جهان چند بعد دارد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
serlando

محل اقامت: تهران

سپاس: 45

Re: جهان چند بعد دارد؟

پست توسط serlando »

به نظرمن نظر امیر کاوه درسته چون طبق نظریه ریسمان جهان باید 7 بعد دیگه داشته باشه
کیهان شناسی خواندن ذهن خداست

matg41

پست توسط matg41 »

سلام
صحبتي كه آقاي هاوكينگ در كتاب "طرح بزرگ" و "كيهان در پوست گردو" مي كنند نشون ميده براي توجه برخي پديده ها نياز به ابعاد اضافي تا 11 بعد وجود داره(نظريه ابرگرانش 11 بعدي) اما انسان از طريق حواس خودش فقط سه بعد مكاني و يك بعد زماني رو مي تونه درك كنه و بقيه 7 بعد ديگه فقط روي كاغذ جواب ميده. (اين رو هم بگم من فكر مي كنم انسان با توجه به اينكه از طريق بينايي جهان رو ميبينه فقط قادر به درك دو بعد است و بعد سوم هم صرفا به خاطر توجيه عمق در فضا قرارداد شده است)
با تشكر
matg41

risen

نام: علی گودرزی

سپاس: 16

تماس:

پست توسط risen »

سوال از بیخ و بن اشتباه است چرا؟؟؟ چون نمیدونیم منظور از جهان چیست؟؟/ الان بی نهایت جهان وجود دارد که اگر هر کدام هم مثلا 1 بعد داشته باشند پس بدیهی است که بی نخایت بعد خواهیم داشت
victory is not about to never fall.......its about to rise after every fall

نمایه کاربر
young reasercher

پست توسط young reasercher »

فیلمهای cube رو ببینید حتما به درک این موضوع کمک میکنه

aldoriii

سپاس: 3

پست توسط aldoriii »

سلام

اگه نظریه ریسمان باعث طرح سوال چند بعدی بودن جهان شده باید گفت که

به طور کلی دو گونه نظریه ریسمان وجود دارد:

ریسمان بوزونی : ساده‌ترین گونهٔ نظریهٔ ریسمان است. به طور سنتی احتیاج به ۲۶ بعد برای همخوانی با ضوابط و پیش‌فرضهای فیزیکی (مانند تقارن لورنس) دارد. متاسفانه در طیف ذرات آن تاکیون (ذره‌ای که سریعتر از نور حرکت می‌کند) وجود دارد بنابراین نمی‌تواند مدلی از طبیعت باشد. البته باید اضافه کرد که چون این گونه از نظریه ریسمان از امار بوز(در مقابل فِرْمی در مکانیک اماری) پیروی میکند در ماهیت خود نمیتواند توصیفگر ذراتی مثل الکترون باشد و در مقابل کاملا توصیفگر ذراتی مانند گراویتون‌ها و فوتون‌ها است.

اَبَرریسمان :با استفاده از فرض ابرتقارن (یعنی در مقابل هر ذره بوزی ذره‌ای فرمیی داریم) گونه‌ای نظریه است که قابلیت آن را دارد که توصیف‌گر طبیعت باشد. تعداد ابعاد مورد نیاز در ابرریسمان غالبا ده است. در حال حاضر پنج نظریهٔ ابرریسمان وجود دارند که می‌توانند توصیف‌گر طبیعت باشند.

مفهوم دیگری که وابستگی به ریسمان دارد د-وسته است. د-وسته‌ها اشیایی هستند که دو سر ریسمانهای باز روی آنها می‌لغزند که
در سال‌های اخیر د-وسته‌ها اهمیت فزاینده‌ای یافته‌اند و به خودی خود اهمیت دارند. یعنی اهمیت آنها دیگر فقط به خاطر این نیست که دو سر ریسمان‌ها روی آنها می‌لغزد که خود بحث مفصلی است.

در ضمن این ابعاد در فاصله های بسیار کوچک و ذرات با انرژی بسیار زیاد مطرح است. به این معنی که ما به خاطر اندازهٔ بزرگ خود از درک این ابعاد اضافی عاجز هستیم اما این ابعاد برای بعضی از ذره‌ها با انرژی زیاد قابل دسترسی است.

پس جهان 4 بعدی ما درون جهانی با ابعاد بیشتر قرار ندارد

shervlock

نام: shervin

پست توسط shervlock »

طبق آخرین نظریه فیزیکدانان جهان دارای 11 بعد است و گفته میشود کوارک ها با تولید و استفاده از همین 11 بعد ، میلیارد ها میلیارد ها جهان دیگر خلق میکنند.
ولی من خودم اعتقاد دارم شناخت بعد های دیگر و ماهیت آن ها کار دشواری است ، زیرا اساس ورود به بعد بعدی تخریب بعد قبلی است ، یعنی چی؟!!
یعنی شما به عنوان انسان که دارای این آناتومی میباشد میتواند در 3 بعد زندگی و این 3 بعد را درک کند ، ولی برای بعد بعدی باید تبدیل به انرژی شود... یعنی رنگ و بویی از آناتومی قبلی خود ندارد.

استیون هاوگینگ در مستند خود میگوید : " خوشحالم که این یک زندگی در این ابعاد به من رسیده است"

نمایه کاربر
نوترينو0

محل اقامت: san andreas

سپاس: 11

پست توسط نوترينو0 »

پیش از این پستی از هرمز پگاه دیده ام که با سود بردن از اثر میدان نشان داده بود فضا سه بعدی است: میدان الکتریکی ، مغناطیسی ، جاذبه با عکس مجذور فاصله نسبت عکس دارند، یعنی وقتی شدت میدان یک چهارم شود نتیجه میگیریم فاصله دوبرابر شده.
پس بجز طول و عرض باید بعد سوم در نظر گرفت.
اگر توانهای دیگر در کار بودند ابعاد هم بیشتر میشدند.
پس فضا سه بعدی است بر بستر زمان که مجموعا فضا زمان 4 بعدی میشود.
آنكس كه نداند و بداند كه نداند

نمایه کاربر
نوترينو0

محل اقامت: san andreas

سپاس: 11

پست توسط نوترينو0 »

آیا باید جهان را ماکروسکوپی و میکروسکوپی (کوانتومی) بخش کرد؟
آیا ابعاد اضافی کوانتومی از جنس موهومی (مختلط) هستند؟ smile042
آنكس كه نداند و بداند كه نداند

Azin.qanbari

نام: آذین قنبری

محل اقامت: آبادان

سپاس: 12

پست توسط Azin.qanbari »

cosmographer نوشته شده:
Archimedes نوشته شده:جهان ما دارای چهار بعد است که طبق جدیدترین نظریات فیزیکی در یک جهان با ابعاد بیشتر قرار داره.
که به نظر من این نظریه درسته.
به عنوان مثال یک ورقه کاغذ دو بعدی رو که نمیشه درون یک کاغذ دو بعدی دیگه جای داد باید در یک محیط سه بعدی قرارش بدیم تا منطقی بشه.
جهان چهار بعدی هم در یک ابر فضآی با ابعاد بیشتر قرار داره.
البته این نظر منه.
اگه اینطوره پس یه مکعب رو هم که تو یه مکعب قرار بدیم مکعب بزرگتر دارای بعد چهارم میشه .داریم؟؟؟؟
به نکته خوبی اشاره کردید! ولی من هم یه همچین چیزی تو یه وبلاگی خوندم. فکر میکنم منظورشون چیز دیگه ای باشه. من که تو همون وبلاگه هم متوجه نشدم! نسبیته دیگهههه! گیج کنندس! smile033
دنیا و فیزیک...! (:

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

بله متاسفانه منظورم رو متوجه نشدید.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

Arash_2002

پست توسط Arash_2002 »

سلام.من آرش هستم و 14 سالمه. من کلی نظریه داشتم و دارم ولی به علت اینکه کسی به حرفام گوش نمیکرد, به کسی نگفتم. به نظر من جهان چهار بعد داره چون اگه ما مثل آقای مربع توی دنیای دو بعدی بودیم, میتونستیم یک بعدی ببینیم و هیچ وقت نمیتونستیم مرکز یک دایره رو نگاه کنیم و فقط محیط آن دیده میشد. پس ما الان در دنیای چهار بعدی زندگی میکنیم ولی سه بعدی میبینیم, بعد چهارم یعنی اینکه بتونیم داخل اجسامو ببینیم, ما نمیتونیم داخل یه توپ فوتبالو ببینیم. همانطور که مربع نمیتونست مرکز دایره رو ببینه.

نمایه کاربر
DARKENERGY

نام: Melina

محل اقامت: krj_teh

سپاس: 4151

تماس:

پست توسط DARKENERGY »

Arash_2002 نوشته شده:من کلی نظریه داشتم و دارم

سلام
اینها فرضیه‌ست، نه نظریه smile072

*

آنکه رفت، به حُرمت آنچه با خود برد حقِ بازگشت ندارد

*

آدمی که از آفتابِ صبح گرم نشه، از آفتاب غروب گرم نمیشه

نمایه کاربر
SH.

سپاس: 7

پست توسط SH. »

دوستمون درست میگن.خیلی ها معتقدند جهان چهار بعد مکانی داره.مکعب ها هم در یک ابر مکعب درون هم نیستند.بلکه این معنی را میده که ابر مکعب در تماس با سه بعد ما به صورت مکعب های بینهایت درحال تغیی دیده میشه.همونطور که وقتی یک کره را در یک استخر رها میکنیم.موجودات دوبعدی سطح اب اون را دایره های درحال تغییر میبینن
اینکه کاری کنی همه ازت راضی باشن غیر ممکنه. درعوض اینکه کاری کنی همه ازت شاکی بشن اسونه. خیلی هم باحاله

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

Arash_2002 نوشته شده:سلام.من آرش هستم و 14 سالمه. من کلی نظریه داشتم و دارم ولی به علت اینکه کسی به حرفام گوش نمیکرد, به کسی نگفتم. به نظر من جهان چهار بعد داره چون اگه ما مثل آقای مربع توی دنیای دو بعدی بودیم, میتونستیم یک بعدی ببینیم و هیچ وقت نمیتونستیم مرکز یک دایره رو نگاه کنیم و فقط محیط آن دیده میشد. پس ما الان در دنیای چهار بعدی زندگی میکنیم ولی سه بعدی میبینیم, بعد چهارم یعنی اینکه بتونیم داخل اجسامو ببینیم, ما نمیتونیم داخل یه توپ فوتبالو ببینیم. همانطور که مربع نمیتونست مرکز دایره رو ببینه.

البته ما دو بعدی می بینیم، سه بعد رو انطباق تصاویر دو چشم در مغز می سازه.
در این باره بیشتر مطلب بخون، متوجه می شی.
طبق فرضیه خودت، پس نتیجه می گیریم که جهان همون سه بعدیه!
عزیزم به همین سادگی نیست.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
Logan

سپاس: 19

پست توسط Logan »

جهان احتمالا تنها سه بعد دارد. همان مقدار که یقینا به آن بصورت تجربی معرفت داریم.
و چه بسا زمان که آن را بعدی جداگانه می دانیم، صرفا توهمی باشد که ما براساس مشاهداتمان بر سیر تغییرات عالم ایجاد کرده ایم و گذشته و حال و آینده ای وجود نداشته باشد. (طبق گفته اینشتین)
شاید و با میگم شاید بیشتر و بیشتر از این تعداد بعد وجود داشته باشد، شاید بی نهایت ولی به هر حال تاکنون مهر اثبات تجربی بر آن نخورده و در نتیجه تکلیف آن مشخص است

ارسال پست