چرا فشار در نقاط هم تراز یکسان است ؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
mys

سپاس: 2

چرا فشار در نقاط هم تراز یکسان است ؟

پست توسط mys »

]سلام دوستان ،
چند وقت پیش همچین سوالی رو سر کلاس مطرح کردم که جواب دبیر این بود "چون اگه یکسان نبود مایع جاری میشد " در صورتی این جواب مثل اینه که از شما بپرسن شب یا روز و شما بگی شب چون هوا تاریکه ؛ در صورتی که باید از حرکت وضعی زمین صحبت بشه.
حالا کسی جواب این سوال رو میدونه ؟
تصویر

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: چرا فشار در نقاط هم تراز یکسان است ؟

پست توسط Paradoxy »

اگه اشتباه میگم دوستان اصلاح کنند.
وقتی ما میگیم فشار نقاط هم ارتفاع یکسانه، منظورمون فشاری نیست که به دیواره ظرف وارد میشه، منظورمون فشاریه که مایع به کف سطح چیزی که روشه وارد میکنه.
یعنی به فرض اگه شما یک کاغذ فلزی مثلا دایره ای شکل رو در نظر بگیری که نقاط a و b رو بهم وصل کنه( تصور کنید نقطه چین آبی رنگ بین a و b همون فلزست .انگار ظرف یک انتهای بسته ی جدید داشته باشه) فشاری که به سطح فلز وارد میشه تو نقاط a و b و تمام نقاط روی این فلز برابر خواهد بود.
فشاری که مد نظر شماست و به دیواره ظرف وارد میشه عاملش دافعه بین اتم های مایع هست و به چگالی و غلظت مایع و حجم کل ظرف بستگی داره و نه ارتفاع تو نقاط مختلف.

mys

پست توسط mys »

ممنونم از وقتی گذاشتید ؛ تا حدی متوجه شدم
فشار مد نظر من هم فشار وارد بر نقطهAو نقطه B هستش ؛ شما سطح بالای هر نقطه رو در نظر بگیر ؛ اونوقت میبینید که B ریر قسمتی از ظرف قرار گرفته من متوجه این نیستم که چرا با وجود این که نقطه B زیر قسمتی از ظرف هستش واینطور به نظر میرسه که بخشی از فشار مایع بالای سرش به ظرف وارد میشه در صورتی ک بالای نقطه A اب بیشتری قرار گرفته ولی میدونیم ک فشار توی این دو نقطه به دلیل هم تراز بودن این نقاط یکسان هستش.

mys

پست توسط mys »

paradoxy نوشته شده:اگه اشتباه میگم دوستان اصلاح کنند.
وقتی ما میگیم فشار نقاط هم ارتفاع یکسانه، منظورمون فشاری نیست که به دیواره ظرف وارد میشه، منظورمون فشاریه که مایع به کف سطح چیزی که روشه وارد میکنه.
یعنی به فرض اگه شما یک کاغذ فلزی مثلا دایره ای شکل رو در نظر بگیری که نقاط a و b رو بهم وصل کنه( تصور کنید نقطه چین آبی رنگ بین a و b همون فلزست .انگار ظرف یک انتهای بسته ی جدید داشته باشه) فشاری که به سطح فلز وارد میشه تو نقاط a و b و تمام نقاط روی این فلز برابر خواهد بود.
فشاری که مد نظر شماست و به دیواره ظرف وارد میشه عاملش دافعه بین اتم های مایع هست و به چگالی و غلظت مایع و حجم کل ظرف بستگی داره و نه ارتفاع تو نقاط مختلف.

ممنونم از وقتی گذاشتید ؛ تا حدی متوجه شدم 
فشار مد نظر من هم فشار وارد بر نقطهAو نقطه B هستش ؛ شما سطح بالای هر نقطه رو در نظر بگیر ؛ اونوقت میبینید که B ریر قسمتی از ظرف قرار گرفته من متوجه این نیستم که چرا با وجود این که نقطه B زیر قسمتی از ظرف هستش واینطور به نظر میرسه که بخشی از فشار مایع بالای سرش به ظرف وارد میشه در صورتی ک بالای نقطه A اب بیشتری قرار گرفته ولی میدونیم ک فشار توی این دو نقطه به دلیل هم تراز بودن این نقاط یکسان هستش.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

آها، خب اینکه معلومه درسته بر آمدگی ظرف از بالا جلوی وارد شدن فشار آبی که بالا سر b هست رو میگیره اما خب فشار که تو سیالات فقط از بالا وارد نمیشه. همون مثال کاغذ فولادی رو در نظر بگیرید،(خط بین a تا b) فشاری که به اون کاغذ فولادی وارد میشه در واقع مقدار آبیه که روشه، یا بهتر بگیم حجم آبی که روشه. نقاط صفحه فلزی همه به یک مقدار نیرو بهشون وارد میشه، چه وسط کاغذ، چه تو نقطه a و چه در b چون مجموع فشارایی که وارد میشه به این صفحه، تقسیم میشه و به هر نقطه به یک مقدار مساوی نیرو میرسه.

نمایه کاربر
Matte

نام: متین

سپاس: 15

پست توسط Matte »

درسته آب کمتری بالای B هست ولی سطح بالای B بیشتره و به همه سطوح فشار وارد میشه و فشار در سطح مساوی نیرو هست. پس به سطح بالای B نیروی بیشتری وارد میشه و طبق قانون 3 نیوتن عکس العمل اون نیرو به لایه های زیر سطح وارد میشه (شامل نقطه B)

ارسال پست