خلل نمیشه، بحث من روی پایستگیه انرژیه... که قراره کلا کمو زیاد نشه، واسه تک الکترون دیگه استدلالت کار نمیکنه

جوابش ساده تر ازین حرفاست ... اگه کسی نگفت نظر خودم رو میگم که به نظرم درست میاد.

نمایه کاربر
stanly

نام: م.گ

محل اقامت: کی اف

سپاس: 117

پست توسط stanly »

مطمئن نیستم این حرفم درست باشه،ولی تو جعبه الکترون،شما مکان رو درسته که دقیقتر کردید(دلتا ایکس کمتر) اما فکر نکنم انرژی رو بیشتر کرده باشید،بلکه دقتتون تو اندازه گیری انرژی میره پایین .

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

بله دقیقا همینطوره. توی این سیستم که کاملا کوانتومیه، طبق رابطه عدم قطعیت برای انرژی، هرگز نمیتونیم انرژی سامانه رو دقیق اندازه بگیریم مگه این که بینهایت سال زمان صرف کنیم که ممکن نیست! اینجا هم تنها انحراف و عدم دقت بیشتری تو اندازه گیری انرژی به وجود میاد و نه این که انرژی زیاد بشه!

ارسال پست