ذرات تشکیل دهنده ی مواد

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
elham...

نام: elham yousefi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 10

ذرات تشکیل دهنده ی مواد

پست توسط elham... »

ذرات سازنده ی اتم ها الکترون ،پروتون و نوترون هست . ذرات سازنده ی این مواد چیستند ؟اگر به همین ترتیب ادامه دهیم به چه چیزی می رسیم؟یعنی ذرات تمام نمیشوند؟ smile057 smile057 smile057 smile057 smile057 smile057 smile057

نمایه کاربر
DARKENERGY

نام: Melina

محل اقامت: krj_teh

سپاس: 4151

تماس:

Re: ذرات تشکیل دهنده ی مواد

پست توسط DARKENERGY »

سلام
پروتون و نوترون از ذره هاي كوچيكتري به اسم كوارك تشكيل شدن ( البته اين موضوع از طريق دستگاه شتاب دهنده ذرات ثابت شده)
خود كوارك هام انواع مختلفي دارن; تا حالا 6 نوع كوارك كشف شده كه اسم هاي تقريبا بي معني و جالبي دارن! كه به اسم هاي بالا و پايين و افسون و شگفت >>> charm & strange و سر و ته>>> top & dottom اسم گذاري شدن. البته معني خاصي ندارن چون كوارك ها نه بالا پايين دارن نه سر و ته!
پروتون ها ونوترون ها از دو كوارک اول ساخته ميشن... دو کوارک d و یک کوارک u پروتون رو میسازه... دو کوارک u و یـک کوارک d نوترون رو میسازه.
smile072

*

آنکه رفت، به حُرمت آنچه با خود برد حقِ بازگشت ندارد

*

آدمی که از آفتابِ صبح گرم نشه، از آفتاب غروب گرم نمیشه

نمایه کاربر
elham...

نام: elham yousefi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 10

پست توسط elham... »

خب خود کوارک ها هم از موادی تشکیل شده اند و آن مواد تشکیل دهنده هم همین طور و به همین تریب ادامه پیدا میکند منظور من این بود که در آخر به همین ترتیب ادامه پیدا میکند و هر ماده از ماده دیگر تشکیل میشود.

نمایه کاربر
godfather

محل اقامت: Sudbury

سپاس: 283

تماس:

پست توسط godfather »

elham... نوشته شده:خب خود کوارک ها هم از موادی تشکیل شده اند و آن مواد تشکیل دهنده هم همین طور و به همین تریب ادامه پیدا میکند منظور من این بود که در آخر به همین ترتیب ادامه پیدا میکند و هر ماده از ماده دیگر تشکیل میشود.

خیر،

کوارک‌ها از ذره درست نشدن، بلکه ذرات بنیادی Elementary Particles به حساب میان. جدول ذرات بنیادی، شامل ۱۷ ذرّه (۶ لپتن) (۶ کوارک) و ۵ بوزون هست که سعی‌ بر توضیح تمام مواد و بر همکنش بین مواد و نیروها داره، برهمکنشها با ذرات بوزون توضیح داده میشن، یعنی‌ با ردّ و بدل کردن بزونها (این ذرّات نیروها رو توضیح میدان به غیر از گرانش) و بقیه جرم‌های قابل مشاهده رو کوارک‌ها و لپتنهاتصویر
“Science is a way of trying not to fool yourself”

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

جواب godfather درسته. فقط یک توضیح لازم داره:
این چیزیه که تا امروز علم بشر بهش دست پیدا کرده. ممکنه فردا نظریه ای بیاد که ذراتی ریزتر از کوارک ها را هم معرفی کند. (مثلا نظریه ریسمان)
به نظر من جواب درست سؤال تاپیک اینه: «کسی نمی داند.» اگر شما جواب قطعی این سؤال را می دانید، جایزه نوبل مال شماست. شک نکنید. smile038
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

ارسال پست