فیزیک در کامپیوتر یا کامپیوتر در فیزیک

مدیر انجمن: parse

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

Re: فیزیک در کامپیوتر یا کامپیوتر در فیزیک

پست توسط COSMOLOGIST »

Parmenides نوشته شده:این ایراد مهندسی نیست.ایراد دانشجوهای رشته ی مهندسی است که همه چیز را در پاس کرد و شغل می بینند.مهندسی اساسش علوم پایه است و هر دانشجوی مهندسی ای که علوم پایه را نفهمد قطعا مهندس بی سوادی خواهد شد.
به نظر من نیازی نیست یک مهندس به علوم پایه اشراف داشته باشد .

کار وی استفاده از نتایج بدست آمده در علوم پایه و کاربرد آن هاست

البته سخن من به معنای این نیست که دانشجوی مهندسی اصلا دخلی به علوم پایه نخواهد داشت ( کلمه اشراف تاییدی است بر این حرف من ) smile038

یا حق . . . smile072

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

پست توسط Parmenides »

اما به هر حال به نظر من دانشجوی مهندسی با سواد باید بر بخشی از علم که مربوط به عملش اوست اشراف داشته باشد.مثلا مهندس برق باید فیزیک پایه بداند.باید بداند "موج" چیست.باید بداند اساسا جریان و بار و میدان و ... چیستند و روابط بین این ها را مفهوما بداند.اما خوب این چیزها چندان در شغلش به درد نمی خورند و بدون فهمیدن این ها هم می تواند الکترومغناطیسش را پاس کند.اما خوب یک مهندس نمونه بدون فهمیدن این ها قطعا در شایستگی خود شک خواهد کرد و می داند که چیزی نمی داند!می داند که فقط دارد پاس می کند و هیچ چیز از الکترومغناطیس نمی داند.می داند که نمی تواند جواب سوالی را بدهد.برای شرکت در هیچ بحثی اعتماد به نفس ندارد.حتی استادهای مهندسی هم از سوال جواب دادن می ترسن.
نحوه ی درس خواندن بچه های مهندسی هم حال من را به هم می زند.مثلا توی مدار یه قسمتی است که باید به جای عناصر امپدانس آنها را در نظر گرفت و به جای منابع سینوسی فازورشان را و از روی این ها به پاسخ مدار رسید.هیچ کدام این دانشجویان نمی دانند چرا مجازند از امپدانس و فازور درست عین مقاومت و منبع مستقل استفاده کنند.فقط این مطلب را حفظ می کنند و مسئله حل می کنند.در حالی که کتاب منبع مدارشان به خوبی علت همه چیز را توضیح داده و انصافا کسی که الکتریسیته را از فیزیک 2 نفهمیده باشد مدار را نخواهد فهمید.
ببخشید اگر کمی تاپیک به بیراهه کشیده شد.فقط می خوام بگم این کوتاهی دانشجویان مهندسی را نباید به پای ماهیت مهندسی گذاشت.کی باور می کنه مریام و ون وایلن و چارلز دسور سواد علوم پایه نداشته باشن؟اینها مولفان منابع مهندسی جهان اند.اگر فهم علوم پایه برای مهندسی لازم نبود چه دلیلی داشت که مریام توی استاتیک حتی اشاره ای به قوانین نیوتون یا تعاریف جرم و نیر و ... کند؟چرا توی کتابای ریاضیات مهندسی اکثر قضایا ثابت شده اند؟چرا در کتاب های ترمودینامیک حتما اشاره می کنند که در طی یک فرآیند جرم سیستم مقدار کمی طبق فرمول اینشتن تغییر می کند اما قابل چشم پوشی است؟یا... .این کتاب ها برای رشته های مهندسی نوشته شده اند.آیا این ها را همینجوری توی کتابها آورده اند؟یا دانستنش را برای دانشجویان لازم دانسته اند؟
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

AliHagigat

سپاس: 6

پست توسط AliHagigat »

فرآیندی که در مغز ما اتفاق می افتد و به عنوان هوش تلقی می شود خارج از فرآیندها و قوانین فیزیک نیست. سلول های مغز و عصبی به طریق پیچیده ائی مرتبط می شوند و احساس ما را از این دنیا بوجود می آورند. به نظر من امکان ساخت موجودی مصنوعی شبه انسان هست.
حتی من فکر میکنم زمانی که یک کامپیوتر به برق وصل می شود در درون خود حسی از این جهان پیدا می کند که قادر به بیانش نیست.
البته من شخصاً با نظر لوبسانگ رامپا موافقم! رامپا یک راهب تبتی است که کتاب با شما تا ابدیت رو نوشته. اون صحبت از یک دستگاه فرستنده-گیرنده میکنه که همان مغز ما است و با ارسال پیام هائی به دنیای ماورائی نهایتاً درک ما رو از این جهان تشکیل میده.
هر چه این دستگاه قوی تر باشه برداشت درست تر از جهان حاصل میشه. من به رفتار حیوانات مثل سگ هم توجه کردم. واقعاً حیوان داره دنیا رو با تمام وجود درک میکنه(مثلاً نسبت به افراد مختلف احساسات متفاوت داره) ولی مغزش کامل نیست و درکش و تصوراتش نسبت به انسان محدودن. همینطور در مورد افراد ناتوان ذهنی...مطابق نظر روح شناسان حتی میز و صندلی هم روح دارن ولی به علت جسم غیر متکامل پیشرفتی مثل انسان ندارن.

نمایه کاربر
ADMIN

سپاس: 560

تماس:

پست توسط ADMIN »

AliHagigat نوشته شده:فرآیندی که در مغز ما اتفاق می افتد و به عنوان هوش تلقی می شود خارج از فرآیندها و قوانین فیزیک نیست. سلول های مغز و عصبی به طریق پیچیده ائی مرتبط می شوند و احساس ما را از این دنیا بوجود می آورند. به نظر من امکان ساخت موجودی مصنوعی شبه انسان هست.
موافقم ...
AliHagigat نوشته شده: حتی من فکر میکنم زمانی که یک کامپیوتر به برق وصل می شود در درون خود حسی از این جهان پیدا می کند که قادر به بیانش نیست.
کاملا درسته ... ( من درونی قابل اثبات نیست ... شما از کجا می تونید تشخیص بدید که نویسنده این متن یه انسان دارای من درونی بوده یا یه ربات هوشمند ؟ )
AliHagigat نوشته شده:من به رفتار حیوانات مثل سگ هم توجه کردم. واقعاً حیوان داره دنیا رو با تمام وجود درک میکنه(مثلاً نسبت به افراد مختلف احساسات متفاوت داره) ولی مغزش کامل نیست
همینطور در مورد یه گیاه ؛ یه باکتری و حتی یه ویروس ...

به نظر من به داشتن عضو مستقلی بنام مغز هم نیاز نیست. شعور همون نظم مولکولی در جاندار هست. حالا هر چه بالاتر میره خودبخود در راستای تکامل ، عضوی مثل مغز رو بوجود میاره...

نظرتون راجع به شعور یه سیستم غیر جاندار چیه ؟ مثلا یه رودخونه ؟ یه سیاره ؟
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

نمایه کاربر
ADMIN

تماس:

پست توسط ADMIN »

Cosmologist نوشته شده:
Parmenides نوشته شده:این ایراد مهندسی نیست.ایراد دانشجوهای رشته ی مهندسی است که همه چیز را در پاس کرد و شغل می بینند.مهندسی اساسش علوم پایه است و هر دانشجوی مهندسی ای که علوم پایه را نفهمد قطعا مهندس بی سوادی خواهد شد.
به نظر من نیازی نیست یک مهندس به علوم پایه اشراف داشته باشد .

کار وی استفاده از نتایج بدست آمده در علوم پایه و کاربرد آن هاست

البته سخن من به معنای این نیست که دانشجوی مهندسی اصلا دخلی به علوم پایه نخواهد داشت ( کلمه اشراف تاییدی است بر این حرف من ) smile038

یا حق . . . smile072
موافقم ...

ببینید .. برای مثال یه مهندس عمران یا مکانیک و حتی برق ؛ فرمول هایی از فیزیک رو در کارش استفاده میکنه که از دید یه علوم پایه ای دقیق نیست و ایراد داره. منظورم فیزیک کلاسیک و مدرن هست.

یه مهندس عمران فرمول f=ma رو بکار میبره ولی m رو درست و بجا محاسبه نمیکنه. در واقع نیازی نداره که وارد محاسبات نسبیتی بشه . نه در کارش تاثیر داره و نه واقعا نیازی هست وارد چنین پیچیدگی هایی بشه.

ولی علوم پایه ای ها باید روی مسائل ریز ریز بشن ( کاری جز همین ندارن . تولید علم هدفشون هست نه استفاده از علم ). اونوقت نتیجه کارشون رو در قالب علم مدرن تر و مدون شده ای رو به مثلا کارشناسان هوافضا بدن تا همین فرمول رو اینبار به شکل نسبیتی و دقیقتر برای فرستادن یه فضا پیما به مریخ بکار ببرن. ( مهندس های هوافضا هم ممکنه این بار نسبیت رو خونده باشن ولی کاری به کوانتوم و ذرات بنیادی نداشتن ). خدا می دونه این ها هم کی و کجا مدون بشن و به گروه دیگه ای برای تولید تکنولوژی تحویل داده بشه ( هر چند که تا الان هم کم استفاده نشدن ).

آخی ... چقدر زحمت میکشن این فیزیکی ها ... بچه ها خسته نباشید ... smile039

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

سلام .
Admin نوشته شده:اونوقت نتیجه کارشون رو در قالب علم مدرن تر و مدون شده ای رو به مثلا کارشناسان هوافضا بدن تا همین فرمول رو اینبار به شکل نسبیتی و دقیقتر برای فرستادن یه فضا پیما به مریخ بکار ببرن. ( مهندس های هوافضا هم ممکنه این بار نسبیت رو خونده باشن ولی کاری به کوانتوم و ذرات بنیادی نداشتن ).
البته اشکان جان باید عرض کنم که حتی برای فرستادن سفینه های فضایی به فضا هم نیازی به محاسبات نسبیتی نیست !!!
و
با همان محاسبات فیزیک نیوتونی این سفینه ها را به فضا ارسال می کنند !!

جالبه - نه ؟!

smile124

نمایه کاربر
ADMIN

تماس:

پست توسط ADMIN »

نه. تا جایی که اطلاع دارم برای زمان سنجی حتما باید نسبیت خاص رو حداقل در نظر بگیرن.

سرعت متوسط فضاپیما رو 30.000 کیلومتر در ساعت و طول سفر رو 2 سال در نظر بگیرید.

v = c / 36000

t = 60.000.000 s

نتیجه میدهد :

delta t = 60 s = 1 min

نسبیت خاص یک دقیقه اختلاف زمان رو بوجود میاره که همین فاصله رو در سرعت ضرب کنی میشه 500 کیلومتر اختلاف مکان ؛ ( همین خطا میتونه باعث برخورد مستقیم فضاپیما با سطح سیاره بشه ).

البته اطلاعات موثقی نداشتم و فقط تئوریک اینها رو گفتم ...

نمایه کاربر
Whisper

محل اقامت: Neverland

سپاس: 2

پست توسط Whisper »

Admin نوشته شده:نه. تا جایی که اطلاع دارم برای زمان سنجی حتما باید نسبیت خاص رو حداقل در نظر بگیرن.

v = c / 36000

t = 60.000.000 s

نتیجه میدهد :

delta t = 60 s = 1 min

نسبیت خاص یک دقیقه اختلاف زمان رو بوجود میاره که همین فاصله رو در سرعت ضرب کنی میشه 500 کیلومتر اختلاف مکان ؛ ( همین خطا میتونه باعث برخورد مستقیم فضاپیما با سطح سیاره بشه ).

smile024 smile048
چقدر اختلاف!!!!!

نمایه کاربر
Professional

سپاس: 3

تماس:

پست توسط Professional »

نظر من اینه که یه مهندس احتیاج نداره تمام علوم پایه مربوط به رشته خودش رو بدونه، باید علوم مدرن رو یاد بگیره تا به پیشرفت علم کمک کنه.
البته گاهی برای بهبود یا تغییر یک علم نیاز به دونستن این علم پایه داریم.
با تشکر بحث رو همچنان دنبال می کنم smile041 smile042 smile041

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

Admin نوشته شده:نه. تا جایی که اطلاع دارم برای زمان سنجی حتما باید نسبیت خاص رو حداقل در نظر بگیرن.

v = c / 36000

t = 60.000.000 s

نتیجه میدهد :

delta t = 60 s = 1 min

سلام مجدد اشکان جان .

منظور من ارسال فضا پیما ها بود . smile038

در زمان ارسال فضا پیما از فیزیک کلاسیک استفاده می شود ( نه جاذبه بالا داریم و نه سرعت بالا که بخواهیم نسبیتی محاسبه کنیم . )

اما

در محاسبه زمان و آن هم در مسافت های طولانی بله ، چرا که سرعت حدود یک دهم سرعت نور خواهد بود .

منتظر نظر دوستان هستم .

یا حق . . . smile072

نمایه کاربر
Professional

سپاس: 3

تماس:

پست توسط Professional »

یک سوال؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
میشه بگید سر بزرگترین کامپیوتر دنیا بعد از ساخت چی اومد؟
چرا اولین ساخت این قدر بزرگ بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
smile042 smile042 smile042 smile042 smile042 smile042 smile042

نمایه کاربر
Whisper

محل اقامت: Neverland

سپاس: 2

پست توسط Whisper »

درود smile072

از اساتید کسی نمی خواد بحث رو ادامه بده؟

جناب عارفی ادامه نمی دید؟

smile124

نمایه کاربر
ADMIN

تماس:

پست توسط ADMIN »

این روزها کمی مشغله زیاد شده ... ولی اگر موضوع جالبی مطرح شود آن را با دیگر دوستان دنبال خواهیم کرد ...

AliHagigat

سپاس: 6

پست توسط AliHagigat »

به نظر من حتی زمین هم مثل انسان شعور داره و اهداف خاصی رو دنبال میکنه. نظر من اینه که زمین بوده که انسان رو بوجود آورده و این زمین مثل یک موجود جاندار و هدفدار است. یک برنامه علمی بحث میکرد که هر چه انسان در راه نابودی و تغییر زمین تلاش کند(مثلاً هوا را هر چه بیشتر آلوده کند) نها یتاً خودش را به نابودی میکشاند و بعد از مدتی زمین مجدداً همان اکو سیستمی را که مد نظر دارد بوجود خواهد آورد.

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

AliHagigat نوشته شده:به نظر من حتی زمین هم مثل انسان شعور داره و اهداف خاصی رو دنبال میکنه. نظر من اینه که زمین بوده که انسان رو بوجود آورده و این زمین مثل یک موجود جاندار و هدفدار است. یک برنامه علمی بحث میکرد که هر چه انسان در راه نابودی و تغییر زمین تلاش کند(مثلاً هوا را هر چه بیشتر آلوده کند) نها یتاً خودش را به نابودی میکشاند و بعد از مدتی زمین مجدداً همان اکو سیستمی را که مد نظر دارد بوجود خواهد آورد.
درود .

به نظر من
هر سیستمی دارای مقداری شعور است
شعور هر سیستم ، مستقل از اندازه سیستم است
بلکه به ارتباط آن با محیط پیرامون بستگی دارد .

هر چند که در اینجا می توان شعور و نظم را تقریبا مترادف دانست !
منظور از نظم هم نظم به معنای خاص ترمودینامیکی نیست ( چرا که در آن جا همواره به سمت بی نظمی بیشتر می رویم ! )

انسان با ضربه زدن به طبیعت و زمین ، در واقع از نظم نسبی زمین می کاهد و زمین هم به عنوان محل سکونت انسان ، زمانی که نظم خود را از دست دهد ، تمامی محتویات آن ( که انسان ها نیز بخشی از آن هستند ) دچار اختلال خواهند شد .
پس انسان ناخواسته به خود ضربه می زند .

ضمن اینکه فراموش نکنیم که هر گونه جانوری ، مدت زمان محدودی بر روی زمین خواهد بود و این مدت زمان به سازگاری آن گونه جانوری با محیط ، وابسته است
تا اینجا که انسان ها سازگاری بسیار خوبی با محیط داشته اند !

اما به نظر شما این سازگاری تا به کی ادامه خواهد یافت ؟!
آیا تا ابد ؟!
تا 1 میلیارد سال دیگر ؟!
تا 1 میلیون سال دیگر ؟!
تا 100 سال دیگر ؟!
تا 200 سال دیگر ؟!
. . .

قبل از تصمیم گیری به این موضوع نیز توجه نمایید که انسان ها مخرب ترین موجودات روی زمین هستند و بیشترین ضربه را به طبیعت می زنند !

دانشمندان به اهمیت این موضوع پی برده اند و به دنبال مکانی غیر زمین هستند !!

شاید بهتر باشد بگوییم به دنبال فرار از زباله دانی که خود درست کرده اند ( زمین ) هستند !!!

یا حق . . . smile072

ارسال پست