نظريه‌ي ميدان‌هاي كوانتومي Quantum Field Theory را بياموزيم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

محمد اخشيك

محل اقامت: كرج

سپاس: 30

پست توسط محمد اخشيك »

دوستان چه كنيم؟ وجه نسبيتي را شروع كنيم يا همان وجه غير نسبيتي را ادامه دهيم؟ من حس مي‌كنم اگر وارد وجه نسبيتي بشويم بهتر است زيرا احتمالا تعداد بيشتري از دوستان اين بحث را نياموخته‌اند. دوستان از اول مهر بطور طبيعي فرصت كمتري خواهيم داشت و اميدوارم كه اين مدنظر شما باشد.
Our job in physic is to see things simply, To understand a great many complicated phenomena in a unified way, In terms of few simple principles... Steven Weinberg

نمایه کاربر
محسن بيگي

محل اقامت: تهران

سپاس: 2

پست توسط محسن بيگي »

محمد اخشيك نوشته شده:دوستان چه كنيم؟ وجه نسبيتي را شروع كنيم يا همان وجه غير نسبيتي را ادامه دهيم؟ من حس مي‌كنم اگر وارد وجه نسبيتي بشويم بهتر است زيرا احتمالا تعداد بيشتري از دوستان اين بحث را نياموخته‌اند. دوستان از اول مهر بطور طبيعي فرصت كمتري خواهيم داشت و اميدوارم كه اين مدنظر شما باشد.
هر طور كه صلاح ميدانيد ادامه دهيد.
فقط خدا

Retin_69

سپاس: 10

پست توسط Retin_69 »

به نام خدا
محمد اخشيك نوشته شده:دوستان چه كنيم؟ وجه نسبيتي را شروع كنيم يا همان وجه غير نسبيتي را ادامه دهيم؟ من حس مي‌كنم اگر وارد وجه نسبيتي بشويم بهتر است زيرا احتمالا تعداد بيشتري از دوستان اين بحث را نياموخته‌اند. دوستان از اول مهر بطور طبيعي فرصت كمتري خواهيم داشت و اميدوارم كه اين مدنظر شما باشد.
سلام
بله اين گونه بهتر است .بهتر است از پايه تر شروع كنيم.سوالات زيادي نيز همين قسمت نسبيتي به همراه خواهد داشت كه من خودم به شخصه دوست دارم بپرسم .ابتدا شما توضيحات كوتاه و اجمالي بدهيد و بعد بحث راشروع كنيم.
با تشكر
من از ريشه ي گياهان گوشتخوار مي آيم
ومغز من هنوز
لبريز از صداي وحشت پروانه ايست كه اورا
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

محمد اخشيك

خدانگهدار

پست توسط محمد اخشيك »

هر آغازي ناچار منجر به پاياني خواهد شد. و اين پست نهايي من در سايت هوپا است! در اين تجربه‌ي تقريبا دوماهه به اين نتيجه رسيدم كه فعاليت من در اين سايت بي‌فايده است. دوستان اگر از من خوبي و يا بدي ديديد به بزرگي خود ببخشيد. خدا نگهدار!

کد: انتخاب همه

‏ The More The Universe Seems Comprehensible The More It Also Seems Pointless. Steven Weinberg
Our job in physic is to see things simply, To understand a great many complicated phenomena in a unified way, In terms of few simple principles... Steven Weinberg

نمایه کاربر
محسن بيگي

Re: خدانگهدار

پست توسط محسن بيگي »

محمد اخشيك نوشته شده:هر آغازي ناچار منجر به پاياني خواهد شد. و اين پست نهايي من در سايت هوپا است! در اين تجربه‌ي تقريبا دوماهه به اين نتيجه رسيدم كه فعاليت من در اين سايت بي‌فايده است. دوستان اگر از من خوبي و يا بدي ديديد به بزرگي خود ببخشيد. خدا نگهدار!

‏ The More The Universe Seems Comprehensible The More It Also Seems Pointless. Steven Weinberg
خدا حافظ رفيق! smile080
فقط خدا

نمایه کاربر
Connor

محل اقامت: O.S.I.R

سپاس: 1

پست توسط Connor »

محمد اخشيك لااقل يه پست ديگه مي دادي روند مي شد...آخه اين جوري كه نمي شه....
Connor Doyle

فیزیک ، کوچکترین چیز ها و بزرگترین چیز ها ست ... نیست؟

شجاعي!

پست توسط شجاعي! »

محمد اخشيك نوشته شده:هر آغازي ناچار منجر به پاياني خواهد شد. و اين پست نهايي من در سايت هوپا است! در اين تجربه‌ي تقريبا دوماهه به اين نتيجه رسيدم كه فعاليت من در اين سايت بي‌فايده است. دوستان اگر از من خوبي و يا بدي ديديد به بزرگي خود ببخشيد. خدا نگهدار!

بيا اينو .... خوردي؟ smile012 smile015

Retin_69

سپاس: 10

پست توسط Retin_69 »

به نام خدا

خداحافظ آقا محمد شما نيز حلال كنيد.
با تشكر Retin
من از ريشه ي گياهان گوشتخوار مي آيم
ومغز من هنوز
لبريز از صداي وحشت پروانه ايست كه اورا
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

محمد اخشيك

پست توسط محمد اخشيك »

دوستان اصلا دوست نداشتم دوباره اينجا بنويسم. اما سؤالي برايم پيش آمده: يعني شما هم نمي‌خواهيد اين تاپيك را ادامه دهيد و موضوع آنرا دنبال كنيد؟
به نظرم اين موضوع ارزش ادامه دادن را داشت!

مهمان

پست توسط مهمان »

سلام
بله ارزش دارد ولي واقعا نياز به شما هست . نمي خواهيد اين كار را به خاطر دوستان حداقل ادامه دهيد؟
با تشكر Retin

محمد اخشيك

پست توسط محمد اخشيك »

دوستان. در آن زماني كه تصميم گرفتم ديگر در اين سايت پستي انجام ندهم به خطا فكر مي‌كردم به تنهايي مي‌توانم از پس QFT بر بيايم. اما الان به اين نتيجه رسيده‌ام فهم درست اين تئوري بدون استاد ممكن نيست. متاسفانه در دانشگاه خود ما هم كه نه كسي اين تئوري را آموخته است و نه كسي دوست دارد آنرا بياموزد. (بجز عده‌ي كمي كه استثنا هستند) حال تكليف من و امثال من كه نمي‌خواهند صبر كنند تا دانشجوي مقطع فوق ليسانس گرايش مثلا فيزيك نظري شوند و سپس اين تئوري را بياموزند چيست؟
تنها يك چيز پشتكار و همفكري! دوستان مطمئنا اگر ما اطلاعاتمان را در اين زمينه با يكديگر در ميان بگذاريم موفق خواهيم شد. حالا از دوستاني كه با نسبيت خاص (منظورم بيشتر تبديلات لورنتس و چهاربردارهاست) يا تئوري گروه‌ها (خصوصا Lie group) و يا حتي هندسه‌ي ديفرانسيل آشنا هستند درخواست ميكنم تا به ياري ما بشتابند. و از همينجا و پيشاپيش از ايشان تشكر ميكنم.
با تشكر
محمد اخشيك

نمایه کاربر
محسن بيگي

پست توسط محسن بيگي »

محمد اخشيك نوشته شده:دوستان. در آن زماني كه تصميم گرفتم ديگر در اين سايت پستي انجام ندهم به خطا فكر مي‌كردم به تنهايي مي‌توانم از پس QFT بر بيايم. اما الان به اين نتيجه رسيده‌ام فهم درست اين تئوري بدون استاد ممكن نيست. متاسفانه در دانشگاه خود ما هم كه نه كسي اين تئوري را آموخته است و نه كسي دوست دارد آنرا بياموزد. (بجز عده‌ي كمي كه استثنا هستند) حال تكليف من و امثال من كه نمي‌خواهند صبر كنند تا دانشجوي مقطع فوق ليسانس گرايش مثلا فيزيك نظري شوند و سپس اين تئوري را بياموزند چيست؟
تنها يك چيز پشتكار و همفكري! دوستان مطمئنا اگر ما اطلاعاتمان را در اين زمينه با يكديگر در ميان بگذاريم موفق خواهيم شد. حالا از دوستاني كه با نسبيت خاص (منظورم بيشتر تبديلات لورنتس و چهاربردارهاست) يا تئوري گروه‌ها (خصوصا Lie group) و يا حتي هندسه‌ي ديفرانسيل آشنا هستند درخواست ميكنم تا به ياري ما بشتابند. و از همينجا و پيشاپيش از ايشان تشكر ميكنم.
با تشكر
محمد اخشيك
يعني بايد چكار كنيم؟

اگر هدف نهايي را مشخص كنيم و سپس براي رسيدن به آن يك برنامه ريزي مرحله به مرحله انجام دهيم ( براي يافتن دركي درست) آنگاه شايد بتوانيم به منظور اصليمان برسيم!
فقط خدا

محمد اخشيك

پست توسط محمد اخشيك »

محسن بيگي دوست عزيز. هدف مشخص است: آموختن QFT
اما مشكلاتي در اين راه وجود دارد. اول اينكه پيش‌نيازهاي آموختن اين تئوري نيز خود مسئله ساز است. آن مقدار از كوانتوم غيز نسبيتي كه لازم بود توضيح داده شده است. اما هنوز مقداري از نظريه گروه‌ها و مقداري هم از نسبيت خاص باقي مانده است. هدف من اينست كه از اين پيش‌نيازها شروع كنيم (يا حداقل قسمت زيربنايي آنها را بياموزيم) و سپس ادامه دهيم. من بشخصه روي تئوري گروه‌ها تمركز كرده‌ام اما نسبيت خاص. . . منظورم از نسبيت خاص نه پديده‌هاي اتساع زمان و انقباض طول كه بيشتر فرمول‌بندي چهاربرداري و تبديلات لورنتز (گروه لورنتز) است. اينكه انرژي و تكانه نيز تبديلاتي مشابه تبديلات لورنتز فضا و زمان دارند مي‌تواند ما را بسوي چهاربرداري تكانه رهنمون سازد و . . .
البته شايد اين پيش نيازها به انتخاب منبع مطالعه نيز بستگي داشته باشد. مثلا بعضي كتب QFT از معادله‌ي ديراك آغاز مي‌شوند اما به نظرم فهم بنيادي تقارنها (Symmetries) و نظريه‌ي گروه‌ها كار را بسيار ساده‌تر مي‌كند.

نمایه کاربر
محسن بيگي

پست توسط محسن بيگي »

محمد اخشيك نوشته شده:محسن بيگي دوست عزيز. هدف مشخص است: آموختن QFT
اما مشكلاتي در اين راه وجود دارد. اول اينكه پيش‌نيازهاي آموختن اين تئوري نيز خود مسئله ساز است. آن مقدار از كوانتوم غيز نسبيتي كه لازم بود توضيح داده شده است. اما هنوز مقداري از نظريه گروه‌ها و مقداري هم از نسبيت خاص باقي مانده است. هدف من اينست كه از اين پيش‌نيازها شروع كنيم (يا حداقل قسمت زيربنايي آنها را بياموزيم) و سپس ادامه دهيم. من بشخصه روي تئوري گروه‌ها تمركز كرده‌ام اما نسبيت خاص. . . منظورم از نسبيت خاص نه پديده‌هاي اتساع زمان و انقباض طول كه بيشتر فرمول‌بندي چهاربرداري و تبديلات لورنتز (گروه لورنتز) است. اينكه انرژي و تكانه نيز تبديلاتي مشابه تبديلات لورنتز فضا و زمان دارند مي‌تواند ما را بسوي چهاربرداري تكانه رهنمون سازد و . . .
البته شايد اين پيش نيازها به انتخاب منبع مطالعه نيز بستگي داشته باشد. مثلا بعضي كتب QFT از معادله‌ي ديراك آغاز مي‌شوند اما به نظرم فهم بنيادي تقارنها (Symmetries) و نظريه‌ي گروه‌ها كار را بسيار ساده‌تر مي‌كند.
يك مشكل بزرگ اين است كه كسي چيز زيادي از اين نظريات نمي داند و در قسمت هاي قبلي هم فقط شما تمامي زحمات را متقبل شديد. من فكر مي كنم بهتر باشد ابتدا هر فردي كه تمايل به همكاري در اين تاپيك دارد اعلام كند آنگاه بسته به تعداد افراد و استعدادها و سطح علمي هر يك از آنها وظايف هر يك از علاقمندان به بحث مشخص شود تا شايد بتوانيم يك جو واقعي علمي را به وجود بياوريم .

لطفاْ بقيه هم نظر خود را بگويند.
فقط خدا

محمد اخشيك

پست توسط محمد اخشيك »

موافقم. اينطور بهتر است. البته نكته‌ي ديگر اينست كه همه بايد بتوانند در بحث شركت كنند و فقط نوشتن مطالب و پاسخ به سؤالات بايد تقسيم شود. راه دشواري است ولي پيمودن آن ممكن مي‌نمايد. مي‌توانيم براي جلوگيري از منحرف شدن اين تاپيك مثلا تاپيكي راجع به نسبيت خاص نيز راه اندازي كنيم و بحث‌هاي نسبيتي را بدانجا منتقل نماييم.
منتظر دوستان هستيم. ضمنا اگر كسي منبع خوبي هم مي‌شناسد بهتر است معرفي كند. من بشخصه اين كتاب را معرفي مي‌كنم:
http://www.4shared.com/file/19187718/7c ... _.html?s=1
البته بعضي از فصول كتاب آشنايي با ذرات بنيادي مقدماتي ديويد جفري گريفيتس نيز مناسب است خصوصا فصل نسبيت خاص كه فصل 4 اين كتاب است در مورد نظريه‌ي كوانتوم نسبيتي گره گشاست. اين كتاب ترجمه نيز شده است.

ارسال پست