منظور پروفسور حسابی از بی نهایت بودن ذرات چه بوده؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

majidroodan

Re: منظور پروفسور حسابی از بی نهایت بودن ذرات چه بوده؟

پست توسط majidroodan »

mahzad007 نوشته شده:پس با این حساب ما نباید چیزی تحت عنوان خلا داشته باشیم!چون در خلا هم اون ذرات وجود دارن...

خلاء به اون صورت که هیچ چیز و نیرویی وجود نداشته باشه وجود نداره ، مثلا اگر از مدار زمین و منظومه شمسی هم که خارج بشیم فضا که وجود داره ، فضا چیزیه که تحت تاثیر گرانش خم میشه پس چیزیه که وجود داره .

Diba Toyserkani

نام: ديبا تويسركاني

پست توسط Diba Toyserkani »

هر ذره اي در هر واحد زماني مكاني خاص ندارد تا قبل از اينكه مشاهده شود. اين حرف و خلاصه نظريه كوانتم است به نظر بنده منظور از بي نهايت بودن همان قطعي نبوده مكان وزمان است نظريات نسبيت به ما ثابت كرد كه در كل كيهان هيچ چيز مطلق نيست و چون كه فيزيك علم در بر گيرنده ي هسته أتم تا قطر كيهان است أين نظريه مي تواند تو ضيح خوبي براي نامتناهي بدون كيهان باشد

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

منم میخواستم حرف جناب آرژانا رو بزنم! دوبروی خیلی قبل تر از حسابی یه همچین حرفی نزده بود؟!
درمورد سرعت فراتر از نور و عدم اثباتش، به دوستان توصیه اکید میکنم کمی در باره درهمتنیدگی کوانتنومی مطالعشونو ببرن بالا بعد در مورد آزمایش و اثبات و .. صحبت کنند! همین دو سه ماه پیش فکر کنم ۳ تا الکترون رو درهم تنیدن و بار دیگه مسئله درهمتنیدگی ثابت شد.

MM127

نام: مهدی محمّدزاده

محل اقامت: تهران

سپاس: 3

تماس:

پست توسط MM127 »

در رابطه با بي نهايت بودن ذرات كه يك نظريه علمي در فيزيك است اين مطلب را بايد بگويم كه مي دانيم كه كوچكترين واحد و جزء سازنده يك ماده اتم است. N ،O و H نمونه هايي از اين اتم ها مي باشند. ما وقتي اتم را مي شكافيم و به درون آن مي رويم به جزء كوچكتري به نام هسته اتم مي رسيم. در مرحله بعد هنگاميكه هسته اتم را مي شكافيم به دو جزء كوچكتر به نام پروتون و نوترون مي رسيم. اين دو جزء كوچكترين جزء يك ماده در علم فيزيك و جهان ماده است و علم امروز جزء يا اجزاء كوچكتري از اين دو را به ما معرفي نمي كند.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

غلط! کوارک ها مثلا چی هستن؟ سرچ بزنید این عبارت رو (مدل استاندارد کوانتومی)

نمایه کاربر
ashkan 261

نام: اشکان

محل اقامت: کرج

سپاس: 2

تماس:

پست توسط ashkan 261 »

مشکل ما اینجاست که فقط محدود به جرم و انرژی هستیم
شاید ابعاد دیگه ی ذرات زیر اتمی ناشناخته باشه ولی قطعا چیزی هست که ما نمیدونیم پس اگر هم نگیم ذرات بینهایت هستن ؛ میتونیم بگیم با وجود صفر بودن جرم چیزی وجود داره که فعلا برامون ناشناخته هست و نباید به همین مساله اکتفا کنیم و بگیم صفر بودن جرم به معنای اتمامش هست
تصویر
اگر علم و دانش ان سوی کهکشانها باشد مردمانی از پارس به انها دست خواهند یافت
(پیامبر اکرم(صلی الله)

نمایه کاربر
SH.

سپاس: 7

پست توسط SH. »

برداشت من از نظریه این بود که خصوصیاتی از ذره که موجودیت اون را تعریف میکنه، مثل جرم و بار و هر میدان یا خاصیتی که اطرافش ایجاد میکنه تا بینهایت صفر نمیشه.
میشه درمورد اینکه نور در سرعتهای بلا دارای جرم میشه توضیح بدین؟؟مگه فرمول نسبیت نمیگه جرم با ضریب یک بر لاندا بیشتر میشه. وقتی جرم اولیه صفر مطلقه جرم ذره حتی اگه با سرعت نور هم حرکت کنه صفره.
اینکه کاری کنی همه ازت راضی باشن غیر ممکنه. درعوض اینکه کاری کنی همه ازت شاکی بشن اسونه. خیلی هم باحاله

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

SH. نوشته شده:برداشت من از نظریه این بود که خصوصیاتی از ذره که موجودیت اون را تعریف میکنه، مثل جرم و بار و هر میدان یا خاصیتی که اطرافش ایجاد میکنه تا بینهایت صفر نمیشه.
میشه درمورد اینکه نور در سرعتهای بلا دارای جرم میشه توضیح بدین؟؟مگه فرمول نسبیت نمیگه جرم با ضریب یک بر لاندا بیشتر میشه. وقتی جرم اولیه صفر مطلقه جرم ذره حتی اگه با سرعت نور هم حرکت کنه صفره.

من هم قبلاً فکر می کردم که این معادله وقتی سرعت به سرعت نور میل می کنه یه جورایی رفع ابهام میشه و یه جرمی برای فوتون حاصل میشه. ولی شاید این فکرم چندان درست نبوده. شاید تعبیر بهتر توی استفاده از این فورمولِ نسبیتی باشه که رابطه ای بین اندازه حرکت نسبیتی و انرژی کل ذره رو به ما می ده:
[tex]E^2=p^2c^2+(mc^2)^2[/tex]

توی این رابطه اگه [tex]m=0[/tex] باشه، داریم: [tex]E=pc[/tex] که رابطه ی انرژی و تکانه ی فوتون ها و نوترینوهاست که همیشه با سرعت نور حرکت می کنن. با فرض اینکه برای فوتون ها همیشه داریم: [tex]E=h\nu[/tex] و با استفاده از [tex]E=pc[/tex] ، برای تکانه ی فوتون به دست میاریم[tex]p=h\nu/c[/tex] و از طرفی می دونیم [tex]p=mv=mc[/tex] . پس با ادغام دو رابطه ای اخیر، جرم فوتون به شکل زیر به دست می آد:

[tex]m=h\nu/c^2[/tex]

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

SH. نوشته شده:برداشت من از نظریه این بود که خصوصیاتی از ذره که موجودیت اون را تعریف میکنه، مثل جرم و بار و هر میدان یا خاصیتی که اطرافش ایجاد میکنه تا بینهایت صفر نمیشه.

دوست عزیز دقت کنید صفر مطلق در بینهایت حدی که ضرب نشده در خود بینهایت ضرب شده. یعنی اینطوری نبوده که سرعت توی گاما رو به سمت c میل بدیم بلکه اینجا خود c توی گاماست. حرف شما به شرطی درست بود که میگفتیم یک ذره با سرعت خیلی نزدیک به سرعت نور در حال حرکته و جرم ویژش صفره و جرم نسبیتشم باید صفر باشه که میشه واقعا هم همینطوره. اما وقتی دقیق سرعت c هست ازین حرفا نمیشه زد. البته شکی نیست که تعبیر درست همون مساوی قرار دادن تکانه در سرعت نور با انرژی ذره هست.

jalb55

نام: لیلا نادری

پست توسط jalb55 »

تا آنجایی که من می دونم یعنی اینکه هر چه قدر جسم و ماده را تقسیم کنیم نمی توانیم آن را از بین ببریم یعنی باز هم ذره کوچکتری وجود دارد

ارسال پست