ذرات بنیادی(گلئون و کوارک ...)

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
1+1994

Re: ذرات بنیادی(گلئون و کوارک ...)

پست توسط 1+1994 »

ببخشید یک سوال دیگر:
Gh-Galaxy نوشته شده:انرژی کلی A ، منجمله انرژی جرم ساکن آن، باید با کل انرژی B برابر باشد.
فقط کل انرژی B ؟
چرا؟
آنگاه كه دوست داری همواره به یادت باشند به یاد من باش كه من همواره به یاد تو هستم.
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

نمایه کاربر
BLUE

سپاس: 49

پست توسط BLUE »

1+1994 نوشته شده:یعنی هنگام واپاشی بتا علاوه بر الکترون ذره ی دیگری به نام نوترینو تشکیل می شود؟
بله, ولی در واپاشی β+ این اتفاق می افتد. (الکترون در در واپاشیβ− به وجود می اید)
1+1994 نوشته شده:مزون ها از لحاظ خواص فیزیکی به دسته های مختلف تقسیم می شود:
مومزون (M-Meson)
پی مزون (P-Meson)
کامزون (K-Meson)
درست است و همانطور که میدانید, پی مزون و کامزون نامهای دیگر پیون و کائون هستند و مومزونها نیز ممکن است به یک الکترون و دو نوترنیو تجزیه شوند و بواسطه چنین تأثیر متقابل که بین سه ذره فوق (الکترون، مومزون و نوترینو) در حالت عادی وجود دارد آنها را لپتون نیز می‌نامند.

---------------
حالا این ذرات بر حسب اسپینشان در گروهای مختلف قرار می گیرند. مثلا فرمیونها ذراتی هستند که اسپینشان کسری است و...
--------------
1+1994 نوشته شده:فقط بر حسب اسپین؟؟؟
ببینید; هرکدام از این ذرات بنیادی اولیه, خود به دسته های مختلف تقسیم می شوند ولی برای مثال همان فرمیونها همه ذراتی با اسپین کسری هستند
یا بوزونها به هر دسته ای که تقسیم بندی بشوند, تمامشان با اسپینهای صحیح هستند. پس کلا هر ذره ای که اسپینش مثلا کسری باشد را فرمیون
می نامند و ... .

--------------
-بله, فکر کنم باید اینطور باشد. زیرا کوارک که به صورت تنها معنا ندارد. " مثلا اگر یک ذره را در نظر بگیریم که از n کوارک تشکیل شده باشد این گلئونها بین انها مبادله می شوند تا کوارکها را در کنار هم نگه دارند" پس جمله ای که در پست اول امده اشتباه نیست. زیرا این جمله هم در حال بیان همین مثال است.
--------------
1+1994 نوشته شده:منظورتان این است که هم کوارک ها گلئون ها را به طرف یکدیگر می رانند و هم گلئون ها کوارک ها را؟
خیر, برگشتیم به همان خانه ی اول...

کوارکها باهم ترکیب شده تا ذرات مرکبی را که هادرون نام دارند بوجود بیاورند.حال این کوارکها برای در کنار هم قرار گرفتن احتیاج به چسب دارند(یعنی گلئون)
انها این گلئون را بین هم مبادله میکنند تا انهارا (کوارکها را ) در کنارهم نگه دارد.( " چطور بود !؟ ")

و اما این سوال شما که فرمودید :
1+1994 نوشته شده:پس چرا اسپین نوترینو الکترون نوترینو میون و نوترینو تاو 5/0 است و اسپین الکترون تاو میون 2/1 است؟
تا انجایی که من اطلاع دارم کوچک‌ترین اسپین غیر صفر برای یک ذره می‌تواند‎ ۱/۲باشد. و اسپین نوترینو الکترون نوترینو میون و نوترینو تاو با اسپین الکترون تاو میون برابر است.
--------------------------------------------------
1+1994 نوشته شده:ببخشید یک سوال دیگر:
Gh-Galaxy نوشته شده:انرژی کلی A ، منجمله انرژی جرم ساکن آن، باید با کل انرژی B برابر باشد.
فقط کل انرژی B ؟
چرا؟
با توجه به این برهمکنش(A → B + electron) انتظار داشتید انرژی کلی A باید با چی برابر باشد؟
خب مسلما باید با کل انرژی B برابر می شد تا یک واکنش موازنه شده داشته باشیم, ولی این طور نبود.
كتاب طبيعت با نمادهای رياضی نوشته شده است.
Galileo Galilei

نمایه کاربر
1+1994

پست توسط 1+1994 »

سلام
Gh-Galaxy نوشته شده: بله, ولی در واپاشی β+ این اتفاق می افتد. (الکترون در در واپاشیβ− به وجود می اید)
smile028
متوجه نمی شم؟
Gh-Galaxy نوشته شده: درست است و همانطور که میدانید, پی مزون و کامزون نامهای دیگر پیون و کائون هستند و مومزونها نیز ممکن است به یک الکترون و دو نوترنیو تجزیه شوند و بواسطه چنین تأثیر متقابل که بین سه ذره فوق (الکترون، مومزون و نوترینو) در حالت عادی وجود دارد آنها را لپتون نیز می‌نامند.

---------------
حالا این ذرات بر حسب اسپینشان در گروهای مختلف قرار می گیرند. مثلا فرمیونها ذراتی هستند که اسپینشان کسری است و...
یعنی مزون ها لپتون هم هستند؟
Gh-Galaxy نوشته شده: ببینید; هرکدام از این ذرات بنیادی اولیه, خود به دسته های مختلف تقسیم می شوند ولی برای مثال همان فرمیونها همه ذراتی با اسپین کسری هستند
یا بوزونها به هر دسته ای که تقسیم بندی بشوند, تمامشان با اسپینهای صحیح هستند. پس کلا هر ذره ای که اسپینش مثلا کسری باشد را فرمیون
می نامند و ... .

--------------
-بله, فکر کنم باید اینطور باشد. زیرا کوارک که به صورت تنها معنا ندارد. " مثلا اگر یک ذره را در نظر بگیریم که از n کوارک تشکیل شده باشد این گلئونها بین انها مبادله می شوند تا کوارکها را در کنار هم نگه دارند" پس جمله ای که در پست اول امده اشتباه نیست. زیرا این جمله هم در حال بیان همین مثال است.
نوترینو های میون تاو والکترون که هر سه لپتون هستند با اسپین الکترون تاو و میون برابر نیست چرا؟
متاسفانه یا نباید جواب می دادید و یاحالا که جواب دادید...
من متوجه نمی شوم.
Gh-Galaxy نوشته شده: خیر, برگشتیم به همان خانه ی اول...

کوارکها باهم ترکیب شده تا ذرات مرکبی را که هادرون نام دارند بوجود بیاورند.حال این کوارکها برای در کنار هم قرار گرفتن احتیاج به چسب دارند(یعنی گلئون)
انها این گلئون را بین هم مبادله میکنند تا انهارا (کوارکها را ) در کنارهم نگه دارد.( " چطور بود !؟ ")
خیلی ساده بود اما من متوجه نشدم.
Gh-Galaxy نوشته شده: تا انجایی که من اطلاع دارم کوچک‌ترین اسپین غیر صفر برای یک ذره می‌تواند‎ ۱/۲باشد. و اسپین نوترینو الکترون نوترینو میون و نوترینو تاو با اسپین الکترون تاو میون برابر است.
برابر؟؟؟
ممکن است بفرمایید کجا چنین چیزی را خوانده اید؟
Gh-Galaxy نوشته شده: با توجه به این برهمکنش(A → B + electron) انتظار داشتید انرژی کلی A باید با چی برابر باشد؟
خب مسلما باید با کل انرژی B برابر می شد تا یک واکنش موازنه شده داشته باشیم, ولی این طور نبود.
ببخشید سوالم بی مورد بود.
آنگاه كه دوست داری همواره به یادت باشند به یاد من باش كه من همواره به یاد تو هستم.
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

نمایه کاربر
BLUE

پست توسط BLUE »

سلام...

------------
بله, ولی در واپاشی β+ این اتفاق می افتد. (الکترون در در واپاشیβ− به وجود می اید)
------------
1+1994 نوشته شده:متوجه نمی شم؟
*در واقع واپاشی بتا در دو نوع اتفاق می افتد.( β− و β+)
_در واپاشیβ−, نیروی ضعیف موجب می‌شود که نوترون به ذرات زیر واپاشی کند (n0) تبدیل می‌شود به پروتون (p+)به همراه الکترون (e−) و یک پاد نوترینو.
_در واپاشی β+, انرژی برای تبدیل نوترون به پروتون استفاده می‌شود به همراه یک پوزیترون (e+ ) و یک نوترینو (νe).*
منبع : دانشنامه

1+1994 نوشته شده:یعنی مزون ها لپتون هم هستند؟
مگر بنده چه عرض کردم که شما این نتیجه را گرفتید!... در واقع این مومزونها(میون)تا انجا که اطلاع دارم جزو لپتونها که انها نیز از خانواده ی فرمیونها هستند باید باشد. ولی مزونها که از خانواده ی بوزون هستند فکر کنم که باید همگی دارای اسپین صحیح باشند.
1+1994 نوشته شده:نوترینو های میون تاو والکترون که هر سه لپتون هستند با اسپین الکترون تاو و میون برابر نیست چرا؟
متاسفانه یا نباید جواب می دادید و یاحالا که جواب دادید...
به چه علت از جواب دادن باید ترسید! حداقل وقتی که اطمینان دارید اطلاعاتی صحیح در اختیارتان می باشد.
1+1994 نوشته شده:برابر؟؟؟
ممکن است بفرمایید کجا چنین چیزی را خوانده اید؟
و حالا که جواب دادیم... شما گفتید که:
1+1994 نوشته شده:جوابمو پیدا کردم اسپین سه تای دیگر که بار ندارند 5/0 است.
شما این مطلب را از کجا خواندید؟ و میشه توضیح بدید منظورتان چیست( از عدد 5/0 )؟

---------------
انها این گلئون را بین هم مبادله میکنند تا انهارا (کوارکها را ) در کنارهم نگه دارد.
---------------
1+1994 نوشته شده:خیلی ساده بود اما من متوجه نشدم.
کجای این جمله را متوجه نشدید؟

با سپاس
Galileo Galilei

نمایه کاربر
1+1994

پست توسط 1+1994 »

Gh-Galaxy نوشته شده: کجای این جمله را متوجه نشدید؟
سلام
Gh-Galaxy نوشته شده: *در واقع واپاشی بتا در دو نوع اتفاق می افتد.( β− و β+)
_در واپاشیβ−, نیروی ضعیف موجب می‌شود که نوترون به ذرات زیر واپاشی کند (n0) تبدیل می‌شود به پروتون (p+)به همراه الکترون (e−) و یک پاد نوترینو.
_در واپاشی β+, انرژی برای تبدیل نوترون به پروتون استفاده می‌شود به همراه یک پوزیترون (e+ ) و یک نوترینو (νe).*
ممنون متوجه شدم.
Gh-Galaxy نوشته شده: مگر بنده چه عرض کردم که شما این نتیجه را گرفتید!... در واقع این مومزونها(میون)تا انجا که اطلاع دارم جزو لپتونها که انها نیز از خانواده ی فرمیونها هستند باید باشد. ولی مزونها که از خانواده ی بوزون هستند فکر کنم که باید همگی دارای اسپین صحیح باشند.
مو مزون (M-Meson):

جرم مو مزون تقریبا 8/1 جرم پروتون می باشد.

مومزون ها فقط می توانند به صورت مثبت یا منفی باشند ، مومزون خنثی وجود ندارد.

این ذرات به نوبه خود ضد ذره هم دارند مثلا ضد ذره مومزون منفی ، مومزون مثبت می باشد.

بواسطه وجود تاثیرات متقابل عمومی یک مومزون ممکن است به یک الکترون و دو نوترنیو تجزیه شود.

مومزون منفی دارای نیم عمر 2.3X10-6 ثانیه می باشد. بواسطه چنین تاثیر متقابل که بین سه ذره فوق ( الکترون ، مومزون و نوترینو) در حالت عادی وجود دارد آنها را لپتون (Lepton) نیز می نامند.
منبع:دانشنامه
Gh-Galaxy نوشته شده: به چه علت از جواب دادن باید ترسید! حداقل وقتی که اطمینان دارید اطلاعاتی صحیح در اختیارتان می باشد.
من نگفتم اطلاعاتتان صحیح نیست گفتم به این سادگی ها متوجه نمی شم.
Gh-Galaxy نوشته شده:شما این مطلب را از کجا خواندید؟ و میشه توضیح بدید منظورتان چیست( از عدد 5/0 )؟
موئون (Muon):
اين ذرات نيز از خانواده ي فرميون ها و گروه لپتون ها هستند و داراي اسپين 0.5 مي باشند.

اين ذرات از خانواده ي فرميون ها و گروه لپتون ها هستند و اسپين 0.5 دارند. نوترينوها اغلب تنها توسط نيروهاي ضعيف و گرانش واكنش انجام مي دهند.
Gh-Galaxy نوشته شده:کوارکها باهم ترکیب شده تا ذرات مرکبی را که هادرون نام دارند بوجود بیاورند.حال این کوارکها برای در کنار هم قرار گرفتن احتیاج به چسب دارند(یعنی گلئون)
انها این گلئون را بین هم مبادله میکنند تا انهارا (کوارکها را ) در کنارهم نگه دارد.
بله این را متوجه می شوم جمله ای که در پست اول آمده است را متوجه نمی شوم.
Gh-Galaxy نوشته شده:کجای این جمله را متوجه نشدید؟
توضیح دادم.
جنابGh-Galaxy این دو متن کوتاه نوشته های دو مقاله هستند (خودتان قضاوت کنید):

▪ نوترینو (Neutrino): این ذرات از خانواده ی فرمیون ها و گروه لپتون ها هستند و اسپین ۰.۵ دارند. نوترینوها اغلب تنها توسط نیروهای ضعیف و گرانش واکنش انجام می دهند. مدل استاندارد پیش بینی کرده که نوترینوها بدون جرم باشند اما در آزمایشات جرم نوترینو را گرچه بسیار کوچک اما اندازه گیری کرده اند. نوترینوها اغلب به صورت ذرات منفرد دیده نمی شوند و در قالب الکترون نوترینو (۲.۲ eV) یا موئون نوترینو (۱۷۰ KeV) و تاو نوترینو (۱۵.۵ MeV) دیده می شوند. هرچند دانشمندان هنوز یکی بودن پاد نوترینو و نوترینو را تایید نکرده اند اما آزمایشات به روشنی این مطلب را اثبات می کنند. به همین دلیل در مدل استاندارد پاد این ذرات نیز تعریف شده است. (برای مثال الکترون آنتی نوترینو).
http://www.daneshju.ir/forum/archive/t-48132.html
نوترينو خود از خانواده ي فرميون ها (Fermions) و در گروه لپتون ها (Leptons) مي باشد. اسپين نوترينو ½ است و بار ندارد. آنتي نوترينو تحت نيروهاي گرانشي و ميادين مغناطيسي ضعيف حركت مي كند. در آزمايشي موسوم به نوسان نوترينو (Neutrino Oscillation) مشخص شد كه آنتي نوترينوها داراي جرم هستند. مدتي بعد با استفاده از الگوي واپاشي بتايي فرض جديدي بر مبناي يكي بودن جرم نوترينو و آنتي نوترينوها بيان شد.
http://www.hupaa.com/page.php?id=2785
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

نمایه کاربر
BLUE

پست توسط BLUE »

1+1994 نوشته شده:نوترينو خود از خانواده ي فرميون ها (Fermions) و در گروه لپتون ها (Leptons) مي باشد. اسپين نوترينو ½ است و بار ندارد. آنتي نوترينو تحت نيروهاي گرانشي و ميادين مغناطيسي ضعيف حركت مي كند. در آزمايشي موسوم به نوسان نوترينو (Neutrino Oscillation) مشخص شد كه آنتي نوترينوها داراي جرم هستند. مدتي بعد با استفاده از الگوي واپاشي بتايي فرض جديدي بر مبناي يكي بودن جرم نوترينو و آنتي نوترينوها بيان شد.
1+1994 نوشته شده: ▪ نوترینو (Neutrino): این ذرات از خانواده ی فرمیون ها و گروه لپتون ها هستند و اسپین ۰.۵ دارند. نوترینوها اغلب تنها توسط نیروهای ضعیف و گرانش واکنش انجام می دهند. مدل استاندارد پیش بینی کرده که نوترینوها بدون جرم باشند اما در آزمایشات جرم نوترینو را گرچه بسیار کوچک اما اندازه گیری کرده اند. نوترینوها اغلب به صورت ذرات منفرد دیده نمی شوند و در قالب الکترون نوترینو (۲.۲ eV) یا موئون نوترینو (۱۷۰ KeV) و تاو نوترینو (۱۵.۵ MeV) دیده می شوند. هرچند دانشمندان هنوز یکی بودن پاد نوترینو و نوترینو را تایید نکرده اند اما آزمایشات به روشنی این مطلب را اثبات می کنند. به همین دلیل در مدل استاندارد پاد این ذرات نیز تعریف شده است. (برای مثال الکترون آنتی نوترینو).
-------------------------------

درست است...خب... هر دو متن بیان میکنند که اسپین نوترینو 2/1 است.(یعنی "نیم" است)

=============
=============
1+1994 نوشته شده:بله این را متوجه می شوم جمله ای که در پست اول آمده است را متوجه نمی شوم.
منظورتان این جمله است...
* کوارکها در داخل هادرونها گلئون رد و بدل می کنند.بهمین دلیل فیزیکدانان در مورد میدان رنگ - نیرو صحبت می کنند که گلئونها، کوارکها را بطرف یکدیگر می رانند*

خب. با قسمت اول جمله که مشکلی نداریم , زیرا کاملا واضح بیان میکند که کوارکها , گلئون را مبادله می کنند.
اما در قسمت بعدی...که گفته شده : (گلئونها، کوارکها را بطرف یکدیگر می رانند) در واقع نیروی پایه در اینجا نیروی هسته ای قوی است و این نیرو توسط یک بوزون واسطه (گلئون) توجیه می شود.( یعنی یک ذره ی تبادل شده است ).و دراین جمله نیز بیان شده که در مورد میدان رنگ - نیرو صحبت می کنند, یعنی
میدانی که گلئون ها 8 نوع خودرا که دارای بار رنگی هستند را بین کوارک‌ها انتقال می‌دهند...( یعنی کوارکها با مبادله کردن انها که نیرویشان هسته ای قوی است خود را در هادرونها کنار هم نگه می دارند.)
Galileo Galilei

نمایه کاربر
1+1994

پست توسط 1+1994 »

Gh-Galaxy نوشته شده:خب. با قسمت اول جمله که مشکلی نداریم , زیرا کاملا واضح بیان میکند که کوارکها , گلئون را مبادله می کنند.
اما در قسمت بعدی...که گفته شده : (گلئونها، کوارکها را بطرف یکدیگر می رانند) در واقع نیروی پایه در اینجا نیروی هسته ای قوی است و این نیرو توسط یک بوزون واسطه (گلئون) توجیه می شود.( یعنی یک ذره ی تبادل شده است ).و دراین جمله نیز بیان شده که در مورد میدان رنگ - نیرو صحبت می کنند, یعنی
میدانی که گلئون ها 8 نوع خودرا که دارای بار رنگی هستند را بین کوارک‌ها انتقال می‌دهند...( یعنی کوارکها با مبادله کردن انها که نیرویشان هسته ای قوی است خود را در هادرونها کنار هم نگه می دارند.)
سپاس گذارم کاملا متوجه شدم.
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

نمایه کاربر
1+1994

پست توسط 1+1994 »

سلام
من سوال دیگری داشتم البته نمی دانم مطرح کردن آن در این تاپیک درست است:
همان طور که می دانید لپتون ها دارای جرم بسیار ناچیزی هستند در حالی که جرم کوارک ها بسیار بیشتر از جرم لپتون هاست چرا؟
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

نمایه کاربر
vafapour

محل اقامت: زیر آسمان خدا

سپاس: 18

پست توسط vafapour »

1+1994 نوشته شده:سلام
من سوال دیگری داشتم البته نمی دانم مطرح کردن آن در این تاپیک درست است:
همان طور که می دانید لپتون ها دارای جرم بسیار ناچیزی هستند در حالی که جرم کوارک ها بسیار بیشتر از جرم لپتون هاست چرا؟

سلام
لپتون سنگین هم داریم که نام آن تاؤن است. که حتی از کوارک u و ... سنگین تر است.
قانون خاصی در وزن این ذرات بنیادی وجود ندارد.
توکل آن است که از هیچ کس غیر از خدا نترسی.

امام رضا(ع)

نمایه کاربر
1+1994

پست توسط 1+1994 »

vafapour نوشته شده: سلام
لپتون سنگین هم داریم که نام آن تاؤن است. که حتی از کوارک u و ... سنگین تر است.
قانون خاصی در وزن این ذرات بنیادی وجود ندارد.
سپاسگذارم.
ممکنه جرم کوارک بالا و لپتون تاو را بفرمایید؟
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

نمایه کاربر
1+1994

پست توسط 1+1994 »

1+1994 نوشته شده: سپاسگذارم.
ممکنه جرم کوارک بالا و لپتون تاو را بفرمایید؟
ممنون دیگه احتیاجی نیست.
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

Gh-Galaxy نوشته شده:در واقع این مومزونها(میون)تا انجا که اطلاع دارم جزو لپتونها که انها نیز از خانواده ی فرمیونها هستند باید باشد. ولی مزونها که از خانواده ی بوزون هستند فکر کنم که باید همگی دارای اسپین صحیح باشند.
ببخشید ، مگر مومزون ها و پی مزون ها ( پیون ها ) و کا مزون ها ( کائون ها ) که جمعا مزون ها هستند ، خود بوزونی برای هادرون ها نمیباشند ؟ ( هادرونها دو قسمت میشوند که فرمیون آنها میشود باریون ها و بوزون آنها میشود مزون ها ) پس دیگر لپتونشان کجا بود ؟ اما مثلا مومزون هایی مثل اپسیلون و سای میتوانند به میون ها واپاشیده شوند ، درست نمیگویم ؟

نمایه کاربر
BLUE

پست توسط BLUE »

درود بر شما
aalireza نوشته شده:ببخشید ، مگر مومزون ها و پی مزون ها ( پیون ها ) و کا مزون ها ( کائون ها ) که جمعا مزون ها هستند ، خود بوزونی برای هادرون ها نمیباشند ؟
درست است..! مزون ها زیرمجموعه ای از هادرونها هستند.
aalireza نوشته شده: ( هادرونها دو قسمت میشوند که فرمیون آنها میشود باریون ها و بوزون آنها میشود مزون ها ) پس دیگر لپتونشان کجا بود ؟
از انواع بوزون ها تنها مومزونها هستند که به دلیل آنکه امکان دارد
تجزیه هم شوند (به دو نوترنیو و یک الکترون) و تأثیر متقابلی
بینشان صورت بگیرد به آنها لپتون نیز می گویند.
Galileo Galilei

نمایه کاربر
احسان2142

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 20

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
Gh-Galaxy نوشته شده:از انواع بوزون ها تنها مومزونها هستند که به دلیل آنکه امکان دارد
تجزیه هم شوند (به دو نوترنیو و یک الکترون) و تأثیر متقابلی
بینشان صورت بگیرد به آنها لپتون نیز می گویند.
تا آن جا که به یاد دارم ذراتی که با نیروی ضعیف هسته ای با هم برهمکنش می کنند لپتون اند اما مزون ها که با نیروی ضعیف هسته ای برهمکنش نمی کنند پس چرا شما آن ها را جز لپتون ها قرار داده اید! smile039

نمایه کاربر
BLUE

پست توسط BLUE »

احسان2142 نوشته شده:تا آن جا که به یاد دارم ذراتی که با نیروی ضعیف هسته ای با هم برهمکنش می کنند لپتون اند اما مزون ها که با نیروی ضعیف هسته ای برهمکنش نمی کنند پس چرا شما آن ها را جز لپتون ها قرار داده اید!
دوست عزیز, توضیح دادم تنها مو مزونها را به دلیل تقابلشان(در حالتهای عادی)
با نوترنیو و الکترون, جزو لپتونها نیز می نامند...(نه اینکه منحصرا" لپتون باشند).. .
Galileo Galilei

ارسال پست