تئوری مناسب برای گرانش کوانتومی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
stanly

نام: م.گ

محل اقامت: کی اف

سپاس: 117

تئوری مناسب برای گرانش کوانتومی

پست توسط stanly »

با سلام به همگی. smile094
میدونیم که دو تئوری رقیب ریسمان ها و گرانش کوانتومی حلقه رقیب یکدیگر برای رسیدن به نظریه گرانش کوانتومی هستن.
میخواستم بدونم که اعتبار کدوم یکی بیشتره و احتمال داره درست تر باشه؟
در ضمن تئوری های دیگه ای هم برای این کار وجود دارن؟
چطور میخوان به این ازمایش جواب بدن؟
http://bigbangpage.com/?p=53773
ممنون smile072

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: تئوری مناسب برای گرانش کوانتومی

پست توسط Paradoxy »

گرانش کوانتومی تا جایی که میدونم هنوز ساخته نشده. اگه ساخته بشه در واقع همون اتحاد بین نسبیت و کوانتومه، رقیب ریسمان نظریه چند جهانیه فکر میکنم. هیچ کدوم از نظر تجربی با فناوری امروز قابل اثبات نیستند.
ریسمان وجود ابعاد مختلف رو پیشبینی میکنه که کوچک بودن و خمش این ابعاد رو میشه مشاهده کرد، با فناوری ای که نداریم. جهانای موازی هم وجود چندین جهان موازی دیگه، البته با شرط اینکه نمیتونیم مشاهدشون کنیم رو داره و شاید در سطوح کوانتومی بشه ثابتش کرد

نمایه کاربر
stanly

پست توسط stanly »

درسته.من هم میخواستم بدونم احتمال وجود کدوم قوی تره؟
نه!رقیب ریسمان ها،جهان های موازی نیست(جهان های موازی حتی از پیش بینی های تئوری ریسمانهاست)

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

میشه یه منبع واسه این پیشگویی بدید؟ جهانای موازی که از دل نظریه ریسمان بیرون میاد تا جایی که میدونم از برخورد ابر ریسمانا پدید میاد و با هربار برخورد بیگ بنگی رخ میده و جهانی نا مرتبط با جهانای دیگه درست میشه.

خود جهانای موازی مد نظر من از دل فیزیک کوانتوم و احتمال بیرون میاد. هربار که ذره ای به پرده آشکار ساز میخوره، مثلا میخوره چپ، همتاش میخوره سمت راست پرده تو جهان موازیش، که البته هیچ کاری به ریسمان نداره، تازه فکر میکنم قبل ریسمان هم نظریه پردازیش شده.

ریسمان ریاضیات قوی ای داره، حداقل طبق چیزی که میگن، اما باید دید تجربی هم ثابت میشه یا نه

نمایه کاربر
stanly

پست توسط stanly »

بله.حرفتون درسته.در واقع چندین نوع تئوری دنیاهای موازی وجود داره که منظور من مورد اول از لینک زیر بود
http://hoshefarazamini.persianblog.ir/post/1206/

ارسال پست