اصل عدم قطعیت هایزنبرگ

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
amin.ahmadian

نام: محمد امین احمدیان

سپاس: 2

اصل عدم قطعیت هایزنبرگ

پست توسط amin.ahmadian »

یکی از نظریات مهم و فراگیر در بحث مکانیک کوانتومی (اصل عدم قطعیت هایزنبرگ) میباشد.
اصل عدم قطعیت هایزنبرگ بیان میدارد که اندازه گیری دقیق و همزمان مکان و تکانه ( اندازه حرکت) امکان پذیر نیست.
در مکانیک کلاسیک پیش بینی تحول زمانی مقادیر کمیت ها و اندازه گیری مقادیر کمیت ها در نظریه با هر دقت دلخواه ممکن است. وتنها محدودیت موجود خطای متعارف آزمایش و آزمایشگر یا فقدان داده های اولیه کافی است اما در مکانیک کوانتوم فرآیند اندازه گیری یک محدودیت ذاتی به همراه خواهد آورد.
اصل عدم قطعیت که یکی از مهم ترین اصول فیزیک کوانتوم است بیان می دارد که اندازه گیری دقیق و همزمان مکان و تکانه امکان پذیر نیست. برای مثال الکترون به قدری کوچک است که به سختی می توان با پرتو گاما آنرا مشخص کرد. اما برخورد پرتوی گاما با الکترون تکانه ی آنرا به میزان زیادی افزایش میدهد و ما نمیتوانیم همزمان تکانه و مکان الکترون را اندازه گیری کنیم . به بیان دیگر اصل عدم قطعیت بیان می دارد که همزمان نمیتوانیم هم ببینیم که الکترون کجاست و هم اینکه تکانه ی آنرا اندازه گیری کنیم.
امیدوارم استفاده برده باشید ... محمد امین احمدیان.

نمایه کاربر
MENERVA

محل اقامت: تهران

سپاس: 96

Re: اصل عدم قطعیت هایزنبرگ

پست توسط MENERVA »

در مورد اصل عدم قطعیت هایزنبرگ تاپیک های زیادی توی این تالار وجود داره, بهتر بود قبل از ارسال مطلب یه سرچ می کردین تا از ایجاد تاپیک تکراری و ارسال پست بیهوده خودداری کنین

پ.ن. اینجا انجمن فیزیکه, همه با معنای عدم قطعیت آشنایی دارن, توضیح عدم قطعیت اونم به این شکل آماتوری درخور ایجاد یه جستار جداگانه نبود و بهتر بود توی تاپیکهای مرتبط کامنت خودتون رو می دادین.

amin.ahmadian نوشته شده:امیدوارم استفاده برده باشید ... محمد امین احمدیان.

اگر قصد "آموزش" و یاد دادن مفاهیم پیچیده فیزیک رو دارین و می خواین برای یادگیری دیگران جستار ایجاد کنین, این نحوه آموزش به درد دانش آموزان مقاطع راهنمایی/دبیرستان می خوره, نه در حد یه انجمن تخصصی فیزیک. با یه سرچ ساده توی گوگل می شه فهمید که طبق اصل عدم قطعیت اندازه گیری هم زمان و دقیق مکان و سرعت ذره کوانتومی ممکن نیست. این پست شما علاوه بر تکراری بودن, مصداق اسپم محسوب می شه.

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

MENERVA نوشته شده:این نحوه آموزش به درد دانش آموزان مقاطع راهنمایی/دبیرستان می خوره, نه در حد یه انجمن تخصصی فیزیک. با یه سرچ ساده توی گوگل می شه فهمید که طبق اصل عدم قطعیت اندازه گیری هم زمان و دقیق مکان و سرعت ذره کوانتومی ممکن نیست. این پست شما علاوه بر تکراری بودن, مصداق اسپم محسوب می شه.

سرعت نه خانوم متخصص فیزیک! تکانه.

نمایه کاربر
MENERVA

پست توسط MENERVA »

منظورم همون تکانه بود, کتابایی که فیزیک رو به زبون ساده و عام توضیح می دن می گن "سرعت" که اونی که فیزیک نخونده با فرمول تکانه گیج نشه و مفاهیم پیچیده رو به "زبان ساده" یاد بگیره, این یه اشتباه عامیانه س, منم از همون زبان ساده و غیرتخصصی استفاده کردم, وگرنه اصلش تکانه س. حالا ایراد ملا لغتی می گیره اقای متخصص فیزیک مدرن smile057

نمایه کاربر
ali shariei

سپاس: 18

پست توسط ali shariei »

خب با توجه به اینکه دوستان در سطح تخصصی کار میکنن خیلی طبیعیه که آگاه باشن مفاهیمی همچون سرعت و تکانه مربوط به سال اول دبیرستان میشه و ساده ترین کتب هم اونها رو به جای هم بکار نمی برن smile058
آنچه مخالفان نظریه تکامل از آن می هراسند علم به معنای واقعی کلمه نیست.

بلکه بسته ارزشهای سکولار است که در اسب تروای نظریه تکامل پنهان شده است.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

عدم قطعیت در تکانه، برای ذراتی که جرم سکون براشون تعریف میشه و سرعت کلاسیکی دارند، همون عدم قطعیت در سرعتشون هست و نه جرمشون. پس حرف اشتباهی هم نیست به اون شکل.

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

پست توسط The Morrígan »

ali shariei نوشته شده:خب با توجه به اینکه دوستان در سطح تخصصی کار میکنن خیلی طبیعیه که آگاه باشن مفاهیمی همچون سرعت و تکانه مربوط به سال اول دبیرستان میشه و ساده ترین کتب هم اونها رو به جای هم بکار نمی برن smile058

ممنتوم تو اصل عدم قطعیت، ممنتوم کانونی ئه، نه جرم ضربدر بردار سرعت، که تو مدرسه تدریس میشه. در حالت کلی، ممنتوم کانونی تابعی از مختصات تعمیم یافته و سرعت تعمیم یافته است؛ در حالت خاص می تونه جرم ضربدر بردار سرعت باشه.

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

MENERVA نوشته شده: این یه اشتباه عامیانه س, منم از همون زبان ساده و غیرتخصصی استفاده کردم, وگرنه ...

وگرنه تو متخصص فیزیک هست و برای اینکه برای ما عوام ساده توضیح بدی گفتی سرعت!
smile022
paradoxy نوشته شده:عدم قطعیت در تکانه، برای ذراتی که جرم سکون براشون تعریف میشه و سرعت کلاسیکی دارند، همون عدم قطعیت در سرعتشون هست و نه جرمشون. پس حرف اشتباهی هم نیست به اون شکل.

اگر اینطوری بخوای اشتباه منروا رو توجیه کنی که باید در محدوده کلاسیک بحث کنی و دیگه در محدوده کلاسیک که اصل عدم قطعیت اصلا به چشم نمیاد!

نمایه کاربر
MENERVA

پست توسط MENERVA »

ali shariei نوشته شده:خب با توجه به اینکه دوستان در سطح تخصصی کار میکنن خیلی طبیعیه که آگاه باشن مفاهیمی همچون سرعت و تکانه مربوط به سال اول دبیرستان میشه و ساده ترین کتب هم اونها رو به جای هم بکار نمی برن smile058

اولا رشته من فیزیک نیست, طبیعتا فیزیک رو بطور تخصصی نمی خونم, برآیندهای فیزیکی که وارد فلسفه می شن رو مطالعه و نتایج فلسفی شون رو تحلیل می کنم.

تا می تونی به اشتباهات لپی فیزیکیم بخند و شاد باش چون توی تالار فلسفه که داری بال بال می زنی من کاربرای سن پایین رو از راه به در نکنم و مدام من رو منبع انحرافات فکری قرن بیست و یک جلوه می دی, اونجا مسجد سر کوچه نیست و نمی تونی حتی یه ذره هم از عقاید مزخرفت دفاع کنی.

~~~
edwardfurlong نوشته شده:وگرنه تو متخصص فیزیک هست و برای اینکه برای ما عوام ساده توضیح بدی گفتی سرعت!
smile022 [quote="

متخص فیزیک شمایی, مچ گیر عدم قطعیت شمایی, نابودگر جبر و احتمال شمایی. smile022
حالا هی اویزون شین از یه کلمه ی "سرعت" که یه ایراد گرفته باشین دلتون خوش باشه.

اگر اینطوری بخوای اشتباه منروا رو توجیه کنی ...

من اشتباه کردم, شما مچ گیرهای عدم قطعیت مچ منو گرفتین. smile022

نمایه کاربر
ali shariei

سپاس: 18

پست توسط ali shariei »

MENERVA نوشته شده:

اولا رشته من فیزیک نیست, طبیعتا فیزیک رو بطور تخصصی نمی خونم, برآیندهای فیزیکی که وارد فلسفه می شن رو مطالعه و نتایج فلسفی شون رو تحلیل می کنم.

تا می تونی به اشتباهات لپی فیزیکیم بخند و شاد باش چون توی تالار فلسفه که داری بال بال می زنی من کاربرای سن پایین رو از راه به در نکنم و مدام من رو منبع انحرافات فکری قرن بیست و یک جلوه می دی, اونجا مسجد سر کوچه نیست و نمی تونی حتی یه ذره هم از عقاید مزخرفت دفاع کنی.

~~~
edwardfurlong نوشته شده:وگرنه تو متخصص فیزیک هست و برای اینکه برای ما عوام ساده توضیح بدی گفتی سرعت!
smile022 [quote="

متخص فیزیک شمایی, مچ گیر عدم قطعیت شمایی, نابودگر جبر و احتمال شمایی. smile022
حالا هی اویزون شین از یه کلمه ی "سرعت" که یه ایراد گرفته باشین دلتون خوش باشه.

اگر اینطوری بخوای اشتباه منروا رو توجیه کنی ...

من اشتباه کردم, شما مچ گیرهای عدم قطعیت مچ منو گرفتین. smile022

خانم محترم اول شما بودین که به آقای احمدیان معترض شدید و پست ایشون رو مصداق اسپم قرار دادین
حالا به هر دلیلی ایشون این مطلب رو مناسب اینجا دونستن و قرارش دادن دیگه در حیطه صلاحیت من و شما نیست که نسبت به قرار دادن یا ندادن اظهار نظر کنیم.
بعدش هم شما بهتره مطالب استادتون نماینده همزمان ناسا و سورن رو جهت بالا بردن معلوماتتون مطالعه بفرمایید
کسیکه سوادش در حد سرچ کردن از اینترنت هست
شاگردانش قطعا باید اینطور ساده لوح باشه
و انتظاری جز این نمیشه داشت.
آنچه مخالفان نظریه تکامل از آن می هراسند علم به معنای واقعی کلمه نیست.

بلکه بسته ارزشهای سکولار است که در اسب تروای نظریه تکامل پنهان شده است.

ارسال پست