آیا هر جسمی در هر شرایطی دارای جاذبه است؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: آیا هر جسمی در هر شرایطی دارای جاذبه است؟

پست توسط [email protected] »

سلام

من فکر کنم اگه این نکته رو در نظر بگیریم که چرخش باعث افزایش جرم نسبیتی میشه (چون هر جسم متحرک بر اساس نسبیت خاص با ضریب گاما افزایش جرم (ماند) پیدا میکنه) و چون بر اساس اصل هم ارزی، جرم ماند برابر جرم گرانشیه، می تونیم بگیم که چرخش، باعث زیاد شدن گرانش می شه.

super gravity

سپاس: 7

پست توسط super gravity »

من جایی خوندم که حرکت چرخشی توسط نسبیت خاص توضیح داده نمیشه چون حرکت ثابت نیست اما در عوض توسط نسبیت عام قابل توضیحه ،کسی میتونه توضیح دقیقتری بده؟
The laws of nature are so powerful that not even God can violate them

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

از سوی super gravity » پنجشنبه 1 مرداد 1394 - 17:05
من جایی خوندم که حرکت چرخشی توسط نسبیت خاص توضیح داده نمیشه چون حرکت ثابت نیست اما در عوض توسط نسبیت عام قابل توضیحه ،کسی میتونه توضیح دقیقتری بده؟

به نظر من اصولاً همه ی حرکت های شتابدار و چرخشی رو میشه از دید ناظر لخت و با استفاده از نسبیت خاص بررسی کرد. وقتی قضیه اشتباه میشه که فردی که داره می چرخه یا داره شتاب می گیره (نالخته) بخواد از نسبیت خاص استفاده کنه.
والا ما می دونیم که توی کتاب های فیزیک جدید با استفاده از نسبیت خاص، هم نیرو و هم شتاب نیوتنی رو اصلاح می کنن. خوب اگه حرف شما درست باشه، این کار نباید صورت بگیره.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

یه 3تا سوال دیگه هم دارم عذر میخوام جهت تایپیک رو یکم عوض کردم smile036
اولیش این که دوتا کره بزرگ و کوچک رو فرض کنیم که هم مرکز هستند و کره کوچک داخل کره بزرگ قرار گرفته است حالا به خاطره این که هم مرکزن و هر قسمتی از سطح بیرونی کره کوچکتر با هر قسمتی از سطح داخلی کره بزرگتر به یک فاصله است بنابرین گرانشی که از کره ی بزرگ تر به کره کوچکتر وارد میشود از هر طرف به یک میزان است و بنابرین کره کوچکتر معلق میماند!حالا اگه کره بزرگتر حرکت وضعی (منظور اینکه به دور خودش بچرخه) داشته باشه آیا کره کوچیک تر هم که تحت تاثیر گرانش کره بزرگتر است به چرخش در می آید؟به چه صورت؟

دومین سوالم اینه آیا آزمایش یا پدیده ی تجربی وجود داره که نشون بده جسمی که دارای حرکت وضعی نیست باز با نیروی گرانشش شئ دیگری رو تحت تاثیر قرار بده؟ببینید میدونم در گرانش اصلا مهم نیست جسم بچرخه یا در حالت سکون باشه و گرانش همیشه هست اما از نظر تجربی کسی میتونه مثالی چیزی (با منبع بهتره)برام بیاره؟

سومین سوالم اینه که میدونیم گرانش با مجذور میزان فاصله رابطه عکس داره حالا دو شئ ی که فاصلشون 0 ه! یعنی بهم چسبیدن چقدر بهم نیروی گرانش وارد میکنن؟

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

یه 3تا سوال دیگه هم دارم عذر میخوام جهت تایپیک رو یکم عوض کردم smile036
اولیش این که دوتا کره بزرگ و کوچک رو فرض کنیم که هم مرکز هستند و کره کوچک داخل کره بزرگ قرار گرفته است حالا به خاطره این که هم مرکزن و هر قسمتی از سطح بیرونی کره کوچکتر با هر قسمتی از سطح داخلی کره بزرگتر به یک فاصله است بنابرین گرانشی که از کره ی بزرگ تر به کره کوچکتر وارد میشود از هر طرف به یک میزان است و بنابرین کره کوچکتر معلق میماند!حالا اگه کره بزرگتر حرکت وضعی (منظور اینکه به دور خودش بچرخه) داشته باشه آیا کره کوچیک تر هم که تحت تاثیر گرانش کره بزرگتر است به چرخش در می آید؟به چه صورت؟

ببین گرانش توی یه کره با چگالی یه نواخت، صفره. بنابراین گرانش کره ی بزرگتر روی کره ی داخلی اثری نداره انگار که اصلاً جاذبه ای توی کره ی بزرگتر وجود نداره و اگه آزمایش مثلاً در فضای میان ستاره ای انجام شده باشه یعنی به دور از گرانش جرم سومی؛ می تونیم بگیم کره ی کوچیکتر داخل کره ی بزرگتر معلق می مونه. اگه کره ی بزرگتر شروع به چرخیدن کنه، داخل کره ی بزرگتر نیروی گریز از مرکز و کوریولیس ایجاد میشه البته اونقدر کمه که توی آزمایشگاه نمیشه ردیابیش کرد، این رو نسبیت ماخ پیشبینی می کنه و به صورت ناملموس تری نسبیت عام. ولی اینکه آیا کره ی داخلی هم با سرعت خیلی خیلی کمتری می چرخه یعنی چرخش توی کره بزرگه القاء میشه یا نه رو نمی دونم. یعنی فکر کنم نسبیت ماخ و اینشتین حداقل براش جوابی ندارن یا اگر هم داشته باشن جواب باید قاعدتاً منفی باشه یعنی کره ی کوچکتر نمی چرخه. با این حال من خودم فکر کنم که کره ی داخلی هم می چرخه البته با سرعت زاویه ایه خیلی کمی!

دومین سوالم اینه آیا آزمایش یا پدیده ی تجربی وجود داره که نشون بده جسمی که دارای حرکت وضعی نیست باز با نیروی گرانشش شئ دیگری رو تحت تاثیر قرار بده؟ببینید میدونم در گرانش اصلا مهم نیست جسم بچرخه یا در حالت سکون باشه و گرانش همیشه هست اما از نظر تجربی کسی میتونه مثالی چیزی (با منبع بهتره)برام بیاره؟

خیلی از سیاره ها اگه اشتباه نکنم مثل زهره و عطارد با سرعت خیلی کمی دور خودشون می چرخن ولی این باعث نمی شه که توی قوانین گرانش نیوتن خللی ایجاد بشه. توی آزمایش کاوندیش هم که برای محاسبه ی ثابت گرانش تدوین شده بود، جرم ها به دور خودشون نمی چرخن ولی همچنان گرانش دارن.

سومین سوالم اینه که میدونیم گرانش با مجذور میزان فاصله رابطه عکس داره حالا دو شئ ی که فاصلشون 0 ه! یعنی بهم چسبیدن چقدر بهم نیروی گرانش وارد میکنن؟

ببین با این قوانین یعنی قانون عکس مجذور چه توی گرانش و چه توی الکترواستاتیک باید با احتیاط بر خورد کرد. توی این دو قانون باید جرم ها یا بارها رو نقطه ای فرض کرد یعنی فرض کرد که تمام جرم یا بار در مرکز جسم متمرکز شده. در ضمن اگه دو تا شیء رو به هم بچسبونی، باز فاصله ای بین مراکز جرم اون ها وجود داره که نمی ذاره نیروی گرانش بینشون بینهایت بشه ولی با این حال شاید بشه حالت هایی رو در نظر گرفت که یه جورایی نقص این قانون رو نشون بده. فکر کنم سال ها قبل خودم با انتگرال چندگانه و با فرض درستی قانون عکس مجذور برای اجزاء دیفرانسیلی، متوجه شدم که مقدار شتاب در مرکز یه کره ی توپُر صفر نیست! در حالی که باید به خاطر تقارن کره صفر باشه. این خطا به خاطر ضعف قانون عکس مجذور برای اجزاء دیفرانسیلیه نزدیک مرکز کره ی توپُر پیش میاد که بینهایت میشه و چون تعداد این اجزاء دیفرانسیلی معیوب حول مرکز هم بینهایته، یه جوری دچار اشکال ریاضی می شیم.... البته شاید هم من محاسباتم اشتباه بوده.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

لزوما که نباید دور خودشون بچرخن!من یکم بد گفتم منظور من این بود بطور کامل تو حالت سکون باشن یعنی مثلا همین آزمایش تو خلا انجام بشه بدور از جاذبه زمین و ... چرا؟چون اون دوتا گوی سربی بزرگ به زمین وصل هستن و خوده زمین هم داره میچرخه بگونه ای این گلوله های سربی هم دارن میچرخن البته نه نسبت به ما و البته نه نسبت به زمین چون هم ما و هم خوده زمین نسبت به زمین ساکنیم اگر ثابت بایستیم مثلا همین الآن که شما پشت صندلی روبه بروی لپتاب کامپیوتر گوشی یا هرچیز دیگه نشستی و داری به این پست پاسخ میدی دارای حرکت هستی به عنوان مثال نسبت به ماه! حالا سواله من اینجاس که هیچگونه حرکت چرخشی چه نسبی و چه دیدنی نداشته باشه آیا هست؟البته میدونم منبع ساکن مرجعی نداریم که بخوایم نسبت به اون بگیم اما میشه این آزمایش رو تویه خلا مطلق انجام بدن و بعد نتیجه رو بگن ؟ انجام شده؟

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

...اما میشه این آزمایش رو تویه خلا مطلق انجام بدن و بعد نتیجه رو بگن ؟ انجام شده؟

نمی دونم که آیا مثلاً آزمایشی شبیه آزمایش کاوندیش دور از میدان گرانشی زمین انجام شده یا نه. حالا می خوای چی بگی؟ می خوای بگی ممکنه ماهیت گرانش با دوران ارتباط داشته باشه؟

نمایه کاربر
SH.

سپاس: 7

پست توسط SH. »

جاذبه همون انحنای فضا زمانه که حتی اگر وضعیتی پیش بیاد مثل یک فرد دریک اسانسور درحال سقوط، باز هم اون فرد باعث انحنای فضا زمان میشه.
اینکه کاری کنی همه ازت راضی باشن غیر ممکنه. درعوض اینکه کاری کنی همه ازت شاکی بشن اسونه. خیلی هم باحاله

ارسال پست