ماهیت "انرژی" با توجه به ذرات بنیادی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
seied.amin

نام: Ph. Sed

سپاس: 13

ماهیت "انرژی" با توجه به ذرات بنیادی

پست توسط seied.amin »

سلام
من یه سوال خیلی مهم دارم
کی میتونه مفهوم و ماهیت "انرژی" رو با توجه به مدل استاندارد اتم و ذرات بنیادی توضیح بده؟

برشما باد به فهمیدن، نه نقل کردن

mahdi :D

سپاس: 120

Re: ماهیت "انرژی" با توجه به ذرات بنیادی

پست توسط mahdi :D »

تا جایی که من میدونم خود انرژی تعریفی نداره.
این برای خودم سوال بوده که ما برای جرم، برای بار و ... یک ذره تعریف می کنیم ولی انرژی همیشه ازش غفلت شده. یعنی ذره ای هست که بشه بهش گفت انرژی؟
فکر می کنم تئوری استاندارد برای انرژی ذره ای معرفی نمی کنه.

حتی در ریسمان هم یک انرژی ذاتی برای نوسان رشته ها معرفی میشه ولی باز برای حرکت ریسمان در فضا انرژی (جنبشی) تعریف میشه. این رو از یه استاد در سمیناری در خصوص نظریه ریسمان پرسیدم و ایشون هم جواب روشنی نداشت. یعنی در ریسمان هم انرژی ذات جداگانه ای نداره.

اما نظر شخصی من:
انرژی همون لختی هست. یعنی همون هم ارزی جرم و انرژی . هرچه ذره ای جرم بیشتر داره انرژی بیشتر داره و هرچی انرژی بیشتر داره پس جرم (لختی) بیشتر داره.
حالا یه ذره جرم سکون هم داره و یکی نداره. این مهم نیست.

farazb29

سپاس: 319

پست توسط farazb29 »

به نظر من انرژی ساخته ذهن انسان ها به منظور بیان شدت انجام یک کار و به وقوع پیوستن یک پدیده است. برای مثال دو گلوله را تصور کنید که از دو تفنگ با کالیبرهای مختلف به طرف یک هدف شلیک شده باشد. فرض کنیم اولی از هدف عبور کند و دومی نتواند. حال انسان ها برای توضیح این اتفاق از انرژی دو گلوله صحبت می کنند و می گویند مثلا انرژی گلوله اولی بیشتر از دومی بود که این اتفاق افتاد. که در اصل این اتفاق را می توان با بیانات دوست خوبمون mahdi :D توضیح داد. گلوله ای که جرم بیشتری دارد لختی بیشتری نیز داشته و در نتیجه تمایل دارد حالت و جهت حرکت خود را حفظ کند و در نتیجه از هدف عبور می کند. در حالیکه گلوله دوم به دلیل جرم کمتر لختی کمتری دارد.

نمایه کاربر
2020

سپاس: 7

پست توسط 2020 »

seied.amin نوشته شده:سلام
من یه سوال خیلی مهم دارم
کی میتونه مفهوم و ماهیت "انرژی" رو با توجه به مدل استاندارد اتم و ذرات بنیادی توضیح بده؟
سلام به نظر من انرژی تعریفی ماورای ذره و ماده داره و اصلا به جرم و ماده ربطی نداره smile031 smile035

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

سلام
تعریف انرژی که توی دبیرستان خواندیم این بود: «توانایی انجام کار»
به نظرم این تعریف در همه رده های فیزیک (از فیزیک دبیرستان گرفته تا کوانتوم و نظریه استاندارد و...) جامع و مانع هست.
بیش از این بلد نیستم.

zinter

سپاس: 1

پست توسط zinter »

سلام به همه دوستان، انرژی رو همتون از طریق فرمول معروف E=MC2 میشناسید که انرژی رو توضیح میده ولی آیا این توضیح قابل درکه؟
یه جورایی آره , انرژی با این فرمول یعنی اگه جرم ما بتونه با سرعت نور به توان 2 حرکت کنه یعنی انرژی. خب ما که نمیتونیم این کارو بکنیم فقط میتونیم انرژی رو به این شکل درک کنیم. ازطرفی توی یکی از مقاله های هوپا در مورد واکنش هسته ای از نوع چهارم میدونیم که سرعت انتشار موج گرانشی احتمالا 300.000 برابر نوره که همون c به توان 2 میشه یعنی میشه گفت جرم با سرعت موج گرانشی میشه انرژی.
یا میشه گفت انرژی نوعی گرانشه از جنس جرم.

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

پست توسط Ali.T »

zinter نوشته شده:سلام به همه دوستان، انرژی رو همتون از طریق فرمول معروف E=MC2 میشناسید که انرژی رو توضیح میده ولی آیا این توضیح قابل درکه؟
یه جورایی آره , انرژی با این فرمول یعنی اگه جرم ما بتونه با سرعت نور به توان 2 حرکت کنه یعنی انرژی

چنین تعبیری از این معادله نمی شود.

zinter نوشته شده:سرعت انتشار موج گرانشی احتمالا 300.000 برابر نوره که همون c به توان 2 میشه یعنی میشه گفت جرم با سرعت موج گرانشی میشه انرژی.

فلسفه به وجود آمدن نسبیت عام این بود که به عقیده انیشتین هیچ چیز نمی تواند سریع تر از نور منتشر شود و این خلاف آن چیزی بود که گرانش نیوتون نشان می داد .
سرعت امواج گرانشی نمی تواند بیشتر از سرعت نور باشد.

رادمهر

نام: joker

محل اقامت: تهران

سپاس: 78

تماس:

پست توسط رادمهر »

با فوتون smile015
این فوتون ها یک ذره بنیادی اند. به‌عنوان واحد کوانتومی نور و یا هر نوع تابش الکترومغناطیسی محسوب می شوند.
چون واحد تابش الکترومغناطیسی اند.==> ماهیت دو گانه موج و ذره را دارند.
تعریف مدرن ازخصوصیات فوتون اولین بار توسط البرت انیشتین بود.
علت ان توضیح مشاهدات تجربی بود که ان زمان با فیزیک کلاسیک که نور را فقط موج میدانست قابل توضیح نبود از طرفی در توضیح پدیده جسم سیاه توسط ماکس پلانگ او مدلی نیمه کلاسیکی ارایه کرد که در ان با اینکه نور به عنوان موج توسط روابط ماکسول تعریف می شدولی برای مقدار انرژی مقدار های کوانتیده ای در نظر گرفته می‌شد که این مقدار ها برابر کوانتوم های انرژی فوتون ها بودند که خود این مدل نیمه کلاسیک بعداً پایه های اولیه مکانیک کوانتومی را بنا نهاد بر اساس اصل دوبروی در مورد ذرات دو حالت ذره‌ای و موجی در نظر گرفته می‌شود، که البته این خاصیت در دنیای میکروسکوپی بیشتر مورد مطالعه‌است.
گرفتی یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ smile039
رفتار اخلاقی یک انسان،بر اساس نوع دوستی،تحصیلات و برابری اجتماعی است و هیچ پایه مذهبی لازم نیست.

ارسال پست