جرم پروتون

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
تفکر

نام: علیرضا ناصردهقان

سپاس: 19

جرم پروتون

پست توسط تفکر »

طبق آخر گزارش هوپا:((این نتایج می‌تواند فاکتور مهمی در تعیین چگونگی دستیابی پروتون به جرم باشد.))
پروتون مگه به جرم دست یافته؟
من میگم پروتون جرم داشته و به جرم دست نیافته.
کسی توضیحی داره؟
اگه ندارید پس اخبار هوپا اشتباهه؟

نمایه کاربر
2020

سپاس: 7

Re: جرم پروتون

پست توسط 2020 »

جمله ی شما ناقصه من این گزارشو نخوندم ولی به نظرم این جمله نشان دهنده عکس فرمول انیشتینه. میتونه باشه!!!!! تبدیل انرزی به جرم ؟؟ smile024 آخه چه جورییییییییییییییییی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ smile035 smile035
آخرین ویرایش توسط 2020 پنج‌شنبه ۱۳۹۳/۵/۱۶ - ۲۲:۳۴, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
تفکر

پست توسط تفکر »

ممنون 2020 گزارش"حل یکی از معماهای بزرگ فیزیک پس از 27 سال "رو میگفتم

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

پست توسط Ali.T »

تفکر نوشته شده:پروتون مگه به جرم دست یافته؟
من میگم پروتون جرم داشته و به جرم دست نیافته.
در تئوری های فیزیک تقارن هایی در نظر گرفته می شود که در نتیجه یک سری از این تقارن ها تئوری باید بدون جرم باشد مثلا در تئوری الکتروویک برای آن که تقارن

داشته باشیم باید در تئوری جرم نداشته باشیم زیرا جمله متناسب با جرم در لاگرانژی که به صورت میدان به توان دو است تقارن را بر هم می زند.
ولی می دانیم که در طبیعت ذرات جرم دار هستند به همین دلیل تقارن شکسته شده است و دنبال روشی برای شکست تقارن می گردیم که در تئوری الکتروویک شکست تقارن همان ماجراهای ذره ی هیگز مطرح می شود.
در QCD ، تئوری کوارک ها و گلوئون ها ، تقارنی که مطرح می شود تقارن کایرال است که در نتیجه شکست آن مزون هایی نظیر پایون ها و ... ظاهر می شود ( که علت وجود آن ها را توضیح می دهد ). هم چنین باعث می شود چگاله کایرال ،

، که این باعث به دست آوردن جرم توسط ذرات می شود.

نمایه کاربر
تفکر

پست توسط تفکر »

سلام
تقارن؟ به چه منظور؟
تقارن کایرال چیه؟

نمایه کاربر
Ali.T

پست توسط Ali.T »

تفکر نوشته شده:تقارن؟ به چه منظور؟

تقارن به معنی عملی که معادلات ما تحت آن ناوردا ( بدون تغییر ) بماند.
اگه لاگرانژی که معادله حرکت هم از آن به دست می آید تحت اعمال خاصی ناوردا باشد آن وقت معادله حرکت هم تحت آن عمل ناورداست بنابراین متداول است که به جای معادله حرکت به لاگرانژی نگاه می شود.
این اعمالی هم که ذکر شد مثل دوران می باشد البته با کمی تفاوت.

تفکر نوشته شده:تقارن کایرال چیه؟

فکر می کنم قادر به توضیح این قسمت بدون استفاده از نمادهای ریاضی نیستم و برای این کار هم باید مفهوم میدان اسپینوری را تا حدودی بدانید.

نمایه کاربر
تفکر

پست توسط تفکر »

smile048 smile032 smile024 smile033 smile001 معادلات ثابت بمونن؟
ثابت بمونن چیه؟
لاگرانژ؟
این اعمال؟کدوم اعمال؟ دوران؟ دوران چه ربطی به اینجا داره؟
من کیم؟ اینجا کجاست؟ smile048 smile084 (خب تازه واردم.)
اگه توضیح بدی ممنون میشم!!!!!
ممنون smile025

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

تفکر نوشته شده:smile048 smile032 smile024 smile033 smile001 معادلات ثابت بمونن؟
ثابت بمونن چیه؟
لاگرانژ؟
این اعمال؟کدوم اعمال؟ دوران؟ دوران چه ربطی به اینجا داره؟
من کیم؟ اینجا کجاست؟ smile048 smile084 (خب تازه واردم.)
اگه توضیح بدی ممنون میشم!!!!!
ممنون smile025

خواستم یک جواب خیلی ساده بنویسم، اما به نظر رسید این کار اگر از حدش تجاوز کند خیانت به علم فیزیک است.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
Ali.T

پست توسط Ali.T »

تفکر نوشته شده:این اعمال؟کدوم اعمال؟ دوران؟ دوران چه ربطی به اینجا داره؟

صرفا خواستم برای تفهیم مطلب مثالی زده باشم. مسلما اگر بحث ناوردایی تحت تبدیلات پیمانه ای را مطرح می کردم شاید در قدم بعدی باید این تبدیلات رو تعریف می کردم.

تفکر نوشته شده:لاگرانژ؟

در مکانیک شما وقتی می خواهید مسئله ای را بررسی بکنید به سراغ قوانین نیوتون می روید حالا یک مسیر دیگری هم هست که تابعی را با توجه به سیستم می نویسیم ( اسم آن لاگرانژین می باشد ) و بعد از روی آن معادله حرکت را به دست می آوریم.
این رهیافت بررسی مسائل با لاگرانژین در نظریه میدان هم به کار برده می شود.

نمایه کاربر
تفکر

پست توسط تفکر »

جناب mrfan دستت درد نکنه بزن تو سر من تازه کار.
اگه سرخورده میشدم کی میخواست جواب بده smile047. شما باید به فکر بچه دانشمند ها هم باشید. smile039
حالا ساده توضیح بده ببینم.(انیشتن میگه اگه کسی نتونه چیزی رو به ساده ترین شکل توضیح بده،اون موضوع رو نفهمیده.)
دستتم البته انگشتاتم درد نکنه.

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

تفکر نوشته شده:جناب mrfan دستت درد نکنه بزن تو سر من تازه کار.
اگه سرخورده میشدم کی میخواست جواب بده smile047. شما باید به فکر بچه دانشمند ها هم باشید. smile039
حالا ساده توضیح بده ببینم.(انیشتن میگه اگه کسی نتونه چیزی رو به ساده ترین شکل توضیح بده،اون موضوع رو نفهمیده.)
دستتم البته انگشتاتم درد نکنه.

بابا اگر اعتراف کنم بلد نیستم خوبه؟ راضی میشی؟ smile025
اگر بخواهیم حق مطلب را ادا کنیم، بحث تقارن ها یک کمی انتزاعیه که البته از عهده من هم بر نمی آید. پیشاپیش از جناب Ali.T به دلیل دخالت در جوابشان پوزش می خواهم.

در نظر بگیر که در فیزیک یک عالمه کمیت داریم. مثلا: قطر توپ و فاصله توپ با ناظر. طبیعیه که همه مردم قطر توپ را یک چیز اندازه می گیرند؛ اما فاصله توپ با خودشان را نه. پس می گوییم قطر توپ کمیتی ناوردا است و فاصله توپ تا ناظر ناوردا نیست. پس فقط قوانینی می توانند قوانین درست فیزیکی باشند که قطر توپ در آنها ناوردا (یعنی ثابت) بماند. عوض نشدن طول اجسام صلب نشان دهنده یک تقارن در دنیای ماست.
حالا همین ماجرا و همین تقارن ها را ببر در مقیاس زیر اتمی.

نمایه کاربر
تفکر

پست توسط تفکر »

ایول!!
داستان داره زیبا میشه(البته معلم خوب داستانو زیبا میکنه!(جناب ali.t ناراحت نشیداااااا.))
خب حالا این تفاسیر زیبایی که شما فرمودید رو لطفا ببرید در جمله ی:
"تقارن به معنی عملی که معادلات ما تحت آن ناوردا ( بدون تغییر ) بماند.
اگه لاگرانژی که معادله حرکت هم از آن به دست می آید تحت اعمال خاصی ناوردا باشد آن وقت معادله حرکت هم تحت آن عمل ناورداست بنابراین متداول است که به جای معادله حرکت به لاگرانژی نگاه می شود."
که حناب ali.t فرمودند و برام تفسیر کنید چون خودم تفسیر کردم چیزی دستگیرم نشد(البته اینکه یک معادله ثابت بمونه رو نفهمیدم.) یا اصلا چرا لازمه که ثابت باشن.
البته لاگرانژ هم فهمیدم چیه: یک شرایط در فیزیک مکانیکه که با درنظر گرفتن این شرایط معادله ای برای مسئله ساخته میشه. درسته؟
راستی با گرفتن 681 سپاس از 631 نوشته smile024 معلومه که چیزی بلد نیستید smile038

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

ضمن این که از علاقه دوستان به فیزیک خوشحالم؛ اما باید عرض کنم که آنچه من به صورت ساده و ابتدایی عرض می کنم، اصلا نمی تواند جایگزین «علم» فیزیک شود. من به شما یک دید کلی از بحث می دهم. مراقب باشید با این دید کلی و اجمالی خودتان را بی نیاز از خواندن کتاب های درسی فیزیک و یا توضیحات سایر دوستان سطح بالای سایت (مثل Ali.T) نبینید. اگر نتیجه پست های من چنین چیزی باشد، بعد از پوزش از همه بچه های سایت، باید به فکر تغییر رویه باشم.
لذا از دوست بزرگوارم جناب Ali.T جدا درخواست می کنم درباره سؤال این تاپیک به قدری که صلاح می دانند توضیح دهند.

در جواب تفکر هم بگویم که لاگرانژی یعنی انرژی. منتها به آن از دیدگاه دیگری غیر از مکانیک نیوتونی نگاه می کنند. (که به مکانیک لاگرانژی موسوم است)

نمایه کاربر
تفکر

پست توسط تفکر »

دوست عزیز درست میفرمایید که توضیحاتی که من از شما میخوام(که خیلی ساده است)نمیتونه علم فیزیک رو اونجور که باید توضیح بدن ولی کسی میخواد فوتبال بازی کنه(من در دنیای فیزیک) اول باید بتونه راه بره(قوانین پایه ای فیزیک). پس با تشکر از شما خواهش میکنم رویه ی خود را تغییر ندهید.
اما درباره ی توضیحتون که فرمودید لاگرانژ یعنی انرزی،پس توضیح جناب ali.tکه:
"در مکانیک شما وقتی می خواهید مسئله ای را بررسی بکنید به سراغ قوانین نیوتون می روید حالا یک مسیر دیگری هم هست که تابعی را با توجه به سیستم می نویسیم ( اسم آن لاگرانژین می باشد ) و بعد از روی آن معادله حرکت را به دست می آوریم."=====انرژی؟؟؟
بعد شما فرمودید"به آن از دیدگاه دیگری غیر از مکانیک نیوتونی نگاه می کنند." در حالی که جناب ali.t فرمودن:"در علم مکانیک" این دو تا تضاد دارن.
من یکم دقیق سوال میپرسم که ایرادی نداره، داره؟ smile018 smile018 smile018

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

تفکر نوشته شده:دوست عزیز درست میفرمایید که توضیحاتی که من از شما میخوام(که خیلی ساده است)نمیتونه علم فیزیک رو اونجور که باید توضیح بدن ولی کسی میخواد فوتبال بازی کنه(من در دنیای فیزیک) اول باید بتونه راه بره(قوانین پایه ای فیزیک). پس با تشکر از شما خواهش میکنم رویه ی خود را تغییر ندهید.
اما درباره ی توضیحتون که فرمودید لاگرانژ یعنی انرزی،پس توضیح جناب ali.tکه:
"در مکانیک شما وقتی می خواهید مسئله ای را بررسی بکنید به سراغ قوانین نیوتون می روید حالا یک مسیر دیگری هم هست که تابعی را با توجه به سیستم می نویسیم ( اسم آن لاگرانژین می باشد ) و بعد از روی آن معادله حرکت را به دست می آوریم."=====انرژی؟؟؟
بعد شما فرمودید"به آن از دیدگاه دیگری غیر از مکانیک نیوتونی نگاه می کنند." در حالی که جناب ali.t فرمودن:"در علم مکانیک" این دو تا تضاد دارن.
من یکم دقیق سوال میپرسم که ایرادی نداره، داره؟ smile018 smile018 smile018

مکانیک لاگرانژی در کنار مکانیک نیوتنی است. یکی را جناب نیوتن ابداع کرد، یکی را حاج آقا لاگراژ! (سراغ فیزیک نوین نرو. هر دو کلاسیکی هستند.)

ایده اصلی مکانیک لاگرانژی اینه: همه اتفاقات از آن مسیری رخ می دهد که انرژی اش کمینه باشد. مثلا یک توپ را در نظر بگیرید. اگر آن را رها کنیم روی زمین می افتد (انرژی پتانسیل کمینه) و ثابت می ماند. (یعنی انرژی حنبشی کمینه) به همین ترتیب توپی که روی سطح شیبدار قل می خورد هم انرژی کمینه ممکن را دارد و...

چیزی که Ali.T گفتند همین بود. حرف من هم با صحبت ایشان تناقض نداشت.

ارسال پست