در زمان نمی توان سفر کرد

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
behasht

سپاس: 86

تماس:

در زمان نمی توان سفر کرد

پست توسط behasht »

تو پاسخ یکی از تاپیک ها بودم که شکر خدا اینا رو نوشتم البته اولش نوشتن سخت بود خیلی از کسانی هم که با سفر در زمان مخالف بودند قطعه هایی رو از همین گفته هارو حالا به اشکلال مختلف گفتند و به لطف خدا با چند مثال و مقداری توضیح این مسئله رو باز کردم
دوستان بعد از خوندن اگه مشکلی بود بگین تا شاید بشه اینو انشا الله تکمیل تر کرد
اول باید ببینیم تعریف زمان چیه
و با اینکه برخی به نام فیزیک با ربط چند نظریه (که درستی خودشون هم هنوز تثبیت نشده) سفر درزمان رو ممکن دونستند در حالی که مسئله سفر در زمان به مسئله متافیزیکی بیشتر شیبه تا فیزیک
اما چندتا چیزو باید در نظر بگیریم
زمانی در واقع میگیم که زمانی یا تایمی گذشت که فاصله انجام شده بین دوکار را در نظر بگیریم مثلا لحظه قبل از نوشتن این تایپک و زمان بعدش در ک این با چیه با مغز ما،مغز ما چطور این موضوع رو درک می کنه با استفاده از حس های ما یک جا شنوایی یه جا بینایی و یه جا با ترکیب حس ها و ....
در واقع این حرکت و تغییر هست که زمان رو برای ما معنا دار می کنه

یه سری از ما چون این مسئله رو دوست داریم و به یه سری قواعد هم رسیدیم دوست داریم این مسئله رو توجیع کنیم و جواب پارادوکس ها رو هم یه جوری سر هم مییاریم مثلا وقتی ما می گیم اگر بابیش از سرعت نور حرکت کنیم به آینده می ریم فقط یکی از حس هارو دارید (جلو جلو تصمیمشومغز می گیره مثلا)در حالی که شما در دنیایی که هستید خلی عوامل رو حس می کنید جهت فهم تغییرات اجسام (گذشت زمان) در واقع نور هم یک وسیله کمکی برای حس مثلا بینایی هست برای مثال نور خورشید در زمین 8دقیقه بعد از نوری که به وجود اومده به زمین میرسه بخاطر مسافت اما این بدین معنی نیست که اگر ما جلوتر از زمین و نزدیکر به خورشید بودیم در آینده بودیم بلکه و یا در سیاره ایی دورتر بودیم در گذشته ایی دورتر بودیم!نه اینطور نیست در واقع این یک حس و تشخیص است زمانی که شما بدنیا آمدید نوری که به شمارسید از طرف خورشید نور8دقیقه پیش بود

مثلا برای رسیدن به مقصدی دو ماشین حرکت میکنند برای رسیدن به یک مقصد ترکار می کنم مقصدی که وجود دارد (ٱینده ساخته نشده است همیشه آینده در پیش روی ماست اکر به آیینده برسیم آینده می شود زمان حال ما فردا همیشه فرداست چون اگر برسیم به فردا دیگر به آن فردا نمی گوییم بلکه آن وقت فردا درواقع امروز است ) خوب دساشتم میگفتم یه ماشین با سرعتی بیشتر حرکت می کنه و شکر خدا به مقصد میرسه اما گذشت زمان برای هر دو یکی هست ابعاد زمانی هر دو یکی است ابعاد مکانی آن ها به صورت قاعده ایی یکسان است فقط مکان آن دو فرق می کند اما ایشان در آینده نیستند فق در مکانی هستند که شما هم می خواهید به آن جا برسید اما دیرتر در حالی که گذشت زمان برای هر دو یکسان است و در آن جا آینده شما نمی تواند باشد زیرا آینده شما با شماست که رقم می خورد و آینده بدون شما در واقع زمان حال دیگران است(در این مثال)

سرعت نور فقد مقصد رو نزدیک تر میکنه برای ما (در واقع گذشت زمان در یک مکان کمتر شده و بقیه اش به مکان هایی دیگر به صورت پیوسته انتقال داده شده است که این پیوسته گی از این ابسیلون به ابسیلون بعدی سرعت عبوریش سرعت نور است اما زمانی به جلو تر نرفته است در واقع در طول پیمایش این مسیر با سرعت نور حس هایش به صورت پیوسته به آن محیط ومکان جدید عادت کرده اند

پس ما به آینده نمی رویم فقط سرعت رسیدن به مکانی که با سرعت کمتری در حال پیمودن آن بودیم تغییر می کند زمان در هر دو مکان یک معنی را دارد و سرعت گذشت وقایع به همان سرعت قبلی خود است و فقط حس شماست که تغییر می کند آن شکر خدا بدون آنکه شما احساس کنید

اینم دلایل نشدن سفر در زمان

نیازم نیست مثل فیلمهای تخیلی دلایلی برای پارادوکس های زمان بیاریم
مى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا گر چه كافران را ناخوش افتد نور خود را كامل خواهد گردانيد
و كسانى كه آيات ما را تكذيب كردند به تدريج از جايى كه نمى‏دانند گريبانشان را خواهيم گرفت

خداوند آسمانها و زمين را به حق آفريد قطعا در اين [آفرينش] براى مؤمنان عبرتى است

آيا در [معانى] قرآن نمى‏انديشند اگر از جانب غير خدا بود قطعا در آن اختلاف بسيارى مى‏يافتند (قرآن کریم

کمترین حق خداوند بر انسان این است که در گناهان از نعمات خداوند استفاده نکنیم امام علی(ع)

behnambaser

سپاس: 1

Re: در زمان نمی توان سفر کرد چون..

پست توسط behnambaser »

منم میگم نمیشه
لطفا اگه میگید میشه دلیل بیارید نه اینکه غیرممکن غیرممکنه و از این شعارهای صد من یه غاز!

نمایه کاربر
anTi-ИeuTЯin0

سپاس: 239

پست توسط anTi-ИeuTЯin0 »

behasht نوشته شده:پس ما به آینده نمی رویم فقط سرعت رسیدن به مکانی که با سرعت کمتری در حال پیمودن آن بودیم تغییر می کند زمان در هر دو مکان یک معنی را دارد و سرعت گذشت وقایع به همان سرعت قبلی خود است و فقط حس شماست که تغییر می کند آن شکر خدا بدون آنکه شما احساس کنید

اینم دلایل نشدن سفر در زمان
سفر در زمان مثل فيلمها هرگز امكان نداره-سريعترين سفري كه ما ميتونيم داشته باشيم اينه كه خودمونو به يك سياه چاله برسونيم در انجا زمان براي ما طوري زود ميگذره كه روي زمين هرگز-بنابراين وقتي ما به زمين ميرسيم شايد همه پير شده باشند اما ما هنوز جوان باشيم-آينده بقيه رو ميبينيم اما هرگز به گذشته اي كه آن را ترك كرديم بر نميگرديم-براي ما شايد چيزي تغيير نكنه اما آينده ديگران رو زودتر از چيزي كه بايد ميبينيم بدون اينكه خودمون دچار تغيير زيادي شده باشيم.اينطور ممكنه سفر در زمان وجود داشته باشه اما از آنجا كه فعلا ما نميتونيم خودمونو به سياهچاله برسونيم و همچنين اينكه وقتي به سياهچاله برسيم هم بايد چنان فناوري داشته باشيم كه به دام سياهچاله نيفتيم و مماس بر محور آن حركت كنيم فعلا امكان پذير نيست-

نمایه کاربر
ashkanOo

نام: اشکان

محل اقامت: تهران

سپاس: 414

تماس:

پست توسط ashkanOo »

reza azadi نوشته شده:در ضمن سفر در زمان ممکن است و اینجانب نیز دستگاهی بسیار پیشرفته طراحی کردم که زمان در سفر رو ممکن میسازه اینجانب سالها روی این دستگاه کار کردم و بودجه بسیاری پایش دادم
ولی متاسفانه هیچ حمایتی ازم نشد و حتی برعکس هر جا رفتم دنبالم کردن !

این ماشین زمان بسیار پیشترفته که من اختراع کردم انسان رو به اینده میبره حتی بارها و بارها اونو تست کردم حتی میتونم برا شما هم ثابت کنم که این دستگاه کار میکنه ولی مطمئنم که بازم کسی به اختراع من اهمیت نمیده حتی سایت هوپا!!!!!!!!!!!!!

اگر دوست داشتین روش ساخت و کارش را میگم تا اگر خواستین بیاید از نزدیک مشاهده کنید

===========================
چیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی؟
جدی میگید؟؟؟؟؟؟
B.Sc physics at amirkabir university of tehran

armin.t

نام: آرمین

سپاس: 13

پست توسط armin.t »

کند شدن زمان رو نظریه نسبیت کامل توضیح داده و با منطق و ریاضیات بهش رسیده !

اینکه با سرعت نزدیک به نور نسبت به یه مبدا حرکت کنیم ، کند شدن زمان و زود تر رسیدن و اینجور چیزا به همین سادگی نیست که داری میگی ! درسته چون سرعتش زیاده سریعتر میرسه ، ولی حتی اگه اینو هم توی محاسباتمون در نظر بگیریم بازم میفهمیم که زمانی کمتر از اون چیزی که انتظار داریم گذشته ! من الان اصلا نمیتونم کامل بنویسم چرا اینجوری میشه ! ولی امیدوارم تا چند روز دیگه موقعیتش باشه و توی همین تاپیک نسبیت و اون چیزی که ازش فهمیدم رو کامل بنویسم !
فقط میخوام یه چیزی بگم :
ذراتی وجود دارن به نام میون ، این ذرات عمر خیلی خیلی کوتاهی دارن ، اون قدر کوتاه که وقتی که توی بالاترین نقطه اتمسفر زمین به وجود میان ، ( با استفاده از محاسبات فیزیک کلاسیک ) با سرعت نزدیک به نوری که دارن ، فقط میتونن تقریبا چهارصد متر رو طی کنن ! ولی چیزی که الان میدونیم اینه که این ذرات تا چندین کیلومتر به زمین نزدیک میشن و یا حتی به سطح زمین میرسن ! چرا اینجوری میشه ؟ فقط به خاطر اینکه دارن با سرعت تزدیک به نور حرکت میکنن ! به همین دلیل زمانشون نسبت به ما کند تر میگذره و عمرشون هم نسبت به ما ( یعنی از دید ما ) بیشتر میشه ! پس میتونن به نزدکیا سطح زمین هم برسن !

برای سفر در زمان هم نیازی نیست به سرعت نزدیک نور و سرعت نور و سرعت بیشتر از نور برسیم ! فقط کافیه دو نقطه از فضا و زمان رو به هم وصل کنیم و هم توی فضا سفر کنیم و هم توی زمان !
یعنی اگه فضا-زمان ما رو یه کیسه پلاستیک در نظر بگیری ، ( که طولش نشون دهنده مکان و عرضش نشون دهنده زمانه ) میشه دو نقطه روی کیسه ، با طول و عرض های متفاوت رو از زیر کیسه کش داد و به هم وصل کرد . وقتی این دو نقطه سوراخ بشن و به هم چسبیده باشن ، یه پل بین دو نقطه از فضا ، در دو زمان متفاوت ، به وجود اومده ! به این پل میگن کرمچاله ( wormhole) ! به وجود آوردن کرمچاله تنها به تکنولوژی پیشرفته نیاز داره ! نه جادو !

امیدوارم که منظورم رو رسونده باشم !

...

sina30

پست توسط sina30 »

من نمی دونم چرا ما ایرانی ها انقدر به سفر در زمان علاقه داریم و از واقعیت ها فرار می کنیم. smile055 smile097

armin.t

نام: آرمین

سپاس: 13

پست توسط armin.t »

sina30 نوشته شده:من نمی دونم چرا ما ایرانی ها انقدر به سفر در زمان علاقه داریم و از واقعیت ها فرار می کنیم. smile055 smile097

علاقه به چیزای ناشناخته همیشه توی وجود انسان بوده و خواهد بود . علاقه به سفر در زمان هم فقط به ایرانی ها مختص نمیشه . همه جهان به این موضوع علاقه دارن .
و علاقه و صحبت درباره سفر در زمان فرار از واقعیت نیست . فقط چیزیه که یه کم غیر عادیه .
چند قرن پیش ، لئوناردو داوینچی طرحی از یه کشتی کشید که دو تا گوی فلزی خلاء بهش متصل بودن تا بتونن گشتی رو بالا ببرن و امکان پرواز رو برای ما به وجود بیارن . اون موقع به دلیل اینکه نمیتونستن تصور کنن که داخل یه گوی فلزی با شعاع چند متر رو خلاء کنن و گوی مچاله نشه ، طرحش رو قبول نکردن . حتی خودشم خیلی به این طرح علاقه نشون نداد . ولی الان فکر نکنم کسی باشه که از این ایده و کلا ایده پرواز متعجب بشه . خودتونو بذارین جای کسی که قرن ده میلادی زندگی می کرده . اگه کسی برگرده بهتون بگه پرواز امکان پذیره ، سفر به ماه اماکن پذیره ، ارتباط صوتی یا حتی تصویری با کسی که اون سر کره زمین زندگی میکنه امکان پذیره و هزاران هزار چیز دیگه ، قبول میکردین ؟!

تمام رویا های ما فقط به باور نیاز دارن تا به واقعیت قابل لمس تبدیل بشن ...

نمایه کاربر
anTi-ИeuTЯin0

سپاس: 239

پست توسط anTi-ИeuTЯin0 »

"پاد نوترينو": اما هرگز به گذشته اي كه آن را ترك كرديم بر نميگرديم-براي ما شايد چيزي تغيير نكنه اما آينده ديگران رو زودتر از چيزي كه بايد ميبينيم بدون اينكه خودمون دچار تغيير زيادي شده باشيم.اينطور ممكنه سفر در زمان وجود داشته باشه
سلام....یعنی اگه بشه به اینده بریم به گفته ی شما دیگه راه برگشتی وجود نداره؟
با توجه به نظرات استيون هاوكينگ ايشون نظريه كرمچاله ها رو رد ميكنه-طبق مستندي كه من از ايشون ديدم براتون توضيح ميدهم چون فهمش ساده تر است-به اين صورت كه فرض ميكنه يك كرمچاله در فضايي بسته مثل يك اتاق تشكيل شده باشه كه شما قادري به دو طرف كرمچاله بري-فرض كنيد شما سمت راست كرمچاله اسلحه اي را آماده ميكني بعد به سمت چپ كرمچاله ميري-در واقع شما در سمت چپ كرمچاله از درون كرمچاله ميتوني زماني كه مشغول آماده كردن اسلحه بودي رو ببيني-سپس به سمت خودت كه درحال آماده كردن اسلحه هستي شليك ميكني يعني خودتو ميكشي و اينجا يك پارادوكس ايجاد ميشه اگه شما اونو ميكشي پس چطور الان اين سمت كرمچاله هستي و اسلحه اي كه آماده شده توسط چه كسي در دست شماست يعني اگر شما گذشته خودت رو كشتي چطور در زمان حال وجود داري؟(اين تيكه اي از مستند استيون هاوكينگ بود كه در شبكه "من و تو" پخش شد-شايد در سايتش باشه)
بنابراين سفر در زمان مثل چيزهايي كه در فيلمها نشون ميدن نيست-اينكه توسط يك دكمه يا كليد به آينده بري و باز توسط همان دكمه برگردي به گذشته-در واقع استيون هاوكينگ تنها راه سفر در زمان رو نزديك بودن به بك جرم خيلي خيلي زياد ممكن ميدونه-يك جرم خيلي بزرگي مثل سياه چاله ها-حالا اين سياهچاله چطور ميتونه وسيله اي باشه براي سفر ما در زمان؟
اگر فرض كنيم ما به چنان تكنولوژي رسيده باشيم كه بتونيم در كمترين زمان خودمونو به يك سياهچاله برسونيم(حتما در كمترين زمان چون رسيدن به يك سياهچاله انقدر طول ميكشه كه ممكنه عمر خودمون تموم بشه) وقتي به سياهچاله برسيم در واقع ميدونيم كه زمان در اطراف اجرام سنگين خيلي كند ميگذره-بعد از رسيدن به سياهچاله اين پيشرفت رو هم بايد داشته باشيم كه گرفتار سياهچاله نشيم-اين قسمتشو دقيقا يادم نيست اما بايد مماس بر محور سياهچاله حركت كنيم تا گرفتار اون نشيم در اين صورت پس از چرخيدن دور سياهچاله كه ان هم زمانبر هست زمان انقدر براي ما كند ميگذره كه روي زمين ممكنه براي افراد ديگه ساليان زيادي گذشته باشه-بعد از اين چرخش وقتي ما به زمين برگرديم در اينده هستيم-اما راه برگشت به گذشته وجود نداره-زمان طبق چيزي كه بوده ميگذره اما ما با سفر به سياهچاله كاري ميكنيم كه اين زمان فقط براي ما كند ميشه و ما زودتر از سني كه بايد شاهد آينده خواهيم بود و عمر بيشتري نسبت به ديگران را در آينده هاي بعدي زندگي خواهيم كرد-
armin.t نوشته شده:کند شدن زمان رو نظریه نسبیت کامل توضیح داده و با منطق و ریاضیات بهش رسیده !
برای سفر در زمان هم نیازی نیست به سرعت نزدیک نور و سرعت نور و سرعت بیشتر از نور برسیم ! فقط کافیه دو نقطه از فضا و زمان رو به هم وصل کنیم و هم توی فضا سفر کنیم و هم توی زمان !
یعنی اگه فضا-زمان ما رو یه کیسه پلاستیک در نظر بگیری ، ( که طولش نشون دهنده مکان و عرضش نشون دهنده زمانه ) میشه دو نقطه روی کیسه ، با طول و عرض های متفاوت رو از زیر کیسه کش داد و به هم وصل کرد . وقتی این دو نقطه سوراخ بشن و به هم چسبیده باشن ، یه پل بین دو نقطه از فضا ، در دو زمان متفاوت ، به وجود اومده ! به این پل میگن کرمچاله ( wormhole) ! به وجود آوردن کرمچاله تنها به تکنولوژی پیشرفته نیاز داره ! نه جادو !
امیدوارم که منظورم رو رسونده باشم !
...
از نظرات استيون هاوكينگ آن چيزي كه متوجه شده بودم رو گفتم اما گويا با چيزهايي كه شما مطالعه كرديد در تناقض است-اگه ممكنه بيشتر توضيح دهيد.

نمایه کاربر
alisafasafa

نام: alisafa

سپاس: 46

تماس:

پست توسط alisafasafa »

در زمان نمیتوان سفر کرد مگر با سه تا ایده که همین سه تا هم شدنی نیست.
1_سیاهچاله
2_کرمچاله
3_سرعت نور
سیاهچاله و کرمچاله رو که خودتون میدونین که نمیشه پس لازم به ذکر نیست.اگر بخوایم به سرعت نور نزدیک بشیم جرم بینهایت میشه و اونوقت هیچ نیرویی نیست که ما رو هل بده. smile028 اوفتاد؟؟؟؟
علییییییییییی......................هورااااااااااااااا
mohandeseelectronic.blogfa.com

نمایه کاربر
mino233

پست توسط mino233 »

ashkanisbest نوشته شده:
reza azadi نوشته شده:در ضمن سفر در زمان ممکن است و اینجانب نیز دستگاهی بسیار پیشرفته طراحی کردم که زمان در سفر رو ممکن میسازه اینجانب سالها روی این دستگاه کار کردم و بودجه بسیاری پایش دادم
ولی متاسفانه هیچ حمایتی ازم نشد و حتی برعکس هر جا رفتم دنبالم کردن !

این ماشین زمان بسیار پیشترفته که من اختراع کردم انسان رو به اینده میبره حتی بارها و بارها اونو تست کردم حتی میتونم برا شما هم ثابت کنم که این دستگاه کار میکنه ولی مطمئنم که بازم کسی به اختراع من اهمیت نمیده حتی سایت هوپا!!!!!!!!!!!!!

اگر دوست داشتین روش ساخت و کارش را میگم تا اگر خواستین بیاید از نزدیک مشاهده کنید

===========================
سلام به همهء عزیزان

آقا رضا ممگنه بیشتر توضیح بدهید.
پ.خ دادم.

رضا کیاسالار

نام: رضا کیاسالار

پست توسط رضا کیاسالار »

اگه بحثمون علمیه واقعا پس نیایم همین طوری بدون دلیل و منطق یه چیزی بگیم، یه نظریه ای رو با استدلال ناقص زیر سوال ببریم. ممنون. اکه ممکنه تا جایی که ممکنه با دلیل و منطق صحبت کنیم.

رضا کیاسالار

نام: رضا کیاسالار

پست توسط رضا کیاسالار »

alisafasafa نوشته شده:در زمان نمیتوان سفر کرد مگر با سه تا ایده که همین سه تا هم شدنی نیست.
1_سیاهچاله
2_کرمچاله
3_سرعت نور
سیاهچاله و کرمچاله رو که خودتون میدونین که نمیشه پس لازم به ذکر نیست.اگر بخوایم به سرعت نور نزدیک بشیم جرم بینهایت میشه و اونوقت هیچ نیرویی نیست که ما رو هل بده. smile028 اوفتاد؟؟؟؟

نمایه کاربر
reza azadi

سپاس: 14

پست توسط reza azadi »

mino233 نوشته شده:سلام به همهء عزیزان

پ.خ دادم.
smile012
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=22704
smile001
تصویر

نمایه کاربر
mino233

پست توسط mino233 »

reza azadi نوشته شده:
mino233 نوشته شده:سلام به همهء عزیزان

پ.خ دادم.
smile012
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=22704
smile001

جالب بود! بسی خرسند شدیم.

منیری خیابانی

سپاس: 3

پست توسط منیری خیابانی »

با سلام به دوستان.
شايد با اصلاح تصور خود از واژه زمان بهتر بتوانيم در مورد برخي از مطالب عنوان شده در اين مورد قضادت كنيم.
اصولا ميزان سرعت تغيير و تحول در حالات پديده هاي موجود را بعنوان زمان تعريف ميكنيم. درست است كه زمان در اغلب محاسبات بعنوان يك بعد مستقل محسوب ميشود و لكن در حقيقت چنين نيست و زمان ظمن اينكه شاخصي براي سرعت تغييرات است بلكه تابعي از ميزان و يا چگالي انرژي در محل وقوع تغييرات است.دلايل دردو مثال :
_ گذشت زمان در داخل سياهچاله ها متوقف ميشود چون چگالي انرژي بسوي بينهايت ميل ميكند .
_ در صورتي كه يك ذره مادي با سرعت نور حركت كند جرم (كل انرژي) آن بسمت بينهايت ميرود و گذز زمان براي آن متوقف ميشود. و يا بعبارت ديگر براي زسيدن سرعت يك ذره به سرعت نور و متوقف شدن زمان براي آن بايد بينهايت انزژي به آن تزريق شود.
البته بايد اذعان داشت كه تصورات ما از بسياري از پديده هاي عالم مانند زمان مكان انزژي ماده سرعت و..... تنها در محدوده دانش بسيار
محدود امروز ماست كه بهيچوجه توان پاسخگويي به انبوه پرسشها ومعماهاي موجود را ندارد.

ارسال پست