فیزیک در کامپیوتر یا کامپیوتر در فیزیک

مدیر انجمن: parse

نمایه کاربر
Professional

سپاس: 3

تماس:

Re: فیزیک در کامپیوتر یا کامپیوتر در فیزیک

پست توسط Professional »

AliHagigat نوشته شده:به نظر من حتی زمین هم مثل انسان شعور داره و اهداف خاصی رو دنبال میکنه. نظر من اینه که زمین بوده که انسان رو بوجود آورده و این زمین مثل یک موجود جاندار و هدفدار است. یک برنامه علمی بحث میکرد که هر چه انسان در راه نابودی و تغییر زمین تلاش کند(مثلاً هوا را هر چه بیشتر آلوده کند) نها یتاً خودش را به نابودی میکشاند و بعد از مدتی زمین مجدداً همان اکو سیستمی را که مد نظر دارد بوجود خواهد آورد.
سلام و تشکر از پست شما

درست است. همه موجودات دارای شعور هستند. این را می توان از خود انسان نیز فهمید. انسان از میلیاردها مولکول تشکیل شده که هر کدام برای خود کار مخصوصی دارند. حال اجزای کوچکترشان نیز چنین کنترلی را بر حیطه ی کاری خود دارند. تمام این مشخصات از زمین گرفته شد. در نتیجه خیلی راحت به شعور تمام اجزای زمین نیز پی خواهیم برد. smile124

نمایه کاربر
Professional

تماس:

پست توسط Professional »

سلام به دوستان

بهتر دونستم با یک سوال دوباره این تالار رو فعال کنم.

سوالم از دوستان این هست.

همه می دونیم که از دیرباز حافظه ها برای نگه داری اطلاعات بوجود اومدند. سی دی ها و هاردها و امروزه بلو ری و دی وی دی ها. اما چرا نحوه ی بارگذاری اطلاعات رو تغییر ندادند تا امروزه نیاز به کشف روز به روز این حافظه ها نداشته باشیم. چرا برنامه ها رو طوری ننوشته اند که مقدار حجم کمتری داشته باشند؟

همه ما به نبوغ بشر پی برده ایم حتی با آن تکه آهن ربایی که در هارد هست اما خوب چرا این همه سختی؟!!!!!!!!!

smile042 smile042 smile042 smile042 smile042 smile042 smile042

نمایه کاربر
ADMIN

سپاس: 560

تماس:

پست توسط ADMIN »

رسیدن از کارت پانچ های ذخیره اطلاعات در 40 سال پیش تا دی وی دی های امروزی تحول کمی نیست.

فشرده سازی حجمی امروز؛ حداقل 100.000.000 بار بیشتر از 40 سال گذشته هست. ( یک اتم برای هر بیت )

و تحول بزرگتر کیوبیت ها بجای بیت ها هستند که در راهند ...

فکر کنم تا همین اندازه هم بشر به خوبی ایفای نقش کرده و قانون معروف مور کماکان برقرار هست.
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

نمایه کاربر
Professional

تماس:

پست توسط Professional »

Admin نوشته شده:رسیدن از کارت پانچ های ذخیره اطلاعات در 40 سال پیش تا دی وی دی های امروزی تحول کمی نیست.

فشرده سازی حجمی امروز؛ حداقل 100.000.000 بار بیشتر از 40 سال گذشته هست. ( یک اتم برای هر بیت )

و تحول بزرگتر کیوبیت ها بجای بیت ها هستند که در راهند ...

فکر کنم تا همین اندازه هم بشر به خوبی ایفای نقش کرده و قانون معروف مور کماکان برقرار هست.
سلام جناب عارفی

پاسخ کاملی بود و انگار دوباره تاپیک به سوی سکوت رفت.

کاش یکم بحث رو کش میدادید تا دوستان هیجان زده میشدند و به بحث رو می آوردند smile039

خوب تا بعد که یه بحث دیگه به میان بیارم smile072

نمایه کاربر
ADMIN

تماس:

پست توسط ADMIN »

خوب ادامه میدیم ...

کسی قانون مور رو میشناسه ؟

نمایه کاربر
Professional

تماس:

پست توسط Professional »

بر اساس قانون مور که گوردون مور، از بنيانگذاران شرکت اينتل، در سال ۱۹۶۵ آنرا ارايه کرد، تعداد ترانزيستورهای روی يک تراشه (با مساحت ثابت) هر دو سال يکبار دو برابر خواهد شد.
برگرفته شده از سایت ویکی پدیا

نمایه کاربر
ADMIN

تماس:

پست توسط ADMIN »

بله ؛ و این تصاعد تقریبا در اغلب پارامترهای انفورماتیک با ضریبی متغییر طی 40 سال گذشته ثابت مانده.

نمایه کاربر
Professional

تماس:

پست توسط Professional »

Admin نوشته شده:بله ؛ و این تصاعد تقریبا در اغلب پارامترهای انفورماتیک با ضریبی متغییر طی 40 سال گذشته ثابت مانده.
خوب حالا نمی شه تغییری در این تصاعد ها داد و قانون را عوض کرد. smile072

نمایه کاربر
professor.freak

نام: پویان

سپاس: 19

تماس:

پست توسط professor.freak »

Professional نوشته شده:بر اساس قانون مور که گوردون مور، از بنيانگذاران شرکت اينتل، در سال ۱۹۶۵ آنرا ارايه کرد، تعداد ترانزيستورهای روی يک تراشه (با مساحت ثابت) هر دو سال يکبار دو برابر خواهد شد.
برگرفته شده از سایت ویکی پدیا
تا جایی که من میدونم تا چند سال دیگه این قانون(؟)دیگه غلط خواهد بود . چون ترانزیستور ها اونقدر کوچیک میشن که قوانین عدم قطعیت بر اون حکمرانی می کنند و دیگه با این ترانزیستو ها نمیشه کاری انجام دادا مگه این که بریم سمت کامپیوتر های کوانتومی . دوستان کسی میتونه درباره کامپیوتر های کوانتومی و نحوه کار اونها بیشتر واسه من توضیح بده؟
زندگی تنها سایه ای گذرا و بازیگری بی نوا است که ساعتی بر صحنه می خرامد و به شور و هیجان می آید و سپس دیگر آوایی به گوش نمی رسد .افسانه ای خشم آلود و پر خروش که ابلهی حکایت می کند و هیچ معنایی ندارد.(مکبث-شکسپیر)
انسان حیوان غمگینی است که فقط اعجاز به هیجان می آوردش ،یا کشتار.(هفت دیوانه -روبرتو آرلت)

nobari

سپاس: 23

پست توسط nobari »

اطلاعات روي حالت‌هاي سيستم فيزيكي تعريف مي‌شود و محاسبات عمليات فيزيكي مي‌باشد كه روي اين حالت‌ها انجام مي‌شود. بر اين اساس مطالعه‌ي محدوديت‌ها و قابليت‌هاي يك سيستم فيزيكي در پردازش، ذخيره و انتقال اطلاعات در چارچوب نظريه‌هاي فيزيكي است كه اين سيستم را توصيف مي‌كند. هنگامي كه اطلاعات روي حالت‌هاي كلاسيكي سيستم تعريف شود رفتار آن كلاسيكي و هنگامي كه روي حالت‌هاي كوانتومي تعريف شود، رفتار آن كوانتومي مي‌باشد. از آنجا كه قوانين كوانتومي از قوانين كلاسيكي بسيار بنيادي‌تر و عام‌تر مي‌باشد انتظار داريم كه اطلاعات در حوزه‌ي كوانتومي به شيوه‌هاي جديد و کارآمدی رفتار كند. اطلاعات و محاسبات كوانتومي علم به كار بردن اين شيوه‌هاي جديد در مصارف اطلاعاتي مي‌باشد.

مقدمه نیلزبور : جهان کوانتومی وجود ندارد بلکه توصیفی انتزاعی کوانتوم فیزیکی وجود دارد. صرفنظر از اثبات وجود یا عدم وجود جهان کوانتومی به خوبی میدانیم که مکانیک کوانتومی رفتارهای عجیب ذاتاً کوانتومی برای سیستمهای کوانتومی پیشبینی میکند که مانستگی کلاسیکی ندارد. خوشبختانه، بدون وارد شدن در دهلیزهای مباحث فلسفی، این رفتارها را میتوان در آزمایشگاه مشاهده کرد و راز قدرت کامپیوتر کوانتومی چیزی جز بکار بردن این اثرات کوانتومی در ذخیره و پردازش اطلاعات نیست.اصول فیزیک کوانتومی اجازه ساخت کامپیوتر کوانتومی را به ما میدهد كه برتری آن را نسبت به کامپیوتر کلاسیکی طبق این اصول به ما نشان میدهد. اثبات این مطلب از این عقیدهي کلی نشأت میگیرد که اطلاعات یک امر فیزیکی میباشد. بدین معنی که اطلاعات مفهومی است که با در نظر گرفتن سيستم فيزيكي معنی پیدا میکند. زیرا اطلاعات روی حالتهای فیزیکی این سیستم ذخیره میشود و با عملیات روی این سیستم، اطلاعات تحول پیدا میکند. این تحول را اصطلاحاً پردازش اطلاعات مینامیم. همه این اعمال یعنی ذخیره، پردازش و اطلاعات، تحویلپذیر به قوانین فیزیکی میباشند. در این مقاله میخواهیم بعد مفهومی رابطه فیزیک و کامپیوتر را تحلیل کنیم و با دید عمیقتری به عملکرد یک کامپیوتر نگاه کنیم.فیزیک و کامپیوتر معمولا دانشجویان درگیر این مسئله میشوند که کامپیوتر چه كاربردي در حوزهي فیزیک و حل مسائل فیزیکی دارد. چنین مباحثی تحت عنوان فیزیک محاسباتی تعریف میشود. مقولهی دیگری که تعامل فیزیک را با کامپیوتر آشکار میسازد این است که عملکرد کامپیوتر چگونه با قوانین فیزیکی توصیف میشود. این مقولهای است که در این مقاله به آن توجه میکنیم. اولين نكتهي اساسي در اين راستا اين است كه كامپيوتر يك سيستم فيزيكي است بنابراين هر فرآيندي كه درون آن اتفاق ميافتد بهطور اجتنابناپذیری تابع قوانین فیزیک میباشد. این ایدهي اصولی بود که لانداور را به عقیدهي کلی و اساسی سوق داد که اطلاعات یک امر فیزیکی میباشد

سیستم فیزیک کامپیوتر دینامیک محاسباتحالت اولیه اطلاعات ورودی قوانین فیزیک قواعد حالت نهایی اطلاعات خروجی

در نظريهی اطلاعات و محاسبات، ما یک کامپیوتر داریم که از دیدگاه فیزيكی یک سیستم فیزیکی است. کامپیوتر عمل محاسبات انجام ميدهد که از دیدگاه فیزیکی تحول زمانی سیستم فیزیکی طبق قوانین فیزیکی میباشد. به کامپیوتر اطلاعات ورودی میدهیم که از دیدگاه فیزیک به اين معناست كه سیستم فیزیکی را در حالت اولیه قرار ميدهيم. اطلاعات ورودی طبق یک الگوریتم پردازش داده از یک سری قواعد تبعیت میکنند. در فیزیک بدین معنی است که عملیات فیزیکی از یک سری قوانین فیزیکی تبعیت میکند. بعد از اجرای کامل الگوریتم اطلاعات ورودی به اطلاعات خروجی تبدیل میشوند به زبان فیزیک یعنی سیستم از حالت اولیه به حالت نهایی تبدیل میشود. بنابراین کامپیوتر و عملکرد آن چیزیست که در چارچوب نظریههای فیزیکی باید به آن نگاه کرد نه در چارچوب ریاضیات و منطق[1,2].در زیربنای الگوی محاسباتی که یک کامپیوتر طبق آن عمل میکند، قوانین فیزیکی وجود دارد. مثلا ماشین جهانی تورینگ که الگوی محاسباتی برای کامپیوترهای کلاسیکی محسوب میشود در نگاه اول الگویی است که از دل قوانین ریاضیات و منطق بیرون میآید ولی در واقع از اصول فیزیک کلاسیک و ترمودینامیک استخراج میشود[2]. این واقعیت با توجه به اینکه کامیپوتر یک سیستم فیزیکی است و این سیستم تابع قوانین فیزیکی است کاملاً منطقی و روشن است. اگر سیستمی که به عنوان کامپیوتر از آن استفاده ميکنیم یک سیستم کلاسیکی باشد اطلاعات درون آن به صورت کلاسیکی رفتار میکند. زیرا که سیستم از قوانين کلاسيكی تبعيت ميكند. حال اگر سیستمی که به عنوان کامپیوتر از آن استفاده ميکنیم یک سیستم کوانتومی باشد آنگاه اطلاعات درون آن به صورت کوانتومی رفتار میکند. سیستمهایی را که تاکنون به عنوان کامپیوتر از آنها استفاده میکردیم سیستمهای کلاسیکی بودند. بنابراین محاسبات در چنین کامپیوترهايی از الگوی ماشین جهانی تورینگ تبعیت میکرد. یعنی تمام گزینههای سمت راست جدول بالا مربوط به حوزهي فیزیک کلاسیکی میباشد. حال اگر سیستم کوانتومی را به عنوان کامیپوتر بدانیم مشابه کوانتومی گزینههای سمت راست جدول بالا را خواهیم داشت.کامپیوتر کوانتومی و اثرات کوانتومیاولین بار فاینمن بود که ناتوانی کامپیوتر کلاسیکی را برای شبیهسازی دقیق یک سیستم کوانتومی هر چند نسبتاً کوچک (مثلا 100 ذره ) را مطرح ساخت پیچیدگی سیستمهای کوانتومی با افزایش ذرات به شکل نمایی افزایش مییابد، بدین معنی که پارامترهایی را که برای توصیف سیستم کوانتومی لازم میباشند با افزایش اندازهي سیستم به طور نمایی افزایش مییابند. در اين صورت با افزایش اندازهي سیستم تا اندازه معین تعداد پارامترهای سیستم کوانتومی به قدری زیاد میشوند که دیگر نمیتوانند در حافظهي شبیهساز کلاسیکی (کامپیوتر امروزی) قرار گيرند. مثلا اگر سیستمی داشته باشیم که از 100 اسپین تشکیل شده باشد تعداد پارامترهایی که لازم است حالت آن را در حالت کلی توصیف کنیم2100 است كه از کل تعداد اتمهای جهان بیشتر میشود در این صورت کامپیوتر کلاسیکی به بزرگی کل جهان که هر بیت کلاسیکی حافظهي آن فقط یک اتم باشد قادر به شبیهسازی دقیق چنین سیستمی درحال کلی نمیباشد. این محدودیت جدی، فاینمن را بر آن داشت که فکر (طرح) شبیهساز کوانتومی را پیشنهاد کند. این شبیهساز خود یک پردازشگر میباشد که از سیستم کوانتومی تشکیل شده است. در این سناریو تمام مراحل در سمت راست جدول بالا تعمیم کوانتومی داده میشوند یعنی اطلاعات ورودی روی حالتهای کوانتومی این پردازشگر ذخیره میشوند و بالطبع تحول زمانی این حالتها از معادلهي شرودینگر تبعیت میکند. تحول زمانی حالتها طبق یک الگوریتم خاص که آن را برای حل یک مسئلهي مشخص مطرح کردیم، صورت میگیرد. طرح کلی عملکرد این پردازشگر را میتوان به شکل زیرنمایش داد در این سناریو رفتار اطلاعات از قوانین کوانتومی تبعیت میکند. این قوانین اثرات و نتایج جدیدی را در پیدارند که میتوانيم آنها را در پردازش اطلاعات بکار ببریم، بهطوری که ثابت میشود از پردازش اطلاعات کلاسیکی بسیار کارآمدتر میباشند. مهمترین اثری که مانستگی کلاسیکی ندارد و باعث شده است کامپیوتر کوانتومی بسیار قدرتمندتر از کامپیوتر کلاسیکی عمل کند؛ اصل برهمنهی کوانتومی است. اين اصل دور از ادراك حسي ما ميباشد و مسئول پديدههاي مهمي است كه درك حسي آنها غيرممكن است، مانند رفتار موجي ذرات و خواص غیرموضعی در سیستمهای در همتنیده طبق این اثر کوانتومی یک کیلوبیت نه تنها میتواند در حالتهای و قرار داشته باشد، بلکه میتواند در برهمنهی این دو حالت نيز(+) = قرار گیرد و ميتوان از دو حالت و به طور همزمان در محاسبات استفاده کرد. برای دو کیلو بیت میتوان از چهار حالت و و و به طور همزمان در محاسبات استفاده کرد و بههمینترتیب براي تعداد کیلوبیتهای N بیشتر که میتوانند حالت به طور همزمان به خود بگیرند. حالت را حافظهی کوانتومی گویند كه در واقعیت فیزیکی وجود دارد، ولی اندازهگیری کوانتومی مانعی از دسترسی مستقیم ما به حافظه میشود. نتیجه گیریدر این مقاله به این نکته مهم اشاره کردیم که اطلاعات و کلیهی اعمالی که روی آن انجام میشود تابع قوانین فیزیکی میباشند زیرا این سیستم که حامل اطلاعات است یک سیستم فیزیکی میباشد. بنابراین مطالعهی محدودیتها و قابلیتهاي یک سیستم فیزیکی در انجام عملیات اطلاعاتی در چارچوب نظریههای فیزیکی است، که این سیستم را توصیف میکند. از این چشمانداز به رفتار اطلاعات در سیستم کوانتومی نگاه کردیم. در این مطالعه ما شاهد رفتارهای غیرکلاسیکی میباشیم که مهمترین عامل این رفتارها اصل برهمنهی مکانیک کوانتومی میباشد. طبق این اصل میفهمیم سیستم کوانتومی ظرفیت عظیمی برای ذخیره و پردازش اطلاعات دارد به طوری که میتواند برخی از مشکلات اساسی، مانند شبیهسازی سیستمهای پیچیدهي کوانتومی را رفع کند.

نمایه کاربر
m!sS Nah!D

محل اقامت: soMewHere in thE wOrlD

سپاس: 162

تماس:

پست توسط m!sS Nah!D »

کامپیوتر در فیزیک
آخرین ویرایش توسط DARKENERGY چهارشنبه ۱۳۹۲/۷/۳ - ۰۲:۲۸, ویرایش شده کلا 1 بار

Talk slowly but think quickly

Spend some time alone

When you realize you've made a mistake, take immediate steps to correct it

BEGIN while others are procrastinating

COMMEND while others are criticizing

PREPARE while others are daydreaming

To handle yourself, use your head; to handle others use your heart.

<3 http://music.naij.com/artist-2035-celine-dion <3

<3 http://www.newhealthguide.org/Calming-Foods.html <3

p-41

نقش فیزیک و ریاضی در تولید داده در کامپیوتر.

پست توسط p-41 »

سلام

مدتی هستش روی موضوعی مطالعه میکنم که مربوط به ساختار داده در کامپیوتر می شود تا درک درستی از عملکرد برنامه ها و داده ها پیدا کنم
به مباحثی برخوردم که من به سمت فیزیک کشید و همینطور به پستی در وب سایت انجمن علم ایران همپا رساند
لینک مربوطه که نظرات متفاوت هستش :
http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?t=17562&start=15
http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?t=17562&start=45

اشاره به صحبتی شده که تاحدودی مربوط به سئوال من هستش ( زمانی که یک فیزیکدان به کامپیوتر نگاه میکند چیزی بنام نرم افزار وجود ندارد. همه چیز ماده هست و سخت افزار. حتی سیستم عامل و کلیه برنامه های کاربردی. الگوریتم چیزی نیست جز نظم خاصی در جهان مادی. همان چیزی که در مغز انسان شعور را ایجاد میکند و در کامپیوتر پردازش را ). البته در کنار این مباحث صحبت های دیگری هم کردید که مطالعه کردم .

و توضیح درباره قطعات الکترونیک.
و به نظر من تجمع بار در شکل گیری کامپیو تر مؤثر نبوده!
فیزیک کامپیوتر رو ایجاد نکرد، ریاضی این کارو کرد. شاخهٔ ریاضی گسسته با معرفی الگوریتم علاوه بر فرمول و ماشین برنامه پذیر نقش مهمی در این امر داشته. نمونش جبر بول و ماشین تورینگ است.

ببخشید موضوعاتی مطرح کردم برای بهتر رسوندن سئوالم.
و سعی کردم با توضیحاتی که ارائه میدهم بهتر سئوالم مطرح کنم .

دنبال این هستم از نقش جریان الکتریکی در ساختار داده و همینطور برنامه که با نوشتن یک کد از طریق هر زبان برنامه نویسی چه سطح پایین یا سطح بالا میشه ناثیر گذاشت روی الکترون ها!!! خب این الکترون ها به وجود می آورند ماهیت یک مفهومی به عنوان داده - برنامه که به ما عملکردهایی می دهد

خب سئوال من این هستش : چرا وقتی ما با روش های مختلف بوجود می اوریم داده یا محتوایی رو قادر نیستیم محتوارو به صورت دلخواه خود برسونیم تا عملکرد مدنظر داشته باشد؟

ببخشید من با این مثال واضح تر سئوالم مطرح میکنم : مدتی پیش با مسئله ای برخوردم که من به اینجا رسوند که چرا یک داده ارسال شده از کامپیوتر به کامپیوتر دیگر از طریق یک اتصال اینترنت پس از گذراندن مراحلی که اشاره به نگهداری و سپس از طریق قسمت دیگری که مسئول اجرا شدن تا بتوان پاسخی داده شود ( که میتواند این پاسخ عملکردی باشد یا اصلا پاسخی داده نشود براساس تعریف هایی که شده است) اما من براین باور رسیدم که یک داده می تواند ساختارش به صورتی باشد که با اندک اشاره برای پردازش یا ذخیره یا انتقال مثل یک بمب عمل کند (یک بمب را در نظر بگیرید که با باز شدن قسمتی یا ضربه یا انتقال فعال می شود و عملکردی را نشان می دهد).پس چرا ما نمی توانیم با بودن این همه تعاریف و باز بودن سیستم کامپیوتر ( که همان کدنویسی هستش) به تغییر و ایجاد یک داده ای برسیم که در بالا اشاره کردم؟( خب این تصور بوجود می آید که ما وقتی داریم روی برنامه یا فایلی کلیک میکنیم همین اتفاق می افتد ولی منظور من این نیستش. وقتی ما یک داده رو به مقصدی ارسال میکنیم طبق تعریف هایی در ساختار خود داده و مدارات شده می بایست اتفاقاتی روی آن اعمال شود تا پاسخ بگیریم اما این فرض داشته باشیم که در زمانی قرار است هیچ پردازشی صورت نگیرد اونوقت الکترون های داده می تواند بیرون از تعاریف و ساختارش فعالیتی نشان دهد؟

وقتی صحبت از مدارمنطقی می شود که تعریف و عملکرد کامپیوتر هستش دو دید برای من بوجود می آید که وقتی برق به عنوان فعال کردن مدار الکترونیکی استفاده می شود تفاوت اش در ساختار درونی با دیتا چی هستش؟ یعنی آیا همان برق با مقداری که نیاز هستش یک آی سی یا قطعه ای فعال کند می تواند برای فعال شدن از داده استفاده کند؟ آیا مدار منطقی نقش مهمی از پیش تعیین شده در حالت های جریان الکتریکی دارد که مانع از تعریف یا ساختار ( همان جریان الکتریک )متفاوت یک مقدار می شود؟(داده ۰برنامه)
وقتی ما داریم از طریق کیبورد عملکردهایی رو ارسال می کنیم به این نتیجه رسیدم که داره تاثیر می گذارد روی خود الکترون هایی که همان برقی هستش که از منبع تغذیه کامپیوتر گرفته می شود و تولید مقداری می کند به عنوان داده یا برنامه!!!(آیا این صحبت درست؟)

اگر منظورم واضح گفتم تا اینجا و مشکلی ندارد
ممنون می شوم به پاسخ به سئوالی که بوجود آمده کمک کنید.

باتشکر

ارسال پست