در زمان نمی توان سفر کرد

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
SH.

سپاس: 7

Re: در زمان نمی توان سفر کرد

پست توسط SH. »

این فرق میکنه. زمان یکی از ابعادی هست که ادم توشه و همونطوری که میتونیم درمورد عقب و جلو رفتن و یا چپ و راست رفتن و یا بالا و پایین رفتن در فضا حرف بزنیم، میتونیم درمورد حرکت در طول زمان هم اظهار نظر کنیم.
اینکه کاری کنی همه ازت راضی باشن غیر ممکنه. درعوض اینکه کاری کنی همه ازت شاکی بشن اسونه. خیلی هم باحاله

نمایه کاربر
تارخ

نام: تارخ

سپاس: 14

پست توسط تارخ »

سلام به دوستان گرامی .

من یک ماه پیش با پدرم از تهران به المان مسافرت کردم. از فرودگاه امام ساعت 7:20 صبح تا فرودگاه فرانکفورت حدود چهارساعت و بیست دقیقه تو پرواز بودیم. وقتی رسیدیم ساعت بجای اینکه 11:40 باشه . ساعت 9:10 بود. البته بعدا متوجه شدم که فرانکفورت دو ساعت نیم از ما عقب تر هست.

حالا برام یک سوال پیش اومده من که با سرعت نور حرکت نکردم.؟ پس چرا وقتی رسیدم به فرانکفورت بجای چهار ساعت و بیست دقیقه پرواز انگاری فقط دو ساعت زمان گذشته. یعنی من در زمان به عقب برگشته ام.

نظر شما دوستان در این مورد را میخواهم بدانم. ممنون. اگر هم جواب اینه که این یه قرارداد زمانی هست. درهر حال باید این را در نظر بگیریم که در هر حال برای من ساعت به عقب برگشته و من دو ساعت در این فاصله چهار ساعته باید جوانتر شده باشم. smile015 smile055 smile072

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

شما زمان رو با نمایش زمان اشتباه گرفتی برادر.
وقتی میگیم زمان تغییر می کنه به این معنی نیست که ساعت جا می مونه، دقیقا به این معنیه که خود زمان تغییر می کنه و در اون تغییر همچنان یک ساعت یک ساعته.
البته بیشتر فکر می کنم پست شما جنبه شوخی داشته باشه، وگرنه من یه روز ساعتم خواب موند، اصلا روی عمرم نباید حسابش کنم!
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

قبل از این که در نسبیت ما ساعت ناظر ها رو باهم مقایسه کنیم، بگیم کدوم پیر تر میمونه کدوم جوونتر و این داستان ها، همیشه ساعت ناظر هارو در لحظه t=0 باهم کوک میکنیم، یعنی اگر قراره شما اتساع زمان بین دو ناظر رو بررسی کنی، اولین چیزی که لازمه ازش اطمینان حاصل کنی اینه که هر دو ناظر در لحظه اولیه ساعت هاشون زمان یکسانی رو نشون بده. بعد از سپری شدن یک زمان مشخص میایم ساعتارو میزاریم کنار هم و میگیم کدوم جوونتر مونده و این داستانها. پس به عبارتی اگر می خواید ببینید در طول سفرتون از تهران به آلمان چقدر جوونتر موندید نسبت به افرادی که روی سطح زمین هستند، اول باید ساعت خودتون رو در تهران دقیقا مطابق ساعت جهانی آلمان تنظیم کنید، بعد که رسیدید آلمان به ساعت خودتون و ساعت جهانی آلمان نگاه بندازید و اختلافش رو در بیارید. اما خبر بد اینه که هواپیمایی که سوار میشید احتمالا انقدر سریع نمیره که ساعت غیر دقیق شما بتونه اون اختلاف زمانی در مرتبه میلیونیم ثانیه رو نشون بده. ضمن اینکه ناظرای روی زمین تحت پتانسیل گرانشی شدیدتری هستند و در نتیجه اون، ساعت اونا احتمالا نسبت به شما کندتر کار میکنه و اونا جوونتر میمونن نه شما

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

پست توسط عبدالرضا علي پور »

SH. نوشته شده:این فرق میکنه. زمان یکی از ابعادی هست که ادم توشه و همونطوری که میتونیم درمورد عقب و جلو رفتن و یا چپ و راست رفتن و یا بالا و پایین رفتن در فضا حرف بزنیم، میتونیم درمورد حرکت در طول زمان هم اظهار نظر کنیم.

اشتباه میکنید اون مکان است که بالا وپایین و چپ و راست دارد و اندازه گیری نسبی سرعت جابجایی در مختصات مکان رو زمان میگند زمان خودش وجود مستقل نداره و فقط یک واحد نسبیه برای سنجش میزان سرعت جابجایی در مکان تنها چیزی که وجود داره ماده و جنبش و انرژیه
زمان فقط یک نسبت اندازه گیری است و وجودی مستقل ندارد
مثالشم اینه که اگه زمین از چرخش بیایسته دیگه دیروز نداریم و همش میشه امروز امروزی که هیچ وقت دیروز نداره ولی ما پیر میشیم بدون اینکه یک روز از عمرمون گذشته باشه چیزی که بود و نبودش تاثیری نداشته باشه وجود نداره

عبدالرضا علي پور

زمان فقط اندازه گیری تاخر و تقدم جابجایی هاست و ساختگیه
و برای برگشتن به این چینشهای جابجایی باید جهت انتروپی تغییر کنه که اونم باید در تمام عالم هستی اتفاق بیفته

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

عبدالرضا علي پور نوشته شده:چیزی که بود و نبودش تاثیری نداشته باشه وجود نداره

خیلی به این جمله فکر کردم، به نظرم ایراد داره.
ممکنه برای یک سیستم بود و نبود یک پارامتر اثری نداشته باشه ولی برای یک سیستم دیگه داشته باشه، وقتی در سیستم اول هستیم نمی شه بگیم که اون پارامتر کلا وجود نداره.
مبحث جالبیه

نمایه کاربر
تارخ

پست توسط تارخ »

You-See نوشته شده:شما زمان رو با نمایش زمان اشتباه گرفتی برادر.
وقتی میگیم زمان تغییر می کنه به این معنی نیست که ساعت جا می مونه، دقیقا به این معنیه که خود زمان تغییر می کنه و در اون تغییر همچنان یک ساعت یک ساعته.
البته بیشتر فکر می کنم پست شما جنبه شوخی داشته باشه، وگرنه من یه روز ساعتم خواب موند، اصلا روی عمرم نباید حسابش کنم!

سلام. ممنون از شما و دیگر دوستان.
اینکه میگید دقیقا خود زمان باید تغییر کنه و نه نمایش زمان مثلا توسط ساعت . زیاد متوجه نمی شوم. مگر نه اینکه تغییر زمان راباید توسط یک وسیله اندازه گیری ( مثلا همون ساعتی که شما داشتید و خراب شده بود) باید اندازه گیری نمود.

تصویر

مثلا در این تصاویر مبدا محاسبه هم ساعت ها ( عقربه ثانیه شمار همه دقیقا روی یک درجه تنظیم شده است) مثل این که بگوییم در زمان T=0 همه این ساعت ها در یک ان. زمان های مختلفی را در نقاط مختلف زمین نشان میدهند.
مثلا در زمانی که در لوس انجلس ساعت 5:38am هست در همان لحظه در توکیو ساعت 9:38pm هست. این یعنی شما شانزده ساعت با هم دیگر اختلاف زمان دارید. دقیقا در یک لحظه این دو نقطه دارای 16 ساعت اختلاف میباشند. و کسانی که در توکیو هستند در این لحظه از زمان ( مثلا روز سه شنبه ساعت 9:38) دقیقا از مردم لوس انجلس در همان روز 16 ساعت جلوتر از زمان در حال حرکت و زندگی هستن.؟؟؟!!!.

میشه لطفا این توضیحاتی را که دادم بدیده شوخی نگیرید. ممنون. البته میدونم که منظوری هم ندارید. برای شما این موضوع زمان خیلی ساده هست. ولی برای من یکم درکش سخته.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

ببینید زمان در فیزیک یک بعد هست، این که چه لحظه ای از روز رو در کدام منطقه از زمین شاهد هستیم، به زمانی که تو فیزیک در نسبیت مطرحه ارتباطی نداره.
فرض کنید شما یک موجود فضایی هستید در بیرون از منظومه شمسی و در فضاپیمای خودتون، برای نمایش زمان باید یک قرارداد تنظیم کنید، مثلا ساعت شما وقتی یک است که ستاره قطبی در فلان جا باشد، این قرارداد ها رو ما برای درک مقیاس زمانی تنظیم می کنیم، این موچود فضایی براش اصلا مهم نیست شما روی زمین تو نیویورک هستید یا تهران، برای اون، ساعت یک برای همه اهل زمین ساعت یک هست.

فرض کنید روی زمین، شما در تهران زندگی می کنید، از نظر مکانی شما مختصات مکانی خاصی دارید، از نظر اونی که تو نیویورک هست هم مختصات مکانی دیگه ای داره.
وقتی به شما بگیم روسیه کجاست شما می گید شمال، ولی اون می گه شرق.
در پدیده های کش آمدن زمان، یا مکان، این که شما مبناتون رو چی قرار دادید مهم نیست، اگر مکان کش بیاد، یک متر شما با یک متر نیویورک فرق خواهد داشت، نه این که شما مترتون کشیده بشه.

این که ساعت شما روی ایران ده هست، ولی ساعت جای دیگه 12 هست، به معنی تغییر زمان نیست، فقط اون بهتر دیده که چون خورشید بالای سرش هست، اون لحظه رو 12 بگیره.
زمان جهانی رو برای همین تنظیم کردن که وقتی مریخ نورد قراره در ساعت 12 عکسی بگیره، ممکنه ساعت 12 ما روی زمین برای اون عصر باشه، برای امریکا ظهر باشه و برای ما هم بامداد باشه.

وقتی زمان کش میاد، کسی که تو اون مختصات هست براش مدت طول کشیدن یک ساعت همون یک ساعته، ولی از نظر فرد بیرونی، بیشتره. یعنی از نظر اون یک ساعت خودش با یک ساعت اون مختصات با هم فرق دارن.

ساعت به عنوان دستگاه نمایش زمان ایراد پیدا نمی کنه، اتم ها یواش تر راه نمی رن، بلکه خود مدتی که طول می کشه تغییر می کنه.
امیدوارم خوب توضیح داده باشم. اگر گنگ بود بگید بیشتر توضیح بدم.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

وقتی ما گفتیم ساعت ها باهم کوک شده باشند، یعنی عدد روی ساعت ها مقدار یکسانی رو نشون بده که چنین چیزی رو من در عکسی که فرستادید نمیبینم. هر ساعت داره یک عدد متفاوت رو نشون میده.

من حتی مثال ساده تری می تونم بزنم. ضربان قلب شما یک ساعت هست، فاصله بین هر تپش قلبتون در یک زمان مشخص، مثلا یک ثانیه رخ میده.بنابرین حتی با ضربان قلبتون هم می تونید بازه های زمان رو اندازه گیری کنید. در عین حال قلبتون هیچ #عددی# رو نشون نمیده، صرف نظر از این که در کدوم کشور هستید. پیر شدن شما با هر تپش قلبتون صورت میگیره، هربار که قلبتون میزنه یک لحظه به مرگ نزدیک تر میشید. مهم نیست ساعت هایی که در اختیار دارید چه عددی رو نشون بدن، قلب شما مستقل برای خودش ضربان میکنه و شمارو پیرتر میکنه هر لحظه. پس شرمنده هرچقدرم سفر کنید به کشورهای مختلف در نهایت پیر میشید.

اما چرا ساعتای مختلف در کشورای مختلف اعداد مختلفی نشون میدن، چون همونطور که جناب you-see گفت بنابر موقعیت خورشید صفر ساعتشون رو کوک کردن. هیچ کس دوست نداره خورشید طبق ساعت ده شب بالای آسمون باشه! مکانی به نام گرین ویچ روی کره زمین وجود داره که صفر ساعت ها از اونجا شروع میشه و هرچی به سمت شرق یا غرب گرین ویچ حرکت کنیم و دورتر بشیم، صفر ساعت ها چند ساعت با گرین ویچ متفاوت خواهند بود. چرا گرین ویچ؟ سرچ بزنید. در واقع چیزی که در فیزیک اهمیت داره بازه زمانی و نه عددی هست که روی ساعت نشون داده میشه. مقدار پیر شدن شما در این دو حالت چه فرقی میکنه: از ساعت ده تا دوازده ایران، از ساعت پنج تا هفت آلمان؟ هیچی، در هر دو دو ساعت پیر میشید گرچه ساعت ها اعداد مختلفی رو نشون میدن. این جلو یا عقب بودن ساعت های زمین ناشی از قرداد هست، نه اختلاف زمان واقعی. دلشون خواسته اینطوری فرض کردند. برگردید به چند صد سال پیش که چنین داستان هایی نبود، اگر اون زمانا تمام افراد بشر در یک لحظه خاص باهم توافق می کردند که این لحظه ساعت باشه دوازده، صرف نظر از موقعیتشون در کره زمین، امروز شما میدیدی تمام کشورا ساعتاشون اختلال زمانی نداره

IC 1011

محل اقامت: خوی

سپاس: 3

پست توسط IC 1011 »

این بدیهی هست که سفر در زمان به شکلی که عموم تصور دارند امکان پذیر نیست _

گذشته خلق شده و گذشته
حال در حال خلق شدن هست
اینده هنوز خلق نشده

اینها در واقع تغییرات ماده هست _که ما به شکل زمان گذشته و حال و اینده میبینیم

مثلا برای اینکه من به 100 میلیون سال قبل برگردم باید تغییرات ماده هم به اون شکل برگرده عقب که امکان پذیر نیست

عبدالرضا علي پور

از اونجایی که انرژی از بین نمیره و از حالتی به حالت دیگر در میاد و انرژی عالم مقدار ثابتیست و همه جابه جاییها بر اثر انرزی بوجود میاد برای قیاس کردن این جابه جاییها و سرعت تغییرات انسان به صورت ذهنی زمان را خلق کرده و این خلقت تابع انرژیست و اول و اخری ندارد ما زمان را هم خلق نمیکردیم این انرژی ها بوده و خواهد بود

نمایه کاربر
تارخ

پست توسط تارخ »

You-See نوشته شده:ببینید زمان در فیزیک یک بعد هست، این که چه لحظه ای از روز رو در کدام منطقه از زمین شاهد هستیم، به زمانی که تو فیزیک در نسبیت مطرحه ارتباطی نداره.
فرض کنید شما یک موجود فضایی هستید در بیرون از منظومه شمسی و در فضاپیمای خودتون، برای نمایش زمان باید یک قرارداد تنظیم کنید، مثلا ساعت شما وقتی یک است که ستاره قطبی در فلان جا باشد، این قرارداد ها رو ما برای درک مقیاس زمانی تنظیم می کنیم، این موچود فضایی براش اصلا مهم نیست شما روی زمین تو نیویورک هستید یا تهران، برای اون، ساعت یک برای همه اهل زمین ساعت یک هست.

فرض کنید روی زمین، شما در تهران زندگی می کنید، از نظر مکانی شما مختصات مکانی خاصی دارید، از نظر اونی که تو نیویورک هست هم مختصات مکانی دیگه ای داره.
وقتی به شما بگیم روسیه کجاست شما می گید شمال، ولی اون می گه شرق.
در پدیده های کش آمدن زمان، یا مکان، این که شما مبناتون رو چی قرار دادید مهم نیست، اگر مکان کش بیاد، یک متر شما با یک متر نیویورک فرق خواهد داشت، نه این که شما مترتون کشیده بشه.

این که ساعت شما روی ایران ده هست، ولی ساعت جای دیگه 12 هست، به معنی تغییر زمان نیست، فقط اون بهتر دیده که چون خورشید بالای سرش هست، اون لحظه رو 12 بگیره.
زمان جهانی رو برای همین تنظیم کردن که وقتی مریخ نورد قراره در ساعت 12 عکسی بگیره، ممکنه ساعت 12 ما روی زمین برای اون عصر باشه، برای امریکا ظهر باشه و برای ما هم بامداد باشه.

وقتی زمان کش میاد، کسی که تو اون مختصات هست براش مدت طول کشیدن یک ساعت همون یک ساعته، ولی از نظر فرد بیرونی، بیشتره. یعنی از نظر اون یک ساعت خودش با یک ساعت اون مختصات با هم فرق دارن.

ساعت به عنوان دستگاه نمایش زمان ایراد پیدا نمی کنه، اتم ها یواش تر راه نمی رن، بلکه خود مدتی که طول می کشه تغییر می کنه
.
امیدوارم خوب توضیح داده باشم. اگر گنگ بود بگید بیشتر توضیح بدم.

سلام و ممنون از توضیحاتی که دادید.
میشه راجب کش اومدن زمان کمی واضح تر بیان کنید که یعنی چی. ممنون.
اینکه زمان یکنفر در نظر شخص دیگه کش میاد و بیشتر یا کمتر بنظر میرسه و این که میفرمایید خود مدتی که طول می کشه تغییر می کنه ولی دستگاه نمایش ایرادی پیدا نمی کنه. smile033 smile124 smile072 smile072

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

مثلا من شما رو می بینم که مسیری رو یک ساعته رفتید ولی خود شما اون مسیر رو نیم ساعته رفتید.
به این می گن کش اومدن زمان. ساعت من و شما هر دو داره درست کار می کنه و یک ساعت رو واقعا یک ساعت نشون می ده.
ولی تو سیستم شما با سیستم من فرق خواهد داشت.
اگر شما از رفتن دست بکشید و بایستید اون وقت یک ساعت شما با یک ساعت من یکی خواهد شد.
زمان برای سرعت های مختلف سرعت یکسانی نداره، حتی زمان روی زمین کند تر از زمان در فضا می گذره

عبدالرضا علي پور

همین موضوع کش امدن زمان خودش مهر تاییدی بر این موضوع است که چیزی به نام زمان وجود ندارد بلکه سرعت جابجایی و تغیرات که بر اثر انرژی های تاثیر گذار روی یک سیستمه فقط مهم هستند جدیدا پرتوهای کیهانی مشاهد شده که دارای سرعتی 5 برابر سرعت نور هستند برای این پرتوها که تاثیرشون رو از انرژی های مخصوص خودشون گرفتن زمان ما نه تنها وجود نداره بلکه منفی هم هست اگه به موضوع به صورت ریشه ای نگاه کنید فقط تاثیرات انرژی در جابجایی مهمه و زمان فقط یک نسبت گیری از جابچایی است و تو هر سیستمی نسبت تغییرات فرق میکنه و هر چه تاثیر انرژی قوی تر باشه این نسبت گیری باید تغییر کنه تا بتونی متوجه جابجایی بشی پس فرمول انشتین برای نوری که باسرعت 5 برابر سرعتی که اقای انشتین فرمول بندی کرده صادق نیست و اون نور و سرعتش موجوده و داره در کهکشان سیر میکنه و لی تو اون فرمول اگه بگذاری زمانش منفی میشه در صورتی که واقعییت این نیست و اون نور هم در سیستم خودش به میزان سرعتی که داره باهاش حرکت میکنه صرف زمان داره ولی زمانش رو باید در سیستم خودش اندازه گیری کرد
برای اینکه منظورم رو واضح تر بیان کنم اینطوریه که اقای انشتین زمانی که فرمولش رو بنیانگذاری کرده با فرض اینکه سرعتی بالاتر از سرعت نور نداریم فرمولش رو تکمیل کرده در حالی که امروزه دارند سرعتهای چندین برابر سرعت نور رو رسد میکنند و اگر میدونست که تا 5 برابر سرعت نور هم سرعتی وجود داره یه ظریب 5 به سرعت نور میزد

ارسال پست