فیزیک هسته ای:مدلهای هسته ای و نیروهای هسته ای 3 جسمی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Javad Afshar

سپاس: 3

فیزیک هسته ای:مدلهای هسته ای و نیروهای هسته ای 3 جسمی

پست توسط Javad Afshar »

فیزیک هسته ای یکی از جالبترین گرایشهای علم فیزیک است و برخی از عجایب خلقت افرینش خداوندی را میتوانیم در این علم با شکوه و جذاب ببینیم.امروز آخرین حضورم در این سایته و میخام یک موضوع بسیار جذاب رو مطرح کنم.اولین موضوعی که میخواهم به ان بپردازم و مطمئنم برایتان فوق العاده جالب است بحث نیروهای هسته ای و تفاوتی است که با نیروهای دیگر جهان فیزیکی دارد!!!!!بسیاری یا به جرات میتونم بگم همه نیروهایی که میشناسیم از نوع 2جسمی است یعنی نیرویی که به اجسام وارد میشود ناشی از برهمکنش میان دو جسم است یا به عبارتی این نیرو تابع موضع این دو جسم است و طبق اصل برهم نهی وقتی تعداد اجسام بیشتر شود این نیروهای میان دو جسمی با هم برایند میشوند.تنها نیروی شناخته شده که این ویژیگی را ندارد نیروی هسته ای است.این نیرو به شکل شگفت آوری از نوع 3 جسمی علاوه بر نوع 2جسمی نیز هست!!!!!!واضحتر بگم اگر 3 نوکلئون را در نظر بگیرید نیروهایی که فقط به یک نوکلئون خاص در این مجموعه 3تایی وارد میشود عبارتست از :1-نیروی هسته ای بین این نوکلئون و نوکلوئون دوم 2-نیروی بین این نوکلئون و نوکلئون سوم که این دو نیرو تابع موقعیت نسبی هر دو نوکلئون است. اما نیروی سوم 3-نیروی تابع موقعیت هر 3 ذره که به نوکلئون خاص مد نظرمون وارد میشه!!************************************************************************* اما موضوع دوم که میدونم برای خیلیا سوال است و در تاپیکهای قبلی هم در این مورد سوال شده و جوابی داده نشده و میخام این پست به جایی برای گفتگو از سوی دوستان دیگر تبدیل شود.اما مختصری خودم بگم.چندین مدل برای ساختارهای هسته ای وجو دارد که تایید تجربی هستند.یکی از این مدلها مدل پوسته ای برای هسته های z زوج - N فرد است که بسیار مشابه مدل پوسته ای برای اتم است و نوکلئون ظرفیت تعیین کننده خواص هسته است.البته پر شدن زیر پوسته ها به شکل اعداد جادویی 2 و 8 و 20 و.... است.مدل دیگر مدل جمعی یا قطره مایع است که برای هسته های Zزوج-Nزوج بیان شده و خبر از قلب هسته و ویژگیهای جمعی قلب هسته میدهد و هسته های با قلب غیر کروی مثل بیضیوارهای پخت و کشیده حاصل این مدل هسته ای هستند.ادامه بحث رو به دوستان دیگری که مثل خودم عاشق فیزیک هسته ای هستند میسپارم.این آخرین پست منه همتون رو به خدای بزرگ میسپارم و ارزوی موفقیت برای همتون دارم.خدانگهدارتون smile124
جواد افشار دانشجوی کارشناسی ارشد و عاشق فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی[email protected] smile018
Fizike Hastei va Zarate bonyadi

ارسال پست