منظور پروفسور حسابی از بی نهایت بودن ذرات چه بوده؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
1+1994

Re: منظور پروفسور حسابی از بی نهایت بودن ذرات چه بوده؟

پست توسط 1+1994 »

MRT نوشته شده:ولي به نظر من ما در نهايت به ذرات بدون جرم ميرسيم و فاقد هرگونه بار الكتريكي هستند و نمونه بارز آن فوتون است .
فوتون فقط جرم در حالت سکونش صفره.
آنگاه كه دوست داری همواره به یادت باشند به یاد من باش كه من همواره به یاد تو هستم.
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

aht_Astronomy

سپاس: 13

پست توسط aht_Astronomy »

جناب 1+1994
گفته اند كه جرم فوتون در حالت سكون صفره.
طبق نظريه ي نسبيت عام هر چيزي كه به سرعت نور نزديكتر مي شود جرمش افزايش مي يابد و وقتي به سرعت نور مي رسد جرمي بي نهايت خواهد داشت. پس ما يك سياهچاله ي سيار داريم كه با جرمش مي تواند همه چيز را جذب نمايد ولي چنين نمي شود.
علت چيست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نمایه کاربر
آرشام

سپاس: 21

پست توسط آرشام »

تا آنجایی که من می دونم یعنی اینکه هر چه قدر جسم و ماده را تقسیم کنیم نمی توانیم آن را از بین ببریم یعنی باز هم ذره کوچکتری وجود دارد
به قول حسین پناهی:
نیستیم !
به دنیا می آییم...
عکس ِ یک نفره می گیریم !
بزرگ می شویم ،
عکس ِ دو نفره می گیریم !
پیر می شویم ،
عکس ِ یک نفره می گیریم …
و بعد...
دوباره باز نیستیم ...

نمایه کاربر
lfigo170

سپاس: 9

تماس:

پست توسط lfigo170 »

aht_Astronomy نوشته شده:جناب 1+1994
طبق نظريه ي نسبيت عام هر چيزي كه به سرعت نور نزديكتر مي شود جرمش افزايش مي يابد و وقتي به سرعت نور مي رسد جرمي بي نهايت خواهد داشت. پس ما يك سياهچاله ي سيار داريم كه با جرمش مي تواند همه چيز را جذب نمايد ولي چنين نمي شود.
اینکه جرم در حال سکون فوتون صفره رو از اینجا بدست آوردند که جرم فوتون با سرعت c بی نهایت نیست.
"love the life you live.
live the life you love."

— Bob Marley

نمایه کاربر
1+1994

پست توسط 1+1994 »

طبق نظريه ي نسبيت عام هر چيزي كه به سرعت نور نزديكتر مي شود جرمش افزايش مي يابد و وقتي به سرعت نور مي رسد جرمي بي نهايت خواهد داشت. پس ما يك سياهچاله ي سيار داريم كه با جرمش مي تواند همه چيز را جذب نمايد ولي چنين نمي شود. علت چيست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مسئله جرم حالت سکون فوتون نتیجه معادله ی جرم نسبیتی است.
بله فوتونها هیچ گونه جرم در حال سکونی ندارند اما وقتی حرکت می کنند دارای جرم هستند اگر اشتباه نکنم.
آیا سیاهچاله ها همه چیز را جذب نمی کنند؟
یا این که سرعتی نزدیک به سرعت نور ندارند؟
آنگاه كه دوست داری همواره به یادت باشند به یاد من باش كه من همواره به یاد تو هستم.
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

am313

پست توسط am313 »

ویستا M نوشته شده:با سلام!
من جایی این مقاله رو خوندم و به نظرم به طور کامل می تونه نظریه رو توجیه کنه تا هیچ کس دچار مشکل نشه!
محققان دانشگاه ژنو در سوئیس موفق به کشف سیگنالی شدند که سرعت حرکت آن از سرعت نور بیشتر است.

در دنیای خارق العاده کوانتوم و مکانیک کوانتومی، پدیده ای به نام درگیری ذرات با یکدیگر وجود دارد به این معنی که اگر دو ذره که به شدت با هم در ارتباطند را از یکدیگر جدا کرده و در فاصله طولانی از هم نگه داریم ،علی رغم فاصله ای که بین آنها وجود دارد، در صورت بروز تغییر در یکی از ذره ها دیگری نیز دچار تغییر خواهد شد.

این پدیده توسط دکتر دانیل سالارت و همکارانش در دانشگاه ژنو مورد بررسی قرار گرفت. وی دو فوتون نور مرتبط و درگیر به هم را در آزمایشگاه به فاصله ۱۸ کیلومتر از یکدیگر دور کرد و با بررسی خصوصیات هر یک از آنها دریافت که با تغییر در هر کدام دیگری نیز متحول می شود.

وی این آزمایش را بر روی جفتهای زیادی از فوتونها انجام داد که نتایج به دست آمده مشابه نتیجه اولیه بود.

با مشاهده این نتایج محققان به این نتیجه رسیدند که بین این دو ذره سیگنالی در حال حرکت است که خصوصیات یکی را به دیگری منتقل می کند.

بر اساس گزارش NewScientist، محققان بر این باورند که این سیگنال باید سرعتی ۱۰۰۰۰ بار بیشتر از سرعت نور داشته باشد تا بتواند خصوصیت یک فوتون را به دیگری منتقل کند.

نظریه دیگری که این تیم ارائه داد مبنی بر این است که سنجش خصوصیات یک فوتون به سرعت بر روی فوتونهای دیگر نیز تاثیر می گذارد.

به نظر من با توجه به چیزی که پروفسور حسابی گفتند میشه این سرعت بالا رو توجیه کرد چون خواص فوتون بر دیگری تاثیر گذاشته
و این سرعت بالا ناشی ار بی نهایت بودند ذرات بوده....اگه اشتباه نکنم!!
همیشه موفق باشید...

سلام
نور كه براي انتشار نيازي به ماده نداره ،يك موج الكترومغناطيسه
من متوجه نشدم كه شما چه رابطه اي بين اين دو مطلب ديديد
ميشه بيشتر توضيح بديد؟

محمد اخشيك

محل اقامت: كرج

سپاس: 30

پست توسط محمد اخشيك »

Mechanic Engnieer نوشته شده:سلام
به نام خدا

حتما تا کنون اسم این نظریه به گو شتان خورده است ! شاید برای کسانی که در فیزیک سر رشته ای ندارند در ابتدا این مفهوم این باشد که حسابی به اثبات رسانده که: اندازه و بعد ذرات بنیادی تا بی نهایت قابل تقسیم است و هر چه این کار را ادامه دهیم تا بی نهایت ادامه خواد داشت.اما در واقع حسابی در خلال تلاش برای فهم چگونگی کنش از راه دور ذرات به این نتیجه رسید که : خواص ذرات تا بی نهایت گسترش یافته است به این معنی که نباید یک ذره را مانند یک جزء مجزا با یک مرز مشخص در نظر گرفت بلکه یک ذره در مرکز دارای بیشترین موجودییت است و هر چه از مرکزش فاصله بگیرید این موجودیت نیز کمتر می گردد ولی محو نمی شود در واقع موجودییت ذره با فاصله گرفتن از آن هیچگاه تمام شدنی نیست بلکه تا بی نهاییت ادامه دارد بدین ترتیب چگونگی کنش یک ذره بر ذره ی دیگری توجیه می گردد.
بر این اساس نمی توان گفت ذره ای در این جا یا در آنجا یا در فلان جاست بلکه یک ذره در همه جاست و در همه جا گسترده شده بلکه تنها می توان به مرکزیتش دور و نزدیک شد بنابرین تمام ذرات عالم بر یکدیگر اثر داردند اما شدت اثر بسته به میزان فاصله ی مرکزییت آنهاست
این مطلب را به دقت بخوانید، بسیاری از مسائل راجع به نظریه ی ایشان و نقش ایشان بطور کلی روشن می شود:
http://ipm.ac.ir/doc/hesabi.pdf
Our job in physic is to see things simply, To understand a great many complicated phenomena in a unified way, In terms of few simple principles... Steven Weinberg

Ehsanshv

پست توسط Ehsanshv »

با سلام
1) هر ذره ای را می توان با مقدار انرژی احتمالی آن در چارچوب فضایی نشان داد(البته به روش های دیگری هم می توان!)
2) در این نظریه گستردگی انرژی ذرات در تمام میدان آن ذره پخش شده است و در نقطه ای احتمال انرژی 100% و در بی نهایت میدان 0% است.
3) این نظریه در مورد کوانتومی بودن فضا(که مهمترین مشکل این نظریه به نظر من است)(به نظریه ی ابرریسمان مراجعه کنید) هیچ اظهار نظری نمی کند!
4) ارتباط بین ذرات توسط ذرات دیگری که انرژی را از ذره ای به ذره ی دیگر منتقل می کنند انجام می شود(مانند این است که دو نفر با انداختن سنگ به هم همدیگر را تحریک می کنند.
5) نتیجه: گسترده بودن ذرات در فضای میدان هیچ ربطی به پدیده ی فوق ندارد و با اصول کنونی مکانیک کوانتومی و نسبیتی نمی توان توضیح داد، بنابراین فقط به عنوان یک پدیده می توان به آن نگاه کرد.

نمایه کاربر
immortal213

پست توسط immortal213 »

ویستا M نوشته شده:آقای غلامی عزیز من این مطلبو خیلی وقت پیش تو همین هوپا خوندم اولش نمی دونستم چطور میشه که از سرعت نور
بیشتر پیدا کرد اما با خودن این تایپیک با خودم فکر کردم میشه از طریق نظریه ی دکتر حسابی به راحتی اینو توجیه کرد...
برای خودم خیلی جالب بود امیدوارم برای همگی جالب بوده باشه...
همیشه موفق باشید... smile018

سرعت بیشتر از نور درواقع چیز چندان عجیبی نیست... تو کوانتوم که زیاد دیده میشه که البته اونجا به دلیل در نظر گرفتن موج و ذره به صورت توام هست... مثل پدیده ی تونل زنی... یا مثلا همین در هم تنیدگی کوانتومی... به علاوه سرعت گرویتون که واحد نیروی جاذبه است.
صفر درصد هم خودش کم احتمالی نیست!

نمایه کاربر
immortal213

پست توسط immortal213 »

عادت زده نوشته شده:سلام تقریبا چیزی را که گفتید درسته البته این کار برای اثبات نیاز به تحقیق بسیار جامع تری دارد که فکر میکنم با این همه پیشرفت بشر بازهم حالا حالا ها بهش نرسند به نظر میرسه استاد حسابی در ارائه این نظریه مسئله ایدوئولوژی ودین ومفاهیم قرانی واشعار را هم مد نظر داشته که اول از اونا خط گرفته بعد دنبال اثبات علمی اون رفته(این فقط نظر خودم است وحدس شخصی)
علامه طباطبایی مفسر کبیر قران یک جمله جالبی دارند که بی ربط به تئوری استاد حسابی نیست اگر تامل کنید
اگر پر کاهی تو یک چاه بیفته اثرخودشو را تا ستارگان وکهکشانها و..هم میگذاره ما نمیفهمیم(توهمین مضامین)

مسلما فقط تحت تاثیر مسائل دینی این نظریه به ذهنش نرسیده... بارزترین نمونه ای که میتونه دال بر درست بودنش باشه فک میکنم درهم تنیدگی کوانتومی (quantum entaglement)هست... که انشتین سعی کرد ردش کن ولی نتونس.

نمایه کاربر
immortal213

پست توسط immortal213 »

lfigo170 نوشته شده:

اینکه جرم در حال سکون فوتون صفره رو از اینجا بدست آوردند که جرم فوتون با سرعت c بی نهایت نیست.

ببخشید... میشه بیشتر توضیح بدین؟؟

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

سلام دوستان smile072 smile072
مگه قانون دوبروی هم نشون دهنده ی همین مطلب نیست؟
مگه ذرات نتیجه برهم نهی یه سری امواج نیستند که در یک ناحیه به شکل بسته ی موج در میان ولی تا بینهایت ادامه دارند؟
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

فرزند كعبه

سپاس: 17

پست توسط فرزند كعبه »

دوستان ممنون میشم کسی اطلاعات کاملتری از این نظریه اگر داره قرار بده
اصلا کل نظریه ایشون به زبان پارسی موجود هست؟ و یا انگلیسی؟

mahzad007

سپاس: 1

پست توسط mahzad007 »

پس با این حساب ما نباید چیزی تحت عنوان خلا داشته باشیم!چون در خلا هم اون ذرات وجود دارن...

majidroodan

پست توسط majidroodan »

سرعت بالاتر از سرعت نور فقط در حد نظریه است و هیچ وقت به صورت قطعی ثابت نشده ، در صورت اثبات نظریه انیشتین نقض میشه ، نور یا همون فوتون جرمی برابر با صفر داره و هر ذره ای که جرمی بیشتر از صفر داشته باشه برای اینکه به سرعت نور برسه به انرژی و زمان بینهایت نیاز دارد.

ارسال پست