امواج گرانشی دیده شدند!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Paradoxy

سپاس: 1012

امواج گرانشی دیده شدند!

پست توسط Paradoxy »

سلام و درود به همه دوستان گرامی، همین الان خبری بهم رسید که تا حدود زیادی شوکم کرد! متن خبر این بود.
امواج گرانشی کشف شد، اینشتین راست می گفت!
امواج گرانشی به طور مستقیم یافته شدند. این امواج در ماه سپتامبر گذشته، همزمان هر دو رصدخانه ی امواج گرانشی با تداخل سنج لیزری (LIGO، لیگو) بخش لیگو در واشنگتن و لوییزیانا بر پا شده اند شناسایی شده و خبرش امروز اعلام شد.

پس از بررسی ها و بازبینی های چندین باره ی دامنه دار، سرنجام دانشمندان امروز این دستاورد را با امتیاز "۵ سیگما" (بالاترین امتیاز در یافته های علمی) در نشستی خبری به آگاهی همگان رساندند.
این امواج گرانشی با اندازه ای بسیار نزدیک به مقدار چشمداشتی، در پی ادغام دو سیاهچاله که در یک مارپیچ مرگ به یکدیگر نزدیک می شدند گسیلیده شد.

امواج گرانشی، نوساناتی در فضا-زمان هستند که نخستین بار در نظریه نسبیت اینشتین پیش‌بینی شدند، این امواج به قدری ضعیف هستند که به سختی می‌توان آنها را آشکارسازی کرد.امواج گرانشی بر اثر رویدادهای عظیم کیهانی، مثل ادغام سیاهچاله‌ها یا برخورد ستاره‌های نوترونی یا در لحظه ی بیگ بنگ ایجاد شوند و می تواند اثراتشان در فصا- زمان وجود داشته باشد، به همین دلیل دانشمندان به دنبال آشکارسازی آن هستند. تشخیص امواج گرانشی می تواند به درک بیشتر چگونگی آغاز کیهان کمک کند.

یعنی ممکنه صحت داشته باشه و بالاخره به قول خارجیا at long last معمای لاینحله گرانش حل شده باشه؟ همین الان یه سرچی هم زدم
یه تعداد سایت خارجی هم انگار گذاشتن این خبر رو
http://www.nature.com/news/einstein-s-g ... st-1.19361
نظر بدید!

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

Re: امواج گرانشی دیده شدند!

پست توسط The Morrígan »

اطلاعات بیشتر:

https://www.ligo.caltech.edu/detection

http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/nsf-s-ligo-has-detected-gravitational-waves/

---

من یه سوال دارم: دیکت شدن امواج گرانشی، وجود ذره ی گرویتن رو اثبات می کنه؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

بنظرم همینطوره، چون موج گرانشی یه سری مشخصه خاص داره که تنها با ذره گراویتون هماهنگی داره و از طرفی با توجه به معادله دوبروی این دور از ذهن نیست که خود گراویتون رو دیده باشیم.
در هر صورت احساس میکنم که بزودی اتحاد کوانتوم و نسبیت رو ببینیم، به امید آن روز!

crazy scientist

پست توسط crazy scientist »

آره دیدم تو خبر ها اومده, جالب بود, اما اینکه چطوری این امواج رو ثبت کردن برام جالبه, تو مقاله انگلیس اومده اما چون انگلیسیم عالی نیست باید با دقت ترجمه کنم ببینم چی میگه,اونوقت میتونم بگم نظرم رو, فیزیک کلا خیلی علم جالبیه درحالی که یک نظریه می تونه چیزی رو اثبات کنه با یک آزمایش یک نظریه دیگه هم میتونه همون رو به طرز دیگه ای بیان کنه, یعنی نمشه گفت که حتما همین برداشت ما از این پدیده طبیعی درسته.
اگه کسی ترجمه این مقالات رو پیدا کرد بگه لطفا.
بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم
فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم

crazy scientist

paradoxy نوشته شده:بنظرم همینطوره، چون موج گرانشی یه سری مشخصه خاص داره که تنها با ذره گراویتون هماهنگی داره و از طرفی با توجه به معادله دوبروی این دور از ذهن نیست که خود گراویتون رو دیده باشیم.
در هر صورت احساس میکنم که بزودی اتحاد کوانتوم و نسبیت رو ببینیم، به امید آن روز!

نظریه کوانتوم و نسبیت هردو ساز خودشون رو میزنن, بنظر من خیلی بعیده که اینا یک نظریه بشن, بنظر من ما احتیاج به یک نظریه واقع گرایانه تری داریم.

crazy scientist

junge PHYSIKERIN نوشته شده:اطلاعات بیشتر:

https://www.ligo.caltech.edu/detection

http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/nsf-s-ligo-has-detected-gravitational-waves/

---

من یه سوال دارم: دیکت شدن امواج گرانشی، وجود ذره ی گرویتن رو اثبات می کنه؟

شاید
کلا خود مکانیک کوانتمی رو هواست نسبیت هم همینطور(کامل نیست), این نظریه ها اشکالات اساسی دارن smile024 !!!! گرچه آزمایشات اثبات میکنه که راست میگن اما آزمایشات برپایه نظریات بناشدن smile024 !!! یعنی درحالی که تایید میکنن یه چیزی رو ممکنه ما رو منحرف هم بکنن بنظر این تازه اول راهه اگه برخی دانشمندان بلند پرواز بیشتر از این خیال پردازی نکنن, اما برخی نیز خیلی خوب کار کردن در این زمینه امیدوارم حرف اونایی که درست میگن ثابت بشه!!!!
باید بگم که انیشتین مثل اینکه در توصیف جهان طبیعت عالی عمل کرده واقعا این آدم کارش درست بوده و فیزیک رو خوب درک میکرده نظریاتش مثل چراغی تو تاریکی ما رو به سمت صحیح می کشونه smile072 این مرد بزرگ چقدر زیبا گفته حقایق جهان رو smile072
آخرین ویرایش توسط crazy scientist پنج‌شنبه ۱۳۹۴/۱۱/۲۲ - ۲۳:۲۷, ویرایش شده کلا 1 بار

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

اگه دلیلی برای نقصان کوانتوم و نسبیت میدونید، اون رو در تایپیک انهدام نسبیت خاص عام با ما در میون بزارید.

crazy scientist

paradoxy نوشته شده:اگه دلیلی برای نقصان کوانتوم و نسبیت میدونید، اون رو در تایپیک انهدام نسبیت خاص عام با ما در میون بزارید.

من که نه!!! همه میدونن اگه کمی مطالعه بکنن.
نمی خوام کل مکانیک کوانتمی و نسبیت و اینجا تفسیر کنیم
اما اینکه اشکالاتشون چیه همه میدونن تو اینترنت سرچ کنید میاد.

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

پست توسط Ali.T »

junge PHYSIKERIN نوشته شده:من یه سوال دارم: دیکت شدن امواج گرانشی، وجود ذره ی گرویتن رو اثبات می کنه؟

در به دست آوردن معادله موج حرفی از گراویتون زده نمیشه.
اساس کارشون هم تداخل امواج نور هستش.

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

این قضیه پیش از هر چیز (در صدمین سالگرد ارائه نظریه نسبیت عام)، یک بار دیگر نبوغ بی همتای اینشتین را ثابت می کند.

ضمنا از قبل می دانستیم که امواج گرانشی با سرعت نور در فضا-زمان حرکت می کنند و این موضوع یکی از دلایلی بود که وجود ذرات گراویتون، به عنوان حاملین پیام رسان گرانش پیشنهاد شده بود.

این امواج گرانشی که در کسری از ثانیه از آشکارساز عبور کردند؛ حاصل برخورد دو سیاهچاله با جرمهای حدودا 30 برابر خورشید ما بود که در لحظه برخورد، انرژی معادل مجموع انرزی ساطع شده از تمام اجزای دیگر کیهان در آن لحظه منتشر کردند.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

سلام

می خواستم نظر دوستان رو راجع به این موضوع بدونم:

به نظر شما اینکه فضا زمان امواج گرانشی رو منتقل می کنه، نمی تونه مؤیدی بر وجود اتر باشه، یعنی بستری برای انتقال امواج گرانشی؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

مثلا اینکه امواج نوری تو فضا انتقال پیدا میکنن، خودش این رو نشون نمیده که اتر هست؟ دانشمندای زمان ماکسول هم همین پرسش رو کردن اما نتیجه جالبی نگرفتن، مخصوصا با اون آزمایشی که ثابت کرد اتر نیست.

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

پست توسط Ali.T »

candle نوشته شده:ضمنا از قبل می دانستیم که امواج گرانشی با سرعت نور در فضا-زمان حرکت می کنند و این موضوع یکی از دلایلی بود که وجود ذرات گراویتون، به عنوان حاملین پیام رسان گرانش پیشنهاد شده بود.

من متوجه نمی شوم که چرا امواج گرانشی را به گراویتون متصل می کنید. امواج گرانشی نتیجه معادله نسبیت عام است . در نسبیت عام هم چیزی به عنوان گراویتون فرض نشده. صرفا یک منیفلد ریمانی داریم که متریکی بر روی آن تعریف شده است.

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

Ali.T نوشته شده:من متوجه نمی شوم که چرا امواج گرانشی را به گراویتون متصل می کنید. امواج گرانشی نتیجه معادله نسبیت عام است . در نسبیت عام هم چیزی به عنوان گراویتون فرض نشده. صرفا یک منیفلد ریمانی داریم که متریکی بر روی آن تعریف شده است.

گفته شما درست است. ذره فرضی گراویتون به عنوان یک Guage Boson، از پیشنهادهای تئوری گرانش کوانتومی است و ارتباطی به نسبیت عام ندارد.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

ارسال پست