چرا ته قوطی های نوشابه مقعر است؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
ashkanOo

نام: اشکان

محل اقامت: تهران

سپاس: 414

تماس:

پست توسط ashkanOo »

تصویر

"دیوارهای خمیده محکم تر هستند"
این جمله علاوه بر قوطی ها برای تمامی ساختارهای مختلف صدق می کند ، در واقع این یک اصل اساسی مهندسی است.
به کاپوت ماشین خود توجه کنید که تماما منحنی است. شیشه جلوی ماشین مثال بهتری است،شیشه های کناری اتومبیل چون نیازی به استحکام بالا ندارند و همچنین باید جمع شوند،تقریبا صاف هستند.
مخازن پروپان ،کپسول های اکسیژن واسپری ها از دیگر مثال ها هستند.
دلیل این استحکام چیست؟
بخاطر این است که استحکام مقاطع ارضی از ممان اینرسی هر بخش سرچشمه می گیرد.اگر مفهوم آن را نمی فهمید به این مثال توجه کنید:
یک ورق کاغذ صاف را در دستتان بگیرید،می بینید که بسیار سست است و ساختارش هیچ استحکام قابل توجهی ندارد.دلیلش این است که کاغذ در این حالت تقریبا بدون گشتاور لختی (ممان اینرسی) در اطراف محور خم شده اش است.
حال کاغذ را بپیچانید تا به شکل یک لوله در بیاید، به یکباره میبینید که همان ورق سفتی و استحکام قابل توجهی می یابد. با رول کردن آن ،شما گشتاور لختی آن را در اطراف محور خم شده اش افزایش داده اید(بوسیله ی دور کردن جرم از محور و خارج از گوشه های آن) به همین دلیل است که تیرهای I شکل بدین صورت ساخته می شوند. به اطراف خود نگاه کنید حتما این اصل را خواهید دید.
چون این قوطی ها اکثرا برای نوشابه های گازدار ساخته می شوند،طوری طراحی شده اند که بتوانند شکل خود را در زمانی که تحت فشار قرار می گیرند حفظ کنند. نوشابه های بدون گاز نیز با نیتروژن تحت با نیتروژن تحت فشار پر می شوند تا استحکام خود را هنگام حمل ونقل ونگه داری حفظ کنند و آسیبی نبینند.
قوطی ها باید قابل چیدن باشند ،باید امکان قرار دادن هرکدام روی دیگری وجود داشته باشد طوری که مقاوم باشند.اگر ته این قوطی ها صاف ساخته می شد، امکان داشت که متورم شوند و این خود مانع از چیدن آنان روی هم می شد.در سال 1960 ته نوشابه ها صاف بود اما ضخامت آنان بیشتر بود تا تحمل بیشتری داشته باشند.
اما قضیه چیز دیگری است،اگرچه مقعر بودن ته قوطی ها به استحکام آنان کمک می کند ولی دلیل اصلی آن استحکام نیست بلکه مربوط به نظام سرمایه داری می شود.
اینگونه طراحی به صاحبان کارخانه ها این اجازه را می دهد که از ارزان ترین وسبک ترین مواد برای ساخت قوطی ها استفاده کنند و پول زیادی به جیب بزنند.
وزن قوطی های امروزه کمتر از 15 گرم است در حالی که در سال 1960 حدود 20 گرم بودند و با توجه به اینکه هر روزه صدها هزار نوشابه در کارخانه ها تولید می شود این کار یعنی کاهش هزینه و سود بالا.

منبع:

نخبگان جوان...
B.Sc physics at amirkabir university of tehran

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

سپاس: 885

تماس:

Re: چرا ته قوطی های نوشابه مقعر است؟

پست توسط غلامعلی نوری »

درود

اشكان آقا
ته نوشابه ها گوژ( بر آمده) است نه كاو( مقعر)
واژ ه ي مقعر از قعر مي آيد يني فرو رفته و گود شده وكاو يده ( كنده شده )
پس سرنام سرنگار خويش را بهسازي نماييد

نمایه کاربر
mrfane

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

آخه ته کدوم نوشابه ای برآمده است؟ درست گفته دیگه...
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
ashkanOo

تماس:

پست توسط ashkanOo »

نوری نیرو نوشته شده:درود

اشكان آقا

سلام !

بابت دقتتون ممنون!

اما اگه دقت کنید میبینید که ته نوشابه ها مقعر (فرو رفته) است!

تصویر

البته من برای شما احترام زیادی قائل ام و مطمئنم ریز اشتباهی صورت گرفته! smile072 smile072

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

ashkanisbest نوشته شده:

اشكان آقا

سلام !

بابت دقتتون ممنون!

تصویر

البته من برای شما احترام زیادی قائل ام و مطمئنم ریز اشتباهی صورت گرفته! smile072 smile072
درود

ما درون را بنگریم و حال را
نی برون را بنگریم و قال را

اشكان آقا
شما سخن از استواري و پايداري ساختار هاي خميده آورده ايد پس اگر گفته ي بپذيريم بفرماييد يك پل گود ( مقعر) استوار تر است
يا يك پل گو‍ژ( بر آمده ) ؟

نمایه کاربر
ashkanOo

تماس:

پست توسط ashkanOo »

نوری نیرو نوشته شده:
ashkanisbest نوشته شده:

اشكان آقا

سلام !

بابت دقتتون ممنون!

تصویر

درود

ما درون را بنگریم و حال را
نی برون را بنگریم و قال را

اشكان آقا
شما سخن از استواري و پايداري ساختار هاي خميده آورده ايد پس اگر گفته ي بپذيريم بفرماييد يك پل گود ( مقعر) استوار تر است
يا يك پل گو‍ژ( بر آمده ) ؟

سلامی دیگر خدمت شما!

اولا پیشنهاد میکنم یک بار دیگه متن رو بخونید!!!!!!!!

من راجع به چرایی استفاده از قوطی با تهِ مقعر نوشتم که یکی از دلایلش جمله اول متنمه!

دیوار های خمیده!!!! محکمتر اند.

دوما از قوطی نوشابه کجا و پل گوژ و گود و قال و حال و ........کجا!

خط سوم اومدم کاپوت ماشینو مثال زدم!

اون محدبه دیگه دوسته من! پس من اصلا نیومدم ساختار کاو و کوژ رو در استحکام ساختاری با هم مقایسه کنم و از طرفی همون طوری که میبینید گفتم دلیل اصلی چیز دیگریست...:
ashkanisbest نوشته شده:گرچه مقعر بودن ته قوطی ها به استحکام آنان کمک می کند ولی دلیل اصلی آن استحکام نیست بلکه مربوط به نظام سرمایه داری می شود.
اینگونه طراحی به صاحبان کارخانه ها این اجازه را می دهد که از ارزان ترین وسبک ترین مواد برای ساخت قوطی ها استفاده کنند و پول زیادی به جیب بزنند.
وزن قوطی های امروزه کمتر از 15 گرم است در حالی که در سال 1960 حدود 20 گرم بودند و با توجه به اینکه هر روزه صدها هزار نوشابه در کارخانه ها تولید می شود این کار یعنی کاهش هزینه و سود بالا.

یاد این شعره افتادم!!! smile039 smile039 :

من ميگم اهل بهشتي
تو ميگي چه سرنوشتي
من ميگم تو بي گناهي
تو ميگي چه اشتباهي

البته جسارت نباشه!!

فقط یه لحظه همینجوری یادش افتادم! smile035

smile072

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

درود

آماج من از آن سروده ي مولوي كه فرموده ما درون را بنگريم و حال را اين بود كه بگويم ما به درون شيشه نوشابه اگر بنگريم مي بينيم كه بر آمده است اين بر آمدگي است كه راز سختي و استواري كه شما در جستار آورده ايد در آن است

گودي بيروني نوشابه پيوندي با پايداري و استواري آن ندارد smile124

dr.amir

سپاس: 19

پست توسط dr.amir »

ashkanisbest نوشته شده:چرا ته قوطی های نوشابه مقعر است؟

[ تصویر ]

"دیوارهای خمیده محکم تر هستند"
این جمله علاوه بر قوطی ها برای تمامی ساختارهای مختلف صدق می کند ، در واقع این یک اصل اساسی مهندسی است.
به کاپوت ماشین خود توجه کنید که تماما منحنی است. شیشه جلوی ماشین مثال بهتری است،شیشه های کناری اتومبیل چون نیازی به استحکام بالا ندارند و همچنین باید جمع شوند،تقریبا صاف هستند.
مخازن پروپان ،کپسول های اکسیژن واسپری ها از دیگر مثال ها هستند.
دلیل این استحکام چیست؟
بخاطر این است که استحکام مقاطع ارضی از ممان اینرسی هر بخش سرچشمه می گیرد.اگر مفهوم آن را نمی فهمید به این مثال توجه کنید:
یک ورق کاغذ صاف را در دستتان بگیرید،می بینید که بسیار سست است و ساختارش هیچ استحکام قابل توجهی ندارد.دلیلش این است که کاغذ در این حالت تقریبا بدون گشتاور لختی (ممان اینرسی) در اطراف محور خم شده اش است.
حال کاغذ را بپیچانید تا به شکل یک لوله در بیاید، به یکباره میبینید که همان ورق سفتی و استحکام قابل توجهی می یابد. با رول کردن آن ،شما گشتاور لختی آن را در اطراف محور خم شده اش افزایش داده اید(بوسیله ی دور کردن جرم از محور و خارج از گوشه های آن) به همین دلیل است که تیرهای I شکل بدین صورت ساخته می شوند. به اطراف خود نگاه کنید حتما این اصل را خواهید دید.
چون این قوطی ها اکثرا برای نوشابه های گازدار ساخته می شوند،طوری طراحی شده اند که بتوانند شکل خود را در زمانی که تحت فشار قرار می گیرند حفظ کنند. نوشابه های بدون گاز نیز با نیتروژن تحت با نیتروژن تحت فشار پر می شوند تا استحکام خود را هنگام حمل ونقل ونگه داری حفظ کنند و آسیبی نبینند.
قوطی ها باید قابل چیدن باشند ،باید امکان قرار دادن هرکدام روی دیگری وجود داشته باشد طوری که مقاوم باشند.اگر ته این قوطی ها صاف ساخته می شد، امکان داشت که متورم شوند و این خود مانع از چیدن آنان روی هم می شد.در سال 1960 ته نوشابه ها صاف بود اما ضخامت آنان بیشتر بود تا تحمل بیشتری داشته باشند.
اما قضیه چیز دیگری است،اگرچه مقعر بودن ته قوطی ها به استحکام آنان کمک می کند ولی دلیل اصلی آن استحکام نیست بلکه مربوط به نظام سرمایه داری می شود.

منبع:

نخبگان جوان...
بابا متن طولانی نزارید آدم حس داشته باشه بخونه. ببین داداش گلم دیواره خمیده محکمتره واسه همین بزرگترین سد های دنیا خمیده هستن که ساختن اونها هم سخته. این که چرا خمیده محکمتره برمیگرده به مسئله فشار و نیرویی که به سطح وارد میکنه. فشار و بردار در نظر بگیر اگر این بردارها موازی با هم به یک سطح نیرو وارد کنند برآیند اون نیروها بزرگتر از وقتی هستش که این بردار ها به حالت غیر موازی با هم به اون سطح نیرو وارد کنند در این صورت اگر یک بردار و مرجع بگیری و بقیه رو روی اون تجزیه کنی میبینی مولفه هاش با هم میرن و در جهت نهایی برآیند مقدارش کمتر از حالت اولیه هستش. منظورمو گرفتی؟

نمایه کاربر
ashkanOo

تماس:

پست توسط ashkanOo »

dr.amir نوشته شده: بابا متن طولانی نزارید آدم حس داشته باشه بخونه. ببین داداش گلم دیواره خمیده محکمتره واسه همین بزرگترین سد های دنیا خمیده هستن که ساختن اونها هم سخته. این که چرا خمیده محکمتره برمیگرده به مسئله فشار و نیرویی که به سطح وارد میکنه. فشار و بردار در نظر بگیر اگر این بردارها موازی با هم به یک سطح نیرو وارد کنند برآیند اون نیروها بزرگتر از وقتی هستش که این بردار ها به حالت غیر موازی با هم به اون سطح نیرو وارد کنند در این صورت اگر یک بردار و مرجع بگیری و بقیه رو روی اون تجزیه کنی میبینی مولفه هاش با هم میرن و در جهت نهایی برآیند مقدارش کمتر از حالت اولیه هستش. منظورمو گرفتی؟

الان قصدت از این نوشته ها چی بود؟؟؟؟

smile071

خب میگی چی کار کنیم حالا؟؟؟

بریم سد بسازیم؟؟؟

dr.amir

پست توسط dr.amir »

ashkanisbest نوشته شده:
dr.amir نوشته شده: بابا متن طولانی نزارید آدم حس داشته باشه بخونه. ببین داداش گلم دیواره خمیده محکمتره واسه همین بزرگترین سد های دنیا خمیده هستن که ساختن اونها هم سخته. این که چرا خمیده محکمتره برمیگرده به مسئله فشار و نیرویی که به سطح وارد میکنه. فشار و بردار در نظر بگیر اگر این بردارها موازی با هم به یک سطح نیرو وارد کنند برآیند اون نیروها بزرگتر از وقتی هستش که این بردار ها به حالت غیر موازی با هم به اون سطح نیرو وارد کنند در این صورت اگر یک بردار و مرجع بگیری و بقیه رو روی اون تجزیه کنی میبینی مولفه هاش با هم میرن و در جهت نهایی برآیند مقدارش کمتر از حالت اولیه هستش. منظورمو گرفتی؟

smile071

بریم سد بسازیم؟؟؟
نه. علت محکمتر بودن دیواره های منحنی و گفتم باهوش. مقعر هم منحنی هستش و به همین دلایل محکمتره. درکش انقد برات سخت بود عمو جون؟

نمایه کاربر
ashkanOo

تماس:

پست توسط ashkanOo »

dr.amir نوشته شده:
ashkanisbest نوشته شده:

smile071

بریم سد بسازیم؟؟؟
نه. علت محکمتر بودن دیواره های منحنی و گفتم باهوش. مقعر هم منحنی هستش و به همین دلایل محکمتره. درکش انقد برات سخت بود عمو جون؟

خب من تورو با علت هات تنها میذارم smile072

dr.amir

پست توسط dr.amir »

ashkanisbest نوشته شده:
dr.amir نوشته شده:
ashkanisbest نوشته شده:

smile071

بریم سد بسازیم؟؟؟

خب من تورو با علت هات تنها میذارم smile072
عزیزم این حرف تو چند تا مفهوم بیشتر نداره. یا متوجه نشدی که خب بگو بازم برات واضح تر کنم یا داری مسخره میکنی که بهت توصیه میکنم اگر بیکاری و از رو بیکاری میای پست میزاری پس حداقل نظر نده و فقط بخون بزار تونایی که میدونن یا میخوان بدونن یا میخوان اطلاعاتشون و به روز کنن بیان تو تاپیک. مرسی داداش گلم.

نمایه کاربر
امیرکاوه

نام: حامد فرهنگ

سپاس: 167

تماس:

پست توسط امیرکاوه »

علت قوس دیواره انتهایی نوشابه پایداری در برابر فشار هوا بسیار زیاد هست . اگر برامده بود مثل گلوله شلیک می شد اما با مقعر کردنش این اتفاق شگرف نمی افته . کاری داشتین پی . ام بدین . با تشکر . کاوه

ارسال پست