منظور از خمیدگی در فضا زمان دقیقا چیست؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
elham...

نام: elham yousefi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 10

منظور از خمیدگی در فضا زمان دقیقا چیست؟

پست توسط elham... »

سلام

تا حالا مطالب زیادی درباره ی سیاهچاله ها خوندم اما نتونستم یه تصویر و درک درست از یه خمیدگی تو فضا زمان داشته باشم!
میخواستم بدونم که منظور از خمیدگی در فضا زمان دقیقا چیه؟ این فقط از لحاظ ریاضی و برای درک بهتر ما هست؟

به نظر من وقتی که توی یه قسمت از فضا به خاطر وجود جرم و انرژی گرانش به وجود میاد (مثل سیاهچاله ها) در واقع این فضا نیست که خمیده شده.. چون توی فضا جسمی نیست که بخواد خمیده بشه.. در واقع تغییر حرکتی که توی اجسام و حتی نوری که از حوالی اون سیاهچاله عبور میکنه تحت تاثیر جاذبه اون سیاهچاله همون مفهوم خمیدگی فضا زمان هست smile024

میخوام بدونم این مطلب تا چه حد درسته؟ اصلا درسته؟!

QQQQ

Re: منظور از خمیدگی در فضا زمان دقیقا چیست؟

پست توسط QQQQ »

میتونی اینجوری بهتر بفهمی
یه قابلمه در ساز متوسطو تصور کن که به لبه های قابلمه وصله.(مثلا بعضی وقتا بچه ها وقتی بادکنکشون میترکه میکشنش روی لیوان بشه شبیه طبل شبیه یه همچین چیزی) بعد یه توپ تنیس یا توپ پینگ پونگ بنداز توش. میبینی که پارچه میره تو. خمیدگی دیقیقا همینه. فضا شبیه پارچس که فرو رفته

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

البته فکر میکنم به این جمله یی که از سمت کاربر elham
در واقع این فضا نیست که خمیده شده.. چون توی فضا جسمی نیست که بخواد خمیده بشه.
گفته شده توجه نکردن جنابQQQQ
ببینید اگر واقعا فیزیکدان ها درک درستی از گرانش یا فضا داشتن الآن دنبال نظریه هایی از قبیل ریسمان و ... نبودن.ببینید موضوع اینه هنوز ما نمیدونیم گرانش دقیقا چیه!حتی سعی شده با ذراتی به اسم گراویتیون گرانش رو توجیح کنن اما هنوز تا جایی که من خبر دارم خبری نیست.
این قضیه پیچش زمان و ... در واقع بهترین چیزیه که فعلا میتونیم برای توجیح گرانش و رفتارایی که اعمال میکنه بدیم!بنابرین بهتره اینطوری بگیم که خمش فضا ،ژئودیز و فضای نا اقلیدیسی و ... بهترین ریاضیاتین که فعلا باهاشون میتونیم گرانش رو توجیح کنیم

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

یکی از راههای درک فضا-زمان خمیده رو آوردن به ابعاد اضافی است. همون داستان کاغذ و موجودات دوبعدی مثل نقاشی روش و ...
یکی از راههاش هم اینه که توضیح می دم.
حتما تو این کارتون ها دیدید که داخل بلندگوها چجوری ان، یه دایره که روش خط خطیه، مثل یک شبکه در طول و عرض،
اگه دقت کرده باشید وقتی از تو بلندگو صدا در می اومد اون شبکه ها یه جوری باز و بسته می شدند که این حس رو می داد که انگار به بیرون شکم می ده.
فرض کنید روی اون شبکه زندگی می کردید و دو بعدی بودید، هیچ درکی از باز شدن و بسته شدن فضا نداشتید چون خودتون هم جزیی از اون بودید.
حالا سعی کنید همین رو در سه بعد متصور بشید.
یک شبکه سه بعدی که خطوطش صافه، جاذبه اون خطوط رو از صافی در میاره.
این فقط یک سعی در شبیه سازیه که من برای خودم ساختم، و طبعا ممکنه اشکالاتی داشته باشه، اما برای درک خوبه.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
New Astronomer

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 50

پست توسط New Astronomer »

شاید بسته آموزشی فضا و زمان من بتواند کمی به شما کمک کند. smile038

smile041 بسته آموزشی فضا و زمان

Erfan s

نام: عرفان شمس آذر

محل اقامت: ارومیه

تماس:

پست توسط Erfan s »

خمیدگی در فضا همون جواب اولی درسته..
وقتی زمان هم در گیر میشه..
یعنی زمان برای فرد و ناظران (هردو) کُند میشود
این تو سیاهچاله است..
جرم و گرانش بسیار زیاد که هر چیز حتی نور هم نمیتونه از گرانشش فرار کنه.. (من طبق چند نظریه، هر گاه جرم و گرانش زیاد باشه زمان و فضا و زمان دور و برش خمیده میشه..
این سیاهچاله.. یه چاله است.. در حالت شکلی سه بعدی که یه کره میشه.‌ حالا چون گرانشش خیلی زیاده فضا دور و برش خمیده میشن..
یه مثال ساده...
لیوان و یا ظرف شیشه ای شفاف و حالت نیم کروی هستن.. میل تنگ ماهی.. اگه بهش نگاه کنی دور و برش رنگ های پشت تنگ در کناره های تنگ خمیده شدن..

حالا نمی دونم تونستم بگم یا نه..!

ََAG-1879-2001

پست توسط ََAG-1879-2001 »

منظور از خمیدگی فضا زمان تعریف انیشتین از نیروی جاذبه است یعنی اینکه فضا بافتی توری شکل دارد که از زمان - مکان تشکیل شده
و هر چیزی که جرم دارد و درون فضا است تو رفتگی در این تور ایجاد می کند و هر جسمی که در لبه ی این فرو رفتگی سرعت بگیرد در مدار جسمی که فرورفتگی ایجاد کرده قرار میگیرد وتحت جاذبه ی آن
این نظریه ی با دیده شدن جرمی پشت خورشید که موقع خورشید گرفتگی نباید دیده می شد ثابت شد
چون نور آن جرم با انحنای فضا رویت شد.

ارسال پست