میدان بوزون هیگز و نسبیت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Paradoxy

سپاس: 1012

میدان بوزون هیگز و نسبیت

پست توسط Paradoxy »

سلام، همونطور که در جریان هستید، طبق نظریه کوانتومی، عامل ایجاد جرم برای ذرات، میدان هیگز هست. و البته شاید خونده یا شنیده باشید که میدان هیگز، جلوی رسیدن سرعت یک جسم جرم دار رو به حد سرعت نور میگیره، و در واقع فوتون های بی جرم (یا تقریبا بی جرم) چون تعاملی با این میدان ندارند، با بیشترین حد سرعت میتونند توی این میدان حرکت کنند.
هرچی جسم سریعتر حرکت کنه، تعامل بیشتری با میدان هیگز داره و در نتیجه پرجرم تر میشه و ازین حرفا.و همین عالمه که جلوی رسیدن سرعت یک جسم رو به سرعت نور میگیره.

سوال اینجاست که چگونه هیگز، سرعت یک جسم رو میتونه تشخیص بده که طبق سرعت، و جرم سکونش، به این جسم، یک جرمی اطلاق کنه؟ فرض کنید جسمی با جرم 10 کیلو گرم با سرعت 36 کیلومتر بر ساعت، به سمت شرق حرکت میکنه. جسم دیگری با همین جرم و سرعت به سمت غرب حرکت میکنه، جسمی هم این وسط ساکن فرض میشه. چطور این میدان تفاوت سرعت بین این اجرام رو درک میکنه؟ و چطور ممکنه که دو جسمی که خلاف هم در یک میدان حرکت میکنند، دقیقا هر دو به یک میزان تحت تاثیر میدان قرار بگیرند؟
مگه میدان هیگز ، چارچوبی مطلقه که طبق نسبیت وجود نداره؟

نمایه کاربر
stanly

نام: م.گ

محل اقامت: کی اف

سپاس: 117

Re: میدان بوزون هیگز و نسبیت

پست توسط stanly »

بابت تاخیر خیلی زیادم تو پاسخگویی،واقعا عذر میخوام smile072 smile072 smile072

منبع حرفم،کتاب ذره در پایان گیتی نوشته شان کرول هست(صفحات 142 و 143):

خیلی اوقات از یک مهمونی شلوغ،برای توصیف بوزون هیگز استفاده میشه؛ اما این توصیفی بی نقص نیست!چون برخلاف جمعیت یا هرچیزی که باهاش اشنایی داریم،نمیشه تندی ذره رو نسبت به این میدان اندازه گرفت و هرجور که حرکت کنیم،یکسان به نظر میرسه.در حضور میدان هیگز،برای راه انداختن یه ذره باید تلاش بیشتری کرد؛ولی بعد از راه افتادن،دیگه از حرکت بازنمی ایسته.درست طبق انتظار گالیله و نیوتون،میدان هیگز،چیزی رو با تندی خودش هماهنگ نمیکنه،چون تندی نداره! در واقع هیچ همانندی با دنیای روزمره،برای اون نیست! اما تو اتر،اگه نور در جهتتش حرکت میکرد،سریع تر و رودرروش هم،سرعتش کندتر بود.سرعت شما در اتر اهمیت داره و حالت سکون رو برای خلاء تعریف میکنه.اما تو بوزون هیگز، هیچ تفاوتی نمیکنه.
امیدوارم تونسته باشم کمک کنم smile072

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

اینو فکر کنم تو سایت بیگ بنگ خونده بودمش، اما این جواب سوال من نیست.

بوزون هیگز باعث میشه که جرم جسمی که در حال حرکت با ضریب گاما از دید ناظرای ساکن زیاد شه. (توجیهی که برای افزایش جرم نسبیتی آوردن)
سوال اینجاست که چطور این میدان میفهمه چقدر جرم به شما اضافه کنه و این جرم رو چطور به هر ناظری، بسته به سرعتی که نسبت به شما داره تعیین کنه.

نمایه کاربر
stanly

نام: م.گ

محل اقامت: کی اف

سپاس: 117

پست توسط stanly »

تو همین کتاب نوشته بود هنوز مشخص نیست که چرا بعضی ذرات بیشتر و بعضی کمتر با هیگز برهمکنش دارند...
من همه جا خوندم که بوزون هیگز مسئول جرم سکونه.تو جواب اولم هم نوشته بود بر خلاف اتر،سرعت(هم تندی و هم جهت)برای هیگز کاملا بی اهمیته smile042
البته شاید بشه اینو هم به حساب تناقضات نسبیت و کوانتوم گذاشت! smile022

ارسال پست