بوزون هيگز چيست؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

پدرام همتي

بوزون هيگز چيست؟

پست توسط پدرام همتي »

ميشه كسي بوزون هيگز را به زبان ساده براي من توضيح دهد؟من چند جا خوندم اما نفهميدم

نمایه کاربر
ashkanOo

نام: اشکان

محل اقامت: تهران

سپاس: 414

تماس:

Re: بوزون هيگز چيست؟

پست توسط ashkanOo »

B.Sc physics at amirkabir university of tehran

looklook

سپاس: 41

پست توسط looklook »

خب و اما ........... ببين از قرن ها قبل دانشمندان مي دانستند كه در يك ماده چيزي در مقابل شتاب واكنش نشان مي دهد و مي خواد تا با شتاب مقابله كند و به اين مي گفتند جرم ....اما جرم از كجا اومده بود الله اعلم .....فقط مي دونستند كه جرم وجود داره اما از كجا معلوم نيست ..... تا اينكه يك بنده خدايي به نام هيگز اومد و گفت كه اقا جان جرم در ماهيت ماده وجود ندارد بلكه جرم ناشي از بر هم كنش ماده و ذرات بنيادي با ذراتي به نام بوزن هيگز مي باشد ( خدايا چي مي شه من هم يك نظريه بدهم بعد اسم خودمو بگذارم روي ان )كه كل عالم را پر كرده است و هر چقدر اين واكنش و درگيري ميان ذرات بنيادي و بوزن هيگز بيشتر باشه جرم هم بيشتر است ....... حالا باز هم ساده تر .......ببين شما فرض كن يك استخر پر از اب و يك استخر پر از عسل داري ( اي جونم !) حالا تو توي كدوم استخر مي توني راحت تر حركت كني ؟ بگو ....بگووووو .....افرين توي استخر پر از اب اما اگه توي استخر پر از عسل بخواهي شنا كني احساس مي كني كه وزنت زياد شده ..... حالا از اين هم ساده تر .....ببين فرض كن من و شما به عنوان يك ماده و يا مثلا ذره بنيادي مي خواهيم در يك جشن از ميان يك جمعيت 1000 نفري به عنوان بوزن هيگز عبور كنيم و به طرف ديگر سالن برسيم ...حالا شما فرض كن من به عنوان يك سلبريتي ( فوق ستاره دنياي مد و يا هنر و يا فوتبال و يا حتي علم ) از ميان اين جميعت مي خواهم عبور كنم ( من به عنوان ماده مي خواهم از درون بوزن هيگز عبور كنم ) مطمعنا همه جمع خواهد شد تا از من امضا و عكس بگيرند و عبور من از ميان جمعيت به سختي ميسر خواهد شد انگار كه جرم زياد شده و در مقابل شتاب مقاوت نشان خواهد داد ....اما اگر شما به عنوان يك فرد معتاد ، بدبخت ، بيچاره و شيره اي بخواهي از ميان جمعيت كه همون بوزن هيگز ها هستند عبور كني هيچ كس تو را به تخمش هم حساب نمي كنه و تو به راحتي مي توني از ميان جمعيت عبور كني انگار كه جرم تو كم است ( نكته : عادت كنيم به جاي جرم بگيم مقاومت در برابر شتاب براي اينده ات خوبه ) تمام
رياضيات براي فيزيك راهكار نيست بلكه راهنماست .

نمایه کاربر
فروهر

سپاس: 107

تماس:

پست توسط فروهر »

بچه ها راستي چرا مي گن بوزون هيگز ذره خداست؟!
عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود
لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند...

نمایه کاربر
metis441

سپاس: 121

پست توسط metis441 »

looklook نوشته شده:خب و اما ........... ببين از قرن ها قبل دانشمندان مي دانستند كه در يك ماده چيزي در مقابل شتاب واكنش نشان مي دهد و مي خواد تا با شتاب مقابله كند و به اين مي گفتند جرم ....اما جرم از كجا اومده بود الله اعلم .....فقط مي دونستند كه جرم وجود داره اما از كجا معلوم نيست ..... تا اينكه يك بنده خدايي به نام هيگز اومد و گفت كه اقا جان جرم در ماهيت ماده وجود ندارد بلكه جرم ناشي از بر هم كنش ماده و ذرات بنيادي با ذراتي به نام بوزن هيگز مي باشد ( خدايا چي مي شه من هم يك نظريه بدهم بعد اسم خودمو بگذارم روي ان )كه كل عالم را پر كرده است و هر چقدر اين واكنش و درگيري ميان ذرات بنيادي و بوزن هيگز بيشتر باشه جرم هم بيشتر است ....... حالا باز هم ساده تر .......ببين شما فرض كن يك استخر پر از اب و يك استخر پر از عسل داري ( اي جونم !) حالا تو توي كدوم استخر مي توني راحت تر حركت كني ؟ بگو ....بگووووو .....افرين توي استخر پر از اب اما اگه توي استخر پر از عسل بخواهي شنا كني احساس مي كني كه وزنت زياد شده ..... حالا از اين هم ساده تر .....ببين فرض كن من و شما به عنوان يك ماده و يا مثلا ذره بنيادي مي خواهيم در يك جشن از ميان يك جمعيت 1000 نفري به عنوان بوزن هيگز عبور كنيم و به طرف ديگر سالن برسيم ...حالا شما فرض كن من به عنوان يك سلبريتي ( فوق ستاره دنياي مد و يا هنر و يا فوتبال و يا حتي علم ) از ميان اين جميعت مي خواهم عبور كنم ( من به عنوان ماده مي خواهم از درون بوزن هيگز عبور كنم ) مطمعنا همه جمع خواهد شد تا از من امضا و عكس بگيرند و عبور من از ميان جمعيت به سختي ميسر خواهد شد انگار كه جرم زياد شده و در مقابل شتاب مقاوت نشان خواهد داد ....اما اگر شما به عنوان يك فرد معتاد ، بدبخت ، بيچاره و شيره اي بخواهي از ميان جمعيت كه همون بوزن هيگز ها هستند عبور كني هيچ كس تو را به تخمش هم حساب نمي كنه و تو به راحتي مي توني از ميان جمعيت عبور كني انگار كه جرم تو كم است ( نكته : عادت كنيم به جاي جرم بگيم مقاومت در برابر شتاب براي اينده ات خوبه ) تمام

خیلی خوب گفتی
بنده که تاکنون مطمئن بودم فهمیدم حالا فهمیدم که الان فهمیدم !!
an astronomer بودم -_-

looklook

سپاس: 41

پست توسط looklook »

an astronomer نوشته شده:
looklook نوشته شده:خب و اما ........... ببين از قرن ها قبل دانشمندان مي دانستند كه در يك ماده چيزي در مقابل شتاب واكنش نشان مي دهد و مي خواد تا با شتاب مقابله كند و به اين مي گفتند جرم ....اما جرم از كجا اومده بود الله اعلم .....فقط مي دونستند كه جرم وجود داره اما از كجا معلوم نيست ..... تا اينكه يك بنده خدايي به نام هيگز اومد و گفت كه اقا جان جرم در ماهيت ماده وجود ندارد بلكه جرم ناشي از بر هم كنش ماده و ذرات بنيادي با ذراتي به نام بوزن هيگز مي باشد ( خدايا چي مي شه من هم يك نظريه بدهم بعد اسم خودمو بگذارم روي ان )كه كل عالم را پر كرده است و هر چقدر اين واكنش و درگيري ميان ذرات بنيادي و بوزن هيگز بيشتر باشه جرم هم بيشتر است ....... حالا باز هم ساده تر .......ببين شما فرض كن يك استخر پر از اب و يك استخر پر از عسل داري ( اي جونم !) حالا تو توي كدوم استخر مي توني راحت تر حركت كني ؟ بگو ....بگووووو .....افرين توي استخر پر از اب اما اگه توي استخر پر از عسل بخواهي شنا كني احساس مي كني كه وزنت زياد شده ..... حالا از اين هم ساده تر .....ببين فرض كن من و شما به عنوان يك ماده و يا مثلا ذره بنيادي مي خواهيم در يك جشن از ميان يك جمعيت 1000 نفري به عنوان بوزن هيگز عبور كنيم و به طرف ديگر سالن برسيم ...حالا شما فرض كن من به عنوان يك سلبريتي ( فوق ستاره دنياي مد و يا هنر و يا فوتبال و يا حتي علم ) از ميان اين جميعت مي خواهم عبور كنم ( من به عنوان ماده مي خواهم از درون بوزن هيگز عبور كنم ) مطمعنا همه جمع خواهد شد تا از من امضا و عكس بگيرند و عبور من از ميان جمعيت به سختي ميسر خواهد شد انگار كه جرم زياد شده و در مقابل شتاب مقاوت نشان خواهد داد ....اما اگر شما به عنوان يك فرد معتاد ، بدبخت ، بيچاره و شيره اي بخواهي از ميان جمعيت كه همون بوزن هيگز ها هستند عبور كني هيچ كس تو را به تخمش هم حساب نمي كنه و تو به راحتي مي توني از ميان جمعيت عبور كني انگار كه جرم تو كم است ( نكته : عادت كنيم به جاي جرم بگيم مقاومت در برابر شتاب براي اينده ات خوبه ) تمام

خیلی خوب گفتی
بنده که تاکنون مطمئن بودم فهمیدم حالا فهمیدم که الان فهمیدم !!
قابل شما را نداشت اما من يك جزوه انگليسي دارم كه استادمون از خارج اورده و كل فيزيك را همينجوري مثل باقلوا توضيح داده مثلا براي همين بوزن هيگز حدود 6 مثال مختلف زده بود كه من فقط يكيش رو توانستم بنويسم ... و در حال ترجمه اون هستم البته اگر بتونم تموم كنم به صورت رايگان توي سايت قرار مي دهم . دعا كنيد تا زودتر تموم بشه تا همه بتونن ازش استفاده كنند ..... smile018
رياضيات براي فيزيك راهكار نيست بلكه راهنماست .

matin.physics

سپاس: 13

پست توسط matin.physics »

قابل شما را نداشت اما من يك جزوه انگليسي دارم كه استادمون از خارج اورده و كل فيزيك را همينجوري مثل باقلوا توضيح داده مثلا براي همين بوزن هيگز حدود 6 مثال مختلف زده بود كه من فقط يكيش رو توانستم بنويسم ... و در حال ترجمه اون هستم البته اگر بتونم تموم كنم به صورت رايگان توي سايت قرار مي دهم . دعا كنيد تا زودتر تموم بشه تا همه بتونن ازش استفاده كنند ..... smile018
وااااااااای جدا ؟آخ جوووووووووووون پس منتظریم
خداوندا!
به هرکس که سرمایه اش امید به توست رحمت نما....

Dr.f110

سپاس: 3

پست توسط Dr.f110 »

سلام به همه من خیلی خوب متوجه شدم اما یه چیزی رو نمیفهمم اونم اینه که این بوزون هیگز کجاست؟یعنی کلا همه جا وجود داره؟تو فضای بین اتمی؟

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

سپاس: 885

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

فروهر نوشته شده:بچه ها راستي چرا مي گن بوزون هيگز ذره خداست؟!
شاید همه چیز ( کار مایه - ماده و نیرو) از اون زاییده شده smile033 smile042

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

دیلیل معروف شدن ذره هیگز به «ذره خدا» اهمیت اونه. چون سالهای سال دانشمندان سر کار بودند و فقط با فرض بودنش صحبت می کردند. اگر ای نذره پیدا نمی شد، ما مجبور بودیم کل فیزیک ذرات را دور بریزیم و از اول به یک چیز دیگه فکر می کردیم. حالا که این ذره پیدا شده انتظار داریم نظریه هایمان درست باشند.
در واقع این ذره هیچ ربطی به خدای ادیان ندارد. صرفا خیلی خیلی مهم است. میشه بهش گفت «ذره خفن»
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
steve jobs

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 100

پست توسط steve jobs »

ببخشید من هم یک سوال مربوط به هیگز داشتم: چه ذراتی می تونن با میدان هیگز تعامل داشته باشن و جرم دار بشوند، مثلا این جرمی که اکنون داریم قبل اینکه جرم سکون پیدا کنه(با هیگز تعامل بر قرار کنه) چی بوده؟ یا اینکه چرا فوتون ها جرم دار نشدند؟
Some people dream of success while others wake up and work hard at it
Winston Churchill

Dr.f110

پست توسط Dr.f110 »

پس در حالت بی وزنی بوزون هیگز وجود نداره؟مثلا در فضا بوزون هیگز وجود نداره؟

نمایه کاربر
electro gravity

نام: داریوش

محل اقامت: شیراز

سپاس: 166

پست توسط electro gravity »

Dr.f110 نوشته شده:پس در حالت بی وزنی بوزون هیگز وجود نداره؟مثلا در فضا بوزون هیگز وجود نداره؟
خیر اینطور نیست وزن با جرم فرق میکنند و بوزون هیگز همه جا هست
تو این حالتی که میگید وزن وجود ندارد اما جرم وجود دارد smile072 smile072
We the people
Are we the people??

some kind of monster
..........................................
شادی مون قد توپ فوتبال، پرچم سرزمین مون چینی
من هنوزم یه پونزم روی صندلی معلم دینی

نمایه کاربر
electro gravity

نام: داریوش

محل اقامت: شیراز

سپاس: 166

پست توسط electro gravity »

فقط تصور کنین یه روزی رابطه بین گرانش و بقیه نیرو های بنیادی مثل الکترومغناطیس کشف بشه
این کشف مسلما بزرگترین کشف در کل تاریخ بشر خواهد بود و چهره دنیا را دگرگون خواهد کرد smile015
و کشف بوزون هیگز اولین پله در جهت این هدف بزرگ است و واقعا یافته بسیار بسیار ارزشمندی است smile072 smile072
We the people
Are we the people??

some kind of monster
..........................................
شادی مون قد توپ فوتبال، پرچم سرزمین مون چینی
من هنوزم یه پونزم روی صندلی معلم دینی

Dr.f110

پست توسط Dr.f110 »

electro gravity نوشته شده:
Dr.f110 نوشته شده:پس در حالت بی وزنی بوزون هیگز وجود نداره؟مثلا در فضا بوزون هیگز وجود نداره؟
خیر اینطور نیست وزن با جرم فرق میکنند و بوزون هیگز همه جا هست
تو این حالتی که میگید وزن وجود ندارد اما جرم وجود دارد smile072 smile072
بله بله کاملا درسته ممنونم

ارسال پست